Dvaačtyřicetiletý novinář Richard Boyle informuje v roce 1980 o občanské válce v malé středoamerické zemi El Salvador. Vláda prezidenta Duarta bojuje za podpory USA proti levicové revoluční Frontě národního osvobození Farabunda Martího. Její stoupenci jsou likvidováni eskadrami smrti, řízenými armádou. Richard Boyle prožívá boje z bezprostřední blízkosti a stává se dokonce svědkem zavraždění arcibiskupa Romera. Po těchto zkušenostech se rozhodne uprchnout se svou přítelkyní Marií do Kalifornie. (oficiální text distributora)

charge

Částečně mi tenhle paskvil přijde tak trochu jako komedie a zároveň i jako výsměch historickým událostem v El Salvadoru, kde si hlavní roli střihli dva šašci v podobě Woodse a Belushiho. Jediný kdo se zde tvářil aspoň trochu vážně byl John Savage, jinak je zde převážně nuda v podobě žvatlání a opíjení se pálenkou obou protagonistů. V podstatě zde není žádná působivá scéna, která by se vryla do paměti, nanejvýš procházení popraveništěm, nebo atentát na arcibiskupa Romera a všudypřítomný chaos. O mnoho lepším Vražedným polím, která se zabývají podobným tématem politického teroru, nesahá Salvador ani na špičku palce u nohy. ()

Mylouch

Periodistas - tudíž něco o chlapských cyklech. Vážné i atraktivní téma bojů v zemích Střední Ameriky, které v příliš mnoha ohledech nedosahuje účinku Čety. ()

Radiq odpad!

Mužu upřímně říct, že stoun nestoun, u tohohle jsem se pekelně nudil. James Woods se mi nikdy moc nelíbil, tady jeho herectví taky stálo za starou belu. Pojebanej zoufalec, zkrachovalec a hyena fotograf v jedné osobě a k němu Belushi, podobná nátura a John Savage, taky takovej fotící dement, no vůbec se mi ty postavy nelíbily a už vůbec ne to zobrazení jejich každodenního života. Neustálé překřikování, zběsilá mluva, "můžu všechno, znám všechny, prostě provokuju" chování z toho udělalo film, na kterej su asi alergickej. Do toho zamotaná v souvislostech americká politika, další špatně zahrané postavy, často hroznej osmdesátkovej feel a děj o ničem. Možná je to dost přísné hodnocení, ale moje dnešní rozpoložení si dnes stojí za svým. ()

trojtmberk

Největším pozitivem je, že se Oliver Stone nesnaží řešit kdo je hodnej a kdo zlej a prostě jen ukazuje, jak to v Salvadoru asi mohlo vypadat. Škoda že mu to nevydrželo dodnes. ()

LeoH

Raný Stone ještě bez mých oblíbených halucinogenních scén, ale zato pořádně naštvaný a bez skrupulí servírující svůj nelichotivý názor na americkou politiku vojenských intervencí a na americkou pravici vůbec. Nejdřív se chvíli tváří, že nás vezme na beztarostnou jízdu vzor '86, potom si nás dlouho připravuje povedenou variací na o dva roky starší Killing Fields, a když jsme dostatečně předsmažení pohnutými osudy pár jednotlivců uprostřed vřavy, přijde zobecňovací smeč – přednáška, kterou hlavní hrdina uštědří dvojici vojenských činitelů cca. ve třech čtvrtinách stopáže. Tam mi teprve pořádně spadla brada, protože dopustit se na vrcholu filmu takhle zjevného „kázání na kameru“, to je pořádná drzost, a udělat to takhle sugestivně, to je zatracený kus kumštu. Své středařské přesvědčení jsem sbíral z podlahy ještě hodnou chvíli, a dlužno Stoneovi přiznat, že mi s tím pomohl scénou „jsme jako oni“. A to mě ještě čekal závěr, o kterém pomlčím, abych nespoiloval víc než zdrávo. — A zase jednou si nemůžu pomoct a musím si říkat, že režim, který připustí a ustojí takto ostrou kritiku sebe sama, aniž by se kritizující setkal s jakýmkoli „tlakem shůry“, neřkuli existenčním ohrožením, musí přes všechny zjevné nedostatky opravdu být to nejlepší, co si ke správě věcí svých lidstvo zatím vymyslelo. ()

chelseaman22

Nejpodivnější na tom všem je hlavní hrdina v podobě fotografa. Má pěknou mladou taliánskou choť a automobil s otevřenou střechou rovněž nemá každý! Proto je nepochopitelné, proč mladou děvu nechal plavat a vydal se spolu se svým brachem do Salvadoru, kam jel fotit místní juntu popravujíc nebohé obyvatele nařčené z bolševických myšlenek. Je to vskutku fantasticky odvedená práce, žádná řečičky o velikosti USA, no mercy - poprava sem, poprava tam. Realita, jež před třiceti lety byla v El Salvadoru na denním pořádku. A hlavní myšlenka? Pokud se nebojíš, že ti ustřelí koule, tak si splň svůj sen a foť! 87% ()

plechulka

Nedávno jsem shlédla námětem velice podobný film POD PALBOU (1983) o Nikaragui - obojí bylo velice silné, takže komu se líbí jeden, doporučuji i druhý.... ()

elanius

(83/2017) / Celý film mi robilo problém sa sústrediť, keďže Stone zrežíroval Salvador značne chaotickým spôsobom. Predpokladám, že to bol zámer a výsledok mal byť dynamicky pôsobiaci film. Inak už v mladosti sa Stone vrhol rovno na háklivé témy a nezaprel v sebe kritika médií a politikov. James Woods nesklamal ako tvár filmu, ale jeho ukecaná postava len prispela k celkovému chaosu v scénach. Originálny film, ktorý ale nemusí sadnúť každému. (6/10) ()

