Den, kdy se zastavila Země

The Day the Earth Stood Still

Drama / Sci-Fi / Thriller / Katastrofický

USA, 1951, 92 min

Toto nie je ani katastrofický, a ani sci-fi film. Je to politicky motivovaná detektívka v štýle film-noir, apelujúca na pacifizmus a hrozbu jadrovej vojny. Práve film-noirovské pohrávanie sa so svetlom a tieňom, réžia hercov na placi aj strih akčnejších scén (napr. prenasledovanie taxíka ku koncu filmu) slúžia plne ku cti tejto klasiky. No napriek tomu, som asi jeden z mála exotov, ktorého nedávny remake s Keanu Reevesom v roli Klaatua nadchol o čosi viac. V tejto pôvodnej verzii sa plne odráža duch doby, a rovnako je to aj v remakeu. Strach obmedzený výhradne na nukleárnu katastrofu je v novom spracovaní rozšírený na komplexný strach o ekologickú a všeobecne civilizačnú budúcnosť planéty, pričom oveľa silnejšie sa prízvukuje aj tá pozitívnejšia, ušlachtilá stránka ľudskej rasy (+ mne ako fandovi MPFC skvele sadla aj minirola Johna Cleesa ako prof. Barnhardta). V tejto klasike žánru sa táto téma takmer vôbec nerozvíja. Dokonca aj stretnutie s mimozemskou civilizáciou tu je podané ako každoročná, vlažná záležitosť, a nenesie v sebe ani štipku skutočne mystickej atmosféry a náležitého chaosu. No a keď už kritizujem, tak poriadne :) - Keanu Reeves je na rolu Klaatua neporovnateľne charizmatickejší ako Michael Rennie..... nemám rád tieto sklamania zo "zlatého fondu" kinematografie, pretože sa potom pri vysokých hodnoteniach cítim ako ignorant a hlupák, no nechcem sa zbytočne ani pretvarovať..... Každopádne, film by ste mali vidieť! Ak už kvôli ničomu inému, tak aby ste si urobili sami názor ;)(4.1.2012)

Pustit si tenhle apel na vzájemnou lidskou soudržnost krátce po Wiseově amorálním Born to Kill je opravdu zážitek. Mimojiné tím režisér dokazuje, že je schopný umně zpracovat jakoukoli látku s různorodými tématy. V tomhle případě mě ale jeho dílo minulo účinkem a považuji ho za poněkud zastaralé, i když ve své době to musela být pecka.(9.2.2012)

Sci-fi z padesátých let? A jéje...to se tam zřejmě budou prohánět rosolovaté stvůry s větším počtem chapadel, než má divák nervů, a budou unášet, popřípadě požírat, náležitě fyzicky vybavené a spoře oděné krásky. Nikoli. Překvapivě civilní příběh o mimozemském vyslanci, jehož byste si klidně mohli splést s úředníkem u přepážky v bance, který na naši útulnou planetu toho času chlazenou studenou válkou a právě se vzpamatovavší z války světové přichází s vizí míru, vlastní nemálo styčných bodů s Heinleinovým Cizincem v cizí zemi a má hodně co říct i dnes. Ne-li více, protože tehdy byl svět alespoň v myslích většiny lidí jasně rozdělen a strany ostře vymezené, což se o současnosti věru tvrdit nedá. Den, kdy se zastavila země jsem viděla před hodně dlouhou dobou, ale uvízl mi přímo neoperovatelně. Spolu s vědomím - posíleným scénou na arlingtonském hřbitově - jak nesmyslné, neskutečné a absurdní se pouhým otočením úhlu pohledu mohou zdát věci, vůči kterým jsme otupěli tak, že se nad nimi vůbec nepozastavíme.(16.8.2007)

Od sci-fi z ´51s s tak béčkovým plagátom som rozhodne nečakal, že dostanem zaujímavé dospelé sci-fi, pri ktorom ma ani nenapadne sa pousmiať nad niektorými vecami (Gort robot z gumy), film pri ktorom som si znovu uvedomil akú silu má správny zvuk vo filme. Cítiť z toho tú atmosféru tých rokov aj prečo ten film vznikol a rozhodne nestratil nič zo svojho čara. Zhltol som ho ako malinu, napriek tomu že sa takýmto oldies vyhýbam.(4.1.2009)

Motto: KLAATU BARADA NIKTO. Jestli by jste čekali, i podle plakátu, že jde o nějaké béčkové sci-fi, ve kterém chodí nepřátelský mimozemský alien, masí vše na co přijde a unáší sličné děvy, tak se mýlíte. Tohle, dnes už klasické sci-fi, se vymyká. Vymyká se svým příběhem, s politickým a silně protiválečným podtextem, na kterém je znát, že vznikl v době zuřící studené války a v době atomových zbraní a nejistoty ze dnů příštích. Tuto nejistotu má vyřešit Klaatu, vyslanec jedné z vyspělých mimozemských civilizací, který představitelům všech států chce předat poselství, že jestli nebudou žít v míru, tak GORT - jakýsi "vesmírný policajt", strážce míru na planetách a nepřemožitelný robot s mocí roztavit během pár sekund svými paprsky celou tankovou artilérii - Zemi ztrestá. Už snaha o mír pod hrozbou násilí jasně vypovídá, co si tvůrce filmu myslel o (ne)schopnosti lidstva se dohodnout mírovou cestou a je to zřejmé i z celého děje. Státy se odmítají sejít, Moskva se hádá s Londýnem, Washington s oběma atd. Díky scenáři, dobře napsaným dialogům a solidním hereckým výkonům (zejména charismatického Klaatu) lze odpustit i to, že trikové podívané si tu člověk moc neužije. Vyjma úvodních deseti minut, ve kterých přistane ve Washingtonu mimozemský koráb a GORT předvede pár "machrovinek", se celý film vede v konverzační rovině. Což tomuto filmu působivost neubírá......A pokud jde o motto na začátku mého komentáře, jde o jeden z rozkazů GORTovi ke konci filmu. Jestli je vám nějak povědomé, pak se nemýlíte. Vtipně (či drze - jak se to vezme) ho použil o pár desítek let později Sam Raimi ve svém kultovním Evil Dead III. - Army of Darkness a na jednom z webů o zombie filmech je zmiňováno jako jedno ze zásadních hlášek hororového žánru. To jsou PARADOXY..... :o)(15.4.2007)

• - Klaatu a Bobby ve skutečnosti nikdy nebyli ve Washingtonu DC a jejich dlouhé scény s procházkami po hlavním městě byly nejdříve nasnímány bez jejich přítomnosti přímo v hlavním městě USA a poté technologií zadní projekce natočeny v Hollywoodu už s hlavním protagonisty. Podobná situace nastala při natáčení jízdy taxíkem s Klaatuem a Helen. (Trainspotter)

• - Robota Gorta hraje ve filmu Lock Martin - dva metry vysoký uvaděč losangeleského čínského divadla. Protože byl oděný do těžkého kostýmu, potřeboval pomoc ve scéně kdy nese v náručí Patricii Nealovou. V některých záběrech jsou snadno vidět pomocná lanka. (Witta)

• - Rozpočet: 1,200,000 dolarů. (Saku)