Reklama

Reklama

Otakar Brousek st.

nar. 28.09.1924
Krhanice, Československo

zem. 14.03.2014 (89 let)
Praha, Česko

Biografie (1)

Vznosný, vysoce kultivovaný herec s nádherným podmanivým hlasem vypravěče. To je Otakar Brousek st. narozen 28.září 1924 v Krhanicích u středočeského Benešova. Ještě jako dítě se velice zajímal o múzická umění, chodil do houslí, bavil se zpíváním ve smíšeném sboru, na gymnáziu hrál ve školním orchestru a divadelním kroužku, zvlášť jej pak zajímala literatura dramatu a poezie. Rodiče však v chlapci neviděli vícera uměleckého talentu a nutili Otakara do medicíny. On… (více)

Zajímavosti (6)

Sanitka (1984)

  • Primáře Houdka, snoubence Evy  Dolejšové (Eva Hudečková), hraje v prvních dvou dílech Zdeněk Ornest. V dalších třech dílech jej však hraje z politických důvodů Otakar Brousek. Nejspíše to souvisí s kriminalizací jeho bratra Oty Ornesta, který byl odvolán z postu ředitele divadla a odsouzen za pašování závadné literatury do Československa na 3,5 roku vězení. Zdeněk Ornest, aby dokázal svou loajalitu, musel pak hrát v komunistických filmech jako Atomová katedrála (1984) nebo v seriálu Gottwald (od r. 1986), ale stejně již moc rolí nedostal. (honajz)

Galerie (69)

Reklama

Herec

Filmy
2013

Čtyřlístek ve službách krále

2009

Smyčka (TV film)

2003

Malovaný děti (TV film)

2001

Andělská tvář

 

Den, kdy nevyšlo slunce (TV film)

2000

Dopisy v krajkách (TV film)

 

Český Robinson (TV film)

1999

Návštěva staré dámy (TV film)

1998

Atentát na ministra financí (TV film)

Reklama

Reklama

 

Die heilige Hure (TV film)

 

Pražský duet

 

Silná jako smrt (TV film)

1997

Báječná léta pod psa

1994

Hrad stínů (TV film)

1993

Bláznivá láska (TV film)

 

Chacun pour toi

1991

Šťastlivec Sulla (TV film)

1990

Anonym (TV film)

 

Noční návštěva (TV film)

 

Popel a hvězdy (TV film)

 

Premiéra (TV film)

 

Všechny krásy života (TV film) - vypravěč

1989

Evropa tančila valčík

 

Pot, lesk a potlesk (TV film)

 

Stopy zločinu: Pátek, čas motýlů (TV film)

 

Stopy zločinu: Recept na rozloučenou (TV film)

 

Člověk proti zkáze

1988

O čem sní mladé dívky (TV film)

 

Stařeček vavříny vídeňské slávy ověnčený aneb Zpronevěra (TV film)

 

Svědek času (TV film)

1987

Viktor Veliký (TV film)

1986

Flotila (TV film) - vypravěč

 

Pan Pickwick (TV film)

 

Velká filmová loupež

 

Čtvrtá strana trojúhelníku (TV film)

 

Španělská paradentóza (TV film)

1985

Drahý Bedřichu (TV film)

1984

Imilla (TV film)

 

Radosti života (TV film)

 

Stopy zločinu: Velká rána (TV film)

 

Záchvěv strachu

1983

1. Máj v Národním divadle roku 1898 (TV film)

 

Brakýři (TV film)

 

Diplomat (TV film)

 

Lešanské jesličky (TV film)

 

Stopy zločinu: Alibi jako řemen (TV film)

1982

Předehra (TV film)

 

Velké malé vody (TV film)

1981

Každému jeho nebe

 

Pueblo (TV film)

 

Tajemství hradu v Karpatech

 

Tu es Petrus (TV film)

1980

Blues pro EFB

 

Gorkij o Leninovi (TV film)

 

Had z ráje (TV film)

 

Jak napálit advokáta

 

Nevěsta k zulíbání

 

Pohádka o Honzíkovi a Mařence

 

Rozednění (TV film)

 

Smrt a blažená paní (TV film)

 

Svítalo celou noc

 

Temné slunce

1979

Bratři Kipové (TV film)

 

Dnes v noci hvězdy nezhasnou (TV film)

 

Poslední koncert (TV film)

 

Ve věci J. R. Oppenheimera (TV film)

 

Zastretý farebný svet (TV film)

1978

Filatelistická historie (TV film)

 

Jak se zranit ve službě (TV film)

 

Přitažlivost země (TV film)

 

Sólo pro starou dámu

 

Trasa

1977

Chtěl jsem kvítí (TV film)

 

Dary hadího krále (TV film)

 

Já zůstanu věrný (TV film)

 

Mílaři (TV film)

 

Pětina průměrného života (TV film)

 

Smuteční hudba za padlé hrdiny (TV film)

 

Vykřičník za Kateřinu (TV film)

 

Vítězný lid

1976

Kateřina zlé pověsti (TV film)

 

Noc klavíristy

 

Odysseus a hvězdy

 

Paleta lásky

 

Vlivná osoba (TV film)

 

Z domoviny (TV film)

1975

Dvojí svět hotelu Pacifik

 

Muži jdou ve tmě (TV film)

 

Město nic neví

 

Můj brácha má prima bráchu

 

Pomerančový kluk

 

Poslední začátek (TV film)

 

První žena království (TV film)

 

Sarajevský atentát

 

Spodní proud (TV film)

 

Tribun lidu (TV film)

 

Žebrácká opera (TV film)

1974

Chytrost má děravé šaty (TV film)

 

Dobrodružství s Blasiem

 

Královský gambit (TV film)

 

Psáno na pranýř (TV film)

 

Svědkové obžaloby (TV film)

1973

Dny zrady I.

 

Dny zrady II.

 

Jakou barvu má láska

 

Muž v osidlech (TV film)

 

Obhájce (TV film)

 

Okno ještě svítí (TV film)

 

Pokus o vraždu

 

Tajemství zlatého Buddhy

 

Zatykač na královnu

 

Známost sestry Aleny

 

Čestné kolo (TV film)

1972

Akce Bororo

 

Hliněný vozíček (TV film)

 

Lev je v ulicích (TV film)

 

Pan Tomšík (TV film) - vypravěč

 

Pohár za první poločas (TV film)

 

Rozhovor (TV film)

 

Surové hedvábí (TV film)

1971

Chléb a písně (TV film)

 

Cyrano z Bergeracu (TV film)

 

Hlavní přelíčení (TV film)

 

Kat nepočká (TV film)

 

Konfrontace (TV film)

 

Lekce

 

Prameny (TV film)

 

Slečnám nic nevadí (TV film)

 

Tajemství velikého vypravěče

 

Vojna a mír (TV film) - průvodce

 

Vražda v hotelu Excelsior

 

Zajatec šílenství (TV film)

 

Zločin na Zlenicích hradě (TV film)

1970

Byly noci májové (TV film)

 

Drama na lovu

 

Jak v Bratrouchově vyzráli na hastrmana (TV film)

 

Julián odpadlík (TV film)

 

O hradu Zásadce a turecké vojně (TV film)

 

O tlustém pradědečkovi (TV film)

 

Radúz a Mahulena

 

Svatby pana Voka

 

Za ranních červánků (TV film)

1969

Bellevue (TV film)

 

Komediantská historie (TV film)

 

Panenství a kriminál

 

Skřivánci na niti

1968

Jádro věci (TV film)

 

Pařížský kat (TV film)

1967

Pozdní doznání (TV film)

 

Věrný robot (TV film)

 

Waterloo (TV film)

1966

Dva šlechtici z Verony (TV film)

1965

Drahomíra (TV film)

 

Třicet jedna ve stínu

 

Ztroskotání lodi Kapermeulen (TV film)

 

Úplně vyřízený chlap

1964

Fiorenza (TV film)

 

Lov na mamuta

 

Odpolední návštěva (TV film)

 

Strakatí andělé

 

Třiatřicet stříbrných křepelek

 

Znamení ohně (TV film)

1963

Corrida (TV film)

 

Maškaráda (TV film)

 

Ranní ropucha (TV film)

 

Spanilá jízda

 

Strach a bída třetí říše (TV film)

1962

Horoucí srdce

 

Muž s noži (TV film)

1961

Chléb a písně (TV film)

 

Chvíle rozhodnutí (TV film)

 

Kohout plaší smrt

 

Můj přítel Gaj (TV film)

 

Případ Holbein (TV film)

 

Tereza

 

Teď v březnu (TV film)

 

Tržiště senzací (TV film)

1960

Fučík (TV film)

 

Labyrint srdce (TV film)

 

Lidé jako ty

 

Občan Brych (TV film)

 

Pochodně

 

Rozrušená země (TV film)

 

Černá sobota

1959

Dařbuján a Pandrhola

 

Mordová rokle (TV film)

 

Ošklivá slečna

 

Vstup zakázán

1958

Zde jsou lvi

 

Zimní pohádka (TV film)

1957

Florenc 13,30 - vypravěč

 

Krvavá svatba (TV film)

1956

Fučík (TV film)

 

Podivín (TV film)

 

Synové hor

1951

Akce B

1950

Malý partyzán

 

Racek má zpoždění

 

Slepice a kostelník

1949

Revoluční rok 1848

TV seriály
2006

Ordinace v růžové zahradě

 

Ohňostroj bude (S01E82)

 

Zázraky se nedějí (S01E55)

 

Žena nebo židle (S01E52)

  více epizod (9)
2005

Nadměrné maličkosti

 

Nehoda (S02E01)

 

Ordinace v růžové zahradě

 

Nech mě žít (S01E34)

 

Vstupenka do ráje (S01E33)

 

Sejdeme se na sále (S01E31)

  více epizod (17)
2002

O ztracené lásce

1997

Arrowsmith

 

Hospoda

 

Strýček (S02E19)

 

Pražský písničkář

 

Vše pro republiku (E03)

 

Zdivočelá země

1995

Muž v pozadí

 

Epizoda 4 (E04)

 

Nováci

 

Dědictví (S01E04)

1994

Laskavý divák promine

 

Uctivá poklona, pane Kohn

 

Abychom zdrávi byli (E05)

 

Česká soda

 

Epizoda 9 (E09)

1992

Dobrodružství kriminalistiky

 

Padělek (S03E05)

 

Hříchy pro pátera Knoxe

 

Omyl v lázních (E02)

1991

Velmi uvěřitelné příběhy

 

Boží mlýny (E05)

1990

Dobrodružství kriminalistiky

 

Identifikační kresba (S02E07)

1989

Dobrodružství kriminalistiky

 

Otisk (S01E04)

1988

Cirkus Humberto

 

Slavné jméno (E12)

 

Malé dějiny jedné rodiny

 

Rodáci

 

Epizoda 13 (E13)

 

Epizoda 12 (E12)

 

Epizoda 9 (E09)

  více epizod (2)
1986

Gottwald

 

Zlá krev

 

Epizoda 7 (E07)

1984

Povstalecká história

 

Na život a na smrť (E07)

 

Hromy divo bijú (E06)

 

Augustové dni (E05)

 

Sanitka

 

Epizoda 8 (E08)

 

Epizoda 7 (E07)

 

Epizoda 5 (E05)

1983

Návštěvníci

 

Návrat do budoucnosti (E15)

 

Tajemství velkého učitele (E06)

 

Návštěvníci přicházejí (E03)

  více epizod (2)
1982

Tři spory

 

Spor herečky Kvapilové (E02)

1981

Okres na severu

 

Případ (E04)

1980

Čas zakladatelů

 

Hořký ústup (E02)

1978

Zákony pohybu

 

Černý Petr (E03)

 

Povážlivý úspěch (E02)

 

Výstava (E01)

1977

Nemocnice na kraji města

1976

30 případů majora Zemana

 

Kleště (S02E02)

1975

30 případů majora Zemana

 

Loď do Hamburku (S01E09)

1974

Byl jednou jeden dům

 

Obvaziště Boccaccio (E05)

1972

Byli jednou dva písaři - vypravěč

1970

Alexandr Dumas starší

 

Marnotratný otec (E02)

 

F. L. Věk

 

Student (E02)

 

Fantom operety - vypravěč

 

Konec Fantoma - vypravěč (E05)

 

Fantom v nebezpečí - vypravěč (E04)

 

Fantom dělá zmatky - vypravěč (E03)

  více epizod (2)
 

Lidé na křižovatce

 

Rozsudek

1969

Hříšní lidé města pražského

 

Špion přijede v sedm (E12)

1965

Pohádkový zeměpis

1964

Shakespearovské monology

1959

Potyčky s paragrafem

Dokumentární
2010

Neobyčejné životy (TV seriál)

 

Otakar Brousek (S02E06)

 

Příběhy slavných (TV seriál)

 

Slušňák mu sluší (S11E11)

 

Božský Bosňák (S11E03)

2009

Arthur Honegger: Jana z Arku na hranici (koncert)

 

Karel Klostermann (TV film)

 

Lucemburkové (TV seriál) - vypravěč

2008

Advent a vánoce

 

Lidový rok

2007

Vladimír Körner (TV film)

2006

13. komnata (TV seriál)

 

13. komnata Stanislava Fišera (S02E04)

