Dvaačtyřicetiletý novinář Richard Boyle informuje v roce 1980 o občanské válce v malé středoamerické zemi El Salvador. Vláda prezidenta Duarta bojuje za podpory USA proti levicové revoluční Frontě národního osvobození Farabunda Martího. Její stoupenci jsou likvidováni eskadrami smrti, řízenými armádou. Richard Boyle prožívá boje z bezprostřední blízkosti a stává se dokonce svědkem zavraždění arcibiskupa Romera. Po těchto zkušenostech se rozhodne uprchnout se svou přítelkyní Marií do Kalifornie. (oficiální text distributora)

italka63

Rozhodně doporučuji tohle drama od Olivera Stonea v hlavní roli s výborným Jamesem Woodsem.O politické situaci v Salvadoru očima žurnalisty a o tom, že každá válka byla, je a bude vždycky svinstvo. ()

Aiax

Skvělé debutové drama, napínavé, citové, skvostně zahrané, špičková výprava. Stone byl velký režisér už od začátku. ()

Thewho18

Možná nejlepší film Olivera Stonea. Dva kámoši si vyrazí zaflámovat do Salvadoru, země neomezených možností. Po počátečním nedorozumění na hranicích při pasové kontrole uniknou jen o vlásek popravě za bílého dne, bez zbytečného papírování, ale pak už jde vše podle plánu. Chlast, děvky, drogy zkratka idylka, peněz je sice málo, ale co, v Salvadoru je stejně všechno za babku a navíc všude je plno starých známých co rádi půjčí. Nebýt maniakální posedlosti jednoho z kamarádů udělat co nejlepší fotky z dovolené do rodinného alba mohli mít hoši pěkné vzpomínky a možná jen nějakou tu svědivou vyrážku. Ne vážně, koho zajímají autentické snímky z přestřelky hispánců, kdesi v banánové republice? Pro tohle riskovat krk je opravdu klukovina ()

Skip

Výborně natočený film, ukazující šílenství nestabilních režimů v Latinské Americe a vměšování se USA, jejichž až paranoidní obavy z komunistů vedly k mnoha ztrátám na lidských životech. Velmi dobré herecké výkony podporuje jedinečná Delerueova hudba. Docela mi ale vadila jistá černobílost, i když levicové síly byly v jedné scéně ukázány i v jiném než jen zářivém světle. ()

radektejkal

Příliš hrozné na to, aby to bylo nepravdivé. Co se stane, když se rolnické povstání začne interpretovat jako komunistický puč, když se začne dávat do kontextu se studenou válkou, když vojenské komando vycvičené v USA vybíjí všechno obyvatelstvo vesnic ( El Mozote)?... Novinář Richard Boyle, skvěle představený Jamesem Woodsem, je člověkem z masa a kostí, je vyhraněný spíš lidsky než politicky, je sympatický v dobrém i ve zlém, je prost ideologie tak, jako všichni ostatní jsou jí plni.... Mám pocit, že právě v tomto filmu se Stoneova slova - "Když se při pátrání po nepříteli prodíráte džunglí, vypěstuje si sevřené, ohraničené a přesné vidění, všechno se soustředí na pár čtverečních metrů (dle Laurenta Tirarda)" - naplnila nejvíc. Pozn.: Arcibiskup Óscar Romero, blahořečený před necelými dvěma lety, odmítl ochranku a prohlásil: "povstanu znovu v salvadorském lidu". El Salvador znamená spasitel - jaký? koho? proč? Spása Salvadoru se nekoná dodnes. ()

rastlinka

Prvá polovica filmu mi pripomínala typický B-éčkový film so snahou ustáť scény pomocou humoru (no nie veľmi podarene). Našťastie (!) sa film v druhej polovici zlomil a ponúkol oveľa viac. Myslím, že práve vážnosť situácie a vedomie, že sa jedná o skutočné udalosti pridali na hodnote filmu ešte viac. Každopádne, je smutné, čoho sú vplyvní ľudia schopní a na druhej strane je obdivuhodné, akých krásnych vecí sú schopní niektorí jedinci. Preto by sme si mali takéto osobnosti vážiť. "Vôľu ľudu, ani chod dejín nik nezmení. Ani severoameričania." ()

