Captain America: Občanská válka

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Německo, 2016, 147 min

Poslední marvelovky většinou končily pěti hvězdou a od pokračování vůbec nejlepší marvelovky přichází mírné rozčarování, zde to bude pouze za 4*. Upřímně příliš mi nesedělo, že tvůrci z filmu udělali obdobné Avengers, byť nový Spiderman udělal velmi pozitivní dojem společně s Antmanem, mnohem více mi seděl špionažní temný thriller v duchu dvojky. Co však je zvláštní, že Scarlett Witch je ve filmu snad nejsilnější postavou, která každého zastaví, všude je včas, to mi přišlo místy banální, když v Avengers patřila mezi slabší články. Hawkey s Black Widow a Visionem useless. K podivu je také to, že na samotný střet dvou hlavních hrdinů čekáme téměř hodinu 40 a podstatnou část film věnuje Buckymu ( Mohli to tak nechat!). Co se týká akce, tak až na místy rozklepanou kameru jsem relativně spokojen, najde se zde spousta dobrých soubojů, ale opět žádná akční scéna nemá takovou šťávu, kterou bych si v budoucnu pamatoval, což je škoda, protože absence husí kůže u filmů podobného ranku je téměř neodpustitelná. Překvapivě nefunguje moc ani humor a ze začátku jsem se párkrát přistihl, že se nudím, což se naštěstí později zlepšilo. Spokojený ano, nadšený bohužel ne. 75%(13.5.2016)

Marvel byl už skoro na odpis s těmi svými sterilními, stále stejnými filmy o superhrdinech. Civil War je ale trefa do černého a výrazný posun kupředu. Hraje se v rámci možností na temnou emocionální strunu, otevírají se zajímavé otázky mezinárodní bezpečnosti a zákonů, střílí se do vlastních a k tomu se divák velmi elegantním a nevtíravým způsobem seznamuje s dalšími borci do party. Je to téměř podobně zábavné jako první Avengers, jen to udělalo ten malinký půlkrok kupředu, protože přece jen během těch čtyř let jsme viděli minimálně pět velkých komiksovek, které byly stále na jedno brdo. Nechybí samozřejmě tradiční věci jako strhující akce - mimochodem ta přehlednost ze dvojky tady je a i tak to ještě boostuje, chemie hlavních hrdinů a byť je to stále stejně jednoduché a bez odboček, baví to velice, protože tolik parametrově zajímavých a různorodých postav na plátně jen tak neuvidíte. Zdaleka jedinou nejzajímavější a emocionálně skutečně plnohodnotnou postavou zůstava však pouze "Bucky" Winter Soldier.(7.5.2016)

|95%| Shlédnuto v kině ve 2D s českými titulky díky CSFD projekci. Po filmu Zlo nikdy nespí, jsem se dostal opět na projekci – paráda. Původně jsem chtěl jít na dabing, ale nevadí, nákup DVD to jistí. Takže, máme tu další perfektní marvelovku. Ještě o kousek lepší než Captain America: Winter soldier a Avengers: Age of Ultron, kterým jsem dal 5 hvězd s odř.ušima. Původně se mi námět, kdy se superhrdinové postaví proti sobě, moc nezamlouval. Obával jsem se, aby z toho nevznikla bůhví jaká hatlapatlanina. Po vypuštění trailerů mé obavy o dost klesly, začínal jsem se nehorázně těšit. Po skončení snímku jsem měl tak dobrou náladu, která mi vydržela hodně dlouho. Nyní se vrhnu k popisu herců/postav. Z tohoto okruhu marvelovek mám nejraději postavu Tonyho Starka/Iron Mana. Robert Downey Jr. to dokáže zahrát prvotřídně. V druhých Avengers měl Stark trochu vážnější roli, zde na tom byl podobně, ale přesto zde měl o něco víc hlášek, což bylo super. Zejména poté co kontaktoval mladíka, coby mladého Spider-mana, který film docela humorně vyzdvihl. Je to ostuda, ale žádného Spider-mana jsem ještě neviděl. Brzy to asi budu muset dohnat. Tento řekněme pubertální Spider-man mě opravdu bavil, měl sice typické trapné puberťácké hlášky, které moc nemusím, ale tentokrát mi to sedlo. Captain America mi byl sympatický jako vždy, jeho názory ve filmu se dali pochopit, stejně jako Tonyho. Vision zde nebyl nějak zajímavý, ale hodil se tu do počtu, do party superhrdinů. Black Widow zahrála standartně asi tak, jak by se od ní očekávalo. Sam Wilson a Jeremy Renner – ti mě bavili jako vždy. Elizabeth Wanda Maximoff si mě získala o něco víc než v předchozím filmu. James Rhodes rovněž potěšil. Black Panther mě rozhodně zaujal, doufám, že vznikne skutečně samostatný film s ním. Ant-Man měl méně prostoru – jeho celovečerní film mě moc nebavil, ale zde se jeho role hodila, byla dost komická, takže proč by tu nemohl být? Bucky mě bavil víc než kdysi. No, snad jsem nezapomněl na ostatní. Herci své postavy zvládli skvěle – film jsem spíše bral jako další Avengers. Sice jich pár scházelo, a sice: Thor, Hulk a Fury. Příběh nemá absolutně žádnou slabinu. Vše dává smysl. Bál jsem se, jak vše dopadne a nakonec to dopadlo lépe, než jsem čekal. Akce je výborný, zezačátku trochu rychlejší kamera jako byla v druhém Captainovi, pak se to ale srovnalo. Takže pěkné akční kousky, výbuchy, bitky atd – prostě po akční stránce klasická marvelovka. Emoce – těch tu bylo, nejvíc na konci. Finální souboj, kdy proti sobě bojovali Captain a Bucky proti Starkovi neměl chybu. Když už šlo do tuhého, ani jsem snad nedýchal. !!!!! POZOR, JE TU SPOILER !!!!! Scéna, kdy se Tony dívá na monitor, kde mu vraždí rodiče byla děsivá a téměř drsná. Emoce tu byly silné, obzvlášť, kdy Captain málem Tonyho zabil štítem. Když ho vytáhl, řekl Tony vyčerpaně: „Ten štít ti nepatří, vyrobil ho táta“. Nakonec to ke konci soudě dopisu, který Captain napsal Tonymu, vypadalo na nejlepší možnou cestu k usmíření. !!!!! KONEC SPOILERU !!!!! Hudba se celkem povedla, ikdyž znám lepší skladatele. No, takže naprostá spokojenost. Jsem zvědav na další pokračování obdobných počinů s těmito herci.(7.5.2016)

