Ztraceni

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2004–2010), 88 h 30 min (Minutáž: 40–105 min)

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yunjin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan (více)

Série(6) / Epizody(117)

Stroskotanci, ktorí prežili haváriu lietadla na mysterióznom ostrove uprostred oceánu tisíce míľ od civilizácie, nemajú nádej na záchranu - sú stratení! Stratili sa aj vo vlastných životoch, pretože mučivé tajomstvá, ktoré si priniesli ukryté hlboko v duši, už nemôžu vyhnať a desivé skutky napraviť. Zomreli a musia začať odznova. Nové extrémne dobrodružstvá z nich prekvapivo vyplavujú tie najlepšie aj najhoršie vlastnosti, úžasnú vnútornú silu či netušené schopnosti. Ale ak všetko na svete má svoj zmysel a nič sa neodohrá bez príčiny, prečo to všetko musia prežiť? Je všetko naozaj také, ako sa zdá? Záhadný ostrov začína vydávať svoje tajomstvá... Sledujte najlepší americký dramatický seriál roka 2005, ocenený prestížnou soškou Zlatý glóbus a troma cenami Emmy!
Štyridsaťosem stroskotancov, ktorí prežili pád lietadla, ostalo uväznených na mysterióznom ostrove kdesi uprostred oceánu, tisíce míľ od civilizácie. Pomoc neprichádza, pretože šesť hodín pred haváriou lietadlo stratilo spojenie, neplánovane zmenilo kurz a letelo tisíce míľ neznámou trasou. Ak ich niekto skutočne hľadá, potom zbytočné pátra v celkom iných končinách našej planéty. Prvé, čo doktor Jack Sheridan (MATTHEW FOX) po prebudení pocítil, bola pálčivá bolesť. Potom si všimne páliace slnko, bambusový les, dym a najmä všadeprítomný krik a plač ranených. Spoločne s vedomím prichádza aj hrôzostrašné pochopenie situácie lietadlo, ktorým cestoval, pravdepodobne havarovalo. Lekársky inštinkt mu napovedá, že ľudia potrebujú jeho pomoc. Stroskotanci prehľadávajú miesto núdzového pristátia a zistia, že sú na ostrove, kde prevláda neprístupný terén. Ani počasie tu nie je najprívetivejšie. Nepriestupnou džungľou sa navyše preháňajú tajomné tvory, ktoré nepatria k žiadnemu živočíšnemu druhu, ktorý by kedy niektorý z nich poznal. Najväčším problémom je však rôznorodosť samých stroskotancov, ktorých rozdeľuje takmer všetko, čo si dokáže človek predstaviť viera, politické zmýšľanie, rebríčky hodnôt i morálka. Nebyť veliteľských schopností a charizmy Jacka a Kate Austinovej (EVANGELINE LILLYOVÁ) mala by nehomogénna skupina len malú šancu na prežitie. Ak chcú zmätení a zranení ľudia prežiť, musia sa naučiť spolupracovať a konať ako kolektív. Je jedno, kým sme boli a čo sme predtým robili. teraz sme všetci zomreli a musíme začať znova. Nájdite spôsob, ako prispieť, pretože nikto sám neuspeje. A ak spolu nemôžeme žiť, zomrieme sami. Ostrov je zahalený nepreniknuteľnou hmlou tajomstiev a mnohé záhady a hlboko skryté mystériá z minulosti si stroskotanci nesú aj sami v sebe. Na takom mieste nie je prežitie žiadnou samozrejmosťou. Stroskotanci sa pokúšajú nájsť čokoľvek, čo by im pomohlo prežiť. Niektorí podliehajú panike, iní sa modlia za svoju spásu. Niektorí v sebe naopak nachádzajú silu a schopnosti, o ktorých predtým ani netušili. Pri prehľadávaní trosiek lietadla objavia rádiovú vysielačku a nádej na skorú záchranu vleje všetkým stroskotancom novú krv do žíl. Tajomný ostrov však zároveň vydáva ďalšiu zo svojich záhad počas pátrania narazia na kovové putá, zbraň a predovšetkým zviera, ktoré by nemalo v tunajšej tropickej klíme prežiť ani deň...
