Proč se to jmenuje "Captain America", když jsou to další "Avengers"? Občanská válka mezi superhrdiny je téma poměrně rozsáhlé a překvapuje mě, že v době, kdy se každá blbost dělí na dva filmy (nebo rovnou na tři, že, pane Jacksone;-)), dostala "Civil War" pouze jeden. Ono je sice fajn rozehrát dramatickou revenge podívanou, ale když ji za dvě hodiny musíte zase ukončit, je to ve finále jen další bezvýznamná šarvátka. A to nemluvím o tom, že *spoiler* nikdo nezemře *spoiler*. Nebýt skvělých akčních scén (především Black Panther vs. Bucky) a surových soubojů (především Steve) ala druhý "Captain", byla bych asi hodně naštvaná. A to i přesto, že mi přestali vadit jak Antman (který byl oproti vlastnímu filmu nečekaně vtipný), tak Scarlet Witch; Vision a jeho (ne)románek mi ale vadí i nadále. Za mě 3,5*. #TeamCap(4.6.2016)

Dalšího velkého spojení tolika komiksových postav jsem se bál, ještě do dneška mi totiž nabíhá kopřivka při vzpomínce na druhé Avengers. Tentokrát je to jinak. Třetí Kapitán Amerika má zase o něco temnější tón: superhrdinové musejí odpovídat za své činy, když při jejich mačo manévrech umře víc nevinných, než těch vinných - podobně jako tomu je u Batmana se Supermanem. No a celkem překvapivě se jakžtakž povedlo ono vyvážení mezi hlavními a především vedlejšími postavami, mezi nimiž nejvíc zazáří Ant-man s novým Spidermanem. I možná proto ta závěrečná (ač solidně vyhrocená) férovka mezi Stevem a Tonym působí komorněji a né úplně finálově, oproti velkolepé a sakra zábavné patnáctiminutovce, v níž - POZOR, ZMĚNA! - na opuštěném letišti si dávají všichni hrdinové vzájemně do držky. Jojo, nejlepší moment.(5.5.2016)

Po tom všeobecném nadšení jsem asi čekal trochu víc, nebo něco jiného. Ano, je to lepší než Avengers 2 nebo Thor 2, ale zároven mi málokdy tak výrazně přišlo dělení na předehru a akci. Z té hodiny a půl, která předcházela řežbě na letišti, si vlastně nevybavuju skoro nic konkrétního, a hlavně proč to proboha muselo trvat tak dlouho. Akce samotná je pak super, nicméně i u ní mi nějak chybí hloubka, postavy si prostě po tlamě dávají nějak moc snadno na to, kolik toho mají za sebou. A rozhodně potěšily nové postavy, jak Spider-man tak Black panther. 7/10(18.5.2016)

Jedna z nejlepších marvelovek, ne-li ta úplně nejlepší. Trailery naštěstí nevyzradily vše, takže děj Občanské války je překvapivý, ať už předlohu znáte nebo ne, a přitom není ani trochu přeplácaný a navíc od začátku do konce plyne tak přirozeně, ani stopa po nějaké křeči... Zkrátka úplný opak (prvních i druhých) Avengers. Působivé tiché konverzační scény jako ze Singerových X-Men se střídají s akcí jako od Paula Greengrasse, vtipy nejsou nutnost, ale vítané koření, co má být dramatické a osudové, to takové je, a když dojde na emoce, je to stoprocentně dojemné a směšné ani trochu. Nové postavy mezi ty známé zapadají naprosto přirozeně (sympatický Spider-Man), Henry Jackman na rozdíl od minulého Captaina složil vážně poslouchatelnou hudbu a konečně někoho napadlo, že v epickém závěru filmu nemusí záplava digitálních triků ničit velkoměsta, aby se divákům svírala hrdla.___P.S. Až teď jsem si uvědomil, co všechno vlastně schází filmu Batman vs Superman, který má mimochodem velmi podobnou zápletku, ovšem podává ji prostě hůře.(5.5.2016)

Zdá se mi, že v záplavě superhrdinských filmů už jaksi není, jak vymýšlet kvalitní zápletky. Proto, byť se to tvůrci snaží maskovat sebevíc, zasekáváme se u zemřelých maminek, bezhlavých pomst, obnovování těch samých problémů v odlišných variacích atd. Nicméně na Občanské válce byl odveden kousek poctivé tvůrčí práce, scénář staví na předešlých marvelovských filmech (takže jsem určitě nepochopil všechny detaily), objasňuje motivace obou stran a hlavně vše směřuje k atraktivním soubojům. Je v tom jistá samoúčelnost, ale nedá se říct, že by příběh urazil. Akční scény jsou zde to hlavní a musím říct, že se dost povedly. Ačkoli střih byl stále docela rychlý, smekám klobouk před kamerou. Ta dokázala vést divácké oko tak, aby se vždy zorientovalo a aby záběry působily energicky a chytlavě. 8/10(6.5.2016)

• - Stan Lee se tentokrát ukáže až v jedné z posledních scén jako poslíček předávající zásilku pro Tonyho Starka (Robert Downey Jr.) (necisty)

• - Dodatečné scény naleznete mezi závěrečnými titulky i za nimi. (necisty)

• - Na začiatku filmu pri úvodnej bitke zahlási Kapitán Amerika, že nepriateľ je vyzbrojený puškami AR-15. Väčšina vojakov však disponovala útočnými puškami SG-550, ktoré nemajú s AR-15 nič spoločné. (Hookiuko)