"What do we do?" "We fight." Na sólovku Capa by mě do kina nikdo nedostal, kdyby se tam neobjevila skoro celá stará dobrá parta, klidně bych to přejmenovala na Avengers III. Ač se mi Age of Ultron docela líbil, tak tohle mělo větší grády. Bylo to dobře vyprávěné, daly se totiž pochopit pohnutky a myšlenky obou stran i všech zúčastněných. Celá zápletka postupně gradovala a jak se film hnal dopředu a celé se to rozplétalo, tak to do sebe všechno parádně zapadlo. Nové postavy do děje zapadly a nepůsobily ani navíc, ani jako páté kolo u vozu. Konec pak neurazil, ale ani nenadchul, asi jsem čekala něco více grandiózního. A soundtrack mohl být o dost lepší. 5* #TeamIronMan(2.6.2016)

Zdá se mi, že v záplavě superhrdinských filmů už jaksi není, jak vymýšlet kvalitní zápletky. Proto, byť se to tvůrci snaží maskovat sebevíc, zasekáváme se u zemřelých maminek, bezhlavých pomst, obnovování těch samých problémů v odlišných variacích atd. Nicméně na Občanské válce byl odveden kousek poctivé tvůrčí práce, scénář staví na předešlých marvelovských filmech (takže jsem určitě nepochopil všechny detaily), objasňuje motivace obou stran a hlavně vše směřuje k atraktivním soubojům. Je v tom jistá samoúčelnost, ale nedá se říct, že by příběh urazil. Akční scény jsou zde to hlavní a musím říct, že se dost povedly. Ačkoli střih byl stále docela rychlý, smekám klobouk před kamerou. Ta dokázala vést divácké oko tak, aby se vždy zorientovalo a aby záběry působily energicky a chytlavě. 8/10(6.5.2016)

Poslední marvelovky většinou končily pěti hvězdou a od pokračování vůbec nejlepší marvelovky přichází mírné rozčarování, zde to bude pouze za 4*. Upřímně příliš mi nesedělo, že tvůrci z filmu udělali obdobné Avengers, byť nový Spiderman udělal velmi pozitivní dojem společně s Antmanem, mnohem více mi seděl špionažní temný thriller v duchu dvojky. Co však je zvláštní, že Scarlett Witch je ve filmu snad nejsilnější postavou, která každého zastaví, všude je včas, to mi přišlo místy banální, když v Avengers patřila mezi slabší články. Hawkey s Black Widow a Visionem useless. K podivu je také to, že na samotný střet dvou hlavních hrdinů čekáme téměř hodinu 40 a podstatnou část film věnuje Buckymu ( Mohli to tak nechat!). Co se týká akce, tak až na místy rozklepanou kameru jsem relativně spokojen, najde se zde spousta dobrých soubojů, ale opět žádná akční scéna nemá takovou šťávu, kterou bych si v budoucnu pamatoval, což je škoda, protože absence husí kůže u filmů podobného ranku je téměř neodpustitelná. Překvapivě nefunguje moc ani humor a ze začátku jsem se párkrát přistihl, že se nudím, což se naštěstí později zlepšilo. Spokojený ano, nadšený bohužel ne. 75%(13.5.2016)

Avengers mě nebavili, tohle rozhodně ušlo. Postav jako máku, ale naštěstí chyběl toporný Bůh hromu a blesku. Ono tedy herce celkově není moc za co chválit. Evans nebaví, Stan nezajímavej a tak bych mohl pokračovat. Jenže z nějakého důvodu tenhle film docela funguje. Iron Mana považuju za prakticky mrtvou sérii, stejně tak Thora. Už minulý Kapitán byl jasně nejlepší díl celé druhé fáze a tenhle potká možná podobný osud. Sice je překomixováno, ale u Disneyho pracují zkušení fachmani, kteří ještě zvládnou zaujmout 34letého diváka, který už pomalu svět komiksu opouští. PS: Nejzajímavějším hercem, až se tomu sám divím je pro mě zde Chadwick Boseman. 80%(1.9.2016)

Najväčšiou devízou Civil War je prítomnosť veľkého množsva hrdinských charakterov, nakoľko doteraz to bolo výsadou tímoviek, a v sólovkách sa na postavách šetrilo. Nakoľko sa komixový trh totálne prehustil, Marvel vie, že si ďalšieho Winter Soldiera nemôže dovoliť, a tak dovoluje scenáristom aplikovať figury, ktoré sú nedávno odpremierované alebo dokonca majú debut priamu v tretiom kapitánovy. Najsilenjšímy scénami boli pre mňa pasáže vtipného rázu, čo ma viac, než prekvapilo, pretože Guardians of the Galaxy ma napríklad zďaleka tak neoslovilo práve kôli ľahkosti - naopak, tu ma to vedelo upútať od začiatku do konca - je to pravdepodobne postavami, ktoré už poznáme roky. Čo sa týka samotného scenára, zápletka vyzerá byť plytká, a už sa behom premietania schylovalo k tomu, že sa hlavný konflikt vyrieši za 20 minút, jak tomu bolo v Dawn of Justice. Našťastie tvrdší zvrat prišiel, a ja som bol veľmi milo prekvapený. Pravdu povediac ma šokovalo, že film ubeho napriek dlhej metráže tak rýchlo, a to je práve jediná, a najväčšia výčitka: nemal som pocit, že by ten film mal uspokojujúci koniec. A s tým pocitom polovyriešenosti naozaj nerád odchádzam. Hlavne po 2 a pól hodinách... Inak skvelá zábava a asi správny smer, kam na zahustenom komixovom trhu ísť ďalej. 80% | Cinestar Anděl Praha, 4.5.2016 |(4.5.2016)

• Don Cheadle

• - Stan Lee se tentokrát ukáže až v jedné z posledních scén jako poslíček předávající zásilku pro Tonyho Starka (Robert Downey Jr.) (necisty)

• - Herec John Slattery (Howard Stark) je v skutočnosti iba o 2 roky a 7 mesiacov starší než herec Robert Downey Jr., ktorý si zahral jeho syna Tonyho. (MikaelSVK)

• - Dodatečné scény naleznete mezi závěrečnými titulky i za nimi. (necisty)