Ztraceni (TV seriál)

Lost

Nezvestní

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2004 - 2010, 121x42 min

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Emilie de Ravin, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Sam Anderson, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova, Oliver Muirhead, Michael Dempsey, Galyn Görg, Jeremy Shada, John Simon Jones, Veronica Hamel, Scott Paulin, Jenny Gago, Madison, Lindsay Frost, Nick Tate, Rick Overton, James Horan, Sterling Beaumon, Chris Mulkey, Justin Chatwin, Ian Gomez, Rob McElhenney, Julian Barnes, Rhett Giles, Kevin Chapman, Frederick Koehler, Savannah Lathem, Jose Yenque, Samm Levine, François Chau (a.z.), Ian Somerhalder (vyp.), Skye McCole Bartusiak (vyp.), Carter Jenkins (vyp.), Malcolm David Kelley (a.z.), Harold Perrineau (a.z.), Julie Adams (a.z.), Stephen Semel (a.z.), Fisher Stevens (vyp.), Zoë Bell (vyp.), Faran Tahir, Daniel Dae Kim (a.z.), Emilie de Ravin (a.z.), John Terry (a.z.), Susan Hogan, Naveen Andrews (a.z.), Yoon-jin Kim (a.z.), Kevin Durand (a.z.), Greg Grunberg (vyp.), Fredric Lehne (a.z.), Mark Pellegrino (a.z.), Matthew Fox (a.z.), Melissa Gilbert (a.z.), Michael Landon (a.z.), Evangeline Lilly (a.z.)

Nejprve čtyři sezóny "týden po týdnu" a po letech v jednom kuse všech šest sérií. Ač lze Lostům vyčíst mnohé (většinu právem), tak je také lze za mnohé vynášet do nebes (většinou právem). Vývoj jednotlivých sérií ve smyslu narativních způsobů, stylu, žánru, témat, formou... Prostě všeho, je něco co si zatím nikdo nedovolil; zvláště pak na poli nekabelové stanice stavící na sledovanosti. Co série to něco zcela jiného, ne vždy nutně i dobrého, ale Lost netrpí syndromem "je to stále to samé v bledě modrém". Tam kde si první série vystačí s několika postavami a jejich bojem o přežití v divočině na jedné pláži, pár akry pralesa, pomalým vyprávěním a flashbacky, tam se o pár sezón později pracuje se skoro až neúnosným množstvím postav, globálním měřítkem, závratným tempem, žádnými flashbacky, několika časovými rovinami vyprávění ve vyprávění (Nolan to musí milovat) atd. Je evidentní, že první dvě série jsou od zbytku poněkud odtrženy, jakoby až po jejich úspěchu tvůrci přišli s uceleným konceptem "jak to vlastně CELÉ bude dál", takže věděli co kam dát "aby to do sebe zapadlo a bylo to provázáné", zatímco předtím tomu tak nebylo. Takže jednotlivé dění (především během páté sezóny) sice bez výhrad funguje na epizody od třetí série dále, ale v kontextu s prvními dvěma sezónami to místy výrazně po logické stránce dře. Seriál si prošel slabým obdobím (výplňkové díly během třetí série, první polovina páté a ostatně i značná část šesté), stejně tak jako silným (první série, pasáž zahrnující poslední čtyři epizody třetí sezóny a celou čtvrtou řadu či konec páté). V první polovině byl mnohdy zbytečně natahován, zatímco ve druhé polovině by naopak mnohdy epizoda navíc byla ku prospěchu. Mělo to buď skončit po čtvrté sérii, která by při jistých změnách nabídla v zásadě uspokojivý konec (stejně jako pátá), či to naopak mělo mít o sérii více, jelikož ta finální je dost otevřená ne zcela vhodným způsobem. Je to prostě plné rozporů. To proč to funguje a co to táhne navzdory těm slabým pasážím jsou postavy. Právě ony jsou tím, proč vůbec veškeré ty záhady sledovat a právě na nich stojí všechny nejsilnější momenty. Což nejsou jednotlivé zvraty či odhalení, ale naopak ty prosté emocionální pasáže. Není to primárně akčně dobrodružný mysteriózní sci-fi seriál, to až v druhém plánu, ale je to o postavách. A právě ony jsou důvodem proč jsem u toho vydržel tolik let, byť i mě to nejednou lezlo na nervy, právě ony jsou důvodem proč si to i v budoucnu celé pustím znovu. Čistě "objektivně" je to spíše na čtyři hvězdy, ale... Já mám pro Ztracené prostě slabost a pro Giacchina a jeho "top notch" šestiletou dřinu na seriálu nemám nic než slova obdivu. První série (5/5): Na první pohled se sice může zdát, že další variace na téma "přeživší na opuštěném ostrově" si nezaslouží pozornost, ale zde by to byla chyba lávky. Je to jako když o Twin Peaks pouze řeknete, že je to přes dvacet epizod o vyšetřování jedné vraždy na maloměstě; koho by to zaujalo, že? Druhá série (4/5): Hned na úvod tvůrci vše zcela převrátí a tak má tato sezóna zcela jiný feeling než ta předcházející... A přesto je to pod povrchem starý dobrý Lost. Třetí série (4/5): Tvůrci vás opět hned zpočátku přesvědčí, že zase bude vše jinak a v jiném duchu. Jenže ono to tak nějak nefunguje. Je to stále dobré, ale již viděné a skoro až zbytečné. Nejde sice přímo o nudu, ale je to evidentní nastavovaná kaše se zbytečnými nic neříkajícími flashbacky. Dokonce si začnete pohrávat s myšlenkou zda tomu stále věnovat drahocenný čas. Ovšem někdy od osmé epizody se to odrazí ode dna a kvalita začne stoupat, nejdříve pozvolna, ale poté dost prudce, aby se v závěrečných dílech sezóny dostala až na vůbec nejlepší několika dílnou pasáž, kterou tvůrci zatím nabídli. Jen by někdy slušelo děj tří epizod stáhnout do jedné. Někdy. Čtvrtá série (5/5): ... no a světe div se, ono se tak opravdu stalo. Méně dílů za sezónu přineslo až nezvykle perfektní epizody, protože byla odstřižena především ta "vatózní" část. Závratné tempo, to je heslo čtvrté řady. O změně konceptu a stylu se netřeba zmiňovat, byla by to již ohraná písnička, tak to zkrátím na prohlášení, že po první sezóně jasně nejlepší série. Tohle je ve své podstatě tak dobré, že odpovědět ještě na pár otázek, tak se mohlo jednat o důstojné, a hlavně naprosté, zakončení. Pátá série (4/5): Není to vůbec špatné, ale už je to někde zcela (jakože úplně) jinde než bych to býval chtěl vidět já. Je zde mnoho nezapomenutelných pasáží, ale tempo je hodně pozvolné mnoho epizod by mohlo být výrazně pokráceno. Ovšem sympatické je, že se tvůrci v rámci tématu drží hesla "co se stalo, stalo se a stalo se tak vždy", což se vidí málokdy (a nikdy v takovém měřítku, navíc aby to dávalo smysl). Závěrečné kvarteto epizod je prvotřídní jako zatím skoro nic v rámci Lostů, což dojem ze série dost vylepšuje. Šestá série (3/5): "I promise I'll tell you everything." Pokud se mi v minulé sezóně nelíbil směr kudy se to vydalo, ale své kvality to i tak mělo, tak tentokrát to platí dvojnásob. Dění na ostrově poněkud zmatené (ovšem má to své momenty, tradičně již především v druhé polovině) a tak tuto sezónu táhne to čím jsou nahrazeny flashbacky; to je elegantní vybruslení jak z nouze docílit ctnosti, byť to funguje jen pokud vám postavy přirostly k srdci. Ovšem kdyby ne, tak nekoukáte na šestou série, ne? Problém série je v dualitě "dobro/zlo", protože "dobro" je tu jako elitářská všemoc, které neváhá ničit osudy, zatímco "zlo" je tu jako zcela pochopitelná svobodná vůle tlačená do své "zlosti" právě a jen omezujícími kroky "dobra", na což doplácejí i všichni ostatní. Finále samotné dějově viz někde výše, ale tady nejde o dořešení všeho (byť myslím, že vše vysvětleno bylo, jde spíše o to že ne vždy nutně i smysluplně a logicky jako spíše pocitově). Hraje se na důstojné rozloučení se s postavami, což se podařilo až do úplného závěru finále na jedničku. Pak bohužel přišlo to, co přijít nemělo... Dění na samotném ostrově ukončeno nakonec obstojně, ta druhá linie nikoli. A události zachycené v bonusové nadsázkové epizodce z DVD Epilogue: The New Man in Charge (5/5)? Řeknu to takto, pokud se ABC k tomu někdy rozhoupe, budu u toho.(12.10.2005)

• choze

Na televizi koukám jen minimálně a dost si vybírám. Po čtyřech prvních dílech nevím, proč bych se na tenhle seriál měl dívat dál. Není to špatné, ale dějově mě to nijak zvlášť nezaujalo a některé hlavní postavy mě přímo iritují (ty nejkladnější).(15.10.2006)

„Ja nie som dobrý človek. V živote som nič dobré neurobil.“ 1. séria: Vynikajúce, 100%. Fantastické postavy, výnimočné herecké výkony, parádna atmosféra. Nadhodené tajomstvá a záhady musia nadchnúť každého fanúšika sci-fi a hororu. Samozrejmosťou je krásna výprava, šialené zvraty, dobré dialógy a pútavé vzťahy medzi originálne napísanými postavami. 2. séria: Stále vynikajúce a s prižmúreným okom 100%, ale už to predsa len štipku stagnuje. 3. séria: Pribudli nové postavy (druhá polovica lietadla), ale žiadna z nich nie je príliš zaujímavá. Navyše, neskorší dej ukáže, že tu boli len „na jedno použitie“. Ale stále 80% za hororovú atmosféru a STÁLE zaujímavé otázky. 4. séria: Tu zatiaľ môj pobyt na už až prehnane tajomnom ostrove momentálne končí a ešteže tak, lebo štvrtá séria sa prepadá do takých otravných sci-fi teórií, že som niektoré časti doslova pretrpel a bol som znechutený na 40%.(17.4.2006)

Právě jsem dokoukal druhou sérii Ztracených a nejsem o moc moudřejší než po té první, spíš naopak. Množství nejasností a nelogičností dosáhlo naprosto absurdní míry, každá nová epizoda jakoby měla za cíl zmást diváka více než ta předchozí. Co se zprvu jeví jako odpověď se záhy ukáže být jenom další otázkou a tak to jde pořád dál a dál. Ztraceni jsou perfektně zrežírováni, dokážou vás udržovat v permanentním napětí, nikdy neztrácejí svou tajemnou atmosféru, jenže scénář se žel bohu nedrží zásady „méně je někdy více“.(21.8.2006)

Pro mě jsou víc než cokoli jiného Ztraceni především velká směs mělkých šablonovitých postav (prakticky jediná, která se téhle klasifikaci nakonec vyhne, je překvapivě (nakonec moje nejoblíbenější figura) Shannon, pže i když na první pohled vypadá jako horrorgirl na odstřel (heh), v celkovém kontextu jako jediná vyznívá reálně (narozdíl od absurdních postav absolutně nudného Jacka, absolutně prvoplánovitého Sawyera, a (sic zábavné) asi vůbec nejabsurdnější Kate)) a bezvýchodných samozvaných záhad (člověk musí svojí logice tu uzdu opravdu upouštět, jinak by si asi musel opravdu hodně zoufat...). Status kultu chápu, lidem občas stačí málo, aneb dokonalá ukázka vítězství formy nad obsahem. Protože forma je dokonalá. Nádherné ženy a nádherní muži, skvělé herecké výkony, atmosférická hudba, bezchybná kamera a cliffhangery s drápkem, to se líbí i mně. Co se mi nelíbí, je fakt, že to je ve svojí podstatě to jediné, na čem doposavad Lost stojí. Původně skvělý nápad (představoval jsem si něco ve stylu Goldingova Pána much, případně něco jako Survivor, jen bez kmenových rad) byl jen falešným dojmem, skutečností je jen divná kaše. Hustá možná, vypadá hezky, a chutná docela dobře. Jen je mi z ní po několika letech už dost těžko od žaludku.(17.5.2007)

• - V 1. epizodě 4. série se v českém dabingu Jackovi (Matthew Fox) ozve v telefonu roboticky změněný hlas, v předešlém díle je hlas normální (00:45). (necisty)

• - Ako referencia na seriál je v hre "World Of Warcraft" v krajine Sholazar Basin tiež umiestnený poklop. Nachádza sa na piesočnatom ostrove na jednom z jazier s postupnosťou z Lost zvýšenou o 1 - číslami 5, 9, 16, 17, 24 a 43. (Zl0)

• - Před odplutím voru ve 23. epizodě 1. série je vidět v záběru kameraman. (karlik4801)