Captain America: Občanská válka

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Německo, 2016, 147 min

Hurá, v Marvelu si všimli, že jejich trikoťárny mají mega tržby tak jako tak, a proto konečně poslali do háje myšlenku, že druhému pokračování v sérii a třináctému filmu univerza musí porozumět i babka, která se do sálu zatoulala náhodou s vnoučatama a z předchozích počinů viděla možná tak Iron Mana a první Avengery, a to ještě jen proto, že v rámci důchodcovské brigády zrovna uklízela v promítací místnosti. Díky Bohu za to, protože tenhle všobjímající lidičkový přístup naprosto znemožňoval jakoukoli hlubší práci s dříve představeným a v zájmu oslovení úplně každého i jejich matky plodil jen klišovitost, banálnost a povrchnost, na což už třeba Věk Ultrona těžce dojel. Nechci si ani představovat, jak strašně nesrozumitelný a bezobsažný musí třetí Kapitán připadat někomu, kdo na předchozí filmy koukal spíš sporadicky. Ne že by se Russovi úplně vyhýbali expozici, nějaké to záchranné lano vám občas vcelku nenápadně hodí, ale kdo byla Peggy a co má být to drámo mezi Kapitánem a její neteří? Co je Sokovia? Co jsou ti lítající černoši zač a odkud se vzal ten mrňavej kecal? Co to byly ty Spider-Manovy řeči o tom, že nechce selhat, atd. atd. atd.? Měly jste dávat pozor, vy popcornem vyžraný krávy, zní nové heslo Marvelu a dodává mi trochu ztracené důvěry. Takže pokud Russovi napotřetí konečně přestanou mávat kamerou sem a tam jako epileptici na útěku a ukážou mi, co se na plátně při akčních scénách vlastně děje, půjdu snad i ještě výš. PS: do prdele s chřestem.(5.5.2016)

Marvel byl už skoro na odpis s těmi svými sterilními, stále stejnými filmy o superhrdinech. Civil War je ale trefa do černého a výrazný posun kupředu. Hraje se v rámci možností na temnou emocionální strunu, otevírají se zajímavé otázky mezinárodní bezpečnosti a zákonů, střílí se do vlastních a k tomu se divák velmi elegantním a nevtíravým způsobem seznamuje s dalšími borci do party. Je to téměř podobně zábavné jako první Avengers, jen to udělalo ten malinký půlkrok kupředu, protože přece jen během těch čtyř let jsme viděli minimálně pět velkých komiksovek, které byly stále na jedno brdo. Nechybí samozřejmě tradiční věci jako strhující akce - mimochodem ta přehlednost ze dvojky tady je a i tak to ještě boostuje, chemie hlavních hrdinů a byť je to stále stejně jednoduché a bez odboček, baví to velice, protože tolik parametrově zajímavých a různorodých postav na plátně jen tak neuvidíte. Zdaleka jedinou nejzajímavější a emocionálně skutečně plnohodnotnou postavou zůstava však pouze "Bucky" Winter Soldier.(7.5.2016)

Skvěle natočené, skoro stejně dobře jako Zimní voják jen s hromadou parádiček navíc. Dokonale vybalancované postavy, chytrý příběh a padouch, který... vyhraje? Ve finále je Občanská válka asi nejambicióznějším komiksovým filmem, ale to nejdůležitější je, že to ustojí. Nerozpadne se a dokáže se držet kostry původní příběhové linie (v prvním nástřelu se počítalo jen s malou rolí pro Iron Mana, žádnou obrovskou bitvou hrdinů), kterou pak jen obaluje výživným akčním masem.(4.5.2016)

Hm tak tudy cesta nevede, zatim nejslabsi film o Kapitanovi. Ocenuju, ze se tvurci snazi o civilnejsi rovinu, celej film se bere vic vazne a je zde pokus o nejaky rozvijeni charakteru jednotlivejch postav. Bohuzel to zustalo na puli cesty, takze zjednodusene receno se da rict, ze tu mame dalsi Avengers, jenze bez akce a bez zaporaka. Co si budem povidat, Bruhl je mozna schopnej herec, ale tady je naprosto zbytecnej a zaverecny, jakoze uzasny odhaleni, o co tu vlastne jde, je prinejlepsim trapny. Problem taky je, ze i kdyz se tu rozviji charaktery jednotlivejch postav, tech superhrdinu uz tu je proste moc, aby dostali poradne prostor, takze kolikrat se mi stavalo, ze jsem si rikal, kam zmizla nejaka postava, kdyz tu jeste pred peti vterinama byla. Nehlede na to, ze i kdyz se vic mluvi, nez bojuje, furt se resi ty stejny sracky, co uz v x filmech pred timhle. Co se tyce akce, za zminku stoji mozna fajn uvod, vcelku uchazejici zaver a pak jedna mega bitka uprostred filmu, ktera ale vinou nacpani sem vsemoznejch novejch postav vyzniva spis usmevne. No a zbytek je proste lehce se tahnouci a misty nudnej balast, kterej kdyby nevznikl, tak se vlastne nic nestane, navic 150 minut je fakt smrticich, na to, ze tvurci nemaj poradnej pribeh ani moc akce, tak by si bohate vystacili na 90 minutach.(14.3.2018)

Rozpočet $250miliónovTržby USA $408,084,349Tržby Celosvetovo $1,153,304,495Tržby za predaj Blu-ray v USA $57,921,059Tržby za predaj DVD v USA $22,295,812║ akcia priam delikátna, účelová dravá kamera, výborná choreografia súbojov, má to proste šťavu, nuž na škodu je nastrelený príbeh - spor, ktorý pripomenie banálnu jednoduchosť práve dosť kritizovaného Batmana vs Supermana, tam sa veru malo viac popracovať na tom,... možno ešte tak ubrať cca 20 minút tých zbytočne naťahovaných kecov ale súboje tieto neduhy ďaleko prestrelia, vynahradia, Spider-Man a Black Panther fajn, celkom dobre tu fungoval aj zbytok osadenstva Black Widow opäť na zakúsnutie, zábavnosť opäť trefná, dramatizácia väčšinou sadne okrem záveru /videl v kine 3D verziu: 95%/(12.5.2016)

• - Naprogramování Winter Soldiera (Sebastian Stan) Hydrou na atentáty za pomoci slov je psychologický proces, kterému se říká sugesce. Jejím učelem je dotyčnému vnutit své postoje nebo názory. (Charpy)

• - Když T'Challa (Chadwick Boseman) rozmlouvá s Black Widow (Scarlett Johansson) o vnímání smrti wakanďany, říká že duši přivítá Bast a Sekhmet. Jedná se o bohy egyptské mytologie, kdy jeden má podobu kočky a druhý lvice. Kočkovité šelmy mají ve wakandské historii své pevné místo. (Charpy)

• - Spôsob boja Captaina Americu je založený na starých školách bojových umení, ako je judo, karate, Tae Kwan Do a Aikido. Bojové umenie Black Panthera je založené na štýle Capoeira, čo je forma brazílskeho bojového umenia kombinujúca akrobaciu a tanec. Badateľný je aj čínsky vplyv umenia Kung Fu. (Zdroj: Saturn)