Film by se klidně mohl jmenovat Avengers 3 (pokud oželíte Hulka a Thora). Zavádějící název je nicméně jeho nejmenší problém. K zemi táhne Občanskou válku kvantum postav, mezi nimiž bratři nedovedou vyvolat a udržet stejné jiskření jako Joss Whedon. U mnohých aktérů je příliš zjevné, že jsou zde jen proto, aby mohli sehrát větší roli v některém z příštích marvelovských filmů (stěží půlminutové WTF cameo Marisy Tomei, Martin Freeman, William Hurt). Nejnosnější antagonismus, přiživovaný při každém jejich filmovém setkání, tedy nevraživost Starka a Rogerse, je pak naplno rozehrán až v závěru, byť dost šikovně, abyste přinejmenším chvíli váhali, kdo držet pěsti. Poslední akt, kdy se různorodé vyprávěcí vzorce (týmová akce, whodunit, špionážně-politický thriller) spojí do poměrně ústrojného celku, výsledný dojem hodně vylepšuje i přes nezanedbatelnou idiocii padouchova uvažování (anebo proč dělat věci jednoduše, když svůj plán můžete založit na předpokladu, že se určitá postava po odhalení určité informace zachová určitým způsobem). Mnohem jistější než ve vztazích mezi superhrdiny jsou bratři v akčních scénách, uspokojivě rozmanitých a přehledných, a v promyšleném zatajování a odhalování informací (takže budete i se znalostí zbytečně moc prozrazujícího traileru až do konce něčím překvapováni). Akce na druhou stranu vždy trvá déle než je třeba a nejepičtější scéna je do filmu vsazena vyloženě jako odměna pro fanoušky, kdo zhlédli všechny dosavadní tituly z marvelovského univerza. Po chvíli se z ní stává únavně dlouhý superhrdinský showrell (co všechno umí, předvádějí hlavně Ant-Man a nový Spider-Man), který ani jeho aktéři neberou příliš vážně a za každou větší ránu se svému soupeři pro jistotu omluví (jen chudák Rhodes dopadne trochu hůř, než by odpovídalo celkovému pojetí scény). Hlavně, že při ní neumírají nevinní civilisté, jejichž existenci Avengers konečně vzali na vědomí. Po předchozích filmech tento záchvěv humanismu působí jako neupřímná snaha vyhovět poptávce proměňující se podle nálady společnosti. Občanská válka ani ničím víc než poctivou snahou vyhovět poptávce není. Kromě vyšších nároků na diváka, který se tentokrát musí orientovat v motivacích a cílech opravdu VELKÉHO množství postav, marvelovský vesmír obohacuje zejména o další postavy, méně již o neotřelé inspirační zdroje (a stylistické volby) a nečekanou organizaci vyprávění (jako Návrat prvního Avengera). 80%(5.5.2016)

Dalšího velkého spojení tolika komiksových postav jsem se bál, ještě do dneška mi totiž nabíhá kopřivka při vzpomínce na druhé Avengers. Tentokrát je to jinak. Třetí Kapitán Amerika má zase o něco temnější tón: superhrdinové musejí odpovídat za své činy, když při jejich mačo manévrech umře víc nevinných, než těch vinných - podobně jako tomu je u Batmana se Supermanem. No a celkem překvapivě se jakžtakž povedlo ono vyvážení mezi hlavními a především vedlejšími postavami, mezi nimiž nejvíc zazáří Ant-man s novým Spidermanem. I možná proto ta závěrečná (ač solidně vyhrocená) férovka mezi Stevem a Tonym působí komorněji a né úplně finálově, oproti velkolepé a sakra zábavné patnáctiminutovce, v níž - POZOR, ZMĚNA! - na opuštěném letišti si dávají všichni hrdinové vzájemně do držky. Jojo, nejlepší moment.(5.5.2016)

Poslední marvelovky většinou končily pěti hvězdou a od pokračování vůbec nejlepší marvelovky přichází mírné rozčarování, zde to bude pouze za 4*. Upřímně příliš mi nesedělo, že tvůrci z filmu udělali obdobné Avengers, byť nový Spiderman udělal velmi pozitivní dojem společně s Antmanem, mnohem více mi seděl špionažní temný thriller v duchu dvojky. Co však je zvláštní, že Scarlett Witch je ve filmu snad nejsilnější postavou, která každého zastaví, všude je včas, to mi přišlo místy banální, když v Avengers patřila mezi slabší články. Hawkey s Black Widow a Visionem useless. K podivu je také to, že na samotný střet dvou hlavních hrdinů čekáme téměř hodinu 40 a podstatnou část film věnuje Buckymu ( Mohli to tak nechat!). Co se týká akce, tak až na místy rozklepanou kameru jsem relativně spokojen, najde se zde spousta dobrých soubojů, ale opět žádná akční scéna nemá takovou šťávu, kterou bych si v budoucnu pamatoval, což je škoda, protože absence husí kůže u filmů podobného ranku je téměř neodpustitelná. Překvapivě nefunguje moc ani humor a ze začátku jsem se párkrát přistihl, že se nudím, což se naštěstí později zlepšilo. Spokojený ano, nadšený bohužel ne. 75%(13.5.2016)

Oproti posledným Avengerom, ktorých som videl (Age of Ultron), ponúka Civil War pomerne zmysluplnú akciu a dobrú zápletku, ktorá dokázala diváka zaujať. Možno menší problém budú mať tí čo nevideli všetky komiksovky (Thor, Captain, Avengers atď.) z univerza hlavných hrdinov, pretože som mal miestami pocit, že niektoré vtípky viac docenia ľudia znalí predošlého dejstva a že zopár spojitostí v príbehu najmä spočiatku filmu je obtiažnejšie si vysvetliť. No inak super akcia, bavil som sa.(25.12.2016)

Marvel byl už skoro na odpis s těmi svými sterilními, stále stejnými filmy o superhrdinech. Civil War je ale trefa do černého a výrazný posun kupředu. Hraje se v rámci možností na temnou emocionální strunu, otevírají se zajímavé otázky mezinárodní bezpečnosti a zákonů, střílí se do vlastních a k tomu se divák velmi elegantním a nevtíravým způsobem seznamuje s dalšími borci do party. Je to téměř podobně zábavné jako první Avengers, jen to udělalo ten malinký půlkrok kupředu, protože přece jen během těch čtyř let jsme viděli minimálně pět velkých komiksovek, které byly stále na jedno brdo. Nechybí samozřejmě tradiční věci jako strhující akce - mimochodem ta přehlednost ze dvojky tady je a i tak to ještě boostuje, chemie hlavních hrdinů a byť je to stále stejně jednoduché a bez odboček, baví to velice, protože tolik parametrově zajímavých a různorodých postav na plátně jen tak neuvidíte. Zdaleka jedinou nejzajímavější a emocionálně skutečně plnohodnotnou postavou zůstava však pouze "Bucky" Winter Soldier.(7.5.2016)

• - Okrem londýnských ateliérov v Pinewood boli filmári schopní využiť lokality okolo samotnej Atlanty. Jednou takou bola veľká prázdna strž v centre mesta, kde postavili kulisy nigérijského Lagosu. Filmári, kulisári a umelecký tím boli aj vďaka stovkám komparzistov schopní vytvoriť a oživiť pulzujúce mesto Lagos na mieste, kde by ste ho nečakali. (Zdroj: Saturn)

• - Spoiler: Utržená ruka Buckyho Barnese/Winter Soldier (Sebastian Stan) poukazuje na Hvězdné války. V každém filmu Marvelu někdo přijde o ruku. Disney vlastní jak Marvel Studios, tak Lucas films. (Ratemus)

• - Vo filme sa objavuje aj jeden z najmodernejších automobilov na svete, ktorý riadi Black Panther. Koncept poskytla automobilka Audi. Ohromujúce auto má vo výbave všetky najnovšie technológie, ktorými Audi disponuje, avšak do sériovej výroby doposiaľ neboli zaradené. (Zdroj: Saturn)