Narozen 4. července

• slovenský

Narodený 4. júla

Drama / Válečný / Životopisný

USA, 1989, 138 min

Četa s Apokalypsou ukázaly peklo samotné války, Lovec jelenů přinesl nezapomenutelnou bolest návratu válkou semletých jedinců... Narozen 4. července se soustředí na ztrátu ideálů, vtloukaných spolu s nekonečným vlastenectvím do hlav mladé generace a následně zabíjených tvrdou realitou válečné mašinérie. Nijak zvlášť objevné, nijak zvlášť kontroverzní, přesto jsem přerod Kovicova vlastenectví bez námitek spolkl. Snad i díky skvělému výkonu Toma Cruise, díky němuž jsou zejména domácí hysterická etuda a duel v mexické pustině pamětihodnými momenty. 9/10(15.2.2009)

• dopitak

Odkládal jsem to jak to jen šlo, a věděl jsem dobře proč. Doufal jsem, že po Vietnamu nakonec uvidím příběh muže, který věří v uzdravení, či se aspoň nějak normálně přiměřeně začleňuje do společnosti. Ale z hezouna na začátku se maskérům povedlo udělat zombie s pejzama (to je pochvala), a pak už skoro dvě hodiny sledujeme jenom Tomíka nejdřív hrdýho nad tím, že mu nefunguje ani střevní peristaltika, a postupně se měnícího v magora z opačnýho konce tábora. Jaký byl rozdíl mezi stoupenci a odpůrci války? Hesla na jedné straně, hesla na druhé straně. A Stone to vyjádřil postavou Rona Kovice, který "překabátí" (škoda, že ta změna postoje tvoří veškerou většinu filmu, je to totiž nuda). Na jedné straně policie s obušky, na druhé vyhulený kokoti, co by se bouřili proti čemukoliv (generaci hippies fakt nesnáším, a kvůli tomu nedokážu plnohodnotně docenit ani Forrest Gumpa, taky mi ukažte druhýho člověka, co nemá rád Hair, já jsem totiž ten první). Stone natočil pravdu, jenomže ani 24 let po té se svět v některých ohledech nezměnil, a z veteránů z Vietnamu mi není dobře po těle. Tohle jsem si užít nemohl.(23.11.2013)

Či už Stone natočí absurdnú satiru, biografický snímok, alebo túto skvelú vojnovú drámu, vždy sa jedná o film svojim spôsobom jedinečný. Ako k hercovi mám k Willemovi Dafoeovi neutrálny postoj, v tomto filme odvádza výborný výkon. A čo náš scientológ Tom? Ako herca ho neobľubujem, nie je mi veľmi sympatický, no tu hrá skvele a je to pravdebodobne najlepší výkon jeho kariéri. Scenár je slušný, vo filme sa objavia aj nejaké scény z bojiska, ale asi po 55 minútach sa film presunie do "rodnej vlasti". Najprv je Tom umiestnený v stredisku pre vojnových veteránov a práve scény tu sú tie najsilnejšie.(3.7.2007)

Určitě jeden z nejlepších hereckých výkonů Toma Cruise, který tento film táhne neuvěřitelnou silou kupředu. Ne, že by to snímek nějak přehnaně potřeboval, protože atmosféra a děj sám o sobě jsou zde velmi přesvědčivé. Jen je možná škoda, že Kyra Sedgwick nedostala více prostoru. Kdybych měl zmínit ještě jednu pozitivní věc, tak scénka s rodinou po návratu z diskotéky mě dokázala něpříjemně zamrazit, i nenuceně rozesmát.(18.3.2009)

Na filmy z Vietnamu si opravdu potrpím a tenhle Stoneův film, ikdyž mě nedostal tak jako třeba Lovec jelenů, Apokalypsa nebo Full Metal Jacket, se mi líbil ještě víc než druhý Stoneův vietnamský epus Četa. Cruise zvládl svojí přeměnu z nadšeného naivního mladíčka v protiválečného demostranta skvěle, ikdyž nemůžu říct že bych pod těma fousama neviděl pořád toho Top Gaňáka, takže by byl film možná ještě silnější v hlavní roli s někým ne tak profláklým.(18.5.2008)

• - Skutočný Ron Kovic bol tak dojatý príbehom a stvárnením jeho postavy, že osobne podaroval svoju bronzovú hviezdu Tomovi Cruiseovi. (YoZo8)

• - Ve filmu si také zahrálo přinejmenším 11 dalších herců, kteří se objevili ve filmu Četa. (HellFire)

• - Ve filmu hraje sourozenecká trojice bratrů Baldwinových: Stephen, William a Dan. (Monco)