Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

Mo.

Sverakuv pokus imitovat Spielberga. Zdenek Sverak se pokusil napsat neco vazneho a je mi lito, ale nedopadlo to vubec dobre. Problem Tmavomodreho sveta je kupodivu predevsim ve scenari, kde je evidentni, ze prestoze Sverak starsi ma skutecne hluboky vhled do komplexu a slabin ceskeho naroda (Vratne lahve, Obecna skola, Cimrman...), tak pokud se naopak pokusi videt v Cesich silne osobnosti a hrdiny, je najednou "zahadne' uplne vedle. Skutecnost, ze to syn prijatelne zreziroval neprebije fakt, ze film v podstate nema zadne postavy ve smyslu filmovych hrdinu (neni koho poznat ani s kym se szit) a cele to pripomina takovy lehce epictejsi a drazsi skoro-dokument o druhe svetove. ()

orkadimenza

Honza Svěrák mě svými filmy vždycky zaujal, tentokrát si vybral zajímavé a důležité historické téma českých letců ve 2. světové válce. Při propojení milostného trojúhelníku a letců jsem si okamžitě vzpomněl na Pearl Harbor (který se mi velmi líbil) a přijde mi pozoruhodné, že oba filmy byly natočeny ve stejný rok. I přesto se Svěrákovi povedlo světový megafilm vyrovnat, ale nejsem si jistý, jestli i překonat. Oba filmy totiž dělají tu samou chybu ve snaze zahrnout obrovskou spoustu událostí tak, aby pokryly všechny možné varianty a tím i emoce, z čehož potom plyne přeplácanost a lidi takovému příběhu prostě neuvěří. Možná i proto mi přišlo zbytečné zakomponování vložky z poválečného vězení, i přesto, že při závěrečných osudech měla své místo. Kromě těchto scénáristických vad se Svěrák své práce ujal velmi dobře, stejně jako ústřední herecká trojice vybraná na míru (kontrast staršího Vetchého a mladšího Hádka, svůdnost Tary). Snímek poslouží také jako dobré procvičení angličtiny (někdy je jí tam ale příliš na český film) a určitě patří k těm lepším v Čechách. ()

Alf

ne špatný, ale na celý ten humbuk okolo ani ne nijak mimořádný film, nemůžu se nějak zbavit dojmu, že konec je ukvapený, film jako by končil dřív, než - po 112 minutách - opravdu začal, vůbec úroveň scénáře jako celku, mě lehce zklamala... ()

sona123

Uznávám, že je to určitě na českou kinematografii významný počin. Ale to mi prostě nestačí. Přijde mi to stejné, jako Pearl Harbor (ve smyslu kvality filmu) a to prostě není můj šálek kávy. Dělané na efekt, řada klišé, ploché co se týče emocí... ()

Charon11

Tak dlouho se o tom psalo v superlativech, až jsme šel tak natěšený, že mě to trošku zklamalo. Čekal jsme nové "Nebeské jezdce" a to byla moje chyba. Asi to není chyba filmu, ale moje, sry 80%. ()

Marina111

"Chlapi, proč já musím mít vždycky před letem takovouhle sračku?"- "Lepší před letem, než za letu, Bédo" ... Prekrásny film, na aké si človek u Svěrákovcov takpovediac zvykne. Každá jedna scéna má výpovednú hodnotu, opodstatnenie, zmysel a patričné umelecké stvárnenie. Jeden z tých filmov, ktoré sa ma bytostne týkajú. Naozaj môžem len tlieskať, skláňať klobúk a inými zaužívanými spôsobmi sa pokúšať vyjadriť svoje nadšenie z tohto filmu a svoju obrovskú radosť, že tento film je. ()

Jaro_slav

Tmavomodrý svět trošku paradoxně potřeboval svůj čas, aby ukázal nadčasovost. Banální storka milostnýho trojúhelníku maličko přebývá, film hraje na city divákovy úplně jinými prvky a rozhodně ne lacině. Nade vše ční výborný střih, dále zřejmě životní role Oldřicha Kaisera, Bajča a výborně nazvučený Rolls-Royce Merlin. Dílo, vuči kterému je neuctivé mít ho jen tak stažené. ()

mira007

Hvězdy dávám za výběr tématu jako poctu našim hrdinům. Film samotný je po technické stránce perfektní, obsazení hvězdné, dějová linka zajímavá, ale místama to bylo utahané. Nejmrazivější je pro mne konec - ten je pro mne silnější než celý film. ()

