Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Bozvav

S ohledem na to, že bytostně nemám ráda válečné filmy, musím říci, že tento je výjimkou. Na to, že běžně se tomuto žánru vyhýbám, udělala jsem (pod nátlakem) výjimku a nelituji. Velmi dobrý film - na válečné drama. Za mne tři obří hvězdy. Víc nedám, neb jsem neobjektivní a zaujatá proti tomuto žánru s tak dlouhou stopáží. ()

Radek.SCH

Autoři nám celou dobu chtěli "naznačit", že Kovic za to, že šel do války a že tam ochrnul, vlastně nemůže. Nebo aspoň, že za to může jen trochu. Ale já si myslím, že plná odpovědnost leží na něm. Protože on se rozhodnul a nikdo ho nenutil. Někteří mu to dokonce rozmlouvali. Prostě byl blbý (nebo spíš naivní) a myslel si, že válka je jenom taková víkendová sešlost správných vlastenců, a že máme nějakou povinost (!!) se svojí vlasti odvděčit za to, že v ní může žít... Ale popravdě, kdyby vypukla válka, kerá by se nějak okrajově týkala ČR, šly byste do ní? ()

jesus666

Druhý Stoneov vietnamský opus je "hraný" v tempe Adaggio. Kým Čata mi nedovolila na chvíľu spustiť oči z obrazovky, Narodený 4. júla ma miestami doslova uspával. Možno je to tým, že nie som vojnou vo Vietname generačne spätý, možno je to tým, že nie som vojnou vo Vietname spätý vôbec. Cruise podal na Toma Cruisa nadpriemerný výkon, ktorým možno niektorých presvedčil, že vie hrať. Mňa osobne však jeho výkon neuchvátil. ()

Wargoo

Vojna je len povrchnou náplasťou za ľudské chyby a omyly, svinstvom ničiacim mladým mužom, ale aj ženám ich životy a slepá ilúzia, s ktorou mladí bojovníci idú na fronty... Vracajú sa z nej však iní, zlomení, bez zmyslu pre život a len málokedy sa znovu správne zaradia do normálneho života, na aký boli zvyknutí pred vojnou... Aj o tom pojednáva skvelý protivojnový film O. Stona, kde patriota túžiaceho bojovať za svoju vlasť úžasne stvárňuje Tom Cruise. Nádejný šampión v zápasení sa chce dostať k Mariňákom a bojovať vo vojne vo Vietname. Tam však utrpí zranenie, ktoré ho do konca života pripúta ku vozíku. Ako sa s tým postupom času vyrovnáva, a po vojne snaží zaradiť do bežného života nám Oliver Stone ponúka priam majstrovsky. Skvelá kamera, zvlášť sa mi páčila scéna vo vietname, keď Cruise spácha nešťasnté výstreli, nám je ponúknutý pohľad oproti slnku, kde vidíme len obrysy postáv. Takýchto silných momentov je tu neúrekom, plus veľké pozitívum je hudba, správne dramatická.. Nevidím dôvod dať menej než 5***** a 83,344% , pretože takto silný film som nevidel už dlho. PS: Nejeden krát mi zovieralo hrdlo, a to hlavne keď si hrdý otec Rona Kovica pritúlil svojho ochrnutého syna po jeho návrate domov a plakali spolu... To bolo ozaj silné ! ()

Akana

Oliver Stone bývá angažovaný, široce srozumitelný až doslovný, patetický, mentorský. S tím se nedá nic dělat, jiný už asi nebude. Ale v případě tohohle filmu mi výše řečené ani trochu nevadí, protože je především povedený a místy strhující. To, čeho chtěl Stone asi dosáhnout, zvládl s maximálním úspěchem. Deziluze hlavního hrdiny, to prozření z vlastenecké masáže, je zachycené mistrovsky, nemalý podíl na tom má Cruisův výkon. Obžaloba války navazuje tam, kde Četa skončila, tyhle dva snímky se výborně doplňují. Stone zažíval svoje nejlepší časy a to ho ještě čekali třeba Zabijáci. Jeho filmy tehdy oplývaly osobním zaujetím a ne megalomanskou rutinou jako třeba v případě Alexandra Velikého. 90% ()

Wolvie

Neřekl bych,že to někdy napíšu o filmu Olivera Stonea,ale Narozen 4. července je příšerně patetický film.Možná úmyslně,možná to jinak natočit nešlo,ale já si ten film takhle prostě nedokázal užít.Tom Cruise navíc hraje příšerně (můj názor) a dvě a půl hodiny je neúnosná délka.Oscar za režii je krutý omyl! ()

boul

Jako k oslavení mého dvou tísícátého hodnoceného filmu, jsem si vybral něco speciálního, co už jsem dlouho schovával na lepší chvíle a hlavně vybrat něco, co je alespoň trošku čsfd kult a film od režiséra, co zná každý hodnotící uživatel.. Born on the Fourth of July, Oliver Stone, Tom Cruise a datum 4. července, skvělá dvojice, která vedla celý film a datum mého narození, co se shodovalo i s Ronym Kovicem, mě donutilo víc si film pustit. Válka ve Vietnamu, jako každá americká válka, kde zemřelo miliony nevinných lidí a američani jako vždy, u toho museli být a srát se do toho, bohužel za to zaplatili ti co neměli. Film je skvěle natočený, výborně zahraný a ještě víc krutější a trochu mi připomínal Hankse ve Forristovi , ale byl kratší a ne tak obsáhlý. I tak se nebojím film poslat do 5ti hvězdičkového výsluní. 85% .... 2000! 2000! 2000! 2000! 2000! 2000! 2000! 2000! 2000! 2000! ()

