Ztraceni (TV seriál)

Lost

Nezvestní

Drama / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2004, 121x42 min

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Terry O'Quinn, Josh Holloway, Jorge Garcia, Naveen Andrews, Dominic Monaghan, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Emilie de Ravin, Michael Emerson, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Sam Anderson, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Madison, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova

Moderní variace na Verneův Tajuplný ostrov? Lost mě chytl od prvního dílu a vcelku držel až do konce úvodní řady. Ta následující už mi však kýžený efekt nepřinesla. Stále se vršící nevyřešené záhady, zvětšující se bezradnost (moje i tvůrců), naprosto zjevné natahování děje (v první řadě ještě odpustitelné, v druhé už bohužel ne)... to vše mi postupně přivodilo úplnou ztrátu zájmu. Tuším, že to byla sedmá epizoda druhé série, jíž se na chvíli podařilo znovu vzkřísit mou ztracenou motivaci k dalšímu sledování. Tehdy jsem na moment podlehl dojmu, že to snad celé chytne nějaký druhý dech. Ve skutečnosti to byla posmrtná křeč. Ještě jsem to u těch (původně oživujících, později doslova ubíjejících) flashbacků chvíli vydržel, a pak jsem to těsně před koncem druhé řady definitivně vzdal. Bylo (a je) mi úplně jedno, jak to bude dál, a jestli to vůbec někdy nějak dopadne.(30.1.2009)

Když se mi toto epické mistrovské dílo dostalo pod ruku a před oko byl jsem ohromen od první sekundy až po samotný nápis "Lost" uzavírající každou episodu. Měl jsem nashromážděny 2 série a živě si pamatuji, jak jsem přišel domů, okamžitě zapnul Lost a žil si ve svém vlastním světě tropického ostrova až do noci, dokud mě nepřemohla ospalost... Lost byl můj fenomén, který mě každým dílem doslova hypnotizoval, ohromil, uhranul a snad i inspiroval - do prvních 3 sérií se v mé mysli zkrátka honosil označením nejlepší seriál vůbec... To se však během 4. až 6. série začalo pomalinku otáčet, neboť Lost opustil civilní prožitost a tak trochu se utápěl v rádoby velkolepé překombinovanosti, z níž plynula řada drobných logických nedostátku, či absurdit. Přesto i dnes, po úplném, skončení, na Lost vzpomínám příliš rád, než abych se k mému, kdysi nejoblíbenějšímu seriálu, otáčel zády. 9/10(19.12.2007)

Lost chtě nechtě postupně upadal, toť smutná pravda. Kdyby jej hodnotila většina diváků až po kompletním zhlédnutí, možná by měl i jinou barvu... Bohužel musím říct, že vrcholem tohoto seriálu je jeho začátek, respektive maximálně první dvě řady. Zbytek je jen lepší či horší vyplňující vata, která místy děsně nudí a hlavně pro mě následující vývoj znamenal jistý odklon od původního konceptu - mystery seriálu, který mě na začátku tolik uchvátil. Ač si to nejeden z nás přál, jiný konec se asi od této telenovely nového tisíciletí asi ani čekat nedal. Většina diváků dostane svou dvojitou porci emocí k večeři a pobrečí si u svých oblíbených postav. Odpovědi na ty hlavní otázky ostrovní problematiky se už asi nikdy nevyřeší a ani závěrečný dvojdíl vše neprozradil. Otázkou tedy je, zda v tom vůbec tvůrci samotní mají jasno, respektive jaká moc smrdutá to byla omáčka, s kterou se nechtěli záměrně patlat a raději zvolili jednodušší diplomatickou cestu mlčenlivosti (mnohými obhajovanou se slovy - takhle je to přece lepší, než kdyby nám vše prozradili). Další negativum vidím také v těch nekonečných pauzách, někdy po třetí nebo čtvrté řadě jsem už ani nevěděl, kde tohle rodinné drama vlastně skončilo a ani opakované recapy mě po dlouhých odmlkách nepomohly k opětovnému naladění na tu správnou vlnu. Finále a vůbec všech těch šest let si tak mohli užít snad jen věrní fanoušci (většina), tím jsem však přestal být již před několika lety. Jestli bylo celých šest let o nějakém poselství o přátelství, pomoci druhým, usmíření, nápravě lidí, uvědomění si toho důležitého a správného apod. vznešených cílů, tak si autoři měli založit nový seriál a ne tohle cpát do Lostu. Škoda, že Lost neměl jen tři sezóny + jiné zakončení, pak měl rozhodně šanci stát se kultem. Takhle jej jako celek hodnotím pouze za (7/10) a spíše další seriálové zklamání jako v případě seriálů Prison Break nebo Heroes, které dopadly ještě o něco hůře.(24.5.2010)

Existuje-li v dnešní "přeseriálované" době možnost, že by vás nějaký televizní seriál uchvátil tak, že se na každý díl budete "těšit jako na výplatu", pak jste na správné adrese ! J.J. Abrams dostal výborný (jednoduchý) nápad. Vsadit katastrofou letadla partu naprosto cizích lidí do míst, kde jsou odkázáni jen na sebe a vzájemnou spolupráci.... To už tu bylo několikrát, řeknete si, ale takovýhle kabát tomu ještě nikdo "neušil". To mi věřte ! .... Skvělé scénáristické hraní si s tajemnem, flash backy do minulosti všech postav a jejich vývoj, výborní neokoukaní herci, skvělá režijní práce - to vše mě doslova přikovalo k televizi. Skoro jsem nevěřil, že sleduju "jenom" TV seriál.... Proto jsem hltal jeden díl za druhým, až jsem dospěl do bodu, ve kterém teď (11/2005) trčí spousta lidí po celém světě. Je to týdenní netrpělivé čekání na nový díl. To už jsem dlouho nezažil .... :) P.S. už mě napadlo při jednom velkém Jack-potu vsadit jednu číselnou kombinaci - raději jsem to zavrnhul .... :)(15.11.2005)

• flanker.27

Po pilotu nebudu hodnotit, přesto si myslím, že už dokážu odhadnout, jak to na mě bude účinkovat. Docela zajímavý nápad, ze kterého by se dalo vytěžit mnoho o lidské povaze, strachu, schopnosti spolupráce, bude neustále rozmělňován dalšími a dalšími epizodami, kdy se zas jen nakousne něco dalšího, jen aby lidi měli o čem diskutovat na fórech a hlavně se dívat. Update: Tak jak jsem prorokoval, docela zajímavý nápad, ze kterého by se dalo vytěžit mnoho o lidské povaze, strachu, schopnosti spolupráce, je neustále rozmělňován dalšími a dalšími epizodami, kdy se zas jen nakousne něco dalšího, jen aby lidi měli o čem diskutovat na fórech a hlavně se dívat. Děkuju, ne. Po první sérii jsem to zabalil a co tak zahlídnu mě jen utvrzuje v tom, že příběh co běží odnikud nikam vidět nechci. Samé teorie, záhady, fantazie scénáristů dochází ale lidi se pořád dívají, tak proč to rozřešit. Proč by měly postavy uvažovat jako normální lidi, aby se to někam pohnulo.(4.9.2006)