halixCS93

opět jsem včera po delší době shlédl tento pro mě mistrovský kousek. Opět O. Vetchého velké představení, ostatně jako ve většině filmů, kde se objeví. To, co letci RAF museli po návratu prožít ve své domovině, pro kterou tak usilovně bojovali je prostě neodpustitelné a každého magora, který i v dnešní době (a neni jich vůbec málo) je schopen hodit do urny obálku s KSČ(M) bych dusil prvomájovými prapory. Jinak perfektní song, který se týka i tohoto filmu je od Sabatonů - Far from the Fame.Speak English Please. ()

laepus

Napoprvé mě ten film příliš nechytil, ale nechal jsem jej uležet a při dalších promítáních jen a jen stoupal na kvalitě. Je to krásný příběh - vyvážená porce velkých dějin a osobních tragédií. Pro mě osobně pak úplně nejsilnější jsou scény z komunistického vězení, které ukazují "spravedlnost" dějin. Vedle Kolji a Obecné školy to sice nikdy nebude nejlepší Svěrákův film, ale to nevadí - je to skvělý film a v kolonce "český válečný" stojí rozhodně na stupních vítězů. ()

Renfield

Předně mám velkou radost, za náš netradiční film a ještě větší za to, že jeho tématem jsou českoslovenští letci v RAF. Zpracování je úchvatné, dobová atmosféra taktéž, ale příběh se vlastně sám dělí na minimálně dvě poloviny a právě tu milostnou, bych raději vynechal. Naopak bych uvítal něco o tom, jak se František Sláma dostal do Británie a ještě více o životě a výcviku letců na základně... vím, něco zde bylo, přesto mohlo být více. Bojové scény jsou pro mě tím nejsilnějším děním ve filmu, jsou úchvatné a je v nich vidět, jak složité to tenkrát bylo. Oceňuji i příběhovou část "dění po válce", zde mi přišly (samozřejmě mimo jiného) velice zajímavé rozhovory s německých doktorem... a tolik smutné pravdy. Výborná je i dobová hudba Jaroslava Ježka... jak jsem již psal na začátku, zpracování je jednoduše úchvatné, on to Jan Svěrák snad ani jinak neumí. Jenže milostná linie rozhodně nedojímala, naopak postupem času už vyloženě otravovala, což je škoda. Přesto jedinečný film, za který jsem rád! Jedinečný, pravděpodobně na hodně dlouhé časy. 60% ()

ArthasKarfa

Krásný český film, kam se na to například hrabe americký Pearl Harbor. Tohle je film o válce, film o lásce, o lidech, o lidské hlouposti a komunistické persekuci opravdových hrdinů, kteří odešli bojovat za moře za svobodu naší malé republiky. Výborné obsazení Ondrou a Kryštofem do hlavních rolí, kdy si kluci opravdu sedli do rolí staršího a mladšího kamaráda a společně vyrazili do velké války aniž by čekali co je čeká. Kdo by si pomyslil jak skončí osud našich letců po vyhrané válce, jen díky nesmyslné ideologii, která zavřela za své mříže nejen hrdiny, ale i jejich sny o svobodě, míru a lásce, pro kterou odešli v roce 1939 bojovat. Děkuji převážně pánům Svěrákům za jejich krásné filmy. ()

Ollie235

Hezká pocta československému letectví zobrazující lidský příběh, který mě bohužel příliš nebavil. K postavě mladého, naivního a zamilovaného Karla Vojtíška jsem si za celou dobu cestu nenašel a místy mi přišel až trochu otravný. K výkonu Hádka (a ostatně ani jiných herců) však výhrad nemám. V české kinematografii se jedná o poměrně výrazný kousek, v porovnání s jinými světovými válečnými filmy, ale v mých očích z průměru příliš nevybočuje. Lepší 3*. ()

Tomyš

Tím spíš když člověk ví, jak těžké podmínky má český film, musím smeknout. Profesionálně a věrně natočené s netradičnými (na americky vypadající film) českými hláškami a dobrými herci. ()

thunnus

je v tom dost patosu, žádné velké herecké výkony, příběh je odhadnutelný ale na český film je to pořád dost silný nadprůměr ()

Brejlil

Přiznám se, že s tímhle filmem si nerozumím. Na jedné straně jásám při pohledu na Spitfiry v českém filmu, na druhé straně mě šíleně nebaví zápletka jak z červené knihovny, ploché klišovité postavy a pokus naroubovat do sebe filmy dva. Co s tím? Jen tři hvězdičky, skoro hollywoodská technická dokonalost nestačí, protože skoro hollywoodská scénáristická slabost celý film úspěšně sráží do kolen. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady