• verbal

Přepis rozhovoru reportéra maskulinního časopisu Vylízané kakao (dále jen „VK“) pana v. se sveřepým samospasitelem a předsedou americké klubovny Rychlých čípků - Kapitánem Homokokotem (dále jen „KHK“) - u příležitosti slavnostní premiéry třetího dílu v Ústavu pro léčbu vrozených degenerativních mozkových poruch v Tupé nad Slintavou. Pro zachování autenticity si odpovědi našeho superhrdiny doplňte o afektovaný přízvuk pražského teplouše.: VK: Brýden, pane Rodžrsi. Tak jak se vám natáčela trojka Assvendžerů? KHK: Ježžžyššš počččkej, počččkej!!! Ty už to jako nahráváššš, cukroušššy, jo? Ihned to vypni, vždyť mám rozmazanej mejkap! Jak bych na tom diktafonu vypadal, žžže!!! VK: Cvak … KHK (mimo záznam): Tááák, žužu, a ješšště přepudrujem nosík a můžem do toho jít, jak se říká naprüdko! Tak co, fešššáku, jak vypadám? VK: Vypadáte jako totální buzna, pane Rodžrsi. KHK: Vyď! Hned se cejtím líp. Tak můžem. Per to do mě, koblížžžku! VK: Cvak … KHK: Takže tu tvoji první otázečččku budu jakože úúúplně ignorovat, páč všichni vědí, že to nebyli žádní Evenčři, nýbrž můj filmeččček! Můj, můj! A klidně si teď v tom záznamníku i ürputně dupnu! Ale natáčelo se mi sssuprovně, byl jsem obklopen samými seksy chlllapáky a vodsejpalo nám to pak i v karavanu a úpa bez lubrikantů, jen si to představ! VK: Ne, díky, pane Rodžrsi, má fantazie má své limity. Raději mi povězte, co říkáte na to, jak zlí jazykové tvrdí, že když nevíme, co s Assvedžery a kam vrazit Kapitána Rimmin.., pardon, chtěl jsem říct Ameriku, tak začnem vykrádat X-Meny. KHK: (dává si bojovně ruce v bok, prsty směřujícími k rektu, a odpovídá se silným nosovým zasupěním) Tak takovejm zlejm jazykům bych öpravdu přál mimořádně chlupatej, dlouho nemytej konečččník a posléze nějakou fakt nepříjemnou a bolestivou rüpturu! Jakýpak kopírování, vole, všem pravovernejm fanouššškům je přeci jasný, že Iksmeni jsou jen partiččka trapnejch slizáků, ani trochu smíšššcy jako třeba tuhle náš Spájdrgej (mrk, mrk), maj totální nedostatek rüžžžový a vůbec žádnej swag! Tsssss … VK: Klídek, pane Rodžrsi, já měl spíše na mysli fakt, že když už nejsou vaše scénáře přímo vykradené, jsou kolovrátkově tupé, idiotsky patetické a ta slaboduchá čalamáda pro debily je jen maskována tunou digitálního mrdníku. KHK: (silně rudne a přechází do hysterické fistule) Ty blbá píííčččo, co to tady meleš, my jsme sssuperhrdinové!!! Nikdo přece od nás nemůže čekat, že budem rozbíjet atom! Hlavně, že nám děsně seknou elasťáky a na plátně vypadáme k nakousnutí!!! A já, bláhová, se těšššyl na žužu rozhovoreček, plnej vzájemnýho obdivu, teplejch slovíččček a tak, a místo toho mě tu nějakej pissálkovskej čččůůůrák ponižžžuje a ürážžží. Tohle fakt, ale fakt nemám zapotřebí … (Kapitán kompulzivně zadupe nožičkou, afektovaně si přehazuje štít přes záda a vrtíc zadkem neurotickým krokem kvapně odchází do svého karavanu) VK: Ale pane Rodžrsi ... KHK: (z dálky pištivě přes rameno) Hajzle! Kundo! Kreténe! … VK: (posmutněle) Tak děkuji za rozhovor, pane Rodžrsi.(20.5.2016)

Dalšího velkého spojení tolika komiksových postav jsem se bál, ještě do dneška mi totiž nabíhá kopřivka při vzpomínce na druhé Avengers. Tentokrát je to jinak. Třetí Kapitán Amerika má zase o něco temnější tón: superhrdinové musejí odpovídat za své činy, když při jejich mačo manévrech umře víc nevinných, než těch vinných - podobně jako tomu je u Batmana se Supermanem. No a celkem překvapivě se jakžtakž povedlo ono vyvážení mezi hlavními a především vedlejšími postavami, mezi nimiž nejvíc zazáří Ant-man s novým Spidermanem. I možná proto ta závěrečná (ač solidně vyhrocená) férovka mezi Stevem a Tonym působí komorněji a né úplně finálově, oproti velkolepé a sakra zábavné patnáctiminutovce, v níž - POZOR, ZMĚNA! - na opuštěném letišti si dávají všichni hrdinové vzájemně do držky. Jojo, nejlepší moment.(5.5.2016)

Jejda, jak já se po první hodince radoval. A to hlavně proto, že tvůrci drivem navázali na dvojku, u které jsem uvítal rozhodnutí omezit digitální efekty ve prospěch fyzické akce. Ta byla náramná. Přehledné honičky, ručně snímané bitky. Stejně jako v případě první intenzivní hodinky třetího pokračování. Jakožto ignorant comicsového impéria Marvel (podívám se, ale že bych hned běžel na premiéru..) mi služebně vůbec nejstarší americký superhrdina hodně zvedl náladu. A teď zase sešup. Miliony postav, morální dilemata, vymydlený chlad, digitální balast. Avengers napáchají víc škody než obvykle, tudíž kravaťáci žádají změnu a dohled nad touhle okostýmovanou skupinkou. Iron Man je pro, Kapitán Amerika proti. A každý má své stoupence, takže dva tábory jsou na světě. A vedou je dvě nabubřelá ega. Jenže já nechtěl týmovku Avengers, pustil jsem si další osudy chlapíka s bojovým štítem. Bylo mi jedno, kdo dá komu přes hubu, jaký tým bude mít navrch, protože nějaké uvěřitelné „drámo“ tady stejně nefunguje. A obávám se, že když to tak náramně sype, nikdo nebude mít snahu cokoliv změnit. A ze mě bude zase ten cynickej kritik těchhle sterilních kousků. Přitom po druhém Kapitánovi nebo Deadpoolovi jsem se začal chytat..(17.5.2016)

Občanské válce se povedlo to, co selhalo v druhých Avengers - namísto záchrany planety po třístopadesátépáté je tu důraz na komornost a vnitřní rozpory, nejen mezi jednotlivými členy týmu, alébrž i v morálním (?) rozhodování jediné postavy. A to je neskutečně super, protože to funguje a v rámci možností je to osvěžující, mimochodem, tenhle úklon k víc propracovaným postavám se povedl, narozdíl od nepříliš povedeného pokusu o vytvoření politického thrilleru, jako u Winter Soldata. A dál už jen telegraficky, ať to není příliš dlouhé - akce je hodně zábavná, ovšem v pár momentech zbytečně rychlý střih, až nepříjemný, ovšem to neplatí v druhé polovině filmu - skvělá práce s postavami, ti staří dobře fungují, ti noví (Blackpanther) i dosud sólo jedoucí (Ant-man) se představili v největší parádě a jako bonus je tu naprosto boží Spider-man - není tu žádný záběr na gigantické veverky s hadíma očima a víčkama ptakopyska, což je škoda - samotný závěr by se mi líbil víc o sváru přesvědčení principů, ale co, furt jsem rád, že se jistá paní nejmenovala Martha. Čímž se oklikou dostávám k další věci, Marvel totálně sejmul DC a jejich střet ikonických hrdinů dopadl mnohem, mnohem lépe. Další zábavná část tohohle filmového seriálu.(8.5.2016)

Po tom všeobecném nadšení jsem asi čekal trochu víc, nebo něco jiného. Ano, je to lepší než Avengers 2 nebo Thor 2, ale zároven mi málokdy tak výrazně přišlo dělení na předehru a akci. Z té hodiny a půl, která předcházela řežbě na letišti, si vlastně nevybavuju skoro nic konkrétního, a hlavně proč to proboha muselo trvat tak dlouho. Akce samotná je pak super, nicméně i u ní mi nějak chybí hloubka, postavy si prostě po tlamě dávají nějak moc snadno na to, kolik toho mají za sebou. A rozhodně potěšily nové postavy, jak Spider-man tak Black panther. 7/10(18.5.2016)

• - Spoiler: V původním komiksu "Civil War" se Captain America vzdá po tom, co Goliath zemře a od zabití Iron Mana ho zadrží obyčejní lidé. Celý svazek končí uvězněním Captaina a spuštěním Iniciativy (ve filmu známá jako Sokovijská smlouva). (UncleMorty)

• - Spoiler: Zemo (Daniel Brühl) byl pro potřeby filmu zcela předělán. V komiksech je to známý a vynikající šermíř a protivník Captaina Americy, jeho znak je fialová maska přes obličej, je Němec a stoupenec Hydry. Ve filmu pochází ze Sokovije, je bývalý žoldák a příslušník speciálních jednotek. (Ratemus)

• - Důvodem proč není Hulk ve filmu, je ten, že podle komiksu "World War Hulk", Hulk není na Zemi. Byl vykázán ze Země, protože byl shledán příliš nebezpečným. (Harroc)