Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

joelly01

Ja jsem tedy vcera opet obsmrdala kolem Tatortu, ale pak jsem si vzpomnela ze v byru pri pokecu mu 25ti lety kolega rikal "Lisko, ty koukas na Tatort? No to uz jses fakt stara!", procez jsem se rozhodla nebyt stara a nedivat se na Tatort a v televizi se nachazelo toto. Vedela jsem zrhuba o cem to je, ovsem i tak Cruise pozitivne prekvapil. Ne ze bych proti nemu neco mela, vsak je mi jako herec sympaticky! Ale prece jen si ho clovek posledni dobou spis dava dohromady s Huntem. Dlouhy vlas a protivalkovy Tom je proste neco jineho nez na co jsme zvykli. Coz vubec nevadi, film je totiz vyborny a jak cast plna mladickych idealu tak cast procitnuti maji obe neco do sebe. Kvalitni a poctiva filmarina - kloboucek! ()

GameboyNES

tohle vážně někoho bavilo, Mě to přišlo jako nataHovnaná nuda. Takovejch pórkobrit a nevyužít jejich impotenciát. 1. symbolická ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 4 : Režie, Film, Herec Tom Cruise, Scénář. Nominace 1 : Hudba ....... Bafta nominace 2: Herec Tom Cruise, Scénář. ()

mekele

5 hvězd jen za Toma, jinak pro mě osobně film s hodně složitým témátem, na který si musíte chvilku času vynahradit. ()

Bigfuckman

"Neptejte se co pro vás může udělat vaše vlast, ptejte se co vy můžete udělat pro ní!! " tak zní slavné Kennedyho motto na které se nachytalo spousta naivních patrioticky smyšlejících mladých kluků. Nábory armády vymetajíc školy jsou opravdu svinstvo a stavějící na mladé naivitě, oddanosti a nerozvážnosti. Ptám se jinak: Co udělala vlast pro veterány z vietnamu a zvláště pro ty zmrzačené?? Jo pár medailí na uniformě to spraví. Film je velmi dobře natočený a myslím, že ho amerika moc v oblibě neměla. Linčování mírově smýšlejícího davu ze strany vlády a policie bylo odporné stejně jako pobyt ve vietnamským špitále. Skvělé herecké výkony, obzvlášte Toma Cruise a skvělá režie. ()

sovereign

Uz je to sice nejaka doba, co som videl tento film, ktory ma ale napriek zaujimavej teme, skvelemu pribehu vojnoveho veterana a silnemu protivojnovemu posolstvu velmi neoslovil... ()

Ernie_13

Film, ktory je nesmierne presne natoceny tak ako to vie iba Oliver Stone. V podstate na nom niet chyby akurat to, ze pre jeho krutu pravdu mi staci ho vidiet iba raz. No a tiez treba vyzdvyhnut vykon Toma Cruise! ()

xxlch

Filmík který není pro každého a ocení jej pouze "filmoví fajnšmekři".Vždycky jsem chápala výraz "veterán" jako pro někoho podsatně staršího (možná nejenom já),tady je však ukázáno že je to titul pro kohokoliv kdo se zůčastnil války a přežil,jakkoliv byl mladý.Válečné filmy nejsou mojí parketou ale na dobrý válečný film se vždy podívám.Možnost sledovat krok po kroku,jak se z mladého nadšence stává mladý- starý a nemohoucí,je tadyhle podaná hodně surovým a deprimujícím způsobem. Pokud k tomu dodáme velice dobrý výkon páně Cruisův,stojí tento film za několikeré skouknutí a poviností koukat je pro každého ,kdo nadšeně obhajuje jakékoliv válečné svinstvo! ()

Grondal

Nechápem prečo má tento film tu také veľké hodnotenie. Celý film na mňa pôsobil, akoby si režisér povedal, že z diváka niečo vytlačí stoj čo stoj, či emócie, slzy alebo obyčajnú ľútosť. Protivojnová agenda trčí z filmu takým spôsobom, že ma priam pichala do očí. Nemám rád filmy s citovým vydieraním, a tu je fakt až príliš. ()

Zadri

Sugestivní film s výborným Tomem Cruisem. Podává mnoho témat k zamyšlení a nabízí hodně scén k pochopení. Dík za něj. ()