2004

Václav Talich, sebevědomí a pokora - vypravěč

2003

Hluboko naladěná Viola (TV film)

2002

Antonín Dvořák - Deo Gratias

 

Film o filmu: Andělská tvář (TV film)

 

Příběhy slavných (TV seriál)

 

Byla jsem na světě (S03E10)

 

Bylo to sluníčko (S03E08)

 

Spravedlnosti času... (TV film)

2001

Neznámá Země (TV seriál) - vypravěč

2000

Příběh duhových bojovníků - Greenpeace (TV film) - vypravěč

1998

Lapidárium: Příběh cestovního pasu (TV film) - průvodce

 

Z rodu Lucemburků (TV seriál)

1997

Magister Theodoricus, středověký deskový obraz (TV film)

1993

Islandská peříčka (TV film) - vypravěč

 

Vzpomínky - Dr. Karel Steinbach (TV film) - vypravěč

1992

Architekt Josef Zítek (TV film) - vypravěč

1989

Jak jsme začínali

1988

Splétání gordického uzlu

1987

Jestřáb (amatérský film)

 

Potomci a předkové - Neuróza revanšismu

1986

Klement Gottwald

1985

V Praze roku 1985

1984

Dny společné práce

 

Rekreace (TV film) - vypravěč

1982

Čtyři sestry

1980

Karel Zeman dětem - vypravěč

 

Pro třpyt dětských očí

1978

Starosti s časem - vypravěč

 

Zrcadlo doby (studentský film)

1975

Potomci a předkové: Čas rozhodnutí

1973

Kasař

 

Potomci a předkové: Vzplanutí ohně

 

Potomci a předkové: Čas zrady, čas naděje

 

Volání výšek - létání - vypravěč

1968

Boj ještě nekončí (TV film) - vypravěč

 

Celé léto na jevišti (TV film)

 

Indiánské léto - vypravěč

 

V srdci Evropy

 

Vzducholodí k severnímu pólu - vypravěč

 

Země mluví: Kampa (TV film) - vypravěč

1967

Olga Scheinpflugová (TV film)

1965

Město darované

1964

Dobrý den, Tokio - vypravěč

 

Dějiny světové kinematografie I. (Dějiny němého filmu) - vypravěč

1963

Vůně benzínu

1962

Lidé, zvířata, manéž

 

Léto na Varaderu

 

Po stopách Golema - vypravěč

1960

Hledači rud - vypravěč

1958

Expo 58 - vypravěč

 

Průzkumná skupina Otava - vypravěč

 

Theodor Pištek

1957

Bělehrad

 

Lidová Čína a OSN

 

Manipulátory v kovárnách

 

Pod barevnými padáky

1956

Egypt 1956

 

Moskevští v Praze

 

Národní umělkyně Otylie Beníšková

 

O zemi dalekého severu

 

Po stopách myslivosti

 

Sochaři národu

 

Vojenská maturita

 

Závěrečné boje v Melbourne

1955

Až k oblakům

 

Liberecko

 

Museum Klementa Gottwalda

 

Na pohraniční půdě

 

Náš pan doktor

 

Poruchy v elektrickém rozvodu

 

Povolání hrdinné a čestné

 

Vzpomínka na první dělnickou spartakiádu

1954

Armádní umělecké divadlo

 

Spartakiádě zdar!

 

Velká cena ČSR

 

Vzhůru sportovci

1953

Elektrické důlní lokomotivy

 

Památník národní kultury - vypravěč

 

Před spartakiádou

 

Všemi hlasy proti válce

1952

Jeden ze štafety

 

Julius Fučík

 

VI. zimní olympijské hry v Oslo

1950

Národní sčítání 1950 - vypravěč

Koncerty
1992

Vánoční koncert se souborem Virtuosi di Praga

Divadelní záznam
1986

Cyrano z Bergeracu

1979

Král Krysa

1972

Mnoho povyku pro nic

1969

Brouk v hlavě

1968

Jindřich IV.

Krátkometrážní
1981

Zločin v chalupě (TV film)

1979

Bakaláři (TV seriál)

 

Deník (S08E11)

1978

Bakaláři (TV seriál)

 

Prášky (S07E29)

1975

Bakaláři (TV seriál)

 

Kousek života (S04E10)

1961

Člověk pod vodou

1958

Jak se člověk naučil létat

 

Ruka ruku neumyje

 

Tajemství písma (studentský film)

1955

Buďme připraveni

 

Něco se tu změnilo

Host

Ovládací panel

Fanklub

(11)

Reklama

Reklama