Captain America: Občanská válka

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Německo, 2016, 147 min

Tři dlouhodobé problémy marvelovek (vynecháme-li tu uniformní bezpohlavnost bijáku pro všechny, se kterou se u Disneyho tak nějak počítá) je absence pořádných respektu hodných záporáků s jasnou motivací, co nehází jen krhavé pohledy, odosobněná generická zaměnitelná CGI akce a žádné následky, důsledky ani osobní oběti postav. Vždycky platilo, že marvelovkám to sedne v komorní škorpící rovině spíše než blockbusterově akční. Bratři na režisérských seslích se to v rámci možností pokusili změnit již u Zimního vojáka a ke cti jim slouží, že to zkoušejí i zde. Ve dvou případech úspěšně (ochcávka v podobě nepotřeby záporáka, jakkoli ten zdejší potenciál má, a fyzická na kaskadérech stavící akce) a v jednom krutě neúspěšně, protože jestli někdy neochota Marvelu přinést skutečné oběti ze strany hrdinů bila hulkovskými pěstmi do očí, tak je to právě zde. Každopádně režisérské duo tentokrát zaslouží spíše slova uznání, protože ukočírovat tolik postav, aby byly jasné i pochopitelné motivace, aby noví hráči byli řádně představeni a nepůsobili jako páté kolo u vozu, aby pnutí bylo hmatatelné (bohužel až v samotném finále), zároveň si to navzdory vyhrocenosti (byť ta je více scénářem chtěná než z filmu opravdu vyplývající) i názorové ambivalenci obou stran zachovalo punc odlehčené nadsázky a ještě k tomu všemu navrch, aby každý měl vesměs solidní „tu svou chvilku, kdy tahá pilku", tak v tom (by) neuspěli i jinačí kabrňáci. Naopak neukočírovali délku. Sice se to netáhne, ale poklesů tempa to má více než by bylo záhodno. Jejich dalšími vroubky jsou epileptická kamera v akčních scénách a že celý ten žabomyší konflikt připomíná více hospodskou rvačku několika jednotlivců než-li válku, natož občanskou.(5.5.2016)

"To je za ten barák, cos mi hodil do ksichtu." Avengeři tentokrát nastoupili v lehce pozměněné sestavě a na trávníku to bylo hned znát. Zejména proto, že místo soupeře se dostavil pouze rozhodčí a tak se musel jindy spojenecký tým rozdělit na dvě mužstva. Aby se lépe rozeznali, tak se mazaně rozdělili na Pestrobarevné a Pestrobarevné, takže zápas mohl začít. Koukat se na něj celkem dalo, zejména první půle byla ve slovním provokování solidní, ale pak došlo na nepotrestaná porušení pravidel. Třeba nepovolená výstroj nechala evidentně podjatého sudího Helmuta naprosto v klidu, ale nepískal ani úder křídlem, podražení vláknem či házení víkem od popelnice. V jednu chvíli jsem si dokonce myslel, že to snad ani nebyl fotbal, ale tak nějak mě nenapadá, co by to vlastně mohlo být jiného. Takže nejlepšími hráči svých mužstev vyhlašuju Ant-mana a Spidermana, kteří vyhrávají pobyt v celách s výhledem na všechny světové strany.(2.2.2017)

Film by se klidně mohl jmenovat Avengers 3 (pokud oželíte Hulka a Thora). Zavádějící název je nicméně jeho nejmenší problém. K zemi táhne Občanskou válku kvantum postav, mezi nimiž bratři nedovedou vyvolat a udržet stejné jiskření jako Joss Whedon. U mnohých aktérů je příliš zjevné, že jsou zde jen proto, aby mohli sehrát větší roli v některém z příštích marvelovských filmů (stěží půlminutové WTF cameo Marisy Tomei, Martin Freeman, William Hurt). Nejnosnější antagonismus, přiživovaný při každém jejich filmovém setkání, tedy nevraživost Starka a Rogerse, je pak naplno rozehrán až v závěru, byť dost šikovně, abyste přinejmenším chvíli váhali, kdo držet pěsti. Poslední akt, kdy se různorodé vyprávěcí vzorce (týmová akce, whodunit, špionážně-politický thriller) spojí do poměrně ústrojného celku, výsledný dojem hodně vylepšuje i přes nezanedbatelnou idiocii padouchova uvažování (anebo proč dělat věci jednoduše, když svůj plán můžete založit na předpokladu, že se určitá postava po odhalení určité informace zachová určitým způsobem). Mnohem jistější než ve vztazích mezi superhrdiny jsou bratři v akčních scénách, uspokojivě rozmanitých a přehledných, a v promyšleném zatajování a odhalování informací (takže budete i se znalostí zbytečně moc prozrazujícího traileru až do konce něčím překvapováni). Akce na druhou stranu vždy trvá déle než je třeba a nejepičtější scéna je do filmu vsazena vyloženě jako odměna pro fanoušky, kdo zhlédli všechny dosavadní tituly z marvelovského univerza. Po chvíli se z ní stává únavně dlouhý superhrdinský showrell (co všechno umí, předvádějí hlavně Ant-Man a nový Spider-Man), který ani jeho aktéři neberou příliš vážně a za každou větší ránu se svému soupeři pro jistotu omluví (jen chudák Rhodes dopadne trochu hůř, než by odpovídalo celkovému pojetí scény). Hlavně, že při ní neumírají nevinní civilisté, jejichž existenci Avengers konečně vzali na vědomí. Po předchozích filmech tento záchvěv humanismu působí jako neupřímná snaha vyhovět poptávce proměňující se podle nálady společnosti. Občanská válka ani ničím víc než poctivou snahou vyhovět poptávce není. Kromě vyšších nároků na diváka, který se tentokrát musí orientovat v motivacích a cílech opravdu VELKÉHO množství postav, marvelovský vesmír obohacuje zejména o další postavy, méně již o neotřelé inspirační zdroje (a stylistické volby) a nečekanou organizaci vyprávění (jako Návrat prvního Avengera). 80%(5.5.2016)

Kvalitativně někde mezi Winter Soldierem a Age of Ultron. Občanská válka má oproti DC velkou výhodu v tom, že chápeme pohnutky a motivace postav a zkrátka to do sebe pasuje. Bohužel BvS má aspoň nějaký nezaměnitelný ksicht a našláplý soundtrack, to Civil War nemá ani omylem a třetí Kapitán (nebo třetí Avengers, chcete-li) je stále tou zaměnitelnou marvelovkou a i když Russovci zvládají akci, k osobitým filmařům s jasně vyhraněným stylem mají ještě daleko (první půlka je kopírkou Bournea, pak už se jedná o Avengers). Nejvíc mě mrzí fakt, že tady se mohl Marvel vytáhnout s osudovostí a vážností. Bitka na letišti je sice řemeslně skvělá a dobře nahláškovaná (Ant-Man a Spider-Man jasně vedou), ale svým způsobem naprosto stejná jako libovolná řežba v Avengers...a to přitom tady mělo o něco jít a ten ideologický nesvár měl být využitý k jasně větším a nevyhnutelnějším důsledkům. Když se totiž Stark na konci dozví o smrti svých rodičů, má to najednou úplně jiný rozměr (nehledě na to, že Downeymu Jr. žerete každou emoci, Evans je prkno). Kolem a kolem řemeslně výborně odvedená práce, scenáristicky je to dobře podchycené, ale k úplné spokojenosti ještě dlouhá cesta chybí, protože ta neustálá hra na jistotu a seriálový koncept mě začíná malinko štvát. U BvS (čekám na ultimate cut) je to splácané moc narychlo a je vidět, že dobře vybudovaný MCU chtějí co nejrychleji dohnat, ale pořád to má k osudovosti a nekompromisnosti blíž než tohle. P.S. Black Panther mě nezaujal, záporák spíš průměr, zato Spider-Man je ale super.(6.5.2016)

"What do we do?" "We fight." Na sólovku Capa by mě do kina nikdo nedostal, kdyby se tam neobjevila skoro celá stará dobrá parta, klidně bych to přejmenovala na Avengers III. Ač se mi Age of Ultron docela líbil, tak tohle mělo větší grády. Bylo to dobře vyprávěné, daly se totiž pochopit pohnutky a myšlenky obou stran i všech zúčastněných. Celá zápletka postupně gradovala a jak se film hnal dopředu a celé se to rozplétalo, tak to do sebe všechno parádně zapadlo. Nové postavy do děje zapadly a nepůsobily ani navíc, ani jako páté kolo u vozu. Konec pak neurazil, ale ani nenadchul, asi jsem čekala něco více grandiózního. A soundtrack mohl být o dost lepší. 5* #TeamIronMan(2.6.2016)

• - Herec John Slattery (Howard Stark) je v skutočnosti iba o 2 roky a 7 mesiacov starší než herec Robert Downey Jr., ktorý si zahral jeho syna Tonyho. (MikaelSVK)

• - Tony Stark (Robert Downey Jr.) sa vo filme objaví aj v aute Orange Audi Samoa R8. (MikaelSVK)

• - Spoiler: Na začátku filmu záporák Rumlov - Crossbones (Frank Grillo) ukradne v Africe biologickou zbraň. Jedná se o krev Neuvěřitelného Hulka (Mark Ruffalo). Právě část děje Avengers: Age of Ultron (2015) se odehrávala v Africe, a tam Hulk o svou krev mohl přijít. V komikse si Hulkovu krev do těla nechal aplikovat Thaddeus Ross (William Hurt) a stal se z něj Red Hulk. Tvůrci původně zvažovali postavu Red Hulka v tomto filmu, nakonec z toho sešlo. To nicméně nevylučuje, že se může ukázat v budoucnu. (coffeeblack)