Najsledovanejší dramatický seriál americkej stanice ABC v roku 2005, ktorý už dve sezóny fascinuje divákov na celok svete, okrem množstva iných ocenení získal v roku 2005 aj Emmy Awards v šiestich kategóriách (z 12 nominácií) ako najlepší dramatický seriál, réžia, kasting, hudba, kamera a vizuálne efekty. 16. januára 2006, na odovzdávaní prestížnych cien Zlatý glóbus (63. Annual Golden Globes) v Los Angeles, seriál LOST zvíťazil v kategórii Najlepší dramatický televízny seriál roka 2005 (a porazil pritom ostané nominované seriály CommanderIn-Chief, Grey´s Anatomy, Prison Break a Rome). Druhú sériu seriálu LOST nominovali ešte v dvoch ďalších kategóriách za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Naveen Andrews) a najlepší herecký výkon v dramatickom televíznom seriáli (Matthew Fox). Dramatický seriál Nezvestní nakrúcali pre televíznu spoločnosť ABC od marca 2004 a prvý diel videli americkí diváci v októbri toho istého roka. Netrvalo dlho, a práva na vysielanie si zakúpilo viacero televízií na celom svete. V Spojených štátoch zožal seriál veľký úspech, vďaka 18,7 miliónom divákov sa stal najsledovanejším dramatickým počinom stanice ABC od roku 1985, hovorí Tom Davidson, riaditeľ distribučnej spoločnosti AXN pre strednú Európu. Sme presvedčení, že divákov priam priklincuje do kresiel. Jedným z tvorcov seriálu a producentom je J. J. Abrams (za réžiu prvých dvoch epizód dostal Emmy Awards za réžiu), ktorý je známy aj vďaka seriálu Alias či scenármi k mnohým filmom. Jeho zásluhou je seriál plný dramatických zvratov a napätia, nazerá hlboko do ľudského vnútra, kde sa ukrývajú aj tie najhoršie tajomstvá. Seriál nakrúcali na Havaji. Dvojhodinová pilotná snímka stála približne 10 miliónov dolárov, a je tak jedným z najdrahších televíznych projektov v histórii. Iba doprava kusa havarovaného lietadla stála vyše 250-tisíc dolárov. Na scenároch sa podieľalo niekoľko autorov, ktorá nikdy vopred nevedeli, do čoho idú. Počas tvorby museli uplatniť znalosti z mnohých vedeckých odborov, napríklad zo sociológie, ktorá mi pomáhala vytvoriť interakciu medzi jednotlivými postavami. Keď sa začalo nakrúcanie, väčšina z tvorcov scenára si ešte stále nebola istá, ako bude dej a osudy stroskotancov pokračovať. Dôkazom je napríklad postava doktora Jacka Shepharda (MATTHEW FOX) pôvodne mal zomrieť hneď v druhej epizóde, ale tvorcom sa ho uľútostilo, a razom sa tak z neho stala jedna z najvýraznejších postáv seriálu. Veľa pozoruhodností sa udialo aj počas kastingu. Ako príklad poslúži kórejská herečka Yunjin Kimová, ktorá mala hrať pôvodne Kate. Rola však už bola obsadená, ale autori nechceli o Yunjin prísť, a tak jej napísali úlohu šitú priamo na telo. Každá epizóda sa sústreďuje na dôležité detaily života a minulosti jednej z postáv. Až vo chvíli, keď sa jednotlivé čriepky poskladajú, môže divák pochopiť, prečo jednotliví hrdinovia konajú a správajú sa, ako to vidí pred sebou na obrazovke.
Postavy
