Ztraceni (TV seriál)

Lost

Nezvestní

Drama / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2004, 121x42 min

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Terry O'Quinn, Josh Holloway, Jorge Garcia, Naveen Andrews, Dominic Monaghan, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Emilie de Ravin, Michael Emerson, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Sam Anderson, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Madison, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova

Koukal jsem na bonus, kde tvůrci vyprávěli, jak od nich ABC koupilo jako seriál už nahozený nápad, nikoli scénář. A to je asi tak v kostce hlavní slabina: scénáristická patlanina. Byly vytvořeny postavy, jejich vzájemnými interakcemi se vytváří děj za pochodu. Dá se použít úplně cokoli, co koho napadne, jediné kritérium je, aby to bylo ne moc předvídatelné. Postavy jsou to dost často kvalitní, a v rámci nepředvídatelnosti se s nimi zachází dost libovolně. Někdy drsně, někdy hloupě, to když už mají tvůrci pocit, že po několika sezónách začne jejich konzistentní charakter nudit, tak z nich najednou udělají úplně jiného člověka -- nikoli ovšem vnitřním vývojem, ale bohužel zase jen nahodile kvůli zápletce. V prvních dvou sezónách (a to je bolestně dlouho) nikdo netušil, co hraje / režíruje, posléze nějaká koncepce vykrystalizovala. Pro mě seriál začal být zajímavý zhruba ke konci třetí sezóny, do té doby jsem naštvaně pyskoval nad debilitou konání většiny postav, které se chovají (jak jsem psal, aby byly nepředvídatelné) v příkrém rozporu s pudem sebezáchovy tak, aby úmyslně přišly k úhoně ony samy nebo jejich blízcí. Jo, bral bych to, kdyby v tom byla pointa -- ale nebyla, samoúčelně vyšuměla stejně jako řada postav, zápletek a nápadů. Díky za: John, Hurley, Ben, Mr. Eko, Desmond. A za tu a tam velmi dobrý vtípek a několik skvělých použití postav v absurdních souvislostech.(31.12.2013)

Co říct k Lostům? Když se mi asi před půl rokem dostala do ruky kompletní první série bylo to neuvěřitelné. Totální euforie. Celou první sérii sem dal za sebou. Jeden díl za druhým. Byl jsem doslova přikovaný k obrazovce a žil jen sledováním Lostu. Tak svěží, napínavý a propracovaný seriál mi v té době v televizi velmi chyběl. Totéž u mě zavládlo i u druhé série, která nám opět poodhalila charaktery našich hrdinů. Třetí série už na mě ale dělá dojem zbytečného natahování. Samozřejmě, že nechci aby už seriál skončil ale prostě z vody se vařit nedá. Uvidíme tedy jak si tvůrci poradí s dalšími díly. Když opomenu zmiňovanou třetí sérii musím seriál dát po zásluze pět hvězdiček. Seriál si to určitě zaslouží.(28.1.2007)

Do tohohle seriálu jsem se opravdu "lostnul".(31.8.2006)

Právě jsem dokoukal druhou sérii Ztracených a nejsem o moc moudřejší než po té první, spíš naopak. Množství nejasností a nelogičností dosáhlo naprosto absurdní míry, každá nová epizoda jakoby měla za cíl zmást diváka více než ta předchozí. Co se zprvu jeví jako odpověď se záhy ukáže být jenom další otázkou a tak to jde pořád dál a dál. Ztraceni jsou perfektně zrežírováni, dokážou vás udržovat v permanentním napětí, nikdy neztrácejí svou tajemnou atmosféru, jenže scénář se žel bohu nedrží zásady „méně je někdy více“.(21.8.2006)

Žádný jiný seriál mě neuchvátil tolik, jako právě Lost. Ovšem myslím si, že nabízet něco takového českému většinovému divákovi je jak "házet perly sviním". Typická česká rodinka u televize: maminka plete a napomíná děti, které chroupají brambůrky a zlobí, tatínek dříme v křesle, popřípadě spolu všichni konverzují a smějí se. A to pak má u seriálu, který vyžaduje pozornost a skrývá množství důležitých detailů, za následek odsouzení jakožto "naprostá blbost". Já vidět třeba epizodu 3x20 bez podrobných znalostí předchozího děje, tak si taky řeknu, na jakou že to koukám kravinu. 1. série: 5* - Skvělá atmosféra, seznamování se s postavami a neokoukané flashbacky. Sledováno na Nově s českým dabingem. Nej díly: Exodus II, Deus Ex Machina, Solitary. 2. série: 4-5* - Výborný začátek a konec, prostřední část druhé sezóny je ale hrozná vata. Sledováno na vypůjčeném DVD během jednoho víkendu (dabing AXN). Nej díly: Live Together Die Alone, Man of Science Man of Faith, Lockdown 3. série: 5* - K této sezóně nemám nejmenší výhrady, zajímavé zvraty, příchod dvou skvělých nových hlavních postav (Ben, Juliet) a vynikající finále. Sledováno v původním znění. Nej díly: Through the Looking Glass, The Man Behind the Curtain, A Tale of Two Cities. 4. série: 4* - Nejspíš nejslabší sezóna, která sice má některé výborné epizody, ale jako celek moc nezapůsobila. Děj na ostrově je poměrně nezáživný, postavy pořád někam cestují a málo důležitého řeší, mimo ostrov je to o poznání lepší, ale pravý Lost by měl být prostě Ostrov. Nej díly: The Constant, There's No Place Like Home II, The Shape of Things to Come. 5. série: 5* - Pro mne osobně vrchol celého seriálu. Spousta lidí to, co se hned v prvním díle páté série začne dít, asi nepřekousne, ale ti, kteří se s tím smíří, budou bohatě odměněni. Průběžně dostáváme odpovědi na množství otázek (nejčastěji ale pouze v náznacích), děj je nevypočitatelný a finále naprosto odzbrojující. Konečně víme, co se to na Ostrově vlastně děje - a předchozí sezóny se najednou zdají být ničím. Nej díly: The Incident, The Variable, Dead is Dead. 6. série: 4* - Jedna velká rozlučka s celým seriálem. Pokud z ní nechcete být příliš zklamaní, srovnejte se s tím, že odpovědi na hlavní otázky poskytla sezóna předchozí - a ačkoli neposkytla zdaleka všechny, o mnoho víc už jich seriál nenabídne. V šesté sérii se loučíme s postavami, sledujeme, jak celý příběh skončí. Pro někoho velice uspokojivě, pro někoho méně. Já si nestěžuju, na seriál budu mít jen pěkné vzpomínky. Nej díly: The End, The Candidate, Everybody Loves Hugo. Krátký celkový pohled na seriál: Nic už nezmění to, že jsem s tímto seriálem prožil dost možná nejhezčí léta života. Jenom proto musím Lost mít rád. Bezvadně to funguje, pokud Losty bereme jako příběh Jacka, který začíná ztroskotáním na ostrově. Seriál často překvapí, vyvolá tajemno, víme jen to, co vědí samotné ztroskotané postavy - a nevadí to. Problém nastane, pokud se na ty události chceme dívat chronologicky, tak jak se staly. Tedy začít kdesi ve starověku a končit epizodkou o pádu letadla. Potom spousta věcí vůbec nedává smysl - a to bohužel nejen nějaké drobnosti, ale i ten základní spor, o kterém by celý seriál měl vlastně být.(5.4.2007)