poster

Narozen 4. července

 • USA

  Born on the Fourth of July

 • Slovensko

  Narodený 4. júla

Drama / Válečný / Životopisný

USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Hrají:

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin, Bob Gunton, Anne Bobby, David Warshofsky, Reg E. Cathey, Josh Evans, Lili Taylor, David Herman, Andrew Lauer, Tom Sizemore, Bryan Larkin, Daniel Baldwin, Brian Tarantina, Wayne Knight, John C. McGinley, Lucinda Jenney, Dale Dye, Tom Berenger, Oliver Stone, Sean Stone, Jason Gedrick, Holly Marie Combs, William Baldwin, James Le Gros, William Mapother, Don 'The Dragon' Wilson, Vivica A. Fox, Mark Moses, Jake Weber, Joseph P. Reidy, Mike Starr, Beau Starr, Jodi Long, Elizabeth Hoffman, Jack McGee, William Wallace, Rocky Carroll, Dean Mauro, Delia Sheppard, Richard Panebianco, Henry Strzalkowski, Nick Nicholson, Chris Pedersen, Annie McEnroe, Rob Camilletti, R.D. Call, Dean Denton, Begonya Plaza, Peter Crombie, Markus Flanagan, Anthony Pena, Edie Brickell, Michelle Hurst, Samantha Larkin, Kevin Harvey Morse, Jamie Talisman, Ron Kovic, Paul Sanchez, Byron Minns, Cordelia González, Billie Neal, Bill Allen, David Neidorf, Norma Moore, Bruce MacVittie, Tony Frank, Corkey Ford, Damien Leake, Ivan Kane, Réal Andrews, Stacey Moseley, Edith Diaz, Richard Poe

Producenti:

A. Kitman Ho, Oliver Stone

Scénografie:

Bruno Rubeo

Kostýmy:

Judy L. Ruskin
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Niktorius
  *****

  Oliver Stone ve vrcholné formě piluje do naprosté dokonalosti typicky americký režijní styl a zbytek štábu mu zdatně sekunduje, ať už jde o Williamsovy emotivní hudební variace na vojenské tóny, nebo Richardsonovu skvostnou kameru. Fakt je, že Oliver, detailisticky pilující režii, mohl ještě trochu odjehlit scénář, byť ten obsává i ve své ne zcela dokonalé podobě, i když s kolísavým tempem a dopadem na diváka. Některé scény jsou doslova vypiplané do nejhlubších detailů a dovedou diváka vcucnout do sebe a vrýt se mu nadobro do paměti, jiné jsou nepříjemně natahované, nebo takřka nevýznamné. Mírné přestříhání by nejspíš nebylo na škodu. Plné hodnocení je však rozhodně na místě - ten film je působivý, inteligentní, formálně brilantní, skvěle mapuje svou dobu a hraje v něm tentokrát vynikající Cruise, tak nač si stěžovat?(26.11.2007)

 • Isherwood
  ****

  Na politiku ve Stoneových filmech je třeba si zvyknout, i když zde je režisér poměrně uměřený v souladu s tím, že točil příběh o skutečném člověku, i když si knižní předloha s jeho názory relativně kvituje. Nepatrná část z Vietnamu je technicky naprosto vynikající a jelikož většina filmařů míří do pralesa, je jeho písečná sekvence relativně originální a o to více působivá. Přesto spočívá celé břímě filmu na hereckém koncertu Toma Cruise, který mě donutil rozvést vlastní polemiku, jak někdo, kdo dokáže zahrát takový part par excellance, se následně může shazovat ve všem možném. Uvěřitelně civilní projev, bravurně zvládnuté party (zvláště ten v nemocnici pro veterány je úžasný), to vše dělá z Cruise v tomto filmu pana herce. Pak snad už jenom škoda trochu nevyžitého prostoru Willema Dafoea a chvilkového sentimentu, jenž však k tomu všemu zřejmě patří a může se konstatovat, že do problematiky vietnamského komplexu přispěl Stone hodně zajímavých dílem, které nutí každého, aby se zamyslel nejenom nad tím, jak se chovat k vysloužilým vojákům.(4.7.2006)

