Ztraceni (TV seriál)

Lost

Nezvestní

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2004, 121x42 min

Jorge Garcia, Matthew Fox, Evangeline Lilly, Terry O'Quinn, Josh Holloway, Naveen Andrews, Dominic Monaghan, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Emilie de Ravin, Michael Emerson, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Sam Anderson, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Madison, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova, Oliver Muirhead, Michael Dempsey, Galyn Görg, Jeremy Shada

Na rovinu, pokud bych to měl sledovat šest let, tak si jsem naprosto jistý, že několikrát neudržím nervy a napálím tomu odpad. Hlavně první dvě série občas vyřadí rychlost a jedou si na neutrál klidně několik epizod. Obě série by se tak daly shrnout do jedné věty "Párkrát přešli ostrov a zjistili, že tam nejsou sami". Otázky sice přichází v pravidelných intervalech, ale na odpovědi se čeká klidně i několik sérií a to je podle mě jeden z nejodpornějších kalkulů, který jsem v seriálech zažil. Tak jsem si zanadával a teď k těm mnoha pozitivům. Jelikož jsem seriál nesledoval v době, kdy letěly hlášky typu "To jsou ti druzí!" nebo "Musím mačkat tlačítko!", tak mě minulo to nechutné čekání na další díl a mohl jsem jet jediné možné tempo, které Lost sluší a to je série za týden. Kroucení hlavou nad dávkováním informací jsem si sice neodpustil, avšak nemusel jsem na ně čekat tak dlouho. Vyprávění pomocí flasbacků divákovi skvěle přiblíží hlavní postavy. Ihned mě fascionavala práce s tolika charaktery. Když byl díl věnovám postavě, kterou jsem moc nemusel, bylo to znát, ale zase má člověk u Lost zaručeno, že si nějakého oblíbence vybere, a protože se jich za tu dobu objevilo snad padesát, tak jsem si jich i já oblíbil opravdu mnoho. V Sawyerovi jsem se viděl hned od začátku, Ben byl nejlepší postavou v druhé a třetí sérii. Dál mě bavili i Hugo, Locke a Pan Eko se svým velkým klackem. U holek to bylo snad ještě lepší. Shannon si mě úplně omotala kolem prstu, potom i Libby a Juliet. Na Lost je úplně nejzajímavější to, že každá epizoda má scénu, u které jsem se rozplýval dojetím, jásal nebo nedýchal a zároveň každá má několik pasáží, které mě neskutečné vytáčely a brzdily moje nadšení. Lost bych každému doporučil s tím, že je potřeba trošku trpělivosti. Od konce třetí série se z toho totiž stane neskutečný hlavolam, který stojí za to prožít. 1. - 3. série: 80%, 4. série: 85%, 5. série: 85%, 6. série: 75%.(13.2.2013)

Skutečně komplexní seriál, který má každou řadu jinou. A vždycky, když vás totálně nasere, tak se dokáže hrozně zvednout a baví stále dál. Jsem už prostě ve vleku a hrozně zvědavej jak to tvůrci nakonec celé spojí a ukončí. P.S. Tak to byl nejlacinější konec v galaxii...pche.(17.9.2006)

