Ztraceni (TV seriál)

Lost

Nezvestní

Drama / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2004, 121x42 min

Jorge Garcia, Matthew Fox, Evangeline Lilly, Terry O'Quinn, Josh Holloway, Naveen Andrews, Dominic Monaghan, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Emilie de Ravin, Michael Emerson, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Sam Anderson, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Madison, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova, Oliver Muirhead, Michael Dempsey

Moderní variace na Verneův Tajuplný ostrov? Lost mě chytl od prvního dílu a vcelku držel až do konce úvodní řady. Ta následující už mi však kýžený efekt nepřinesla. Stále se vršící nevyřešené záhady, zvětšující se bezradnost (moje i tvůrců), naprosto zjevné natahování děje (v první řadě ještě odpustitelné, v druhé už bohužel ne)... to vše mi postupně přivodilo úplnou ztrátu zájmu. Tuším, že to byla sedmá epizoda druhé série, jíž se na chvíli podařilo znovu vzkřísit mou ztracenou motivaci k dalšímu sledování. Tehdy jsem na moment podlehl dojmu, že to snad celé chytne nějaký druhý dech. Ve skutečnosti to byla posmrtná křeč. Ještě jsem to u těch (původně oživujících, později doslova ubíjejících) flashbacků chvíli vydržel, a pak jsem to těsně před koncem druhé řady definitivně vzdal. Bylo (a je) mi úplně jedno, jak to bude dál, a jestli to vůbec někdy nějak dopadne.(30.1.2009)

Rozhodně nejsem seriálový typ diváka a musel bych ve svých vzpomínkách zaplout hodně hluboko, abych si vzpomněl, který seriál / nepočítaje miniserie na HBO / jsem viděl naposledy celý. O Ztracených jsem nevěděl zhola nic, ale těsně před začátkem prvního dílu o nich básnila Květula s takovým nadšením, že jsem si řekl, fajn zkusím první díl a pak se jí vysměju. Místo výsměchu však následovalo totální nadšení a bylo jasný, že neděli co neděli budu trávit před obrazovkou. Jak strašně se mi seriál zaryl pod kůži mi dochází až teď, kdy skončil poslední díl třetí série a já chodím každou neděli večer bloumat před televizi, protože mi hrozně chybí to odkrývání tajemství ostrova, ty překvapující zvraty, vývoj každé hlavní postavy, chybí mi adrenalin, napětí, překvapení, soucit, nenávist, porozumění, lítost, strach, zkrátka celá paleta emocí, kterou ve mě tento seriál vyvolával. Nejvíce se mi však stýská po Sayidovi, Sawyerovi, Charliemu, Lockovi, těch druhých, Kate, Jin a Sun, Hugovi a samozřejmě Jackovi. Opravdu ten pocit je skoro stejný, jako kdyby mě opustilo najednou několik kámošů, které jsme měl rád. Originálně dělaný seriál způsobil, že jsem se každou neděli těšil až ztratím z reálného světa do světa ztracených.(13.2.2008)

Trosky letadla, které havarovalo kdesi „uprostřed ničeho“, zmatení a zranění lidé a pomoc nepřichází, protože 6 hodin před havárií letadlo ztratilo spojení a otáčelo se.“ byli jsme tisíc mil mimo kurz “, takže pokud je někdo hledá. „Hledají nás na špatném místě.“ Navíc na ostrově zřejmě nejsou sami. Banální zápletka, klasické schéma podprůměrných filmů, ale „Lost“ obojí použil jen, aby uvěznil různorodou skupinku lidí (každý z nich má svá tajemství) na jednom ostrově. „Je jedno, kdo jsme byli. Co jsme předtím dělali. Před pádem. Před 3 dny jsme všichni umřeli. Měli bychom začít znovu“ a k tomu přidal strach z neznámého. A zatím (viděla jsem jenom 18 dílů-zatím) to funguje víc než dobře...... „Najděte způsob jak přispět, protože každý za sebe nebude fungovat. Ale jestli spolu nemůžeme žít, zemřeme sami.“(12.11.2005)

• TheMaker

První díly docela šly, ale pak to bylo pořád dokola a dokola. Kravina.(25.4.2008)

• choze

Na televizi koukám jen minimálně a dost si vybírám. Po čtyřech prvních dílech nevím, proč bych se na tenhle seriál měl dívat dál. Není to špatné, ale dějově mě to nijak zvlášť nezaujalo a některé hlavní postavy mě přímo iritují (ty nejkladnější).(15.10.2006)

• - Jméno otce seriálové Johna Locka (Terry O'Quinn) Anthony Cooper odkazuje ke stejnojmenné významné osobnosti anglické politiky 17. století. Filozof John Locke s Anthony Cooperem, později lordem ze Shaftesbury, spolupracoval a říká se, že nebýt Coopera, Locke by se nikdy nestal tím Lockem, jak jej známe dnes. Důvodem je jeho výrazná názorová proměna, kterou Locke pod vlivem smýšlení Anthony Coopera prodělal. Pokud by seriálový John Locke nikdy nepotkal Anthony Coopera, pravděpodobně by se jeho bytí vyvíjelo úplně jinak. (Rondon)

• - V 1. epizodě 2. série John (Terry O'Quinn) spouští Kate (Evangeline Lilly) do poklopu, ta je tažena takovou rychlostí, že si John odře ruce do krve (27:09). Ve 2. epizodě 2. série má John zase ruce úplně zdravé, přestože se vše odehrává chvíli po předešlém incidentu, nejlépe to jde zahlédnout v čase 29:17. (necisty)

• - Původně se uvažovalo, že postava Kate (Evangeline Lilly) bude asi třicetiletá podnikatelka, které zemřel na následky autonehody manžel a která se po havárii stane vedoucí trosečníků. (SidneyP)