Lyncha

Přesně tenhle typ filmů mám ráda - reálné situace, zajímavé prostředí - proto jsem se na Salvador hodně těšila. Byl pro mě trochu zklamáním. Působil na mě dost neosobně, spíš než stovky mrtvol a záběry ohořelých dětí mě dostaly až poslední minuty a epilog, kde se neděje nic drastického, ale tíživá atmosféra by se dala krájet. Dialogy zněly strojeně, i když je to možná českým dabingem, původní znění jsem zatím neměla tu čest posoudit. Podrobnější info k událostem v Salvádoru zde v sekci filmy. ()

Martin741

Oliver Kamen vo svojom prvom velkofilme o zabudnutych vojnach, ktore sa viedli v Strednej Amerike v 80. rokoch. Rezia je skutocne vyborna, prva polovica filmu sa zacina dost lezerne, zaznie hodne prazdnych dialogov, aj ked je tu jedna silna a mraziva scena : fotografovanie kopca posiateho mrtvolami ...., fuj, doteraz mi je spatne z toho. V druhej polke film Salvador len ukaze, ze ma aj drsnu, brutalnu a Temnu cast : drsne vojnove sceny, verne zobrazene ludske utrpenie v stredoamerickom Salvadore ...... Okrem rezie je vyborne aj herecke osadenstvo, hlavne James Drevos a samozrejme hudba je podmaniva. Odporucam pozriet si tento drsny, temny ´film : 100 % ()

Aelita

Tento film by se měl jmenovat Povolání: Reportér, ale tento název již použil Antonioni. U Salvadoru nevím, jak se Stoneovi podařilo něco tak realistického natočit – třeba již jen to množství živých opravdových lidí. Dnes by to byl těžko realizovatelný, ale hlavně pro diváky a producenty neatraktivní a příliš levičácký film. Ostatně na letošním Karlovarském filmovém festivalu právě tomu Stoneovu "levičáctví" nemohli přijít na chuť domácí pamětníci socialistické totality. Bojím se i pomyslet na to, jak by u nich dopadl takový Karl Marx, Vladimír Lenin a Che Guevara. ()

WoWoW

Dnes po těch letech, si může člověk jen zhluboka pozvdechnout, kde jsou ty časy, kdy pan režisér Stone, kousal a trhal a pobuřoval a vůbec se toho nebál. Skvělý film o zajímavém tématu očima Olivera "vím, kde je pravda" Stonea se skvělými herci a s mnoha silnými momenty. Pravda je, že druhá půlka filmu malinko zastiňuje tu první, ale jako celek je to určitě klenot, který se nesmí přehlížet, ale je potřeba ho pořádně ukazovat. Ještě by mě zajímalo, kam se ztratil James Woods? ()

joker.george

Za celou dobu jsem si nezvykl na útržkovitý způsob vyprávění, naštěstí ale postupně přejde do plynulého, takže jsem mohl poslední půlhodinku trnout nad akčním a beznadějně vyznívajícím finálem a pokusit se hledat alespoň nějaké stopy satisfakce. ()