Štyridsaťosem stroskotancov, ktorí prežili pád lietadla, je uväznených na opustenom, v oceáne stratenom ostrove. Ak chcú prežiť, musia sa naučiť spolupracovať a konať ako kolektív. Taký je začiatok nového seriálu Nezvestní, ktorí fascinuje milióny divákov na celom svete. Netreba sa čudovať, veď príbehy o stroskotancoch, ktorí riadením osudu stroskotali a zostali uväznení na opustených ostrovoch uprostred oceánu, fascinujú človeka už oddávna. Samozrejme, v dnešnej dobe satelitov, keď je možné zistiť, ako je niekto oblečený na inom kontinente, a keď stačí dotknúť sa niekoľkých tlačidiel na telefónu a dovoláte sa na druhý koniec sveta, sa zdá niečo také priam nemysliteľné. Novodobým stroskotancom predsa stačí nájsť si len úkryt a počkať tam na najmodernejšie vybavených záchranárov, ktorí im o niekoľko hodín poskytnú všetku potrebnú lekársku starostlivosť, stravu a sprostredkujú aj kontakt s vydeseným príbuzenstvom. Nie vždy však všetko beží podľa zabehnutých pravidiel a schém. Postavy seriálu sa o tom veľmi rýchlo presvedčia. Nielenže je ostrov, na ktorom uviazli, zahalený nepreniknuteľnou hmlou tajomstiev, ale mnohé záhady a hlboko skryté mystériá z minulosti si nesú stroskotanci aj sami v sebe. Na takom mieste nie je prežitie žiadnou samozrejmosťou. Najväčším problémom je však ich rôznorodosť. Stroskotancov rozdeľuje takmer všetko, čo si dokáže človek predstaviť viera, politické zmýšľanie, rebríčky hodnôt aj morálka. Nebyť veliteľských schopností a charizmy lekára Jacka Sheridana (MATTHEW FOX) a Kate Austinovej (EVANGELINE LILLYOVÁ), mala by nehomogénna skupina len malú šancu na prežitie. Stroskotanci sa pokúšajú v troskách lietadla nájsť čokoľvek, čo by im pomohlo prežiť. Niektorí podliehajú panike, iní sa modlia za svoju spásu. Niektorí v sebe naopak nachádzajú schopnosti a silu, o ktorých predtým ani netušili. Prvá séria seriálu zachytáva štyridsať dní v živote stroskotancov. Istá podobnosť s biblickým motívom nie je vôbec náhodná. Napríklad Kate Austinová (EVANGELINE LILLYOVÁ) sa nikdy predtým nestretla s nejakými zdravotníckymi kurzami, teraz obväzuje a zašíva rany ako skúsená sestra s mnohoročnou praxou. Svojím nezameniteľným zmyslom pre humor a optimizmom všetkým dodáva odvahu srdnatý Hugo Hurley Reyes (JORGE GARCIA). Charlie Pace (DOMINIC MONAGHAN) je pohasínajúca rocková hviezda s mnohými tajomstvami z minulosti i prítomnosti. Sayid Jarrah (NAVEEN ANDREWS) zase musí bojovať so zažitými rasovými predsudkami, ktoré si priniesol z rodného Stredozápadu. Tŕňom v oku je mu predovšetkým kórejský pár Sun a Jin Kwonovci (YUNJIN KIMOVÁ, DANIEL DAE KIM), ktorých od ostatných cestujúcich delí nielen bariéra kultúrna, ale aj jazyková. James Sawyer Ford (JOSH HOLLOWAY) medzi ostatných tiež príliš nezapadá, môže za to najmä jeho ustavičné fabulovanie a preháňanie. Michaela Dawsona (Harold Perrineau) čaká na ostrove zoznamovanie sa so svojím deväťročným nevlastným synom Waltom Lloydom (MALCOLM DAVID KELLEY), ktorého dostal do opatery, pretože mu chvíľu pred cestou zomrela matka, Michaelova exmanželka. Záhadnou postavou je John Locke (TERRY O´QUINN), tajuplný muž, ktorý je s ostrovom zviazaný akýmsi osudovým putom. Nechýba ani egocentrická Shannon Ruthefordová (MAGGIE GRACEOVÁ), ktorá je schopná robiť si pedikúru aj vo chvíli, keď okolo nej zomierajú ľudia, a jej hádavý a hašterivý brat Boone Carlyle (IAN SOMERHALDER). Pozoruhodnou postavou je aj mladučká Claire Littletonová (EMILIE DE RAVINOVÁ), ktorá je v deviatom mesiaci tehotenstva a pripravuje sa na nastávajúcu úlohu matky... (oficiální text distributora)

