Ztraceni (TV seriál)

Lost

Nezvestní

Drama / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2004, 121x42 min

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Terry O'Quinn, Josh Holloway, Jorge Garcia, Naveen Andrews, Dominic Monaghan, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Emilie de Ravin, Michael Emerson, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Sam Anderson, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Madison, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova

Šest dlouhých let, držel jsem s tím seriálem šest dlouhých let. To už je pár pátků, který jsem mu obětoval. A jsem za to všecko nesmírně rád, radši už ani být nemůžu. Ve Ztracených se totiž sešlo taková řada sympatických herců, že mě mrzel každý zářez herce, který s tím seriálem seknul. Je pravda, že bylo období, někdy mezi třetí a čtvrtou sérií, kdy jsem bojoval, abych to všecko vůbec dokoukal, ale nakonec jsem se přemohl a užil si ten úžasný závěr, který ale většina tak strašně zkritizovala. Přičemž já absolutně nechápu proč. Možná čekali víc odpovědí, než dostali, ale pokud do toho seriálu jsou opravdu zabraní, tak si na ně dokážou odpovědět sami a vyhledat si potřebné indície na internetu. Vždyť ten seriál měl tak silnou fanouškovskou základnu, že se pro ně vyráběli různé podpůrné věci, jako stránky plné informací kolem samotného ostrovu. Divák si pak opravdu mohl najít co chtěl a pokud mu samotný seriál nestačil, vyplnil si tak mezery v otázkách, které celou dobu nabývali na čísle enormním způsobem. Tenhle seriál je taky prvním seriálem, se kterým jsem se od začátku do konce sžil. Pamatuju si, když jsem zjistil, že jsou v Americe z něj celý paf a tak jsem se ho rozhodl sehnat. Do dvou týdnů jsem pak zkouknul celé dvě série a měl pak problémy s čekáním na další sérii. Hledal informace, bádal, užíval si celý tajuplný příběh, který se z dobrodružství často měnil na sci-fi, fantasy a zpátky zase na dobrodružství ztroskotaných. Bylo období, kdy jsem myslel, že mi ze seriálu sice houkne, ale nakonec se to všecko dalo zvládnout. Ztraceni jsou tak jedním z největších příběhů, kterým jsem byl svědkem. Jedním z příběhů, který byl tak komplexní, že se do toho kolikrát zamotal, ale také jedním z příběhů, na který nikdy nezapomenu. Nezapomenu ty chvíle, kdy jsem čekal na každý díl, abych věděl jak to bude dál, dlouhých šest let. Nikdy se mi to nestalo a pochybuji, že toho budu někdy svědkem. Setkalo se tu více faktorů dohromady a málokdy to tak bude ještě fungovat. Ono originální chtivý nápad spolu s prakticky celým sympatickým štábem jen tak neseženete. Ztraceni jsou tak jediným seriálem, který mě na sto procent pohltil a jsem rád, že jsem mohl být jeho součástí. Kéžby se na scéně objevilo něco podobného, ale pochybuju, že se někdy setkám s nějakým podobným šílenstvím, jako bylo právě kolem Ztracených.(12.10.2010)

Na jednu stranu komerční brak, který sází na fantazie a výmysly scénáristů, které pravděpodobně nebudou nikdy vysvětleny a na druhou stranu dobře mířená atmosférická hříčka osudů mnoha sympatických a nesympatických postav. Atmosférou nabitý, stejně tak však neskutečnou vatou přeplněný, seriál, který má auru kultovního díla prakticky od prvního dílu. JJ Abrams si jako zlaté dítě uvědomuje potřeby diváků komerčního věku a stejně tak jako vlastní potřebu provázat své seriály "drobnostmi". Z počátku mi to přišlo jako mnoho povyku pro nic s mnoho scenáristickými výmluvami, kterými si autoři kupí teorie jednu na druhou, takže fanoušci si "své" najdou. Zatím se to změnilo v odvážný žánrový mix, který bojuje s problémem "kdy a jak odpovídat na otázky z minulých dílů". Pokud tvůrce Lost dokáží kvalitně uzavřít, zaslouží si prémie a letenku do paralelního vesmíru na Vulkán...(5.1.2006)