Diego

Viděl jsem Killing Fields a následně Salvador, v polích byl podle mého silnější příběh, ale ve srovnání Woodse a Waterstone, Woods vede na plné čáře a pro mě je to jeden z nejlepších žijícíh herců vůbec. ()

Brain-D

Dva chlápci (novinář a jeho kámoš) jedou do Salvadoru a zjíšťují, že je to naprosté peklo. Nějaké + tam najdou, ale celkový pobyt není moc příjemný. A ještě k tomu, tohle se opravdu stalo a děje se to nadále... ()

blackJag

"KDE JINDE SE TI PANNA POSADÍ NA KSICHT ZA 7 BABEK? 2 PANNY ZA 12..." Námět jak dělaný pro Stonea, jen je ještě vidět, že vrcholné chvíle má zatím režisér těsně mimo dosah (vrchol dosažen v témže roce ČETOU). Levičácké tendence mají zde entuziastický temperament zapáleného mladého socialisty, o to víc jsou ale (hlavně s odstupem času) naivní a konspiračně převzrušené (stejně jako samotná filmová narace). Chtělo to méně světácké žoviálnosti a více skutečného obsahu... On si ale Oliver Stone k takové té filmařské chytrosti nakonec stejně přišel :-) II Scénář: Oliver Stone, Rick Boyle. 65% ()

Autogram

Neúspešný skrachovaný americký novinár prichádza s rovnako trhlým kamarátom zachrániť Salvador a na počudovanie ho nezastrelia hneď na hranicicach, ale pozná tam každého a koho nie, toho uplatí. Hlavné je mať dostatočnú zásobu zlatých hodiniek a peniaze si požičiava každých desať minút filmu. Krajina je bitá zo všetkých strán, domácich vojakov, aj amerických osloboditeľov. Hlavné postavy hláškujú ako John McClane, riešia svoje lásky a štetky a pritom film zachytáva aj vážne politické pochody. Nemám v nich síce jasno ani po filme, ale plamenná kázeň biskupa v kostole mi najviac pripominala Jana Husa v známom Vávrovom filme. Nakoniec hrdinskí americkí novinári nasadzujú život, aby získali dokonalú fotografiu a natočené je to svižne a putavo aj s nevyspytateľnym koncom. –––– Musíš ísť bližšie, ak chceš zachytiť pravdu. Ale môžeš pri tom zomrieť. –––– V tejto krajine už Boha niet. ()

vyfuk

Na debut takového filmového virtuóza jako Stone to jde v celku dobře. Film dává smysl, má dobrá, leč v některých ohledech smyslu zbavující příběh. V porovnání s jinými filmy v celku slabota, ale pořád to není něco za co by nás lidé ze Salvadoru měli střílet. ()

zigíš

Mladý, rozzlobený Stone s jasným názorem, který v následujících letech už moc nezmění. Na druhou stranu takhle ho máme rádi, když na své vlasti nenechá nit suchou. Protože ta se od Vietnamu vůbec nezměnila a všechny své chyby si ráda znova zopakuje. Salvador stojí trochu stranou Stounovu válečnému triumvirátu, ale stejně tak dokáže být vtahující, děsivý, naturalistický. A k ruce má výborného Jamese Woodse, který měl zase jednou šanci na herecké sólo a tu šanci využil s bravurou. Jak taky jinak. ()

Pecival

Až tak mě to nechytlo, nenudil jsem se, ale žádná scéna na mě extra nezpůsobila, snad až to letadlo. Woods byl ale fajn, takovej hochštapler, co to má napsaný ve ksichtu :) ()

ethos

Tak tento film ma uplne dostal. Tak otvorena kritika americkej politiky to som ani necakal a musim sa priznat ze po tomto filme je mi s celej ameriky tak trochu zle aj ked sam seba povazuje v celku za pro americkeho politika ameriky voci timto mensim statom je uplne chora priam az zvratena. Nerad porovnavam americkych politikov s komunistami ale niekedy je to proste trapne ako sa spravaju. Film sa trosku podobal na hotel rwanda, ale toto sa mi zdalo realistickejsie co sa tyka pribehu. Proste to bolo uplne super. ()

Sdoom

Do úplné špičky válečných filmů bych Salvador určitě nezařadil. Navíc je fakt, že je spíše dramatem jednoho ztroskotance v těžkých časech. Ten právě díky válce má šanci se vzhledem ke svému povolání válečného zpravodaje ještě vzchopit a i přes všechny problémy se mu to postupně daří. James Woods je v této roli opravdu vynikající, děj má spád a nenechá diváka vydechnout. Jen jsem byl trošku zklamán tím, že film postrádá nějaké silné, zapamatování hodné scény a celkově i napětí. Tedy kromě závěru, ten to dosti vynahradil. ()

ranp

Jo tak tohle byla síla. James Woods tady perfektně "střihnul" chlapíka, který má rád život, ženy a jeho příjmy sotva stačí pokrýt jeho výdaje. Velice zajímavé přiblížení tehdejších událostí v Salvadoru (nakolik je to věrné nemůžu posoudit, jelikož toho o Salvadoru moc nevím), nicméně i tak musím říct, že Oliver Stone opět zabodoval. A konec filmu byl poměrně trpký.. ()