Najväčšiou devízou Civil War je prítomnosť veľkého množsva hrdinských charakterov, nakoľko doteraz to bolo výsadou tímoviek, a v sólovkách sa na postavách šetrilo. Nakoľko sa komixový trh totálne prehustil, Marvel vie, že si ďalšieho Winter Soldiera nemôže dovoliť, a tak dovoluje scenáristom aplikovať figury, ktoré sú nedávno odpremierované alebo dokonca majú debut priamu v tretiom kapitánovy. Najsilenjšímy scénami boli pre mňa pasáže vtipného rázu, čo ma viac, než prekvapilo, pretože Guardians of the Galaxy ma napríklad zďaleka tak neoslovilo práve kôli ľahkosti - naopak, tu ma to vedelo upútať od začiatku do konca - je to pravdepodobne postavami, ktoré už poznáme roky. Čo sa týka samotného scenára, zápletka vyzerá byť plytká, a už sa behom premietania schylovalo k tomu, že sa hlavný konflikt vyrieši za 20 minút, jak tomu bolo v Dawn of Justice. Našťastie tvrdší zvrat prišiel, a ja som bol veľmi milo prekvapený. Pravdu povediac ma šokovalo, že film ubeho napriek dlhej metráže tak rýchlo, a to je práve jediná, a najväčšia výčitka: nemal som pocit, že by ten film mal uspokojujúci koniec. A s tým pocitom polovyriešenosti naozaj nerád odchádzam. Hlavne po 2 a pól hodinách... Inak skvelá zábava a asi správny smer, kam na zahustenom komixovom trhu ísť ďalej. 80% | Cinestar Anděl Praha, 4.5.2016 |(4.5.2016)

Hurá, v Marvelu si všimli, že jejich trikoťárny mají mega tržby tak jako tak, a proto konečně poslali do háje myšlenku, že druhému pokračování v sérii a třináctému filmu univerza musí porozumět i babka, která se do sálu zatoulala náhodou s vnoučatama a z předchozích počinů viděla možná tak Iron Mana a první Avengery, a to ještě jen proto, že v rámci důchodcovské brigády zrovna uklízela v promítací místnosti. Díky Bohu za to, protože tenhle všobjímající lidičkový přístup naprosto znemožňoval jakoukoli hlubší práci s dříve představeným a v zájmu oslovení úplně každého i jejich matky plodil jen klišovitost, banálnost a povrchnost, na což už třeba Věk Ultrona těžce dojel. Nechci si ani představovat, jak strašně nesrozumitelný a bezobsažný musí třetí Kapitán připadat někomu, kdo na předchozí filmy koukal spíš sporadicky. Ne že by se Russovi úplně vyhýbali expozici, nějaké to záchranné lano vám občas vcelku nenápadně hodí, ale kdo byla Peggy a co má být to drámo mezi Kapitánem a její neteří? Co je Sokovia? Co jsou ti lítající černoši zač a odkud se vzal ten mrňavej kecal? Co to byly ty Spider-Manovy řeči o tom, že nechce selhat, atd. atd. atd.? Měly jste dávat pozor, vy popcornem vyžraný krávy, zní nové heslo Marvelu a dodává mi trochu ztracené důvěry. Takže pokud Russovi napotřetí konečně přestanou mávat kamerou sem a tam jako epileptici na útěku a ukážou mi, co se na plátně při akčních scénách vlastně děje, půjdu snad i ještě výš. PS: do prdele s chřestem.(5.5.2016)