• Gimli

Zápletka je zdánlivě logickým vyústěním elitářského a arogantního chování víceméně všech Avangers. Zdánlivě proto, neboť překlenout ohromnou propast mezi naivními a zábavnými bojůvkami z předchozích filmů a globálně sociálně politickým kontextem vyžaduje oslí velemost takových rozměrů, že ho prostě ani za nějakých pětačtyřicet minut filmové stopáže nelze postavit v potřebné kvalitě a pevnosti. Není divu, že když se pak scénáristé snaží po vratkém můstku převézt náklaďáky velkých myšlenek, většina nákladu skončí v propasti. A to torzo, které se dostane na druhou stranu, už budí pouze nervózní úsměvy na tváři. Ale vidět to lze celkem bez újmy, protože alespoň ty bitevní scény a spousta drobných vtípků za něco stály.(19.5.2016)

Ten film není špatný, to v žádném případě ne. Ale je dobrý? To nevím. Rozhodně jsem přesvědčený, že není zajímavý. Má v sobě několik zajímavých momentů a scén, ale to není totéž. Povětšinou jde o rutinní hláškování a ubíjející akci (Russoovi opravdu nemají nic, co by šlo nazvat "stylem"), kdy oboje se zoufale snaží nejít k hraně. Je poměrně iritující sledovat, jak se dvě skupiny dvacet minut brutálně rubají a přitom na sebe pokřikují, jak jsou furt kámoši. Chtělo to trochu víc emocí, trochu opravdového napětí a tvrdého konfliktu, kde by hrozilo, že se někomu něco vážně stane. Zvlášť když se z pomsty snaží scénář udělat vyloženě téma. Takhle žene vlastně zbytečné mlácení (nikdo nikomu doopravdy nechce ublížit a je to zdrazňováno) jen premisa a vidina boje jako takového bez následků - postavy se bijí jen proto, že se bít musí, a fyzická konfrontace je jen stopka pro děj (který film z poslední doby to jen připomíná? Jen v BvS se aspoň chvíli tvářili, že to myslí s terminací toho druhého vážně) a nejpatrnější to je ve chvíli, kdy se profackují Black Widow a Renner - tyhle dvě postavy tak, jak jsou definovány, by to nikdy neudělaly, prostě by si to vyříkaly. Ale ve scénáři se píše, že se poperou, tak se holt poperou. Dokonce i konečné střetnutí bylo tak záměrně rozmělňováno (Captain pouze brání Tonymu, aby si došlápl na Buckyho, těžiště hněvu je opět posunuto mimo ně a pořád platí, že ani jeden nechce zasadit tomu druhému konečnou ránu), že jsem se prostě nezačal zajímat. A tak je to s celým konfliktem. Megalomanie se tu tedy střetává s plytkostí, což je vůbec nejhorší kombinace. Ale napsáno to zní mnohem kritičtěji, když se to vezme kolem a kolem, je Captain poctivý film, přesněji řečeno nudný film, ve kterém je spousta dobrých scén. 70 % zaokrouhleno dolů, protože se celkového podhodnocení fakt nebojím. PS: Uvědomujeme si všichni, že aby mohl Black Panher budovat supertajné základny a financovat si svoje fetiše, musí nevyhnutelně vykořisťovat chudáky poddané ve své zemi? Jen že to bez toho nejde... :)(4.5.2016)

Já nevím no. Myslím si, že všechno má své meze. Když tehdy vznikl film jednotlivě o každém, tak ok. Když se to spoji v jednom filmu...jednou...ok. Když už je to vícekrát, už to smrdí. A když už je to pořád, je to na hovno. Tak co to je? Avengers, nebo Captain America? A ještě Spiderman. Za chvíli přijde ještě Batman a Superman. A bude už jen chybět Terminátor a Robocop a je vymalováno. Budeme mít pěkně sračkový guláš, všech možných hoven. Spíš mi to přijde jako X-men uz. Já v podstatě nevím na co jsem koukal. Ale už je tu zase Heil Hydra. No dost prostě. Tvle, co je to za píčoviny? Tohle přece nejde. Když vidím ten seznam vlevo, už to ani dál vidět nechci. Fakt tohle hraní na vojáčky, svět plný superhrdinů, začíná to smrdět hovnama a těžkýma. Hvězda - akce, hvězda - za sexy bábovky. Hvězda - za Iron Mana a finální boj. Že se nedal. To rozuzleni se povedlo. To palec nahoru. America, přesně jako chování, jako americka vláda. Dělá si co chce. A prej ve jménu dobra. Sráč je to. Jinak opravdu. Neměo by se to přehánět. Byl film Ant-man a najednou už je v Avengers. Stejně tak i Spiderman. Teď přijde na radu Black Panter. Fakt je to už přehnané. Je to jak serial Tak jde čas.(13.6.2016)