tomtomtoma

Působivý a silný film, který je obžalobou zahraniční politiky USA, která nepokrytě podporuje tyranské diktátorské režimy pod záminkou obrany proti komunistického nebezpečí. Občas se sice sklouzává k lacinému emočnímu působení na diváky, ale naštěstí nepřekračuje únosnou mez. Dílo upozorňuje na významnou podporu pochybných diktátorských režimů vládou USA finančně i vojensky. Veškerá lidskost je zašlapávána do země, základní lidská práva platí pouze pro věrné přívržence režimu. Nespokojená inteligence a prostý lid je zastrašován a systematicky likvidován. Dějí se zvěrstva, která pouze radikalizují odpor, který je ve svém výsledku stejně krutý. Oficiální zástupci USA, především CIA, podporují tyto nestvůrné režimy při přehnaném zdůrazňování komunistického nebezpečí, které se jako lavina valí na kapitalistický svět a USA. Je pochopitelné, že se zbídačení a terorizovaní obyvatelé přiklánějí k levicovým myšlenkám, které jsou pro ně nadějí a spásou. Není ovšem spásou pro jejich zemi, neboť pouze přepóluje vyvolené vrstvy a dál kašle na základní lidskost. Sympatické je, že autor díla nesympatizuje s levicový odporem, ale pouze upozorňuje na páchaná zvěrstva a na pochybnou úlohu USA, která je ve svém důsledku tak krátkozraká. Novinář Richard Boyle (skvělý James Woods) se snaží restartovat svoje povolání cestou do válkou sužovaného Salvadoru. Realita překvapuje i jeho, snaží se něco podniknout ve prospěch prostého lidu, ale jsou to jen akty zoufalství. A nakonec začíná nejtěžší hra o jeho vlastní život. Z dalších rolí: Richardův přítel na cestě Doctor Rock (James Belushi), užívající se stále života, americký velvyslanec v Salvadoru Thomas Kelly (Michael Murphy), který je neustále konfrontován s nelidskou politikou své země, novinář John Cassady (John Savage), toužící po dokonalé fotce vystihující hrůznost války, salvadorská Richardova milenka María (půvabná Elpidia Carrillo), kterou se Richard marně snaží dostat do své vlasti, vládní salvadorský major Maximiliano 'Max' Casanova (Tony Plana), chladnokrevný potírač všech odpůrců režimu, americký analytik oblasti Jack Morgan (Colby Chester) a plukovník Bentley Hyde (Will MacMillan), podporující podporu stávajícího režimu, jeptiška Cathy Moore (Cynthia Gibb), pomáhající potřebným a s vlastním krutým osudem, povrchní americká novinářka Pauline Axelrod (Valerie Wildman), prezentující pouze vládní oficiální stanovisko, salvadorský arcibiskup Romero (José Carlos Ruiz), odstraněný odpůrce krutostí, a salvadorský poručík (Juan Fernández), více než oddaný režimu. Vynikající silná obžaloba zahraniční politiky USA a práce většiny novinářů, kteří pracují v souladu s touto politikou a rezignují na jakékoliv skutečnosti. Lidskost a svoboda jsou vystřídány krátkozrakostí, pokrytectvím, sobectvím a touhou na podílení se moci v zemích třetího světa. ()

C0r0ner

Kéž by se z toho tak dala vystřihnout první utahaná a unuděná polovina, protože druhá půlka se ukázala jako parádní válečný film, který by se mohl směle rovnat špičkám žánru. Ale Stone asi potřeboval taky vytvořit nějaké pozadí, což je dobře, ale ten styl je nakonec katastrofa. 70% ()

zette

Film, na ktery clovek jen tak nezapomene. Velice emotivni snimek. Jedine co bych vytknul, je presprilis pitek v prvni casti ( stacilo naznacit o jakeho novinare a kamarada jde ) a vice bych se zameril na onu situaci v Salvadoru roku 1980 ( nevim, jak Americane, v Evrope ale lide uplne zainteresovani asi nebyli )... Jinak film hodnotim jako temer bezchybny, s vynikajici atmosferou a fenomenalnim hereckym vykonem Woodse. Ocenuji vyber temat, ktera si vesmes Stone nalozi na sva bedra a vnimam ho jako jednoho z nejvetsich reziseru poloviny let osmdesatych a devadesatych. ()

sulimo

Ale no tak, 81% ? To myslíte fakt vážně?! Nechápu, jak je někdo schopen tu snůšku neuvěřitelně stupidních dialogů, ze kterých si zaručeně (a dost možná jedině) zapamatujete nejprobíranější informaci, tedy klolik by vás v Salvadoru stálo děvče velice lehkých mravů, a co by vám za dvanáct dolarů udělalo, ocenit víc jak třema hvězdama. Od Stona nikdy nic velkýho nečekám a jeho fanoušek fakt nejsem, ale že takhle debilně dokáže nevhodným humorem a přehrávajícími herci zmrvit sakra vážnou situaci a ze Salvádorců uděla ochlasty a idioty, u kterých se dá život koupit jedním pivem, to je zkrátka moc a od režiséra Čety a Nebe a země, mě tohle mírně řečeno velice nepříjemně překvapilo. Celá ta krutost, příčina se smrskla ani ne na třetinu filmu, a ve zbývajících, respektive přebývajících dvou třetinách je tuna zbytečnejch, rádoby vtipnejch keců od amíků, kteří si samozřejmě dokážou udržet nadhled a "humor" za každé situace. Laciné, trapné, nepřirozené a Stone by měl dostat zákaz točit takhle seriózní témata. Už dlouho jsem se u filmu tak nenaštvala. Občanská válku a humor se nemá kombinovat, respektive ne takhle necitlivě a hlavně ne v rukou někoho, kdo o tom ví zjevně povrchní nic a ještě má tu drzost o tom točit filmy. ()