Svatá prostoto... "Kde to vlastně jsme..." dí jeden z hrdinů správňáckou novodabingovou intonací na závěr pilotního dílu a tož to já se ptám - na co to tady sakryš koukám? Tady všichni (oprava: spousta lidí - naštěstí ne všichni... :-) blázní nad tou hromadou scénáristických klišé, rádoby akční kamerou a vpravdě televizními hereckými výkony, jako by už v téhle post-pop-fiskulturácké době (vyznačující se potřebou sdílené stádnosti) >ZTRATILI< svůj snad kdysi zdravý rozum a úsudek, podpořený (v lepším případě) snad nějakou vlastní kulturní zkušeností, nejen ovlivněnou tupým sledováním televizních serriálů... Je to průměrné, s vypnutým mozkem snad zábavné, umělecky nikterak objevné, další tuctové televizní řemeslo, ideální pro doplnění reklamami, oblbujícími popkornového pokorného uživatele komerčních televizí... Ideální pro stádní adoranty, hledající berličky na podepření své kulturní marnosti... - - - P.S. Moje (tímto opravené) hodnocení vychází z bedlivého sledování pilotního dílu a dostupných informací o následném seriálu. Zajímavé je, že na celosvětové IMDb percentuelně vysoké hodnocení jednotlivých dílů pochází od překvapivě malého množství hodnotitelů. A tak si tak říkám, kolik z těch hodně přes tisícovku hlasujících zde na ČSFD je skutečných reálných hodnotících a kolik jsou (pseudofanouškovští) pubertální mulťáci, dodávající si tímto smysl svým zakomplexovaným marným pisskulturním existencím. Howgh... - - - P.P.S. Přátelům filmového umění - pokud by jste chtěli vidět nějaké vskutku silné a emotivní, filmařsky hodnotné a lidsky pravdivé dílo na téma blízké provařeným klišé tohoto gumového komerčního seriálu - doporučuji film "PŘEŽÍT" (ALIVE) viz: http://www.csfd.cz/film.php?13214... Uvidíte OPRAVDU POUTAVÉ DRAMA o věcech osudových a ušetříte hodně času na sledování spousty dalších dobrých a skvělých filmů... :-) - - - P.P.P.S. Koukám, koukám a ať koukám jak koukám - po osmém dílu ze svého hodnocení nezměním ani Ň!(3.9.2006)

„Ja nie som dobrý človek. V živote som nič dobré neurobil.“ 1. séria: Vynikajúce, 100%. Fantastické postavy, výnimočné herecké výkony, parádna atmosféra. Nadhodené tajomstvá a záhady musia nadchnúť každého fanúšika sci-fi a hororu. Samozrejmosťou je krásna výprava, šialené zvraty, dobré dialógy a pútavé vzťahy medzi originálne napísanými postavami. 2. séria: Stále vynikajúce a s prižmúreným okom 100%, ale už to predsa len štipku stagnuje. 3. séria: Pribudli nové postavy (druhá polovica lietadla), ale žiadna z nich nie je príliš zaujímavá. Navyše, neskorší dej ukáže, že tu boli len „na jedno použitie“. Ale stále 80% za hororovú atmosféru a STÁLE zaujímavé otázky. 4. séria: Tu zatiaľ môj pobyt na už až prehnane tajomnom ostrove momentálne končí a ešteže tak, lebo štvrtá séria sa prepadá do takých otravných sci-fi teórií, že som niektoré časti doslova pretrpel a bol som znechutený na 40%.(17.4.2006)

Výborný mysteriózní seriál, který se stal doslova fenoménem. Výborné herecké obsazení, skvělý nápad, dobrý scénář a to vše zasazené do velmi přesvědčivého prostředí. Co mi začíná vadit je, že tvůrci chtějí seriál natáhnout až do roku 2010 (takže nás čekají ještě tři série po 16 dílech), což považuji za zbytečné natahování.(23.10.2007)

• - Ve 23. epizodě 2. série je možné v pozadí na molu, kam odvedli druzí Sawyera (Josh Holloway), Jacka (Matthew Fox) a Kate (Evangeline Lilly), vidět ostrov Chinaman’s Hat, který se ve skutečnosti nachází na Havaji a připomíná čínský klobouk. Ten stejný ostrov lze spatřit i v Jinově (Daniel Dae Kim) flashbacku v 17. epizodě 1. série.  (karlik4801)

• - Obsah seriálu se objevil jako easter egg, neboli skrytá funkce programu, v několika hrách. Méně známou hrou je "Just Cause 2", kde existoval ostrov, na který když hráč letěl letadlem, letadlo zavibrovalo, bouchlo. Je zde i poklop se známými čísly a počasí se vždy promění v bouři. No a konečně, když se hráč pohybuje na severní části toho ostrova, někdo si ho najde. (Clitorysnik)

• - Ako referencia na seriál je v hre "World Of Warcraft" v krajine Sholazar Basin tiež umiestnený poklop. Nachádza sa na piesočnatom ostrove na jednom z jazier s postupnosťou z Lost zvýšenou o 1 - číslami 5, 9, 16, 17, 24 a 43. (Zl0)