Narozen 4. července

• slovenský

Narodený 4. júla

Drama / Válečný / Životopisný

USA, 1989, 138 min

Brilantní protiválečné memento, které vypovídá o složitém procesu začlenění válečného veterána zpět do společnosti, která sama bojuje proti válce. Film je o věčném názorovém boji, patriotismu, smyslu války ve Vietnamu či celé americké politice. Samozřejmě nezapomenu zmínit skvělou práci Olivera Stone, jak při režii, tak při realizaci celého filmu (scénář psaný společně s Kovicem) a v neposlední řadě jak jinak než výbornou hudbu Johna Williamse. 90%(4.6.2010)

Kdo má jenom minimální povědomí o Stoneových názorech, tak mu bude jasné jak se celý příběh bude odvíjet. Tom Cruise bez debat velmi dobrý. Nechci tenhle film kritizovat, ale jako bych všechno, co ukazuje už viděl v jeho jiných filmech. Vietnam ( Četa ), atmosféra 60. let ( Doors ) atd. atd. Rozhodně nadprůměrné, ale nic strhujícího. Navíc má problémy s tempem... Robert Richardson za kamerou opět válí... Williamsovy hudební motivy motivy jsou podobné hlavnímu motivu z Hvězdné brány a Terminátora...(29.6.2005)

Silný príbeh a typická réžia Olivera Stonea, vrátane jeho charakteristických záberov, ktoré môžme nájsť takmer v každom jeho filme. Musím priznať, že prvá polovica sa mi páčila o čosi viac ako druhá. Skvelá atmosféra a postupné rúcanie ideálov a presvedčenia chudáka Rona Kovice ma doslova pripútali na stoličku, neskôr to však upadlo do dramatického stereotypu a snímok po tejto stránke stratil trochu dych. Koniec so sebou priniesol trochu emócií a pekné prepojenie so začiatkom. Ja som spokojný, Oliver Stone nikdy nesklame. 80/100(10.7.2015)

Či už Stone natočí absurdnú satiru, biografický snímok, alebo túto skvelú vojnovú drámu, vždy sa jedná o film svojim spôsobom jedinečný. Ako k hercovi mám k Willemovi Dafoeovi neutrálny postoj, v tomto filme odvádza výborný výkon. A čo náš scientológ Tom? Ako herca ho neobľubujem, nie je mi veľmi sympatický, no tu hrá skvele a je to pravdebodobne najlepší výkon jeho kariéri. Scenár je slušný, vo filme sa objavia aj nejaké scény z bojiska, ale asi po 55 minútach sa film presunie do "rodnej vlasti". Najprv je Tom umiestnený v stredisku pre vojnových veteránov a práve scény tu sú tie najsilnejšie.(3.7.2007)

Určitě jeden z nejlepších hereckých výkonů Toma Cruise, který tento film táhne neuvěřitelnou silou kupředu. Ne, že by to snímek nějak přehnaně potřeboval, protože atmosféra a děj sám o sobě jsou zde velmi přesvědčivé. Jen je možná škoda, že Kyra Sedgwick nedostala více prostoru. Kdybych měl zmínit ještě jednu pozitivní věc, tak scénka s rodinou po návratu z diskotéky mě dokázala něpříjemně zamrazit, i nenuceně rozesmát.(18.3.2009)

• - Ron Kovic a Oliver Stone napsali většinu scénáře společně v kavárně ve Venice v Kalifornii. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Původně měl Rona Kovice hrát Al Pacino a režírovat William Friedkin. Kvůli finančním problémům byl však film odložen a o deset let později se k němu dostal Oliver Stone. (HellFire)

• - Součástí obsazení byl také Macaulay Culkin, nakonec ale byly jeho scény z filmu vystřiženy. (Fenk)