Reklama

Reklama

Epické drama zachycuje život francouzského císaře Napoleona Bonaparte, jeho vzestup k moci a vztah k životní lásce Josephine, a ukazuje jeho vizionářské vojenské a politické taktiky na pozadí nejdynamičtějších bitevních scén jaké kdy byly natočeny. (Falcon)

Videa (9)

Trailer 7

Recenze (486)

M.a.t.t. 

všechny recenze uživatele

Scottovo Waterloo. Film, ktorý v kinoverzii až bizarným spôsobom nefunguje a to i navzdory faktu, že je patrične výpravný a bitky vcelku epické. No inak sa len urýchlene skáče zo scény do scény, jednotlivým momentom chýba zmysluplná náväznosť a zaujať nedokážu ani len postavy, kde aj Phoenix miestami pôsobí prazvláštne a vybrané scény s jeho životnou láskou balansujú vinou réžie a strihu na hrane nechcenej sebaparódie. Takto to však dopadne ak niekto očividne komplexný materiál nešikovne zoseká do celovečernej podoby a smutnú prehru tak musí aspoň čiastočne zachraňovať prísľub režisérskej verzie. ()

mzss1 

všechny recenze uživatele

[72%] Viděno v kině v IMAXU ve 2D. Na film jsem se docela těšil, ale zůstával jsem s očekáváním raději při zemi. Dny od premiéry se docela vlekly, nemohl jsem se k tomu dokopat, ale nakonec jsem pak do kina na to zašel. A výsledek? Určitě zklamaný nejsem, ale úplně nadšen také ne. Tento nový Scottův spektákl nemá vyloženě žádnou výraznou chybu, většina aspektů zde šlape jak hodinky, jen to prostě není tak zapamatovatelné a postavu Napoleona si moc divák oblíbit nemůže. Ne, že by mě na té postavě něco iritovalo, to určitě ne, Phoenix to zahrál výtečně. Co se týče technické stránky bitev, tak tomu není snad co vytknout. A ani se nedá říci, že by jich bylo málo. Mohli být trochu delší, ale to nevadí. Byly krvavé, realistické a docela přehledné. Jen ta úvodní ve tmě byla trochu méně viditelná, ale co už. Herecké obsazení je na tom docela dobře. Phoenix byl skvělý a stejně i tak postava manželky Napoleona, kterou zde hrála charismatická Vanessa Kirby. Zbytek herců ok. Hudba? Ta byla nevýrazná, ale zde mě to nijak netrápilo. Po dějové stránce to bylo takové usekané. Naštěstí to nebylo moc chaotické, jen asi bude paradoxně lepší ta režisérská verze, i když 270 min mi přijde zas moc. Takže víc to kritizovat nemohu, postava Napoleona byla dobrá, jen jsem si k němu nemohl získat větší vztah a fandit mu. Ale tak jako tak se mi film docela líbil, ty 4* slabší nakonec dávám, při dalším vidění asi spíš zkusím dát režisérskou verzi. Mohlo to dopadnout lépe, ale i tak, za mě zajímavý historický počin. ()