Poslední marvelovky většinou končily pěti hvězdou a od pokračování vůbec nejlepší marvelovky přichází mírné rozčarování, zde to bude pouze za 4*. Upřímně příliš mi nesedělo, že tvůrci z filmu udělali obdobné Avengers, byť nový Spiderman udělal velmi pozitivní dojem společně s Antmanem, mnohem více mi seděl špionažní temný thriller v duchu dvojky. Co však je zvláštní, že Scarlett Witch je ve filmu snad nejsilnější postavou, která každého zastaví, všude je včas, to mi přišlo místy banální, když v Avengers patřila mezi slabší články. Hawkey s Black Widow a Visionem useless. K podivu je také to, že na samotný střet dvou hlavních hrdinů čekáme téměř hodinu 40 a podstatnou část film věnuje Buckymu ( Mohli to tak nechat!). Co se týká akce, tak až na místy rozklepanou kameru jsem relativně spokojen, najde se zde spousta dobrých soubojů, ale opět žádná akční scéna nemá takovou šťávu, kterou bych si v budoucnu pamatoval, což je škoda, protože absence husí kůže u filmů podobného ranku je téměř neodpustitelná. Překvapivě nefunguje moc ani humor a ze začátku jsem se párkrát přistihl, že se nudím, což se naštěstí později zlepšilo. Spokojený ano, nadšený bohužel ne. 75%(13.5.2016)

I ti naši lumpíci avendžerští, oni se umí pohněvat! Nebojte se však, milé děti, i nazlobení zůstávají nadále gentlemany či dámami. Pošťuchují se a leckdy si i herdu udělí, ale ne ve zlém, s láskou a pochopením. Pražádného klatého slova nepadne! Sic si tedy utrženým křídlem od boeingu hlavy omlacují natolik, že si kolikrát téměř rozhodí pěšinku, nikdy nezapomenou na srdečné projevy vzájemného porozumění. Určitě vám tedy nenaruší vývoj ve spolehlivou, nemyslící součástku globalistického soukolí. Ale jinak - děje se mnoho děje, ace střídá akci, s mozkem, rozjetým jen na setrvačník, spokojeně sledovatelné.(27.11.2017)

• Don Cheadle

• - Vzhled celého obleku Captaina (Chris Evans) se po Avengers: Age of Ultron (2015) opět lehce změnil. Helma má jiný design křidélek po stranách. Červené pruhy na hrudníku u hvězdy a kolem ramen byly nahrazeny modrými. Asi největší rozdíl je u bílých rukávů u nadloktí, které se z bílé změnily taktéž na modrou. Kapitánův opasek má tentokrát jednoduchou přezku na opasku v hnědé barvě (v Avengers: Age of Ultron měl stříbrnou s dekoracemi). V břišní části jsou pruhy trochu poupravené (některé přebarvené, jiné natáhnuté) a mnoho dalších menších rozdílů. (UncleMorty)

• - Scéna Ant Mana (Paul Rudd) letícího na Hawkeyho (Jeremy Renner) šípu je inspirována komixovou obálkou vydání "Avengers #223" z roku 1982. (Charpy)

• - Spoiler: Na začátku filmu záporák Rumlov - Crossbones (Frank Grillo) ukradne v Africe biologickou zbraň. Jedná se o krev Neuvěřitelného Hulka (Mark Ruffalo). Právě část děje Avengers: Age of Ultron (2015) se odehrávala v Africe, a tam Hulk o svou krev mohl přijít. V komikse si Hulkovu krev do těla nechal aplikovat Thaddeus Ross (William Hurt) a stal se z něj Red Hulk. Tvůrci původně zvažovali postavu Red Hulka v tomto filmu, nakonec z toho sešlo. To nicméně nevylučuje, že se může ukázat v budoucnu. (coffeeblack)