pakobylka

----- "Musíš jít blíž, Rico, abys viděl pravdu." ----- Ovšem při pohledu zblízka vám nebude dobře u srdce ... ani kolem žaludku. Jeden z důsledků studené války - převyprávěný jako veřejná obžaloba velmoci, která pod praporem svatého boje za svobodu a demokracii prosazuje vlastní zájmy a vlastní ideologii ... a rozšiřuje tak vlastní sféru vlivu. Ústředního typicky kladného amerického hrdinu tady budete hledat marně - neboť i američtí hrdinové občas bývají rozporuplná individua, která se tak tak drží nad vodou ... leč Richard Boyle je výraznou postavou, kterou prostě nemůžete ignorovat - a "Salvador" je v první řadě příběhem mrtvých a zubožených, do jejichž domovů bez pozvání vstoupila válka. ()

Venkovan

To se takhle jednoho krásného dne vydal jistý americký kryptoneobolševik (říkejme mu americký liberál) do Salvadoru, zemi toho času sužovanou občanskou válkou a všemi nechutnostmi, které s tím souvisí. Ovšem to ještě tento volnomyšlenkářský škrábal, prahnoucí po troše toho levného sexu a marihuany, netušil, kam že to vlastně leze. Prakticky po překročení hranic se tváří v tvář setkal s krutou realitou, smrtí a utrpením tamních obyvatel. Děj se poměrně táhne, oko diváka je zacíleno výhradně na hlavní postavu, takže až na výjimky nepřijdete do bližšího styku s bojujícími stranami a detailně se neseznámíte s jejich názory a požadavky. Ale situace je rozdělena celkem jednoznačně; pravicová vláda, potažmo vojenský režim vs. levice a komunisté. Našemu americkému liberálovi pořád nejde do hlavy, jak je možné, že americká zahraniční politika v rukou Republikánů je na straně salvadorské pravice a tím pádem se spolupodílí na páchání zvěrstev. Zatímco mu v hlavě šrotuje tato přetěžká rovnice a současně je zaneprázdněn snahou vypadat nestranně a nezávisle, boje sílí, Stone ukazuje i praktiky opozičních revolucionářů, které náramně věrohodně připomínají ty vládní. Zhnusen občanskou válkou, postojem a krutostí obou válčících stran i samotnou americkou vládou, odjíždí James Woods zpátky do států a režisér si ještě naposledy s chutí kopne do amerického systému. Pro mě čtvrtý nejlepší válečný film Olivera Stonea. ()

Juto

Stone vezme odvážny námet a nabúra ho do nebezpečnej jazdy života v Salvadore. Ukazovanie skutočných, znepokojujúcich a drsných skutočností, na ktoré sa väčšina z nás snaží nemyslieť. Čistý Oliver Stone. 7/10 ()

majo25

Občianska vojna v Salvádore očami amerických novinárov. Hlavne postavy sú príliš debilné (Belushi ako komická figúrka ušla) - ľahkovážne, podvodnícke, vtieravé, lživé fungujúce na alkohole a mariške - pravdupovediac, prial som im rýchle odpravenie počas nejakého konfliktu. Prvá polovica je tým pádom nezaujímavá a nudná, film prakticky začína až od druhej polovice, keď sa k slovu dostanú prestrelky a aké-také zábery nebezpečia či prenasledovania. Priniesť svedectvo o vojne a fotografické snímky ako dôkaz je zasa náplňou záveru. Čakal som od filmu viac. ()