Narozen 4. července

USA, 1989, 138 min

Oliver Stone

Oliver Stone, Ron Kovic

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin, Bob Gunton, Anne Bobby, David Warshofsky, Reg E. Cathey, Josh Evans, Lili Taylor, David Herman, Andrew Lauer, Tom Sizemore, Bryan Larkin, Daniel Baldwin, Brian Tarantina, Wayne Knight, John C. McGinley, Lucinda Jenney, Dale Dye, Tom Berenger, Oliver Stone, Sean Stone, Jason Gedrick, Holly Marie Combs, William Baldwin, James Le Gros, William Mapother, Don 'The Dragon' Wilson, Vivica A. Fox, Mark Moses, Jake Weber, Joseph P. Reidy, Mike Starr, Beau Starr, Jodi Long, Elizabeth Hoffman, Jack McGee, William Wallace, Rocky Carroll, Dean Mauro, Delia Sheppard, Richard Panebianco, Henry Strzalkowski, Nick Nicholson, Chris Pedersen, Annie McEnroe, Rob Camilletti, R.D. Call, Dean Denton, Begonya Plaza, Peter Crombie, Markus Flanagan, Anthony Pena, Edie Brickell, Michelle Hurst, Samantha Larkin, Kevin Harvey Morse, Jamie Talisman, Ron Kovic, Paul Sanchez, Byron Minns, Cordelia González, Billie Neal, Bill Allen, David Neidorf, Norma Moore, Bruce MacVittie, Tony Frank, Corkey Ford, Damien Leake, Ivan Kane, Réal Andrews

A. Kitman Ho, Oliver Stone

Scénografie:

Bruno Rubeo

Kostýmy:

Judy L. Ruskin

Či už Stone natočí absurdnú satiru, biografický snímok, alebo túto skvelú vojnovú drámu, vždy sa jedná o film svojim spôsobom jedinečný. Ako k hercovi mám k Willemovi Dafoeovi neutrálny postoj, v tomto filme odvádza výborný výkon. A čo náš scientológ Tom? Ako herca ho neobľubujem, nie je mi veľmi sympatický, no tu hrá skvele a je to pravdebodobne najlepší výkon jeho kariéri. Scenár je slušný, vo filme sa objavia aj nejaké scény z bojiska, ale asi po 55 minútach sa film presunie do "rodnej vlasti". Najprv je Tom umiestnený v stredisku pre vojnových veteránov a práve scény tu sú tie najsilnejšie.(3.7.2007)

Tom Cruise mi lez na nervy od první chvíle, co se objevil na obrazovce. Já toho týpka prostě nemam rád. Tady navíc hrál strašně nesympatickýho pablba, kterej pronáší věty typu: "Miluju USA. Chci sloužit své zemi. Chci bojovat protit komunistům." a podobný perly. V podstatě mi pak byl tragickej osud hlavní postavy dost lhostejnej, což je u filmu tohoto typu trochu problém. Navíc jsem už viděl několik lepších filmů s tématikou vietnamský války (např. Četa, Oběti války a Lovec jelenů). Z těchto filmů se to nejvíc podobá právě Lovci jelenů, ze kterýho jsem taky moc odvázanej nebyl. Jenže Lovec jelenů měl aspoň Roberta De Nira a scény s ruskou ruletou. Tady mě v celym filmu vyloženě nic nenadchlo a zejména tak od půlky jsem se dost nudil. Přesto dávám 3 hvězdičky zejména za povedenou část filmu, která se odehrávala přímo na bojišti.(1.11.2007)

Silný príbeh a typická réžia Olivera Stonea, vrátane jeho charakteristických záberov, ktoré môžme nájsť takmer v každom jeho filme. Musím priznať, že prvá polovica sa mi páčila o čosi viac ako druhá. Skvelá atmosféra a postupné rúcanie ideálov a presvedčenia chudáka Rona Kovice ma doslova pripútali na stoličku, neskôr to však upadlo do dramatického stereotypu a snímok po tejto stránke stratil trochu dych. Koniec so sebou priniesol trochu emócií a pekné prepojenie so začiatkom. Ja som spokojný, Oliver Stone nikdy nesklame. 80/100(10.7.2015)

Tom Cruise v době, když ještě to byl ten Tom Cruise, co z něj fanynky omdlévali, na jeho filmy se stály fronty a kritici ho považovali za talentovaného mladého herce, rád čelil velkým hereckým výzvám a nevlezl do filmu režírovaným nějakým neprověřeným režisérem. Příběh ochrnutého válečného veterána z vietnamské války, který se skutečně stal, takovou výzvu představoval a on jí dostál. V roli je natolik strhující až se tomu nechce věřit. Nejdříve krátce bojuje ve Vietnamu za podpory silného hudebního motivu mistra skladatele Johna Williamse a pak se jeho doživotním průvodcem a společníkem stane invalidní vozík. Sex má odepřený, protože pimpáska mu ustřelili v džungli a močí hadičkou, podléhá depresím a alkoholu. Jeho vůle vyrovnat se s traumatem je obdivuhodně nezlomná. Cruise tohle všechno perfektně zvládnul. Z uhlazeného vojáčka až po hipíka. Jako hipík se mně líbil víc. Jinak skvělý film, který Stone režíruje jako když byl ve vietnamském pekle v totáním nasazení, takže tuhle tématiku má zmáklou, když vše prožil na vlastní kůži. Nelíbila se mně jen místy urputná snaha projevit nad veteránem lítost. Jako divák si chci rozhodovat sám nad svými emocemi. Jinak velmi kvalitní drama. 80%(13.6.2012)

Tenhle film mi přišel hodně hodně nesourodý, Stone nedokázal udržet tempo v celé délce, u některých scén se mi tajil dech nebo jsem zatlačoval slzy a u dalších bych si nejraději hrál na mobilu, jak mě nudily.Ttaké jsem čekal více akce ve Vietnamu, to co jsem viděl bylo málo. I když chápu, že Stoneovi šlo hlavně o emoce a o to vystihnout vývoj Kovicovi postavy. Btw. také jste se si všimli jak Stone umí krásně kýčovitě mávat americkýma vlajkama jen proto, aby to mohl na konci shodit?(29.6.2005)

• - Když se Ron Kovic dozvěděl, že jej bude hrát Tom Cruise, tak byl na pochybách. Nevěřil, že by mladý herec, který hrál v propagandistickém Top Gunu (1986), mohl zvládnout tak obtížnou roli. Důvod, proč se Cruise Kovicovi líbil, byl ten, že oba vyrůstali ve stejném prostředí. Oba mladí sportovci a oba byli věřící. (Monco)

• - S rolí Rona Kovica původně počítal Charlie Sheen. Byl zklamaný, že jej Stone neobsadil do této role, která by mu pomohla v jeho herecké kariéře. Dalšími zvažovanými byli Sean Penn a Nicolas Cage. (Monco)

• - Slovo „fuck“ zazní ve filmu 289krát. (Zdroj: ČSFD.cz)