Ydrosten

Válečné filmy jsem nikdy neumněl ocenit. Takže je to sice zajímavě natočené, ale bohužel nemůžu hodnotit nijak vysoko. Řekněme že dám 3 hvězdy, kvůli příběhu a kameře a hercům. ()

Azhila

1,2,3,4....We don´t want your fucking War! 1,2,3,4....We don´t want your fucking War! Úžasný film, neskutočne silný a tak pravdivý. Od zasnených ideálov až po totálny rozpad akýchkoľvek snov. A to všetko kvôli zbytočnej vojne, ktorá zničila toľko životov, psychicky i fyzicky. Krásne poporiadku rozpovedané, bolo mi smutno, zle až mdlo. Príbeh rovnako silný ako Remarque-ov "Na Západe nič nové",kniha, ktorá ma zasvätila do hrôz vojny ako prvá! Réžia úžasná, strih perfektný a herci dychberúci! Nedá sa to lepšie popísať. Anti Vietnam War Must-See! ()

Denny

Oscary ověnčený hit s tématem pro Američany nevyčerpatelným - válka ve Vietnamu. Výborný výkon Cruise v roli ochrnutého válečného veterána - postava natočená podle skutečnosti. ()

Yomega

Výborný film, bohužel v poslední třetině mu dochází dech a trošku ztrácí tempo. Ale Tom Cruise bez debat podal famózní výkon. Nikdy mě nevadil, spíš naopak. Ale tímto filmem snad zavře pusu všem pochybovačům o jeho hereckých schopnostech. Nicméně od filmu jako takového jsem čekal více. ()

Ssoumess

Hodně surový film. Opět platí poučka, že Cruise hraje buď ve sračce, nebo v hodně dobrým filmu. Tento řadím do té druhé skupiny:) 9/10 ()

Kaučuk03

S určitou nadsázkou bych si dovolil tvrdit, že Stone je takový režisérský S. Freud. To jak dokáže popsat pocity, je neprosto brilantní a nejsou k tomu ani třeba velkohubá gesta atd... Tom Cruise zde bojuje ve dvou válkách, ve Vietnamu a pak doma proti vládě. Stone si rád rýpne do nadutosti američanů a i zde je to pěkně vidět. Proč by člověk, který neuznává válku měl být komunista? No prostě Amerika... Téměř dokonalý snímek s Cruisem, kterému tahle role šla sakra dobře uvěřit. ()

Modus

Silný příběh nadšeného dobrovolníka, který se vrací domů z války jako mrzák a nedokáže už najít smysl života a způsob, jak se znovu zařadit mezi ostatní lidi…Skvělé herecké výkony, uvěřitelné dialogy, velmi dobrá práce s kamerou a krásná, jednoduchá a do hlavy vrážející se hudba… Režisér Oliver Stone který se ocitá na špici svých děl, ať již natočená Četa nebo ještě nenatočený JFK, piluje do naprosté dokonalosti typicky americký režijní styl a zbytek štábu mu zdatně sekunduje…Některé scény jsou doslova vypiplané do nejhlubších detailů a dovedou diváka vcucnout do sebe a vrýt se mu nadobro do paměti, jiné jsou nepříjemně natahované, nebo takřka nevýznamné…Tento film je rozhodně velmi působivý, a skvěle mapuje dobu 60 – 70 let… ()

Torgal

Ako kritika vojny vo Vietname dokonalé, ako regulérny film to už trochu škrípe. Povedal by som ale, že film miestami už moc tlačí na pílu a nie je príliš objektívny. Jeho najväčší prínos tak vidím v tom, že dokázal že Tom Cruise vie skutočne hrať. 7+/10 ()

Lucas87

Oliver Stone nezklamal, T. Cruise se předvedl jako vynikající herec, který ztvárnil nadšence do války a jejího veterána. ()

Biopler

Stone je zapálený protivojnový človek a v tomto snímku nám to dokazuje a zároveň ukazuje aké stopy zanecháva vojna na svedomí, aké výčitky vás prenasledujú po návrate z vojny. Ako vojna zničí človeka fyzicky, no hlavne psychicky. A to je to skvelé ako je to podané v tomto filme. Cruise hrá dobre, avšak pasoval by mi tam iný herec, ktorý by to zahral špičkovo a dostavilo by sa plné hodnotenie. Trochu zlý výber. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore