A Batman se Supermanem můžou jít brečet k Martám pod sukně, protože takhle se dělá komiksový souboj těch good guys! Skvělá týmovka, která vyhrává na plné čáře už jen soudržností a prací s postavami, kde každá má dostatek prostoru i své místo. Hodně fyzická, až zemitá, osobní akce je příjemným odpočinkem od konkurenčního digibordelu, takže jediným neduhem zůstává totálně nezajímavý, zaměnitelný záporák, který brání plnému hodnocení. 90 %(5.5.2016)

Skvěle natočené, skoro stejně dobře jako Zimní voják jen s hromadou parádiček navíc. Dokonale vybalancované postavy, chytrý příběh a padouch, který... vyhraje? Ve finále je Občanská válka asi nejambicióznějším komiksovým filmem, ale to nejdůležitější je, že to ustojí. Nerozpadne se a dokáže se držet kostry původní příběhové linie (v prvním nástřelu se počítalo jen s malou rolí pro Iron Mana, žádnou obrovskou bitvou hrdinů), kterou pak jen obaluje výživným akčním masem.(4.5.2016)

Kvalitativně někde mezi Winter Soldierem a Age of Ultron. Občanská válka má oproti DC velkou výhodu v tom, že chápeme pohnutky a motivace postav a zkrátka to do sebe pasuje. Bohužel BvS má aspoň nějaký nezaměnitelný ksicht a našláplý soundtrack, to Civil War nemá ani omylem a třetí Kapitán (nebo třetí Avengers, chcete-li) je stále tou zaměnitelnou marvelovkou a i když Russovci zvládají akci, k osobitým filmařům s jasně vyhraněným stylem mají ještě daleko (první půlka je kopírkou Bournea, pak už se jedná o Avengers). Nejvíc mě mrzí fakt, že tady se mohl Marvel vytáhnout s osudovostí a vážností. Bitka na letišti je sice řemeslně skvělá a dobře nahláškovaná (Ant-Man a Spider-Man jasně vedou), ale svým způsobem naprosto stejná jako libovolná řežba v Avengers...a to přitom tady mělo o něco jít a ten ideologický nesvár měl být využitý k jasně větším a nevyhnutelnějším důsledkům. Když se totiž Stark na konci dozví o smrti svých rodičů, má to najednou úplně jiný rozměr (nehledě na to, že Downeymu Jr. žerete každou emoci, Evans je prkno). Kolem a kolem řemeslně výborně odvedená práce, scenáristicky je to dobře podchycené, ale k úplné spokojenosti ještě dlouhá cesta chybí, protože ta neustálá hra na jistotu a seriálový koncept mě začíná malinko štvát. U BvS (čekám na ultimate cut) je to splácané moc narychlo a je vidět, že dobře vybudovaný MCU chtějí co nejrychleji dohnat, ale pořád to má k osudovosti a nekompromisnosti blíž než tohle. P.S. Black Panther mě nezaujal, záporák spíš průměr, zato Spider-Man je ale super.(6.5.2016)

• JohnnyD

Captain America: Corporate Wars. Tretí Kapitán už len matne pripomína film. Je to jeden ultra drahý trailer na Spider-Mana, Black Panthera, dvojku Ant-Mana a milión hračiek a ďalších filmov, z ktorých mnohé budú tiež len reklamami na ďalšie filmy. Vlastne to už pripomína skôr klikaciu hru na mobile, akýsi multimiliónový farmville, z ktorého človek ani už nemá radosť, len to kliká, lebo to včera klikal a aby to mohol klikať aj zajtra. Prvý krát som pocítil, ako sa asi cíti bežný divák, keď náhodou zájde na komiksový film. Toto sú vyše dvojhodinové orgie odkazov na komiksy a postavy bez akejkoľvek hĺbky - s jediným účelom, aby sa v jednej scéne pobili a aby sa predstavili/pripomenuli pred ich ďalšími filmami. Kým ešte predošlý Winter Soldier mal aspoň nejakú atmosféru (štylistická hra na 70s paranoju), toto nie je nič, iba fádna šeď bez chuti navyše nasnímaná otrasnou kamerou, ktorá robí akčné scény maximálne neprehľadné. Podobne ako pri Avengers 2 je scenár hrozný bolehlav nesúrodých dejových línii, kvanta zbytočných postáv a neschopnosti držať sa ucelenej premisy. Celá prvá hodina by sa dala vystrihnúť (resp. lepšie by fungovala ako koniec Avengers 2), zvraty sú tu ako z najhoršej telenovely, motivácie postáv ploché až smiešne a plán hlavného zloducha (kde má sakra masku???) stojí z veľkej časti na náhode a šťastí. Bez spoilerov možno povedať, že zjavne aj scenáristom bolo jasné, že v tom príbehu nič nefunguje, tak tam dodali niekoľko samoúčelných línií, ktoré sa v konečnom dôsledku ukážu ako úplne zbytočné. V tomto filme Kapitán stratil všetku svoju osobitú atmosféru (a ako postava svoj charakter) a zredukoval na korporátnu prehliadku merchendisingu. Toto nie je film, ale reklamná kampaň na ďalšie filmy a produkty. Ak by tam nakoniec nevtrepali Spider-Mana, neviem si predstaviť, aké utrpenie by bolo pozerať to. Incredible Hulk a Thor 2 boli zrejme horšie filmy, ale tretí Kapitán ma na rozdiel od nich vyslovene nasral.(6.5.2016)

Trocha zavádzajúci názov by som povedal, pretože kľukne to mohlo byť Avengers 3 , kedže sú tam takmer všetci hrdinovia. Aj keď sa podvolím myšlienke, že boj hrdinov už nie je proti nepriateľom ľudstva, ale dejovou podstatou je zničenie Avengers a to len tak, že samí budú bojovať proti sebe, nie je výsledok ako by som očakával. Úplne smiešne bolo oslovenie Tomyho Starka detského spider chlapca, kedže s jeho schopnosťami a peniazmi si mohol zostrojiť mega zbraň, ako to robil v Iron manovi. Navyše to detské ucho riadne potrápilo ostrieľaných hrdinov, čo bolo dosť neadekvátne. Ide to proste stále viac dole vodou. Za pochvalu stála scéna v ktorej Capitan America eliminoval vrtuľník, za čo som prižmúril oko a dal 3 hviezdy. Film bohužiaľ podpriemerný 40 %.(15.9.2016)