Narozen 4. července

USA, 1989, 138 min

Oliver Stone

Oliver Stone, Ron Kovic

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin, Bob Gunton, Anne Bobby, David Warshofsky, Reg E. Cathey, Josh Evans, Lili Taylor, David Herman, Andrew Lauer, Tom Sizemore, Bryan Larkin, Daniel Baldwin, Brian Tarantina, Wayne Knight, John C. McGinley, Lucinda Jenney, Dale Dye, Tom Berenger, Oliver Stone, Sean Stone, Jason Gedrick, Holly Marie Combs, William Baldwin, James Le Gros, William Mapother, Don 'The Dragon' Wilson, Vivica A. Fox, Mark Moses, Jake Weber, Joseph P. Reidy, Mike Starr, Beau Starr, Jodi Long, Elizabeth Hoffman, Jack McGee, William Wallace, Rocky Carroll, Dean Mauro, Delia Sheppard, Richard Panebianco, Henry Strzalkowski, Nick Nicholson, Chris Pedersen, Annie McEnroe, Rob Camilletti, R.D. Call, Dean Denton, Begonya Plaza, Peter Crombie, Markus Flanagan, Anthony Pena, Edie Brickell, Michelle Hurst, Samantha Larkin, Kevin Harvey Morse, Jamie Talisman, Ron Kovic, Paul Sanchez, Byron Minns, Cordelia González, Billie Neal, Bill Allen, David Neidorf, Norma Moore, Bruce MacVittie, Tony Frank, Corkey Ford, Damien Leake, Ivan Kane, Réal Andrews

A. Kitman Ho, Oliver Stone

Scénografie:

Bruno Rubeo

Kostýmy:

Judy L. Ruskin

Chytře a hlavně hodně působivě se šťourat v tématu zvaném "válka ve Vietnamu a její důsledky na amerických vojácích" Stoneovi jde jako málokomu jinému. I když je možná trochu nefér, že NAROZEN 4. ČERVENCE stojí tak trochu ve stínu o mnoho slavnější (protože divácky atraktivnější) ČETY, přestože je přinejmenším stejně psychologicky silný, hluboký a emocionální. 80 - 90 %(4.10.2010)

I přes Cruise, kterého nemusím, a válečné téma, které taky nemusím, poměrně působivý film. Pořád je to ale jaksi něco, co nedokážu plně ocenit. Příběhy lidí, kteří v extrémech přebíhají z barikád a vždy jdou do všeho naplno, mi nikdy nejsou blízké, protože sama taková nejsem a nedovedu si to dost dobře představit. Ať je to oblast drog, náboženství, sexu, války, extrémismu, to hledání kotviště by se nemělo přehánět a žrát na sto procent.(15.6.2010)

Či už Stone natočí absurdnú satiru, biografický snímok, alebo túto skvelú vojnovú drámu, vždy sa jedná o film svojim spôsobom jedinečný. Ako k hercovi mám k Willemovi Dafoeovi neutrálny postoj, v tomto filme odvádza výborný výkon. A čo náš scientológ Tom? Ako herca ho neobľubujem, nie je mi veľmi sympatický, no tu hrá skvele a je to pravdebodobne najlepší výkon jeho kariéri. Scenár je slušný, vo filme sa objavia aj nejaké scény z bojiska, ale asi po 55 minútach sa film presunie do "rodnej vlasti". Najprv je Tom umiestnený v stredisku pre vojnových veteránov a práve scény tu sú tie najsilnejšie.(3.7.2007)

Brilantní protiválečné memento, které vypovídá o složitém procesu začlenění válečného veterána zpět do společnosti, která sama bojuje proti válce. Film je o věčném názorovém boji, patriotismu, smyslu války ve Vietnamu či celé americké politice. Samozřejmě nezapomenu zmínit skvělou práci Olivera Stone, jak při režii, tak při realizaci celého filmu (scénář psaný společně s Kovicem) a v neposlední řadě jak jinak než výbornou hudbu Johna Williamse. 90%(4.6.2010)

Na politiku ve Stoneových filmech je třeba si zvyknout, i když zde je režisér poměrně uměřený v souladu s tím, že točil příběh o skutečném člověku, i když si knižní předloha s jeho názory relativně kvituje. Nepatrná část z Vietnamu je technicky naprosto vynikající a jelikož většina filmařů míří do pralesa, je jeho písečná sekvence relativně originální a o to více působivá. Přesto spočívá celé břímě filmu na hereckém koncertu Toma Cruise, který mě donutil rozvést vlastní polemiku, jak někdo, kdo dokáže zahrát takový part par excellance, se následně může shazovat ve všem možném. Uvěřitelně civilní projev, bravurně zvládnuté party (zvláště ten v nemocnici pro veterány je úžasný), to vše dělá z Cruise v tomto filmu pana herce. Pak snad už jenom škoda trochu nevyžitého prostoru Willema Dafoea a chvilkového sentimentu, jenž však k tomu všemu zřejmě patří a může se konstatovat, že do problematiky vietnamského komplexu přispěl Stone hodně zajímavých dílem, které nutí každého, aby se zamyslel nejenom nad tím, jak se chovat k vysloužilým vojákům.(4.7.2006)

• - S rolí Rona Kovica původně počítal Charlie Sheen. Byl zklamaný, že jej Stone neobsadil do této role, která by mu pomohla v jeho herecké kariéře. Dalšími zvažovanými byli Sean Penn a Nicolas Cage. (Monco)

• - Oliver Stone chtěl film natočit také z osobních důvodů. Chtěl zobrazit to, co prožívali vietnamští veteráni po návratu z války. Sám Stone bral po válce drogy a byl i ve vězení. Měl problémy zařadit se do společnosti. (Monco)

• - Když se Ron dozvídá, že již nikdy nebude chodit, můžete na posteli vidět knihu „Johnny si vzal pušku“ – populární proti válečný román z První světové války. V románu je hlavní postava voják, který ve válce přišel o ruce, nohy, sluch a většinu obličeje. (HellFire)