Den, kdy se zastavila Země

The Day the Earth Stood Still

Drama / Sci-Fi / Thriller / Katastrofický

USA, 1951, 92 min

Bez papírových kulis a gumových emzáků vytvořil Robert Wise zajímavou vizi mimozemské návštěvy, která ač se opírá o typické padesátkové propriety (archetypy vedlejších postav, anti-atomová agitka), působí i po letech svěže a uvědoměle, byť je to celé předvídatelné až k jedné z nejslavnějších hlášek sci-fi žánru. Docela jsem zvědav na remake, trailer se tváří o něco velkolepěji.(20.7.2008)

Toto nie je ani katastrofický, a ani sci-fi film. Je to politicky motivovaná detektívka v štýle film-noir, apelujúca na pacifizmus a hrozbu jadrovej vojny. Práve film-noirovské pohrávanie sa so svetlom a tieňom, réžia hercov na placi aj strih akčnejších scén (napr. prenasledovanie taxíka ku koncu filmu) slúžia plne ku cti tejto klasiky. No napriek tomu, som asi jeden z mála exotov, ktorého nedávny remake s Keanu Reevesom v roli Klaatua nadchol o čosi viac. V tejto pôvodnej verzii sa plne odráža duch doby, a rovnako je to aj v remakeu. Strach obmedzený výhradne na nukleárnu katastrofu je v novom spracovaní rozšírený na komplexný strach o ekologickú a všeobecne civilizačnú budúcnosť planéty, pričom oveľa silnejšie sa prízvukuje aj tá pozitívnejšia, ušlachtilá stránka ľudskej rasy (+ mne ako fandovi MPFC skvele sadla aj minirola Johna Cleesa ako prof. Barnhardta). V tejto klasike žánru sa táto téma takmer vôbec nerozvíja. Dokonca aj stretnutie s mimozemskou civilizáciou tu je podané ako každoročná, vlažná záležitosť, a nenesie v sebe ani štipku skutočne mystickej atmosféry a náležitého chaosu. No a keď už kritizujem, tak poriadne :) - Keanu Reeves je na rolu Klaatua neporovnateľne charizmatickejší ako Michael Rennie..... nemám rád tieto sklamania zo "zlatého fondu" kinematografie, pretože sa potom pri vysokých hodnoteniach cítim ako ignorant a hlupák, no nechcem sa zbytočne ani pretvarovať..... Každopádne, film by ste mali vidieť! Ak už kvôli ničomu inému, tak aby ste si urobili sami názor ;)(4.1.2012)

Naprosto vyjimečný film, který nese velice významné poselství a zaslouží si být nezapomenut.....Michael Rennie je jako mimozemšťan opravdu výborný, a každý dialog ve filmu s ním doslova bere dech...Anti-atomová vize je naprosto zřejmá, a je tak dobře podaná, že každého člověka po zhlédnutí nutí ka hlubokému zamyšlení......Pro mne neuvěřitelný zážitek, a určitě nejlepší sci-fi, jaké jsem viděl...5 hvězdiček je v tomto případě žalostně málo...Díky za tento film!!!!(17.12.2008)

Sympaťák Klaatu přilétá na Zemi spolu s gumovým robotem 'bez limitů', aby nás varoval, že teď už nám kosmické společenství nebude tolerovat žádné agresivní chování, protože se vznikem atomových zbraní už neohrožujeme jen sami sebe... Bohužel, lidi jsou zabedněnci a tak má čas i na malou procházku Washingtonem./ Takže tohle není žádný sci-fi béčko, jedná se o docela duchaplný film. Efektů je minimum a dojem z nich tak trochu kazí (no spíš zlehčuje) robot Gort, který vypadá až moc vtipně na to, že je ve skutečnosti dokonalým strojem na umravňování planet. No ale tomu budiž odpuštěno, vzhledem k náplni snímku je to totiž beztak vedlejší věc. Původní Day the Earth Stood Still je rozhodně povedená záležitost! (screeny)(13.12.2008)

Takže odsud mají Sabbati „Iron Mana“? Řeknu pouze to, že poselství, s kterým Latu přichází, by mělo ospravedlnit jeho cestu z jiné planety a dokázat lidem humánní nadřazenost a vyspělost mimozemšťanů, a ne být jen fašizoidní povídačkou, za kterou by zasloužil on i jeho robůtek hezky nakopat prdel. Aspoň že film samotný se nepřežil.(27.12.2008)

• - Scenárista Edmund H. North byl bývalý vojenský úředník a scénář k filmu Den, kdy se zastavila Země napsal jako odpověď na šířící se hrozbu jaderných zbraní ve studené válce. (Trainspotter)

• - Tvůrci v zájmu naprosté autenticity najali do malých cameo-roliček opravdové novináře, např. Gabriela Heattera, H. V. Kaltenborna a také Drew Pearsonovou. (Trainspotter)

• - Studio chtělo odstranit Sama Jaffeho jako následek tehdejšího politického honu, ačkoliv již měl podepsanou smlouvu na roli profesora Barnhardta. Producent Julian Blaustein však u šéfa studia Darryla F. Zanucka za Jeffeho orodoval s tím výsledkem, že se Den stal Jeffeho poslední hollywoodskou rolí (ale od konce padesátých let si ještě v několika filmech zahrál). (Trainspotter)