Captain America: Občanská válka

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Německo, 2016, 147 min

Celou dobu jsem si říkal, že to vlastně nešlo natočit o moc líp. Russovi měli podobně jako Whedon u Avengers jasné mantinely a museli do třetího Kapitána naprat kupu postav. Co je ohromující? Že se všechny povedly. Ať už se zaměříte na Black Panthera a Spider-Mana nebo na Falcona a Scarlet Witch, každý sám o sobě funguje a zároveň plní svoji funkci. Problém je akorát v jediné věci – že tohle všechno možná nebylo potřeba. Celé bych si to dokázal představit o něco sevřenější, komornější a údernější, prostě bez oné „války“ a komediálních přestávek, jež krapet narušují silný ústřední příběh. Nechápejte mě špatně, pořád jsme dostali vynikající comicsovku s tunou nápadů, výbornými dialogy a dobře odvedenou akcí. Jen to holt není taková přímočará nakopávka jako Zimní voják a často jsem si říkal, že mě thrillerové pletichaření baví o něco víc než velkolepé potyčky. Ten balanc zkrátka mohl být o něco lepší. Jen se mě neptejte, jak přesně bych ho dosáhl. (8/10)(4.5.2016)

Občanské válce se povedlo to, co selhalo v druhých Avengers - namísto záchrany planety po třístopadesátépáté je tu důraz na komornost a vnitřní rozpory, nejen mezi jednotlivými členy týmu, alébrž i v morálním (?) rozhodování jediné postavy. A to je neskutečně super, protože to funguje a v rámci možností je to osvěžující, mimochodem, tenhle úklon k víc propracovaným postavám se povedl, narozdíl od nepříliš povedeného pokusu o vytvoření politického thrilleru, jako u Winter Soldata. A dál už jen telegraficky, ať to není příliš dlouhé - akce je hodně zábavná, ovšem v pár momentech zbytečně rychlý střih, až nepříjemný, ovšem to neplatí v druhé polovině filmu - skvělá práce s postavami, ti staří dobře fungují, ti noví (Blackpanther) i dosud sólo jedoucí (Ant-man) se představili v největší parádě a jako bonus je tu naprosto boží Spider-man - není tu žádný záběr na gigantické veverky s hadíma očima a víčkama ptakopyska, což je škoda - samotný závěr by se mi líbil víc o sváru přesvědčení principů, ale co, furt jsem rád, že se jistá paní nejmenovala Martha. Čímž se oklikou dostávám k další věci, Marvel totálně sejmul DC a jejich střet ikonických hrdinů dopadl mnohem, mnohem lépe. Další zábavná část tohohle filmového seriálu.(8.5.2016)

• Gimli

Zápletka je zdánlivě logickým vyústěním elitářského a arogantního chování víceméně všech Avangers. Zdánlivě proto, neboť překlenout ohromnou propast mezi naivními a zábavnými bojůvkami z předchozích filmů a globálně sociálně politickým kontextem vyžaduje oslí velemost takových rozměrů, že ho prostě ani za nějakých pětačtyřicet minut filmové stopáže nelze postavit v potřebné kvalitě a pevnosti. Není divu, že když se pak scénáristé snaží po vratkém můstku převézt náklaďáky velkých myšlenek, většina nákladu skončí v propasti. A to torzo, které se dostane na druhou stranu, už budí pouze nervózní úsměvy na tváři. Ale vidět to lze celkem bez újmy, protože alespoň ty bitevní scény a spousta drobných vtípků za něco stály.(19.5.2016)

Má to zatím nejlepšího padoucha z Marvelovek. Je docela sranda, že normální človíček napáchá víc škody, než všichni ti Thanosové atd. Konflikt mezi Avengery je uvěřitelný, i když je to stejnak celé v takovém kámošském duchu. Každopádně bitka na letišti byla super. Z bitek se mi ale nejvíc líbila ta počáteční proti Crossboneovi a jeho grupě. Crossbone byl fakt megadrsnej a vypadal jak z Army of Two. Dokonce i ten Falcon už nebyl trapnej a chvílema i hodně cool. Jsem zvědavý, kam až se Marvel odváží zajít a zda se vztahy opravdu pořádně přiostří. Btw Marisa Tomei mi jak tetička May přijde jako castinogvý megafail. Furt tam na všechny dělá mrdací pohledy a působí nepatřičně.(8.5.2016)

Oproti nemastnému neslanému Age of Ultron jsem se tentokrát ani na chvíli nenudila a vyloženě se tetelila blahem, ať už při akčních či konverzačních scénách. Mezi oběma "znepřátelenými" stranami Avengerů jsem si odmítla vybírat, mám je prostě ráda všechny. Tentokrát mnohem vážnější Tony Stark mi neskutečně sedl, stejně jako nový Spider-Man, který je v podání Toma Hollanda neuvěřitelně vtipný. Neokázalý záporák Daniela Brühla už je jen sladkou třešničkou na dortu.(9.5.2016)

• - Spoiler: V původním komiksu "Civil War" se Captain America vzdá po tom, co Goliath zemře a od zabití Iron Mana ho zadrží obyčejní lidé. Celý svazek končí uvězněním Captaina a spuštěním Iniciativy (ve filmu známá jako Sokovijská smlouva). (UncleMorty)

• - Jména herců v závěrečných titulcích jsou tvarována podle postav, které herci ztvárnili ve filmu. (Miro_CZ)

• - Naprogramování Winter Soldiera (Sebastian Stan) Hydrou na atentáty za pomoci slov je psychologický proces, kterému se říká sugesce. Jejím učelem je dotyčnému vnutit své postoje nebo názory. (Charpy)