Bobik9

Jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděl. Kromě páté série se jedná o opravdu mistrovské dílo, i když v některých věcech zůstane otazník i po skončení. Přesto všechno musím dát nejvyšší hodnocení. J.J.Abrams jako hlavní kormidelník udělal vše správně. Všichni herci se mi vryli pod kůži a navodili mě ke sledování filmů, kde hrají. Velkolepost! ()

Chris Masters

Skvělý seriál, takovou dobu jsem si říkal že ho zkouknu a vždy jsem to odkládal, až doteď. Opravdu, ale co bych chtěl v tomto seriálu nejvíce vyzdvihnout jsou záporáci, nikdy jsem nebyl tolik naštvaný na záporné postavy jako v tomto seriálu. Klobouk dolů. A i když se seriál mění, z bitvy o přežití přes sci-fi až po drama, či místy "horor" , je to vážně skvělá podívaná. Skvělé herecké výkony, úžasné charaktery postav, prostě klasa, jen mě mrzí že seriál nechává spoustu nezodpovězených otázek, ale i to se dá překousnout :) 100% ()

Antek

Současně rozhodně to nejlepší, co v rámci seriálové produkce běží ve světě. I když Prison Break a Heroes jsou určitě dobré seriály (u toho prvního jmenovaného začínám vážně pochybovat), jedno jim chybí ... zájem o osud postav. Jsou to jenom čisté žánrové kousky, které pobaví, ale vypaří se z hlavy po shlédnutí epizody. U seriálového komiksu je to pochopitelné (u všech těch X-Menů, Batmanů, Hulků atd. to vždycky byla spíš jakási pseudopsychologie), u Útěku z vězení je to způsobeno cílovým publikem. Lost MÁ POSTAVY se kterými se smějete, prožíváte dobrodružství, ale na druhou stránku se také bojíte a prožíváte ztráty. Přesně ten druh seriálu, který vám nabídne alternativu k vašemu životu (netvrdím, že ten druhý život vyměníte za ten první). J.J. Abrams je seriálová živá voda a po výtečném Aliasu přivedl na obrazovky další (i když ne tak úplně ze své hlavy) pecku. Proto navštivte ostrov, který se na počátku stane hlavním postavám vězením, ale nakonec z nich udělá hrdiny ... 1. série: 5/5 2. série: 4/5 3. série: 5/5 4. série: 5/5 5. série: 5/5 ()

Lentia

Všichni, kdo tento seriál viděli o něm básní. Říkám si, tak se na to taky podívám. První díl - dobrý, jde to. Druhý díl: super, potřebuji další a další. Ten seriál je něco jako droga, nemohla jsem se od něj odtrhnout. Občas komický, občas drama, napětí...atd. Prostě ze všeho něco. Výhoda je, že jsem měla k dispozici hned všechny díly naráz, jinak bych se asi zbláznila nedočkavostí.:-) ()

Master19

"Survivor" se scénářem - zdá se býti dosti nereálným. Určitě se na výplatu těším víc, než na další díl... ()

Timak

Když už si myslíte, že seriál upadá do stereotypu a nudy, tak vždy se stane něco, nad čím tak akorát člověk řekne " What the fuck was that?! " a prostě musíte se kouknout na další díl. Dle mého názoru je to zatím nejlepší seriál všech dob, ale uvídíme co přinesou další série. Trojka je hotová, bude se natáčet čtyřka a pak pětka ... No uvidíme jestli nás ještě něco překvapí. Dodatek - po 4. serii si nemyslim ze je to nejlepsi serial vsech dob a taky jsem zklamaný. Na 5. serii se budu dívat jen proto, že jsem u toho ztravil uz tolik casu. Dodatek - tak nemůžu se ubránit pocitu, že jsem se díval na začátek úplně jiného seriálu, než byl jeho konec. Vždyť vlastně 4. - 6. série nedávala vlastně vůbec smysl a konec byl vyloženě na průstřel hlavy. Zde se stávka podepsala asi nejvíc. Geniální jednička, skvělá dvojka a dobrá trojka a pak už jenom balast a bullshit. ()

Aven

Hodně povedený seriál, který má prostě všechno - propracované postavy, scénář, hudbu, překvapení, emoce, napětí, spoustu filosofických odkazů, mysterióznost - což ve výsledku způsobí, že se divák ani chvíli nenudí. ()

Natabar

Víc než rozporuplné! Všichni to vynášejí až do nebe, no ale já vám nevím... První řada jakože fakt stála za to - až se člověk nemohl odtrhnout od koukání. Možná bych i překousl spousty vaty v jednotlivých dílech a o hodně víc nových otázek než odpovědí (i když to už mi vadilo o dost víc), ale to co předvádí druhá řada je příšerné. Nevím, nakolik si scénaristé uvědomují, že i divák má omezenou trpělivost a systematické vršení dalších a dalších záhad spojené s ještě systematičtějším odmítáním cokoliv vyvětlit, začíná spíše otravovat než bavit a poutat pozornost a vůli kouknout se, jak to bude pokračovat. Takže musím konstatovat, že nevím, zda budu vůbec schopen dokoukat druhou řadu, co ale vím na 100%, že o třetí a žádnou další už zájem mít nebudu. Mimo jiné - ta překombinovanost a podivuhodné záhady, se kterými ostrov znovu a znovu přichází, mě tedy totálně "dostaly"... Už fakt čekám jen na to, že přiletí mimozemšťani!!! Jak praví klasik: "To by jeden blil..." Škoda dobře rozjetého příběhu. Hodnotí se mi špatně: za první 4-5*, za druhou 1-2*. ()

Petr23

Lost, už od pilotního dílu, bylo jasné že nepůjde o obyčejný seriál, takovou krásnou atmosféru sem u žádného dobrodružného seriálu ještě neviděl. Zvlášť bych chtěl vyzdvihnout vynikající scénář, kderý i v páté sérii udrží laťku hodně vysoko. ()