 • Renton
  *****

  Scénář: Oliver Stone, Ron Kovic .. Excelentní (po)válečné drama, kde válka (Vietnam) hraje roli jakéhosi „drtiče“ názorů a pohledu na život. Ron Kovic, mladý a nadějný Američan, vstupuje do válečné mašinérie jako odhodlaný bojovník. Po drsném střetu s realitou boje a následné nehodě, však postupně svůj jednoznačný postoj rázně mění... Režijně bezvadný a herecky výtečný snímek na který už nezapomenu! Proč Tom Cruise nedostal plešouna nechápu, je to nevídaný koncert. Sice je tu pořád Apokalypsa jako vrchol Vietnamské nesmyslnosti, ale i tak má Narozen 4. července moje zasloužené plné hodnocení! 100%.(6.4.2005)

 • castor
  ****

  Bezmocnost jedince a pocity viny aneb Oliver Stone přesouvá „frontu“ do Spojených států. Trojnásobný držitel Oscara (právě za Narozen 4. července, Četu a za scénář k vězeňskému dramatu Půlnoční expres) se pustil do svého dalšího, klíčového a léta odkládaného projektu – portrétu naivního mladíka a zapřísáhlého vlastence, který se s nadšením něco pro svou zemi udělat dychtivě přihlásil do války ve Vietnamu (stejně jako samotný režisér, který patnáct měsíců služby ve Vietnamu strávil), aby nakonec, paralyzovaný od prsou dolů a hluboce rozčarovaný postoji ve Státech, čelil změnám ve své domovině. Trvalo to, ale nakonec vystřízlivěl z naprosté nenávisti i sebelítosti a stal se předním protiválečným aktivistou. Stone (stejně jako u předešlé Čety) dokresluje a dotváří pohled tápajících Američanů na vietnamský konflikt, neuhýbá pohledy do stran a natáčí v mých očích nejemocionálnější a nejucelenější drama z pomyslné trilogie. Jen ta délka!! Tom Cruise zde zažívá jeden ze svých hereckých vrcholů, dokonale si osvojil tíhu kolečkového křesla a je velmi nepravděpodobné, že byste seznámení s jeho Ronem Kovicem litovali. Kameraman Robert Richardson a Spielbergův dvorní komponista John Williams opět nezklamali, ba naopak. 80%(18.3.2009)

 • Madison
  ****

  Oliver Stone znovu poukazuje na peklo Vietnamskej vojny skrz vidiny vlastných osobných zážitkov a tým filmu dodáva väčšiu autenticitu. Tom Cruise znovu dokázal, že nie je len značkovým panáčikom v hollywoodskom priemysle a svoju úlohu traumou postihnutého vojaka zvládol dokonale. V podstate nemám čo vytknúť, hoci kratšia stopáž by neuškodila a nepoložilo ma to na lopatky až tak ako niektorých tu prítomných. Okrem toho, slabšie hodnotený film Obeti války so Seanom Pennom ma nadchol trochu viac.(22.6.2010)

 • - Když se Tom Cruise dostával do role tím způsobem, že byl v kolečkovém křesle, řekl mu Kovic, aby vyjel ven mezi lidi a pozoroval jejich pohledy. To jak s ním mluví, jak se jim chvěje hlas, způsob dívání se do očí. To vše mohl poté Cruise zužitkovat sám ve filmu. (Monco)

 • - Slovo „fuck“ zazní ve filmu 289krát.

 • - Když sedí Ron za stolem v Mexiku, můžete si všimnout knihy „Na západní frontě klid“. Ta je považována za jednu z nejvýznamějších protiválečných knih, která byla kdy napsána. (HellFire)