Den, kdy se zastavila Země

The Day the Earth Stood Still

Drama / Sci-Fi / Thriller / Katastrofický

USA, 1951, 92 min

***POZOR, MOŽNÉ SPOILERY*** V porovnaní s novým spracovaním a vzhľadom na rok výroby ma tento film prekvapil svojou odvahou a úprimnosťou. Veľmi otvorene ukazuje a kritizuje ľudskú hlúposť, manipulovateľnosť médiami aj sklony k hystérii. V čase studenej vojny ponúkol otvorený koniec, ktorý mal byť apelom na všetkých divákov - teda aspoň tých inteligentných, ktorí v roku 1951 pochopili, že z obmedzenosti obžalúva všetkých bez rozdielu národnosti. Anyway, to, čo pred päťdesiatimi rokmi bolo zaujímavé, dnes nie je dovolené a tak remake s Keanu Reevesom postráda to, čo prvý film má - gule. Nový Deň, keď sa zastavila Zem, sa síce tiež pokúša byť apelom, predvádza konkrétne ukážky ničivej sily mimozemských technológií, ale na druhej strane uzaviera tému impotentným happyendom. Musím uznať, že toto staré spracovanie sa mi páčilo viac. Bez ohľadu na jednoduchosť predpotopných predstáv, niektorých klišé a efektov.(30.7.2009)

Sice dost naivní, co se týče scénáře, ale myšlenkově na svou dobu rozhodně zajímavější než většina "sci-fi konkurence". Klaatu je borec-humanista, Gort borec-likvidátor a finální dvacetiminutovka má na to, zarazit člověka do sedačky a nedat mu na vteřinu vydechnout. Remake ale bude - zdá se - úplně jiné kafe.(17.9.2008)

Řada obrazů a výjevů z této klasické sci-fi už dnes sice působí trochu úsměvně a divákovi odkojenému na filmech Rolanda Emmericha se asi bude zdát divné, proč emzáci nevytáhli lazerové pušky a nerozstříleli Bílý dům jak se říká napadrť, ale většina prozíravých fanoušků by přesto měla být nadšena. Jedná se totiž - i po těch letech - o velmi intenzivní žánrovou pecku, která chytře využívá oblíbeného mimozemského fenoménu ke zprostředkování stále aktuálního a globálního námětu o smrtících atomových hrozbách. A jelikož mezi hlavní motivy patří i neopomenutelné efekty, iracionálnost americké armády a nepřemožitelný robot, je navzdory serióznímu námětu postaráno i o příjemnou žánrovou zábavu.. 80%(13.4.2014)

Myslel jsem si, že budu muset čelit záplavám zelených ufounků a podobných věcí, které člověk často vídá při sledování béčkových filmů, ale hodně jsem se pletl. Tohle SF vůbec není béčko, i když k tomu nabádá rok vzniku i podivný plakát. Jedná se spíše o filosoficky laděný snímek, jehož hlavním cílem je vzbudit v divácích zhnusení z války a z určitých lidských vlastností, a také chtěl poukázat na to, jak nesmyslné je uspořádání lidské civilizace. V dnešních filmech už jen těžko budete hledat takhle působivé SF. 9/10(20.10.2007)

Wow, jedna z prvních sci-fi jakou jsem viděl. Naštěstí to není jako když někoho, kdo jde poprvé do kina, vezmete na Fight Club... Několika slovy řečeno - Den, Kdy Se Zastavila Země je výborný film, a to, že jde o sci-fi, není vůbec podstatné. Některé scény a s nimi i myšlenky opravdu stojí za zapamatování.(11.2.2003)

• - Při natáčení scény, kdy Gort nese mrtvé tělo Klaatua po interiéru vesmírné lodi, Lock Martin nebyl s to unést Michaela Rennieho a proto celou dobu Michael částečně seděl na kamerovém vozíku, který byl ale šikovně mimo záběr. (Trainspotter)

• - Tři roky po premiéře Dne, se scénář adaptoval pro potřeby divadelního představení divadla Lux Radio Theatre. Své roli si zopakovali Michael Rennie a Billy Gray, Helenu si však zahrála Jean Peters. (Trainspotter)

• - Právě Darryl F. Zanuck, šéf studia FOX, navrhl Michaela Rennieho do role Klaatua po tom, co jej viděl na prknech divadla v Londýně. (Trainspotter)