Kubaso

Hodnotit seriál při nejlepší vůli nemůžu, poněvadž jsem vlastně ani na chvíli nebyl jeho divákem (alespoň ne ve smyslu civění do obrazovky). Ale jednu hvězdu by si jistě zasloužil za tu hromadu paranoidních blábolů, které bezúčelně posouvají "děj" od jedné hromady hoven ke druhé. To se jen tak nevidí, zvlášť když onu tragédii jeho tvůrci předkládají s naprosto vážnou tváří. Mnou podchycené útržky dění ve mně budí dojem, že scénáristé o TOM měli na začátku mlhavou představu, pak TO zapomněli a během natáčení TO hledali. Jenže pokud je tajemno budováno bez fantazie či konkrétního cíle, nevzniká tajemné dílo, nýbrž hovadina. ()

Moviemaker odpad!

Naprosto dementní děj o ničem. Díly se skladají naprostým kecáním o ničem a sem tam nějaká trapná akce. Ale uzasna komedie kdyz mi sem tam zklouzne oko na televizi tak se zasmeju trapnym dialogum. ()

SkyHawk

J.J. Abrams je třída. O tom není pochyb. Seriál byl postavený na, dejme tomu, okoukaném námětu, ale začal se od prvních dílů rozvýjet v něco úžesně tajemného, lákavého a zajímavého. Bohužel s postupem času bylo tajemna a hádanek čím dál více, autoři místo toho aby hádanky řešili, servírovali nám divákům další a další, čímž pro mě seriál postupně ztrácel na sledovanosti. Jenže stejně jakmile juknu na jeden díl, mám šílené nutkání kouknout na další, ač vim, že to uspokojení pořád nepřijde. ()

Mihail123

K tomuto seriálu mám vytvorený určitý citový vzťah.:) Seriál plný záhad a tajomstiev v ktorom budete niekedy naozaj stratený. 1. séria je vynikajúca, zoznamujete sa s ľudmi z lietadla, 2. séria je prevažne o luďoch z druhej časti lietadla, 3. séria- po prevažne slabšom štarte maximálne ultimátne finále, kde tvorcovia ukázali že to naozaj vedia. 4. séria- videl som zatiaľ 8.dielov a musím povedať že po 1. sérii je zatiaľ najlepšia, striedanie flashbackov a flashforwardov je skvelá vec. Lost je pre mňa v súčastnosti jednoznačne najlepší seriál. ()

Slider

Tak výborne natočený a zahraný seriál, s tak prepracovaným scenárom, že človek len s otvorenými ústami sleduje, ako jednotlivé časti skladačky postupne do seba zapadajú a vytvárajú tak dokonalý a neuveriteľne hlboký celok. Pre mňa najlepší seriál vôbec, ktorý už pravdepodobne nikdy nebude prekonaný. A som si istý, že ešte dlho po dosledovaní poslednej epizódy nepustíte Lost z hlavy. 6* ()

swe

Zpočátku mě Ztraceni chytli jako klíště a nebylo dílu, který bych si nechal v televizi utéct, ale postupně mi došlo, že to skutečně k žádnému závěru nespěje a jen krade drahocenný čas čekáním na rozuzlení "zápletky". V podstatě celý seriál vystihnul Kevin Smith touto větou: "Jednou jsou na ostrově, jednou zase ne, kdo se má na tu sračku pořád dívat" ? ()

Linka2

Pět hvězd za první, čtvrtou a pátou sérii. Mám slabost pro způsob, jakým je seriál vystavěn (skoky v čase), a taky trochu pro Sawyera. Nemůžu si pomoct:)) Jenom škoda, že je tam tolik záhad, které se nedají vysvětlit. Že se ostrov přesouvá a velí mu neviditelný Jacob bych ještě pochopila. Ale že na tropickém ostrově žijí lední medvědi, kouř co zabíjí lidi a že Lock vstane z mrtvých je už trochu moc:) ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Dočkáme se rebootu Ztracených?

Dočkáme se rebootu Ztracených?

07.02.2019

Stanice ABC v posledních letech holduje rebootům svých starých hitů, a má dobrý důvod. Z oživené Roseanne se stal v zámoří obří hit a seriál dosahuje vysokých ratingů i po vyhození hlavní herečky a… (více)

Hollywood touží po Abramsovi

Hollywood touží po Abramsovi

04.11.2018

Podle čerstvých zpráv se několik velkých studií v těchto dnech uchází o režiséra a producenta J.J. Abramse (Star Trek, Star Wars: Síla se probouzí). Ten by tak podle všeho měl v nejbližší době… (více)