• Malarkey

Kde jsou ty časy, kdy jsem s pokorou vnímal každý další komiksák a vážil si Tobeye jako Spider-Mana. Pak jsem čekal půl rok, než se objevil X-Men a mezi tím vyskakoval sem tam nějakej béčkovej komiksák jako Dare-Devil nebo Electra, které si nikdy na nic nehrály, protože moc dobře věděly, co za příběhy vůbec vypráví. Nicméně dnešní doba už je jiná a filmy založené na komiksech mají obrovský boom. Tak obrovský, že si producenti bratrů Russo dovolí vložit tolik peněz do filmu, který kombinuje do nedávna nezkombinovatelné, roli Spider-Mana nabídnou třetímu hercovi a celé to zaobalí do klasického rádoby vtipného a digitálně vyspělého obalu, který se tváří hrozně draze a hrozně cool a bohužel i hrozně poplatný dnešní době. Ve skutečnosti se ale jedná o směsku nesmyslů, která kombinuje Avengers, Spider-Mana, Kapitána Ameriku, Ant-Mana nebo Iron Mana a není na ní vůbec nic dobrého. Spíš mi přijde až smutné, co se v dnešní době považuje za vrchol filmařské popkultury. Laciná kombinace komiksových hrdinů s nezajímavými postavami a podprůměrným příběhem.(5.1.2017)

Občanské válce se povedlo to, co selhalo v druhých Avengers - namísto záchrany planety po třístopadesátépáté je tu důraz na komornost a vnitřní rozpory, nejen mezi jednotlivými členy týmu, alébrž i v morálním (?) rozhodování jediné postavy. A to je neskutečně super, protože to funguje a v rámci možností je to osvěžující, mimochodem, tenhle úklon k víc propracovaným postavám se povedl, narozdíl od nepříliš povedeného pokusu o vytvoření politického thrilleru, jako u Winter Soldata. A dál už jen telegraficky, ať to není příliš dlouhé - akce je hodně zábavná, ovšem v pár momentech zbytečně rychlý střih, až nepříjemný, ovšem to neplatí v druhé polovině filmu - skvělá práce s postavami, ti staří dobře fungují, ti noví (Blackpanther) i dosud sólo jedoucí (Ant-man) se představili v největší parádě a jako bonus je tu naprosto boží Spider-man - není tu žádný záběr na gigantické veverky s hadíma očima a víčkama ptakopyska, což je škoda - samotný závěr by se mi líbil víc o sváru přesvědčení principů, ale co, furt jsem rád, že se jistá paní nejmenovala Martha. Čímž se oklikou dostávám k další věci, Marvel totálně sejmul DC a jejich střet ikonických hrdinů dopadl mnohem, mnohem lépe. Další zábavná část tohohle filmového seriálu.(8.5.2016)

Rozpočet $250miliónovTržby USA $407,857,896Tržby Celosvetovo $1,152,469,309Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ akcia priam delikátna, účelová dravá kamera, výborná choreografia súbojov, má to proste šťavu, nuž na škodu je nastrelený príbeh - spor, ktorý pripomenie banálnu jednoduchosť práve dosť kritizovaného Batmana vs Supermana, tam sa veru malo viac popracovať na tom,... možno ešte tak ubrať cca 20 minút tých zbytočne naťahovaných kecov ale súboje tieto neduhy ďaleko prestrelia, vynahradia, Spider-Man a Black Panther fajn, celkom dobre tu fungoval aj zbytok osadenstva Black Widow opäť na zakúsnutie, zábavnosť opäť trefná, dramatizácia väčšinou sadne okrem záveru /videl v kine 3D verziu: 95%/(12.5.2016)

Avengers mě nebavili, tohle rozhodně ušlo. Postav jako máku, ale naštěstí chyběl toporný Bůh hromu a blesku. Ono tedy herce celkově není moc za co chválit. Evans nebaví, Stan nezajímavej a tak bych mohl pokračovat. Jenže z nějakého důvodu tenhle film docela funguje. Iron Mana považuju za prakticky mrtvou sérii, stejně tak Thora. Už minulý Kapitán byl jasně nejlepší díl celé druhé fáze a tenhle potká možná podobný osud. Sice je překomixováno, ale u Disneyho pracují zkušení fachmani, kteří ještě zvládnou zaujmout 34letého diváka, který už pomalu svět komiksu opouští. PS: Nejzajímavějším hercem, až se tomu sám divím je pro mě zde Chadwick Boseman. 80%(1.9.2016)

Proč se to jmenuje "Captain America", když jsou to další "Avengers"? Občanská válka mezi superhrdiny je téma poměrně rozsáhlé a překvapuje mě, že v době, kdy se každá blbost dělí na dva filmy (nebo rovnou na tři, že, pane Jacksone;-)), dostala "Civil War" pouze jeden. Ono je sice fajn rozehrát dramatickou revenge podívanou, ale když ji za dvě hodiny musíte zase ukončit, je to ve finále jen další bezvýznamná šarvátka. A to nemluvím o tom, že *spoiler* nikdo nezemře *spoiler*. Nebýt skvělých akčních scén (především Black Panther vs. Bucky) a surových soubojů (především Steve) ala druhý "Captain", byla bych asi hodně naštvaná. A to i přesto, že mi přestali vadit jak Antman (který byl oproti vlastnímu filmu nečekaně vtipný), tak Scarlet Witch; Vision a jeho (ne)románek mi ale vadí i nadále. Za mě hodně slabé 4*. #TeamCap(4.6.2016)

• - Falconovy (Anthony Mackie) samopaly jsou skutečné zbraně, jedná se o dva samopaly Steyr SPP. (UncleMorty)

• - Když je James "Bucky" Barnes (Sebastian Stan) umístěn do  kontejneru poté, co je nakonec dopaden, nese jeho cela označení D23. Označení není odkazem na marvelovský vesmír, ale na studio Disney, které zveřejňuje své plány na další filmové projekty - známé též jako D23 Expo. (Charpy)

• - Když Ross (Martin Freeman) ukazuje mapu nehod Avengers, můžeme na ní vidět New York, USA (Chitauri invaze ve filmu Avengers (2012)), Washington D.C., USA (bitva s Hydrou a pád Helicarrierů v Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)), Lagos, Nigérie (útok Brocka Rumlowa ve filmu Captain America: Občanská válka (2016)), Rocinha, Brazílie (pokus chytit Bruce Bannera ve filmu Neuvěřitelný Hulk (2008)), Sokovia (bitva s ultronem v Avengers: Age of Ultron (2015)), Hunan, Čína (masakr při získávání 0-8-4 v seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. (od r. 2013)), Laura Creek, Austrálie (infiltrace Laura Creek v seriálů Agents od S.H.I.E.L.D.) (Technical58)