Den, kdy se zastavila Země

The Day the Earth Stood Still

Drama / Sci-Fi / Thriller / Katastrofický

USA, 1951, 92 min

Od Dne, kdy se zastavila Země neočekávajte žádné scifi béčko, ale pořádnou mimozemskou podívanou. Film vznikl v době počínající studené války, na prahu "atomového věku", kdy se svět obával nejhrozivější války, v Americe sílil mccarthismus a dohoda mezi Spojenýmí státy a Sovětským svazem byla utopií. Z tohoto hlediska se jedná o význačný pacifistický snímek. Poctivá filmařina, jejíž remejk je předem odsouzen k záhubě.(11.5.2009)

A Klaatu nemusel ani dlouho čekat na odpověď, už v průběhu vstupu filmu do kin se to mlátilo v Koreji. ~ Remake byla oproti tomuhle neskutečná sra... Jednoduché, s poselstvím, logickými kiksy, ale ty nikomu nevadily, o ně tu nešlo. No jo, takovýhle sci-fi se už dnes netočí :) :P(19.4.2014)

Sci-fi klasika, kterou jsem tak dlouho odkládal, se nakonec ukázala jedním z nejkrásnějších science fiction, které jsem kdy viděl. Co na tom, že zde není mnoho futuristických efektů. Stačí koukat na Michaela Rennieho, jak kouzelně hraje mimozemšťana, a je to. Jde o snímek s vážným poselstvím, které ale nikdy nikdo nebude brát vážně. I kdyby se stalo to, co ve filmu, s nadutými hlavami některých (většiny) národů by to ani nehlo. Holt lidstvo je velmi rozmanité, co do vzhledu, tak i do vnímání dobra a zla. Tak to bohužel je. Film je stále hodně aktuální a nikdy nepřestane být. Málo známý skvost americké sci-fi, jemuž jeho remake nesahá ani po kotníky.(26.5.2011)

Dalsie sci-fi so zaujimavou myslienkou, ale uz dost zastaralym spracovanim. A nemam tym ani tak na mysli triky. Tie mi uz dnes pripadaju roztomile, takze ma bavilo ich sledovat. Myslel som skôr spracovanie zapletky. Hlavna myslienka o hrozbe atomovych zbrani je stale inspirativna, ale je spracovana strasne naivne. Namiesto toho, aby sa film venoval problemu z globalnej stranky, tak väcsinu casu sledujeme konanie par postav civilistov. Politici su mimo diania, armada sa sprava nezodpovedne az komicky. Takze keby hlavny hrdina nebol natolko charizmaticky, tak by sa to uz ani nedalo pozerat. Vdaka nemu a jeho posolstvu to za jedno pozretie stale stoji. Ked uz nic ine, tak sa aspon dozvieme odkial sa zobralo legendarne zaklinadlo KLAATU BARADA NIKTO, ktore si na rozdiel od idiota Asha z Evil Dead 3, hlavna hrdinka nastastie dokaze zapamätat. 6/10.(22.6.2016)

Bez papírových kulis a gumových emzáků vytvořil Robert Wise zajímavou vizi mimozemské návštěvy, která ač se opírá o typické padesátkové propriety (archetypy vedlejších postav, anti-atomová agitka), působí i po letech svěže a uvědoměle, byť je to celé předvídatelné až k jedné z nejslavnějších hlášek sci-fi žánru. Docela jsem zvědav na remake, trailer se tváří o něco velkolepěji.(20.7.2008)

• - Při natáčení scény, kdy Gort nese mrtvé tělo Klaatua po interiéru vesmírné lodi, Lock Martin nebyl s to unést Michaela Rennieho a proto celou dobu Michael částečně seděl na kamerovém vozíku, který byl ale šikovně mimo záběr. (Trainspotter)

• - Rozhodujícím faktem pro obsazení role Klaatua Michaelem Renniem bylo to, že herec byl poměrně neznámým pro americkou diváckou obec a byl tedy lépe považovatelným za mimozemšťana než jiný známější herec. (Trainspotter)

• - Role mimozemšťana Klaatua se měl původně zhostit Claude Rais a nebo Spencer Tracy. (Trainspotter)