Tři dlouhodobé problémy marvelovek (vynecháme-li tu uniformní bezpohlavnost bijáku pro všechny, se kterou se u Disneyho tak nějak počítá) je absence pořádných respektu hodných záporáků s jasnou motivací, co nehází jen krhavé pohledy, odosobněná generická zaměnitelná CGI akce a žádné následky, důsledky ani osobní oběti postav. Vždycky platilo, že marvelovkám to sedne v komorní škorpící rovině spíše než blockbusterově akční. Bratři na režisérských seslích se to v rámci možností pokusili změnit již u Zimního vojáka a ke cti jim slouží, že to zkoušejí i zde. Ve dvou případech úspěšně (ochcávka v podobě nepotřeby záporáka, jakkoli ten zdejší potenciál má, a fyzická na kaskadérech stavící akce) a v jednom krutě neúspěšně, protože jestli někdy neochota Marvelu přinést skutečné oběti ze strany hrdinů bila hulkovskými pěstmi do očí, tak je to právě zde. Každopádně režisérské duo tentokrát zaslouží spíše slova uznání, protože ukočírovat tolik postav, aby byly jasné i pochopitelné motivace, aby noví hráči byli řádně představeni a nepůsobili jako páté kolo u vozu, aby pnutí bylo hmatatelné (bohužel až v samotném finále), zároveň si to navzdory vyhrocenosti (byť ta je více scénářem chtěná než z filmu opravdu vyplývající) i názorové ambivalenci obou stran zachovalo punc odlehčené nadsázky a ještě k tomu všemu navrch, aby každý měl vesměs solidní „tu svou chvilku, kdy tahá pilku", tak v tom (by) neuspěli i jinačí kabrňáci. Naopak neukočírovali délku. Sice se to netáhne, ale poklesů tempa to má více než by bylo záhodno. Jejich dalšími vroubky jsou epileptická kamera v akčních scénách a že celý ten žabomyší konflikt připomíná více hospodskou rvačku několika jednotlivců než-li válku, natož občanskou.(5.5.2016)

|95%| Shlédnuto v kině ve 2D s českými titulky díky CSFD projekci. Po filmu Zlo nikdy nespí, jsem se dostal opět na projekci – paráda. Původně jsem chtěl jít na dabing, ale nevadí, nákup DVD to jistí. Takže, máme tu další perfektní marvelovku. Ještě o kousek lepší než Captain America: Winter soldier a Avengers: Age of Ultron, kterým jsem dal 5 hvězd s odř.ušima. Původně se mi námět, kdy se superhrdinové postaví proti sobě, moc nezamlouval. Obával jsem se, aby z toho nevznikla bůhví jaká hatlapatlanina. Po vypuštění trailerů mé obavy o dost klesly, začínal jsem se nehorázně těšit. Po skončení snímku jsem měl tak dobrou náladu, která mi vydržela hodně dlouho. Nyní se vrhnu k popisu herců/postav. Z tohoto okruhu marvelovek mám nejraději postavu Tonyho Starka/Iron Mana. Robert Downey Jr. to dokáže zahrát prvotřídně. V druhých Avengers měl Stark trochu vážnější roli, zde na tom byl podobně, ale přesto zde měl o něco víc hlášek, což bylo super. Zejména poté co kontaktoval mladíka, coby mladého Spider-mana, který film docela humorně vyzdvihl. Je to ostuda, ale žádného Spider-mana jsem ještě neviděl. Brzy to asi budu muset dohnat. Tento řekněme pubertální Spider-man mě opravdu bavil, měl sice typické trapné puberťácké hlášky, které moc nemusím, ale tentokrát mi to sedlo. Captain America mi byl sympatický jako vždy, jeho názory ve filmu se dali pochopit, stejně jako Tonyho. Vision zde nebyl nějak zajímavý, ale hodil se tu do počtu, do party superhrdinů. Black Widow zahrála standartně asi tak, jak by se od ní očekávalo. Sam Wilson a Jeremy Renner – ti mě bavili jako vždy. Elizabeth Wanda Maximoff si mě získala o něco víc než v předchozím filmu. James Rhodes rovněž potěšil. Black Panther mě rozhodně zaujal, doufám, že vznikne skutečně samostatný film s ním. Ant-Man měl méně prostoru – jeho celovečerní film mě moc nebavil, ale zde se jeho role hodila, byla dost komická, takže proč by tu nemohl být? Bucky mě bavil víc než kdysi. No, snad jsem nezapomněl na ostatní. Herci své postavy zvládli skvěle – film jsem spíše bral jako další Avengers. Sice jich pár scházelo, a sice: Thor, Hulk a Fury. Příběh nemá absolutně žádnou slabinu. Vše dává smysl. Bál jsem se, jak vše dopadne a nakonec to dopadlo lépe, než jsem čekal. Akce je výborný, zezačátku trochu rychlejší kamera jako byla v druhém Captainovi, pak se to ale srovnalo. Takže pěkné akční kousky, výbuchy, bitky atd – prostě po akční stránce klasická marvelovka. Emoce – těch tu bylo, nejvíc na konci. Finální souboj, kdy proti sobě bojovali Captain a Bucky proti Starkovi neměl chybu. Když už šlo do tuhého, ani jsem snad nedýchal. !!!!! POZOR, JE TU SPOILER !!!!! Scéna, kdy se Tony dívá na monitor, kde mu vraždí rodiče byla děsivá a téměř drsná. Emoce tu byly silné, obzvlášť, kdy Captain málem Tonyho zabil štítem. Když ho vytáhl, řekl Tony vyčerpaně: „Ten štít ti nepatří, vyrobil ho táta“. Nakonec to ke konci soudě dopisu, který Captain napsal Tonymu, vypadalo na nejlepší možnou cestu k usmíření. !!!!! KONEC SPOILERU !!!!! Hudba se celkem povedla, ikdyž znám lepší skladatele. No, takže naprostá spokojenost. Jsem zvědav na další pokračování obdobných počinů s těmito herci.(7.5.2016)

Rovnou řeknu, že se mi dvojka Kapitána Ameriky líbila víc, ale Russovci si z ní do Občanské války naštěstí přenesli spoustu věcí. Akce je pořád stejně drsná a plná chytrých momentů a dost prostoru pro své schopnosti tu dostávají i další hrdinové, ať už nováčci, nebo ti z jiných filmů. Když se to řeže, přijdou si na své fandové Capa, Iron Mana, Ant-Mana, Hawkeye i nováčků, Spidey s Black Patherem jsou výteční. Problém ale nastává, když se to řezat přestane. Russovci pořád umí s postavami skvěle zacházet a jednou větou definovat jejich pohled na celou situaci, díky čemuž pochopíte, proč Black Widow nejde s Kapitánem a proč je na jeho straně Scarlet Witch. Ale je toho moc. Hrdinů je zkrátka příliš, takže i když tu zkratka funguje, málokdo dostane prostor zaujmout nějak víc. Nakonec je to film, ve kterém v centru dění stojí ústřední hrdina, Tony Stark a Bucky a ostatní jsou více či méně navíc. Každý má sice šanci nějak zaujmout, ale kdyby se půlka z vedlejších postav jednoduše vystřihla, vůbec by to nevadilo. Neškodí tady, nešlapou jedna přes druhou, ale prostě tu není čas na to, aby se konflikty těch druhořadých hrdinů řešily tak, aby to člověka nějak extra zajímalo. Na druhou stranu i dvě věty prohozené Visionem v dementním svetru jsou pořád zajímavější než blábolení Batmana se Supermanem, kteří zjistili, že se jejich maminky jmenují stejně. Třetí Kapitán je dobrý, ale trochu se projevilo to, čeho jsme se báli. Marvelovské universum nabobtnalo tak moc, že sebelepší filmaři zkrátka nezvládnou z té hromady postav, charakterů a motivů udělat film, ve kterém by všichni dostali adekvátní prostor. A je to trochu škoda. Sólovky téhle sérii sluší víc než týmovky. Na druhou stranu pokud ty týmovky budou vypadat jako Občanská válka, vždycky u toho rád budu.(15.5.2017)

I ti naši lumpíci avendžerští, oni se umí pohněvat! Nebojte se však, milé děti, i nazlobení zůstávají nadále gentlemany či dámami. Pošťuchují se a leckdy si i herdu udělí, ale ne ve zlém, s láskou a pochopením. Pražádného klatého slova nepadne! Sic si tedy utrženým křídlem od boeingu hlavy omlacují natolik, že si kolikrát téměř rozhodí pěšinku, nikdy nezapomenou na srdečné projevy vzájemného porozumění. Určitě vám tedy nenaruší vývoj ve spolehlivou, nemyslící součástku globalistického soukolí. Ale jinak - děje se mnoho děje, ace střídá akci, s mozkem, rozjetým jen na setrvačník, spokojeně sledovatelné.(27.11.2017)

• Malarkey

Kde jsou ty časy, kdy jsem s pokorou vnímal každý další komiksák a vážil si Tobeye jako Spider-Mana. Pak jsem čekal půl rok, než se objevil X-Men a mezi tím vyskakoval sem tam nějakej béčkovej komiksák jako Dare-Devil nebo Electra, které si nikdy na nic nehrály, protože moc dobře věděly, co za příběhy vůbec vypráví. Nicméně dnešní doba už je jiná a filmy založené na komiksech mají obrovský boom. Tak obrovský, že si producenti bratrů Russo dovolí vložit tolik peněz do filmu, který kombinuje do nedávna nezkombinovatelné, roli Spider-Mana nabídnou třetímu hercovi a celé to zaobalí do klasického rádoby vtipného a digitálně vyspělého obalu, který se tváří hrozně draze a hrozně cool a bohužel i hrozně poplatný dnešní době. Ve skutečnosti se ale jedná o směsku nesmyslů, která kombinuje Avengers, Spider-Mana, Kapitána Ameriku, Ant-Mana nebo Iron Mana a není na ní vůbec nic dobrého. Spíš mi přijde až smutné, co se v dnešní době považuje za vrchol filmařské popkultury. Laciná kombinace komiksových hrdinů s nezajímavými postavami a podprůměrným příběhem.(5.1.2017)

• - Tom Holland je již čtvrtým hercem, který ztvárnil roli hraného Spider-Mana. Před ním to byli Nicholas Hammond, Tobey Maguire a Andrew Garfield. (Ghost_Rider)

• - Důvodem proč není Hulk ve filmu, je ten, že podle komiksu "World War Hulk", Hulk není na Zemi. Byl vykázán ze Země, protože byl shledán příliš nebezpečným. (Harroc)

• - Vo filme sa objavuje aj jeden z najmodernejších automobilov na svete, ktorý riadi Black Panther. Koncept poskytla automobilka Audi. Ohromujúce auto má vo výbave všetky najnovšie technológie, ktorými Audi disponuje, avšak do sériovej výroby doposiaľ neboli zaradené. (Zdroj: Saturn)