Reklama

lamps 

všechny recenze uživatele

Napoleon mě od začátku příjemně překvapoval a vlastně s tím nepřestal až do konce, i když karty se po první hodině jasně vyloží a víme, kam nás Ridley táhne a jaké prostředky si k tomu vybral. A já jim tentokrát podlehl. Napoleon je samozřejmě člověk takzvaně přeplý, jenž šplhá po mocenských příčlích s jistotou autistického stratéga. Říká, že miluje a slouží Francii, přičemž jeho politické plány na zajištění evropského míru dobytím celé Evropy nepůsobí zas tak hitlerovsky zlověstně a můžeme je emočně následovat jako zrození velkého hollywoodského vojevůdce. Jasně že takto obsáhlé životní období člověka, jehož osobnost dokázala pohnout dějinami jako žádná tehdejší, bude v dvouapůlhodinovém sestřihu nutně přizpůsobeném komerčním davům podáno zkratkovitě. Jenže minimálně v první polovině to Scott, Scarpa i oba střihači dělají tak souvisle, snadno následovatelně a s jednolitým formálním ksichtem, až je radost pohledět. Je to stylové, dostatečně výstižné v symbolech a detailech, v akční rovině epické a překvapivě drsné, a v osobní linii krásně… roztržité. Josefína se rychle stává těžištěm filmu, chlapa autisticky zamilovaného do ní i do boje za slávu a šíři francouzského lidu si omotá kolem prstu i za tu cenu, že ji nedokáže ani sexuálně uspokojit a do vztahu stále vulgárněji tahá politiku a řekněme pracovní poslání. Slavný dobyvatel v dopisech líčí své úspěchy a manévry, současně však básnicky vyznává lásku a doma škemrá o sex jako nadržený kůň. Ke konci už plynulost a provázanost všech perspektiv trochu opadne a chtělo by to ještě více času s Josefinou a větší hrst motivačních přísad Barryho Lyndona. A taky trochu víc politiky, která ustupuje nevyhnutelnému pádu antihrdiny, jehož poslání přetrhlo hráz udržitelnosti. Napoleonův život a osobnost tu následují okázalou a poctivě znázorněnou vývojovou trajektorii, že ji nakonec nemůže zazdít ani monotónní výkon Phoenixe. Tady herci stačí charisma, které musel mít i Napoleon. Jeho chtěnou velikost můžeme obdivovat, ale tvůrci se jí také vysmívají. Skrze Josefínu, s níž veliký vojevůdce ukázal svou lidskou maličkost a navzdory zvláštní osudové lásce jí způsobil mnohé újmy. A také optikou dějinné poučky, jejíž statistika počtu padlých má cenné údaje. Napoleon není sympaťák a líbí se mi, jak tenhle aspekt v hollywoodském velkofilmu o jednom z největších vojenských stratégů historie vybalancovali. A současně chápu, proč se to tolika lidem na základě téhle zkrácené verze příčí. 80 % ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Je trochu smutné, když 158 minut dlouhý film působí jen jako extrémní trailer na něco výrazně delšího. Ridley Scott stále historickou epiku umí. Při vší úctě k výkonu Joaquina Phoenixe mě více bavila Vanessa Kirby. (Ale nejsou dvě postavy na velkofilm málo?) Víceméně kašlu na často zbytečné historické nepřesnosti (i když na smysl scény se střílením do pyramid jsem stejně nepřišel), ale tenhle sestřih prostě nemá tah na branku. I tak na to jděte, moc takhle velkolepých podívaných už nás v kinech nečeká. :-/ ()

dO_od 

všechny recenze uživatele

// Napoleon z rychlíku. To nejzásadnější z jeho a Josephina života tu asi je, ale dějiny, zejména dění ve Francii, Scott podal velmi zkratkovitě. Dobrá zpráva je, že bitvy fungují parádně, zejména Slavkov, a jakmile se snímek překlopí do své druhé poloviny, je to nakonec i poměrně vtahující biografie s opět jednou skvělým Phoenixem. 270minutovej sestřih bude jistě zajímavej, ale dřív jak za rok ho vidět nechci. 7/10 ()

Galerie (43)

Zajímavosti (27)

  • Herci Joaquinu Phoenixovi (Napoleon) bylo v době natáčení 49 let. Napoleonovi během obléhání Toulonu bylo pouhých 24 let, během Italského tažení 27 let a ve staří 35 let se korunoval císařem. (Salamaster)
  • Prominentný životopisec Napoleona Andrew Roberts kritizoval historické aspekty filmu, najmä zobrazenie Napoleona ako proto-Hitlera, názor, ktorý nazval „únavným a absurdným“. Roberts poznamenal, že film ignoruje Napoleonove nevojenské úspechy, ako je Občiansky zákonník či založenie banky, pričom dospel k záveru, že „[Scott] správne ukazuje Napoleona ako obľúbeného medzi Francúzmi, ale neukazuje, prečo tomu tak bolo“. (Arsenal83)
  • Americký historik Paul du Quenoy označil film za "absolútnu katastrofu". Joséphine podľa neho nemohla hrať "vulgárna a nepríťažlivá Vanessa Kirby". Za plno historických chýb, vrátane znázornenia tzv. slavkovského mýtusu o prepadnutom ľade, odporučil režisérovi Scottovi, aby absolvoval doučovanie. (Arsenal83)

Související novinky

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý

26.02.2024

Loňské stávky se nějak podepsaly snad na každém natáčení. A čím větší produkce, tím více studia pravděpodobně krvácela, když se práce na filmu zastavily. Své o tom ví Ridley Scott, který loni na… (více)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

V úterý 23. ledna 2024 byl v Samuel Goldwyn Theater v Beverly Hills z úst herců Jacka Quaida a Zazie Beetz oznámen kompletní výčet nominací pro nadcházející 96. ročník předávání cen americké Akademie… (více)

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Nebýt přesunu druhé Duny na jaro 2024, byl by uplynulý filmový rok výjimečný. I přesto ale byl skvělý, plný filmových překvapení. Tím největším byl “selfmade fenomén” sociálních sítí Barbenheimer,… (více)

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Reklama

Reklama