• Isherwood

Marvel naplnil klonovací zařízení na hrdiny a pak spustil generátor jednolitosti. Když se ti dávno vyprofilovaní hrdinové první hodinku slovně oťukávají, aby zjistili, jak moc jim voní diplomacie namísto svaloviny, nějak to skousnete, byť jejich pohnutky známe a tušíme, jak a proč se rozhodnou. Jenže akce na lipském letišti dokonale definuje to, co je na MCU špatně. Hrdinové, kteří až donedávna stáli při sobě, se najednou mají vydat vstříc razantní nakládačce a… a nic. Kde je osobní drama, když si mezi pěstními údery stíhají říct, že i tak jsou přátelé? Jakýkoliv tah je předvídatelný, každá akce odhadnutelná. Druhou šanci ve stejném duchu pak promarní i sibiřská anabáze. Jistě, v jednotlivostech – dílčí akční momenty, byť žádný z nich nedosahuje nástupu Winter Soldiera z minula, Black Panther, bourneovský feeling první poloviny – silné a dokazující, že Russovci to mají srovnané, ale jako celek absolutně ubíjející, nepřekvapující a za pár dní nezapamatovatelné. A vzhledem k výdělkům bez nutnosti cokoliv následující léta měnit.(5.5.2016)

Jako celek by to rozhodně sneslo ještě "větší pád na držku", na druhou stranu je třeba ocenit to, že motivace obou stran dává smysl a twist s minulostí je hodně silné kafe, kdy divák u plátna zatrne, protože ví, že v tuhle chvíli jde vážně do tuhého. Je fajn, že má záporák chytrý plán a potěší nový Spider-Man, kde se povedla úžasná věc - jeho profilace je na hony vzdálená tomu, co jsme v předchozích filmových verzích viděli a přesto neztrácí nic z toho, co dělá Spider-Mana Spider-Manem. A finále konečně někam směruje, nastavuje nové zítřky a není to ubíjející návrat do bodu nula, jako v případě obou dílů Avengers. Asi bych to neoznačil za nejlepší marvelovku (ale přiznám se, že ani nevím, kterému filmu ze série bych tuhle nálepku dal), určitě je ale nejzásadnější a ukazuje, že to může jít i trochu temnějším směrem. Přístě by to snad chtělo jen nějaký osobitější soundtrack.(5.5.2016)

• Slasher

Tak jsem moc rád, že jsem místo třetího Kapitána dostal vlastně třetí AVENGERS. Tyhle týmovky totiž miluju - vizuálně top a super herci utopený v přebytku víc a víc postav, kombinace ultra lehkýho humoru a pokusů o něco vážnýho až na hraně nechtěný parodie, nijací záporáci, atd atd atd... zkrátka plochost, kdy mi pokaždý dojde trpělivost a v závěru jen hlídám hodinky a kroutím hlavou ze znechucení, že už je mi úplně ukradený co se dál stane. Škoda! Nehledě na to, že po letech kdy jsem si tak přál, aby se můj oblíbenej marvelák dostal zpátky na výsluní, přijde naprosto trapnej a otravnej Parker/ Spider-Man. Tak a spoustě lidí asi úplně korunuju co to jsem za idiota, když ještě navíc prohlásím: DC tohle přebilo i s BATMAN VS SUPERMAN. Suveréně. Ještě jdu jak debil do IMAXu...(5.5.2016)

Super, ale je to skutočne skôr Avengers 2,5, než Captain America 3. Čo môže pre mnohých byť plusom... a pre iných zas mínusom. Napriek rovnakej režisérskej opore, akú mala dvojka, je trojka trocha (dosť?) iná. Vrátane akcie, ktorá je mohutná a jej jej hrozne veľa a v podstate sa dá hovoriť o tom, že je dobrá a vydarená. Ale nie je zostrihaná až tak prehľadne, ako minule. Takisto nepoteší, že kapitán nie je až takou hlavnou postavou, ako - vzhľadom na názov, ehm - pravdepodobne mal byť. Občas dokonca pôsobí dojmom, že príliš nevie, čo robí a len sa nechá voľne unášať rozbúrenou riekou. Raz darmo, bez podpory skúseného, všetkými prefíkanými masťami špionážneho sveta mazaného lišiaka Nicka Furyho je vojak Steve zrejme nadobro stratený. Celkovo ma to ale bez debaty parádne bavilo, novo implantované postavy (Čierny panter a Spider-Man, ale takisto Ant-Man, ktorý mal v tom čase za sebou iba jeden film a napriek tomu hladko a bez problémov zapadol do takto nastoleného univerza) dopadli na jednotku s hviezdičkou, staré postavy sa rovnako vydarili a je medzi nimi vydarená konfliktná chémia (hlavný problém spočíva v ich povahách, čo je pôsobivejšie, než "nasilu" resp. "umelo" vyvolaný konflikt medzi hrdinami v tiež tohoročnom Batman vs. Superman).(15.11.2016)

A Batman se Supermanem můžou jít brečet k Martám pod sukně, protože takhle se dělá komiksový souboj těch good guys! Skvělá týmovka, která vyhrává na plné čáře už jen soudržností a prací s postavami, kde každá má dostatek prostoru i své místo. Hodně fyzická, až zemitá, osobní akce je příjemným odpočinkem od konkurenčního digibordelu, takže jediným neduhem zůstává totálně nezajímavý, zaměnitelný záporák, který brání plnému hodnocení. 90 %(5.5.2016)

• - O rolu Petra Parkera resp. Spidermana, mali okrem iných záujem aj herci Logan Lerman, Dylan O'Brien, či Asa Butterfield. Rolu nakoniec získal Tom Holland. (MikaelSVK)

• - Tom Holland (Spider-Man) si poranil nos, když dělal salto při natáčení jedné bojové scény. (BloodMax)

• - Spoiler: V komiksu "Občanská válka" stojí Vision po boku Captaina a nikoliv Tonyho Starka jako ve filmu, stejně tak Black Panther. (Ratemus)