Ďalší zo série "najlepších seriálov na svete." Abrams uspel už s Aliasom, no až Lostom zaznamenal totálnu trefu do čierneho. Jeho počin pritom ťaží z jednoduchého hoc geniálneho námetu o skupine ludí, ktorí sa po páde lietadla ocitla na viac než záhadnom ostrove a snaží sa prežiť. Surival mód v kombinácii s atraktívnym prostredím exotického ostrova by pre úspech stačili aj sam o sebe ale až komponovanie mysterióznych a neskôr aj sci-fi prvkov pomohlo dokonať senzáciu a neskutočný úspech. Momentáne ma vlastne nenapadá iný seriál, ktorý dokáže vyvolávať toľko špekulácií a teórií a to som si pôvodne nevedel predstaviť, čo sa v ňom bude riešiť niekoľko sezón. Nedivím sa však, že s pribúdajúcimi sériami čoraz komplikovanejśiu mytológiu zachádzajúcu až do nečakaných rozmerov prerastajúcu prvotný dojem niektorí zákonite stráviť nemohli. A ten rozporuplný záver už vôbec nie. Ja som však aj napriek menším výhradám spokojný.(17.2.2007)

• flanker.27

Po pilotu nebudu hodnotit, přesto si myslím, že už dokážu odhadnout, jak to na mě bude účinkovat. Docela zajímavý nápad, ze kterého by se dalo vytěžit mnoho o lidské povaze, strachu, schopnosti spolupráce, bude neustále rozmělňován dalšími a dalšími epizodami, kdy se zas jen nakousne něco dalšího, jen aby lidi měli o čem diskutovat na fórech a hlavně se dívat. Update: Tak jak jsem prorokoval, docela zajímavý nápad, ze kterého by se dalo vytěžit mnoho o lidské povaze, strachu, schopnosti spolupráce, je neustále rozmělňován dalšími a dalšími epizodami, kdy se zas jen nakousne něco dalšího, jen aby lidi měli o čem diskutovat na fórech a hlavně se dívat. Děkuju, ne. Po první sérii jsem to zabalil a co tak zahlídnu mě jen utvrzuje v tom, že příběh co běží odnikud nikam vidět nechci. Samé teorie, záhady, fantazie scénáristů dochází ale lidi se pořád dívají, tak proč to rozřešit. Proč by měly postavy uvažovat jako normální lidi, aby se to někam pohnulo.(4.9.2006)

• Dudek

Začalo to vlastně zajímavě. Jeden velký ostrov, skupina lidí, kteří se navzájem neznají a spousta otázek. Tvůrci měli jeden velký nápad. Klasické charaktery vsunuli do modernějších rolí, drobně je pozměnili a umně skombinovali, jenže jak dlouho může trvat fascinace prostředím a nápadem? Již po několika dílech se Ztracení zvrtávají do starých známých kolejí, teď budeme několik dílů hledat odpověď, což se stává jakýmsi dlouho trvajícím způsobem, jak diváka udržet v napětí. Dalším problémem jsou flashbacky, které splňují účel jakéhosi rozmělňovače stopáže a fungují prostě jako taková berlička, která ovšem velmi ovlivňuje výslednou kvalitu dílu. Zatímco zpočátku bylo zajímavé sledovat úsek ze života každého ostrovana, postupem času již flashbacky poztrádají punc originality a navíc se zmítají v mírné křeči, když vyrahují OBROVSKÉ ŠOKY typu: "Sakra, tihle dva se už viděli." což se bohužel stává neustále vytahovaným esem z rukávu. Příchod třetí řady je pro mnohé zklamáním a není se čemu divit. Nabízí sice vděčnější prostředí a mnohem vyšší potenciál, ale přichází tím o svou jedinečnost. Do seriálu vstupují nové motivy a otázky, které nevrcholí pěkným rozuzlením a zmatkem. Navíc děj se zdá být zbytečně natahovaným, a zatímco předtím seriál dávkoval v každém díle alespoň jeden problém, třetí řada problamtiku roztahuje do více dílů. Navíc krom klasického lákalda z předchozích řad - rozluštění určitého tajemství - přichází na řadu zbytečné napínáky, kdy se na konci stane něco velmi dramatického. Už mě ani nezajímá, co ta partička bude dělat já, ale na finální pointu se i docela těším.(25.9.2007)