Ztraceni (TV seriál)

Lost

Nezvestní

Drama / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2004, 121x42 min

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Terry O'Quinn, Josh Holloway, Jorge Garcia, Naveen Andrews, Dominic Monaghan, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Emilie de Ravin, Michael Emerson, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Sam Anderson, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Madison, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova

Na rovinu, pokud bych to měl sledovat šest let, tak si jsem naprosto jistý, že několikrát neudržím nervy a napálím tomu odpad. Hlavně první dvě série občas vyřadí rychlost a jedou si na neutrál klidně několik epizod. Obě série by se tak daly shrnout do jedné věty "Párkrát přešli ostrov a zjistili, že tam nejsou sami". Otázky sice přichází v pravidelných intervalech, ale na odpovědi se čeká klidně i několik sérií a to je podle mě jeden z nejodpornějších kalkulů, který jsem v seriálech zažil. Tak jsem si zanadával a teď k těm mnoha pozitivům. Jelikož jsem seriál nesledoval v době, kdy letěly hlášky typu "To jsou ti druzí!" nebo "Musím mačkat tlačítko!", tak mě minulo to nechutné čekání na další díl a mohl jsem jet jediné možné tempo, které Lost sluší a to je série za týden. Kroucení hlavou nad dávkováním informací jsem si sice neodpustil, avšak nemusel jsem na ně čekat tak dlouho. Vyprávění pomocí flasbacků divákovi skvěle přiblíží hlavní postavy. Ihned mě fascionavala práce s tolika charaktery. Když byl díl věnovám postavě, kterou jsem moc nemusel, bylo to znát, ale zase má člověk u Lost zaručeno, že si nějakého oblíbence vybere, a protože se jich za tu dobu objevilo snad padesát, tak jsem si jich i já oblíbil opravdu mnoho. V Sawyerovi jsem se viděl hned od začátku, Ben byl nejlepší postavou v druhé a třetí sérii. Dál mě bavili i Hugo, Locke a Pan Eko se svým velkým klackem. U holek to bylo snad ještě lepší. Shannon si mě úplně omotala kolem prstu, potom i Libby a Juliet. Na Lost je úplně nejzajímavější to, že každá epizoda má scénu, u které jsem se rozplýval dojetím, jásal nebo nedýchal a zároveň každá má několik pasáží, které mě neskutečné vytáčely a brzdily moje nadšení. Lost bych každému doporučil s tím, že je potřeba trošku trpělivosti. Od konce třetí série se z toho totiž stane neskutečný hlavolam, který stojí za to prožít. 1. - 3. série: 80%, 4. série: 85%, 5. série: 85%, 6. série: 75%.(13.2.2013)

• flanker.27

Po pilotu nebudu hodnotit, přesto si myslím, že už dokážu odhadnout, jak to na mě bude účinkovat. Docela zajímavý nápad, ze kterého by se dalo vytěžit mnoho o lidské povaze, strachu, schopnosti spolupráce, bude neustále rozmělňován dalšími a dalšími epizodami, kdy se zas jen nakousne něco dalšího, jen aby lidi měli o čem diskutovat na fórech a hlavně se dívat. Update: Tak jak jsem prorokoval, docela zajímavý nápad, ze kterého by se dalo vytěžit mnoho o lidské povaze, strachu, schopnosti spolupráce, je neustále rozmělňován dalšími a dalšími epizodami, kdy se zas jen nakousne něco dalšího, jen aby lidi měli o čem diskutovat na fórech a hlavně se dívat. Děkuju, ne. Po první sérii jsem to zabalil a co tak zahlídnu mě jen utvrzuje v tom, že příběh co běží odnikud nikam vidět nechci. Samé teorie, záhady, fantazie scénáristů dochází ale lidi se pořád dívají, tak proč to rozřešit. Proč by měly postavy uvažovat jako normální lidi, aby se to někam pohnulo.(4.9.2006)

Právě jsem dokoukal druhou sérii Ztracených a nejsem o moc moudřejší než po té první, spíš naopak. Množství nejasností a nelogičností dosáhlo naprosto absurdní míry, každá nová epizoda jakoby měla za cíl zmást diváka více než ta předchozí. Co se zprvu jeví jako odpověď se záhy ukáže být jenom další otázkou a tak to jde pořád dál a dál. Ztraceni jsou perfektně zrežírováni, dokážou vás udržovat v permanentním napětí, nikdy neztrácejí svou tajemnou atmosféru, jenže scénář se žel bohu nedrží zásady „méně je někdy více“.(21.8.2006)

Svatá prostoto... "Kde to vlastně jsme..." dí jeden z hrdinů správňáckou novodabingovou intonací na závěr pilotního dílu a tož to já se ptám - na co to tady sakryš koukám? Tady všichni (oprava: spousta lidí - naštěstí ne všichni... :-) blázní nad tou hromadou scénáristických klišé, rádoby akční kamerou a vpravdě televizními hereckými výkony, jako by už v téhle post-pop-fiskulturácké době (vyznačující se potřebou sdílené stádnosti) >ZTRATILI< svůj snad kdysi zdravý rozum a úsudek, podpořený (v lepším případě) snad nějakou vlastní kulturní zkušeností, nejen ovlivněnou tupým sledováním televizních serriálů... Je to průměrné, s vypnutým mozkem snad zábavné, umělecky nikterak objevné, další tuctové televizní řemeslo, ideální pro doplnění reklamami, oblbujícími popkornového pokorného uživatele komerčních televizí... Ideální pro stádní adoranty, hledající berličky na podepření své kulturní marnosti... - - - P.S. Moje (tímto opravené) hodnocení vychází z bedlivého sledování pilotního dílu a dostupných informací o následném seriálu. Zajímavé je, že na celosvětové IMDb percentuelně vysoké hodnocení jednotlivých dílů pochází od překvapivě malého množství hodnotitelů. A tak si tak říkám, kolik z těch hodně přes tisícovku hlasujících zde na ČSFD je skutečných reálných hodnotících a kolik jsou (pseudofanouškovští) pubertální mulťáci, dodávající si tímto smysl svým zakomplexovaným marným pisskulturním existencím. Howgh... - - - P.P.S. Přátelům filmového umění - pokud by jste chtěli vidět nějaké vskutku silné a emotivní, filmařsky hodnotné a lidsky pravdivé dílo na téma blízké provařeným klišé tohoto gumového komerčního seriálu - doporučuji film "PŘEŽÍT" (ALIVE) viz: http://www.csfd.cz/film.php?13214... Uvidíte OPRAVDU POUTAVÉ DRAMA o věcech osudových a ušetříte hodně času na sledování spousty dalších dobrých a skvělých filmů... :-) - - - P.P.P.S. Koukám, koukám a ať koukám jak koukám - po osmém dílu ze svého hodnocení nezměním ani Ň!(3.9.2006)

1. sezóna: prvních šest dílu mi přišlo rozvláčných, ale pak jsem se nechal chytit a dojel sérii na jeden tah, za což tvůrci vděčí především trefnému castingu, který docela dobře maskuje občasné zbytečnější odbočky do minulosti. 2. sezóna - pro mě osobně jasný vrchol seriálu, našlapané od začátku do konce, nejsilnější momenty a zdaleka nejvyváženější děj. Jen mi tak trošičku vadila likvidace dvou charakterů, ale je fakt, že ten nečekaný twist stál i za cenu mé oblíbené postavy. 3. sezóna - prozatím mám za sebou šest dílů a jsem DOST zklamán. Táhne se to, málokdy se něco vyloženě děje, hrozně se natahuje, přičemž se však jenom mlží, žádné skutečné otázky a odpovědi, jen hra o čas. Kdyby do třetí sezóny nevstoupila Elizabeth Mitchell, asi bych se ukousal nudou…(1.1.2007)