Asdas

A ty Američania ( a nielen oni ) sa ani po tých rokov nie a nie poučiť . Najlepší výkon Toma Cruisa vo filme , hudba , réžia , ďalší skvelý film Olivera Stone na vrchole tvorivých síl . ()

kubilov

Narozen 4. července vlastně tak úplně film o Vietnamu není, je to film o tom, co válka představovala pro vojáky a jaké si z této kruté války odnesli zranění ať už fyzické nebo duševní. Měl jsem docela problém sžít se s postavou Rona Kovice (mimochodem skvělý Cruise), ale v Mexiku se vše změnilo a já si mohl film dál užívat. Ačkoliv je tento film z mého pohledu nejhorší ze Stoneovy vietnamské trilogie, tak v sobě má přesto sílu, která je jen podtržená truchlivým osudem hlavní postavy. Docela zvláštní je, že mezi nejlepší scény ve filmu patří nemocnice pro veterány v Bronxu a to málo, co můžeme vidět z té osudné vietnamské operace. ()

Phantasma

Skvělý pohled na celou věc - tohle umí Oliver Stone ze všech nejlépe. Moc povedená ukázka toho, jak to v Americe tehdy bylo. Co mě nejvíc dostalo byl návrat zmrzačených veteránů zpět do vlasti. Čekali vřelé přivítání, že je lidé budou mít za hrdiny ..... ale lidé po nich kameny.Není moc filmů, které by mě tak dojaly. Tom Cruise vlastně zahrál to, co samotný Oliver Stone skutečně prožil. Film bez konspirací a kompromisů ..... ()

Guran

A je tu film konkreétně o jednom muži, který nás provede jeho životem, od jeho 5ti, 6ti let, (nebo kolik mu to bylo) až po jeho dospělost. V životě zažil válku ve Vietnamu, která na něm zanechala spoustu svinstva. Snímek je hodně proti bývalé Americké vládě ze 70. let a je hodně smutný, ale taková výchova strachem, poněvadž je toto příklad, že by si člověk měl vážit svého zdraví! ()

helrohir

Ďalšia Stoneova prehliadka problematiky vietnamskej vojny. Aké to bolo priamo vo Vietname nám veľkolepo predviedol vo svojom najlepšom filme "Čata". V tomto prípade nám ponúka náhľad na to, aké to bolo "pred a po", teda prvotné nadšenie nováčikov z oblbujúcej propagandy a následné precitnutie v podobe pokusu zaradiť sa späť do spoločnosti, ktorá sa vás pozerá cez prsty, napriek tomu, čo títo vojaci vykonali v mene vlasti. Jednotlivé epizódy tohto prechodu sú znázornené so všetkými problémami, s ktorými sa veteráni vo svojom živote potýkali a trebárs scény z nemocnice alebo rodinné hádky sú znázornené skutočne detailne a aj na diváka sa počas nich lepí nepríjemný pocit. Veľká pochvala patrí Tomovi Cruisovi, ktorý tu podal jednoznačne najlepší výkon svojej kariéry, a taktiež ma potešil John Williams so svojím veľmi pekným hudobným motívom. 75%. ()

pestak

S nadšeného vlastence bojovníkem proti válce. Ve Vietnamu musel projít peklem,ale návrat mu přinesl nové utrpení. Jen pomalu si uvědomuje,že to byl on,kdo se změnil ne svět kolem něj. Výborně režijně zvládnutá adaptace biografie Rona kovice i po hereckých výkonech naprosto excelentní. Film měl být vlastně natočen už počátkem 80. let s Al Pacinem projekt byl však pro značnou výbušnost tématu odsunut. ()

Bobris

Jestli ve filmech nesnáším nějakou dobu, tak je to vždy kolem Vietnamu v době těch uřvanejch hippieků. Účesy, oblečení neřeším, ale to jejich chování a řvaní. Fujky. To co si ale musejí prožít pováleční veterání, zvlášť ti kteří se vrátí bez končetiny, je tu zpracováno pěkně a Tom Cruise ve formě, opravdu jo. Těším se až ho zase uvidím v nějaké charakterní roli. Akční filmy točí skvělé, ale měl by taky někdy zavřít pusu těm co říkají, že neumí hrát. Protože jestli to uměl tady, tak to umí všude. ()

1V4N

Ron Kovic, ktorého hral vo filme Tom Cruise, nám poukazuje na to, aké ťažké je sa opäť zaradiť do spoločnosti po tom, čo v boji ochrnul a skončil pripútaný na vozíku. Správna voľba od Olivera Stonea obsadiť do filmu práve Toma, ktorý to zahral bravúrne. Silný film. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore