Captain America: Návrat prvního Avengera

• USA Captain America: The Winter Soldier (více)
USA, 2014, 136 min

Předloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (více)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (více)

Po katastrofických událostech, které Avengers prožili v New Yorku, žije Steve Rogers neboli Captain America ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera poklidně v ústraní ve Washingtonu, D.C. a snaží se přizpůsobit modernímu světu. Když ale dojde k útoku na jeho kolegu z organizace S.H.I.E.L.D., zaplétá se do pavučiny intrik, které ohrožují celý svět. Společně s Black Widow se Captain America pokouší odhalit stále se prohlubující spiknutí a současně se na každém kroku střetává s profesionálními zabijáky, kteří byli posláni, aby ho umlčeli. Když dojde k odhalení skutečné šíře zákeřného plánu, povolávají Captain America s Black Widow na pomoc svého spojence Falcona. Přesto se brzy ocitají tváří v tvář nečekanému a zdatnému nepříteli – Winter Soldierovi. (Falcon)

cukorek

Tak to vyzerá, že Iron manovi vyrástla konkurencia. Oproti prvej časti obrovský krok vpred v každom smere o čom hovorí aj rebríček o najlepšie zarábajúcich filmov za rok 2014 v USA kde Captain America 2 skončil tretí a hravo predbehol Transformers 4, Hobbita 3 či napokon vynikajúci film Edge of Tomorrow. Možno niekto bude mať pocit, že Steve Rogers je zas ten najsilnejší a najdokonalejší hrdina, ale ja som v tom videl viac. Podobne ako v spomínanom Iron manovi, sú vo filme ďalšie nevýrazné, ale podstatné postavy bez ktorých by nedokázal nič. Po boku s ruskou špiónkou Black Widow došlo k výraznému oživeniu tohto komiksového žánru. Lietajúci Falcon bol už skôr ako piate koleso na voze, ale pochvalu si zase zaslúži dobre prevedenie zápornej postavy Winter Soldier. Ozaj všetko tu klape ako má akcia za akciou ma vynikajúco previedla celým filmom. Dobre je podané aj prepojenie do predošlej časti, kde zrozumiteľne a s prehľadom sa dozviete o minulosti S. Rogersa. A však jedná vec mi tu predsa len chýbala a to, že sa objasnilo nájdenie a rozmrazenie Captaina Americu. Štúdiu Marvel sa to tento projekt teda vydaril, len sa trocha obávam čo ponúknu ďalej. Za mňa 90%. ()

Ratemus

Mezi prvním a druhým dílem je obrovský rozdíl, zde se Steve dostává z toho, že je zdatný osmdesátník a hledá si své místo, snaží se nějak zapadnout. Bratři Russové vytvořili výborný špionážní thriller plný akce a převratů, a tak se z CA2 stává to nejlepší, co MCU zatím udělalo. Přibyly další postavy z komiksů, ať už Falcon v podání sympatického Anthony Mackieho, Crossbones v podání skvělého Franka Grilla a provázání filmu s MCU pomocí doktora Zoli. Protože jestli něco Marvelu opravdu jde na jedničku, je to provázání všech filmů a seriálů. Režie je výborná a děj má spád a ani na vteřinu se nenudíte, co je však hlavní klad celého filmu, je úžasný Winter Soldier, Sebastian Stan podepsal smlouvu na 9 filmů, takže ho budeme mít v podvědomí ještě nějakých pár let. Film také nabízí jednu z nejlepší potitulkových scének, která navnadí na druhé Avengers. Není tajemstvím, že MCU má k dispozici výborné režiséry a pokud nám bratří uvaří stejného třetího Kapitána, ve kterém se mimochodem objeví všichni kromě Hulka a Thora, plus Black Panther a premiérově i Spiderman, tak se máme na co těšit a to nemluvím o třetích Avengerech, které mají taktéž udělat. CA2 je výborný akční film se vším, co do toho patří, takže pokud budete mít chuť se pořádně bavit při Marveláckém večeru, neuděláte při tomto výběru vůbec špatně. ()

silentname

Myslím si, že po tomto filme sa ešte viac teším na sobotu, kedy sa dočkám Captain America: Civil War. "Captain America: The Winter Soldier" je podľa mňa jedným z najlepších komixových filmov, ktoré som kedy videl. V prvom rade je to sequel k filmu, ktorý bol podľa mňa dobrý a mal dobré momenty, no tuto je to ukážka, že pokračovanie môže byť ešte oveľa oveľa lepšie. V prvom rade rozpráva veľmi dobre spracovaný príbeh, ktorý nepustí ani na minútu a celý čas nás drží v poriadnom zveráku, oveľa viac sa dozvieme o postavách, ktoré sme už mohli poznať z minulých filmov, no súčasne spoznáme aj nových zaujímavých hrdinov, ktorých príbehy sú rovnako zaujímavé a je úplná paráda ich sledovať. Zimný Vojak je podľa mňa vynikajúci protivník a ukážka o koho ide je veľmi dobre spracovaná a funguje to. Dokonca musím povedať, že posledných momentoch mi pri filme aj vyhŕkli slzy. Áno... komixový film ma bol schopný dohnať k slzám. To je vskutku obdivuhodné. Ale súčasne sa pri ňom človek nenudí vďaka vynikajúcej akcii, schopnému humoru, ktorý vie občas aj príjemne film odľahčiť. Musím si ešte asi aj pozrieť všetky diely seriálu Agent Carter. Captain America je pre mňa séria, ktorá začala schopne a pokročila ešte lepšie. Ak je pravda, a v nasledujúcom filme to bude ešte o niečo vyššie, tak to bude skutočne bomba. Neľutujem čas strávený s týmto filmom a určite si ho užijete aj vy. Pre mňa ide o excelentný film. Hodnotenie: A+ ()

Yoshitsune

Bratři Russové, dostávají do rukou Captaina Americu a nikdo netuší, jak moc tím šokují, překvapí a ohromí diváky. A taky že převezmou otěže, nad několika dalšími filmy, které budou následovat a ovlivní děj celého Marvel vesmíru. Ale čím přesněji nás zde ohromili ? Je to snad ta práce s kamerou, či snad dynamické a precizně natočené akční scény, které patřili mezi jedny z nejvíce náročných vůbec, nebo to je to snad to, že z hrdinů udělali lidi, kteří mají emoce, trápení, starosti a je na ně pohlíženo, z jiného úhlu ? Né jedna z těch věcí, ale všechny a i mnohé další, tenhle film, který měl být jenom dalším superhrdinský film, posouvají mnohem výše, do jiných měřítek a taky podle toho musí být posuzován. Captain America/Steve Rogers, je zde vyobrazen jako člověk, né jako hrdina, to hrdinské břímě, sebou musí sebou nést jako váhu celého světa. A je zde postaven před nelehký úkol, nejenže musí opět bojovat s Hydrou, ale i se Zimním vojákem a bude postaven před nelehký úkol, který ovlivní jeho, jeho přátelé i celý svět a bude si muset vybrat mezi slibem který složil když vstupoval do armády a nejlepším přítelem. ()

Slarque

Marvel pořád zkouší něco nového a tentokrát se mu povedla solidní hra na strunu konspiračních thrillerů ze 70. let. Přitom samozřejmě ve zcela současném hávu. Captain America a Black Widow jsou dohromady povedená dvojka, Winter Soldier je výborný protivník, všechno je zřejmě vypočítané profesionálně a na vteřiny, přesto z filmu není cítit žádný kalkul. Jistě, logické díry tu hledat můžeme, ale prostě je to pořád v první řadě oddechová akční podívaná. Od fešáka se štítem jsem toho popravdě moc nečekal, takže rozhodně příjemné překvapení! ()

Happens

Necítil jsem z filmu to patřičné komiksno tolik, jako spíš řešení celospolečenských rádoby uvědomělých témat. Navíc George St. Pierre by mohl mít větší roli. ;) Krom těchto negativ je film prostě další komiksovou klasikou na pásu Marvel/DC. Takže pro milovníky svým způsobem povinnost vidět a vychutnat. ()

eLeR

Ohromný posun oproti jednotke. Asi za to môže tých pár nových priateľov hlavného hrdinu - slečna Black Widow, okrídlený Falcon a na strane protivníka sympatický Winter Soldier, skrátka bolo sa na čo pozerať, ani raz som sa nepozrela na hodiny. Akcie dostatok, dialógov o ničom ubudlo a dobrá bola aj muzika. 3,5* ()

Claw

Dvojka proti jedničce - překvapení jako prase!! Pecka!! Těmhle filmům komenty zpravidla nepíšu, ale tady výjimečně... excelentní "fighty" - souboje!! Na tom "CA2" stojí... Téměř 5, ale stále 4* 😊 /75%/ ()

Larrysbride

Co si budeme povídat - je téměř jedno, co by Russovi s druhým Capem udělali, zákonitě prostě musel být lepší než patosem naplněná jednička. Problémem dvojky je však především její překombinovanost (snímek by si bohatě vystačil s jedním záporákem), přílišné zaobírání se politikou (NSA........), pomalý rozjezd a hráčský dějový vzor "find clue 1 to get to the clue 2 that will lead you to the clue 3". Film se vyhýbá všemu, co nám Marvelovky dosud představily a evidentně se snaží být v tomto směru inovativní, otázkou však je, není-li mu to až příliš na škodu a nejde-li spíše o krok zpět. Přes to přese všechno se však jedná o nadprůměrný akčňák s famózním Sebastianem Stanem, pro kterého jde o roli, v níž nám konečně může naplno ukázat, co v něm vězí. 85% (Půlnoční premiéra Cinema City Nový Smíchov, 3. 4. 2014; RealD 3D) ()

Chrustyn

První "Captain America" nebyl špatný, ale z celé marvelácké rodiny mi jeho retro dobrodružství přišlo trochu slabší. V "Avengers" už nám však předvedl co všechno dokáže a po tomto skupinovém projektu se vydává na svou další, tentokrát daleko zajímavější akci. Dění, které provázelo "Avengers" je zde uváděno jen v náznacích, podobně jako v posledním "Iron Manovi" a hlavní hrdina se musí tentokrát vyrovnat s nepřítelem, které je možná daleko silnější než on sám. I přes režijní začátečníky, působí celý film maximálně profesionálně a je zde minimum míst, které by se dali nazvat hluchými nebo dokonce špatnými. Hlavní hrdina je sympaťák a v akci vypadá přirozeně, Scarlett je stále moc sexy a akční scény jsou cool a zároveň působí opravdově (automobilová honička a bitky) a nejen jako CGI (typicky velkolepý závěr). Ještě je brzy, ale zatím se jedná o nejlepší film tohoto roku,alespoň v mých očích a po DVD projekci se možná i dostanu na plný počet. ()

klerik

Zimný vojak bol napokon dosť trápnou figúrkou, ale ako zábavný blokbaster ušlo. Nad niektorými "detektívnymi" postupmi mi zastavoval rozum, ale je to farebné, akčné, herci sympatickí... Sranda, že úvod venujúci sa Furymu je najlepšou časťou filmu... ()

classic

Najviac som sa tešil na Natašu Romanoff/Čierna Vdova,t.j Scarlett Johansson,ktorú chcem vidieť v iných spektákloch,ale táto holka sa tu hodí,Chris Evans ako Steve Rogers/Kapitán Amerika obstojne nadväzuje v čoraz lepšom pokračovaní s hrdinami AVENGERS,s ktorými sa roztrhlo vrece,proste Cap na poli 2 hodín a skoro štvrť hodiny spoľahlivo navodí na dianie s prvkami politických trilerov zo 70 rokov,kde je zástupcom Robert Redford... Vedľa Vdovy,Kapitána a Alexandra Pierca(Bob Redford) ešte chcem spomenúť Nicka Furyho v podaní Samuela L.Jacksona,ktoré tieto štyri charaktery vedú počas celého trvania snímku s množstvom citácii a odkazov,že čím má človek väčší rozmer,tým sa v tom bude menej strácať... Bratia Russovci sú pre mňa takmer neznámy pojem,ale bráchovia sa nemajú za čo hanbiť,až na neprehľadný strih,či CGI TOO MUCH,SOUNDTRACK v podaní Henry Jackmana,autora,ktorý má budúcnosť,kamera Trenta Opalocha mi je známa z DISTRICTU 9,kameraman,čo potrebuje takúto výzvu. Potešia niektoré nové postavy,najviac asi FALCON v podaní Tonyho Mackieho,ktorý voľakedy stelesnil PAPA DOCA,RAPPERA zo snímku 8.MILE,ktorý znamenal jeho debut,inak zaujímavý herec,ktorý ešte môže dokázať veľa? Akcia a strielačky sú dosť brutálne ako z Mannovho HEAT. Ja som videl intenzívny akčný film z dielne MARVEL,ktorý je niekedy až moc prehnaný,ale venovaný čas na škodu nie je. Určite sa oplatí vidieť,pričom odporúčam divákom,aby sa vedeli pohybovať vo viacerých filmových žánroch,na ktorý Cap.odkazuje a keď nie tak si každý dosýta vychutná vzrušenie,akciu,Scarlett,efekty... ()

korbitch22

Ty pičo a kdo by to byl řekl, že po tak fádní a místy i dost natvrdlé jedničce přijde taková šupa.Druhý Kapitán Amerika je ve světě momentálně existujících Márveláckých filmů jednoznačně jedním z nejlepších, i když jsem se ještě nedostal na aktuální Strážce Galaxie, od kterých očekávám mnoho.Začátek mi přišel trochu rozpačitý a bál jsem se, roztěkaná akce, díky bohu to byl jen prvotní dojem.Příběh má sílu a hlavně spád, není infatilní a ubohý, tak jako u druhého Thora který nejen že nedával smysl, ale byl zadupaný do země debilním humorem který se tam vůbec nehodil.Kapitán je jiný kafe, děj má říz a hlavně skvělej nápad, Evans hláškuje vkusně a narozdíl od Trodlodita je to vážně sympaťák.Díky špiónské zápletce dává Marvel svým filmům úplně nový rozměr a já měl možná poprvé pocit, že nesleduju infantilní zábavu pro dobou zkažené pubertální debily s iPhonem zataveným v mozku, ale opravdový dospělý film s vizuálem pro ty děti.Akce je totální námrd, hlavní záporák démonický a samotný Nick Fury se předvede v tom nejlepším světle, v té úplně nejlepší akční scéně ve filmu.Tak a teď trocha toho píčování.Scénář, i přesto jak je zajímavý a napínavý, je předvídatelný jako to prase, ale když řikám že brutálně, tak brutálně.Kdo je Winter Soldier víte po deseti minutách, kdo je hlavní zrádce víte už jen díky obsazení a světe div se, i kdyby jste nevěděli, že v tom hraje, dojde vám to asi po třech minutách.Konečnou je fádní pokus zmást diváka jistou částí s jistým operačním lůžkem, věřit filmařům v tomto případě může snad jen úplný debil.Takže když to vezmu kolem a kolem, scénář je jedna předvídatelná událost za druhou, což by u mě vedlo většinou k nízkému hodnocení a pěknýmu píčování.Jenže i když je scénář tak špatně udělaný na zvraty, baví, má spád a co nejdůležitější, prostě a jednoduše kurva vážně baví.Po Avengers a třetím Iron Manovi určitě nejlepší komixárna od Marvelu z tohoto univerza a já jen doufám, že by podobný osud mohl potkat i Thora, jehož dva samostatné osudy zatím připomínají trapnou televizní inscenaci pro kretény.Kapitán a jeho Zimní Voják mi připravili výtečný zažitek a i přes již zmíněný scénář, který by neprokoukl jen Livingdead, ukázal nový a svěží vítr kterým se snad budou ubírat i další hrdinové z tohoto světa.90%. ()

Jirka_Šč

Sympatické, že to přímo navazovalo na Avengers. Nic převratného. Kvalitní řemeslná práce. Jako předěl k dalším Avengers nadějné a fajn :). ()

heyda

Až na tu odpudivou Scarlett to bylo celkem fajn. Nééé dělám si prču. Efekty luxusní, palec nahoru za Redforda a Jacksona, ale scénář děsnej a příběh průměrný. Prostě klasický přepálený blocbuster se stamilionovým rozpočtem, který neurazí ani nenadchne. 50% ()

mcb

Tři dny maratónce Stevea Rogerse. Už úvodní záběry na ranní běhání kolem Washingtonova monumentu dávají tušit, odkud si tvůrci berou inspiraci – od nostalgického válečného retra prvního dílu se Captain America stává moderní konspirační podívanou, zároveň sedmdesátkovým retrem ve stylu paranoidních politických thrillerů aktualizovaných pro dnešní dobu. Nakládání to však není příliš důsledné, spíše jde jen o jednoduché kopírování několika základních stylistických prvků nebo typů scén zahrnujících hlavní postavu ve víru politických machinací, v nichž neví, komu má přesně věřit. V těchto aspektech se stává z Návratu prvního Avengera kýženě civilní, plnokrevná a z hlediska zobrazených témat i dravě aktuální podívaná rozmělňující idealistickou Captainovu figuru, navrch se sympaticky špinavou roztřepanou akcí a sázkou na komiksový realismus (alespoň v porovnání s dalšími MCU filmy). __Co samozřejmě brání plnohodnotnému požitku, je opětovné zjednodušování všech "seriózních" motivů na nejzákladnější úroveň naivní komiksové báchorky, infantilně přepjatý humor (paradoxně působící navzdory vážnému tématu) a také neukončenost událostí, což bohužel z druhého Captaina dělá další neúnosně dlouhý trailer na Avengers: Age of Ultron, který neustále přislibuje potenciál univerza směrem k dalším filmům, ale sám jej příliš nezužitkovává. Když ve finále navíc začne vynucená blockbusterová akce, vytratí se z filmu ve změti všech rádoby opulentních a průměrných digitálních atrakcí i ta od začátku budovaná paranoidní atmosféra a „přemýšlivější“ politický koncept – a divákům už nezbývá nic jiného, než čekat na potitulkovou scénu, která je navnadí směrem dál. Tohle oddalování potěšení a vědomí, že „příště to bude fakt velké“ se už stává téměř základním charakteristickým rysem marvelovských filmů, jenž už se čím dál více nedají docenit jako plnohodnotná díla, ale spíše z hlediska prohlubování mytologie univerza. Což mě vzhledem k budoucím plánům studia trošku děsí. ()

rollman1

Tleskám bratrům Russovým, protože to, co předvedli nemá nikde obdoby. Film tak skvělý, že při stopáži 128 minut, Vás nenudí ani sekundu. Vše je tak nádherně zpracované, vygradované a vše to má prostě nějaký smysl. Příběh neskutečně záživný, nenudící a také zábavný. Postavy skvělé napsané i zahrané. Falcon, skvělý sympaťák, kterého jsem žral už od první sekundy. Black Widow, kost na kterou byla radost se dívat, také Kapitán byl super a nejvíc to zabíjel samozřejmě Fury,který vždy ví, jak nastoupit na scénu a co přesně říct. Všichni měli dost prostoru se ukázat a předvést to nejlepší a to včetně zimního vojáka, který byl děsně cool, nekompromisní a taky i docela sympaťak. Jeho pohyby, gesta, pohled, to vše značilo, že je fakt zlej. Akce ve filmu je požehnaně a každá nabízí něco jiného a originálního. Efekty nádherné, bez problémů koukatelné. Prostě Blockbuster jak má být. A také podle mě, zatím nejlepší Marvelovka vůbec. Plná palba. ()

Stanislaus

Od děje prvního dílu uplynulo několik dlouhých dekád, což posouvá příběh druhého dílu Captain America do současnosti, čímž ale film neztratil nic na svém "old-school" kouzlu, naopak tím získal. Ve filmu se objevuje už více Avengerů, děj je více vrstevnatý, komplexní a protkaný příběhy a osudy ostatních hrdinů (a jejich filmů), přičemž dochází k nečekanému návratu jedné doposud nevýrazné postavy z prvního dílu CA, která tam výrazně rozčeří hladiny. Druhý díl CA bych jeho atmosférou, zpracováním a řádnou mírou akce (občas i hlášek) přirovnal kvalitově k prvnímu dílu Avengerů. Zkrátka pokračování, které převyšuje svého předchůdce, a připravuje tím živnou půdu pro další filmařské pecky z marvelovského vesmíru. ()

Darneth

Jestli jsem kdy toužila být něčím jiným, tak teď chci být rozhodně Capovou štítonoškou, podržtaškou...whatever. Jednička měla své dobové kouzlo a to jí nikdo neodpáře, za to dvojka solidně máchá hvězdným praporcem a člověk má ihned chuť vyrazit z pouličních zákopů a načutat někomu zadnici. Má to styl, hutnou atmošku, má to rychlost i údernost, vtip a hlavně...je to Cap jako vždy a ještě lepší. Je vůbec třeba ještě něco vysvětlovat? Tak tu nečumte na ten komentář a vyražte do kina ;-) ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (více)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018