L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

don_mingo

Jack Vincennes! 8) Spacey je bůh, ten zbytek taky super. Hlavně je to perfektně napsané a natočené. Těch postav není až tolik, rozhodně ne moc na to, aby se v tom dalo vyznat... krimi klasika, která se v mém žánrovém žebříčku zařadí někam těsně za Se7en a vedle Usual Suspects. Akorát ten Crowe mě tam hrozně štval, nemám rád hloupé gorily. ()

ICE-GRADLO

Dlouho natahovana a propracovana dobova detektivka, ktera zaujme predevsim cistou filmarinou. Pribeh me az zas tak nedostal, tak jsem ocekaval. Docela malo zvratu na tak dobre hodnocenej film. ()

Fat'Fatal

LA - přísně korumpované. Opravdu neskutečně pomalý rozjezd (to už u krimi holt většinou bejvá), málem jsem u toho usnul. Vydržel jsem a i když film nenaplnil zcela mé očekávání, můžu ho doporučit. Především tedy kvůli plejádě skvělých herců, kdy mi na nervy lezl akorát James Cromwell (Dudley) se svojí intonací. Nicméně od Kim Basinger a DeVita jsem čekal něco víc, ale budiž. Příběh nemastný neslaný a popravdě mě chytil až když Bud (Russell Crowe) našel Buzze ve sklepě. "Šokující" happyend byl jen potvrzením tříhvězdičkového hodnocení. Na víc tento film bohužel nemá. // Viděl jsem v originálním znění s titulky. ()

matous4

K tomuto filmu jsem se dostal až docela pozdě a hodně jsem toho litoval. Nikdy jsem nijak zvlášť Russella Crowea v lásce neměl (samozřejmě mu nemůžu odepřít roli v Gladiátorovi), ale po tomto filmu musím přiznat, že mě velmi pozitivně překvapil. A samozřejmě skvělý Kevin Spacey, který nikdy nezklame. Velmi dobrý film dávám *****. ()

kabel

Jedna z nejlepších krimi, která kdy mohla vzniknout. Hvězdná obsada s bravurními hereckými výkony a k tomu všemu dokonalost oscarového scénáře. ()

muskcz

Tahle detektivka je dokonalá. Ale také dokonale chladná a neosobní. Pochopeno vše, ale nevtáhlo mě to do děje tak, jak bych čekal podle zdejšího hodnocení. ()

Kingjiri

Tenhle snímek nebyl vůbec špatnej, jenomže měl tu smůlu, že obsahoval dva atributy, který nemám ve filmech příliš rád. První je, že šlo o krimi/detektivku a tim druhym je, že se odehrává v padesátých letech. Tudíž jsem od něho předem moc neočekával a důvodem ke shlédnutí byl hlavně záměr, abych si moh "odškrtnout" další položku ze zdejší TOP 200. Herecký obsazení stálo za to, příběh nebyl uplně k zahození, závěrečná přestřelka potěšila a stylizace do doby minulý byla hodně povedená (co se týče kostýmů, aut apod.). Nakonec mě to teda bavilo víc, než jsem si myslel, ale nenadchlo mě to natolik, abych si to pustil v blízký době znova. Pro mě lepší průměr za tři silnější hvězdy. ()

mana90

Film z dob mafiánů, kde nemůže nikdo nikomu věřit a může se spolehnou pouze jen sám na sebe. Film kterému nechybí myšlenka, zápletka, důvtip a především dobrý herecký výkon. Zaslouženě ***** ()

Joppo88

Určite ide o najlepšie krimi, aké som doposiaľ videl!!! Fantastická atmosféra, vynikajúce výkony skvelých hercov, náderne napísaný scénar a ešte lepšie prevedenie. A čo ma potešilo najviac - prekvapenia od začiatku až do konca! Takto si predstavujem kvalitný krmi film... ()

VerenaLord

Výborné, netradiční, originální a do poslední chvíle zamotané a tvářící se jinak, než tomu nakonec je. Můj oblíbenec Kevin Spacey nezklamal, stejně tak ani ostatní hvězdy, kterými je toto dílo protkané. Jsem nadšená! Z hlediska morálních zásad nejsem schopná udělit 5*, protože se jedná o film plný násilí a intrik, ale i tak je moc povedený! ()

PavelZava

Bez debaty dost "drsná škola", skvělé. Kdo Wendell 'Bud' White nebo Ed Exley?? Podívejte se ! Bud vyhazuje kunčofta od hříšné Kim Basinger slovy Policie, ty sráči, hned vypadni nebo zavolám tvý ženě. ()

Hightower

Paráda. Bomba. Skvost. Ajta krajta. Pecka. Hmmm. Brilantní... Ale... Opravdu mohu přiřadit všechna tato slova k tomuto snímku? Ač nerad, tak procentuálně na 90%. Proč? Kvůli "sladkému" závěru filmu. Kdy se Budy odjede se svou luxusní děvou, ach jak nejapně romantické. Překvapení, které zřejmě mělo divákům usušit slzy ( a já je tak rád roním)...Pokud jde o charakteristiky postav, tak nelze co kritizovat, byly jednoduše vyvážené a ztotožňující. Budy mi na chvíli připomenul buldoka, výraz a chování neomalené, ale v jádru dobrý pes. Rozebírat superlativa nemá smysl opakoval bych se. Zaujala mě zápletka, herecké obsazení, chování herců, hudba, charakteristika,... Jen snad podotknu, že kdo viděl, musí být TIŠE-TIŠE, aby snímek neutopil v kladech a záporech. ()

Killingjoke

James Ellroy je vedle Dennise Lehaneho v současnosti naprostou jedničkou v detektivním subžánru, jenž se od dob Raymonda Chandlera či Dashiella Hammetta nazývá Hard-Boiled, česky známého jako Drsná škola. Mezi detektivními romány Jamese Ellroye najdeme knihy zařazené do tzv.“ L.A. Quartetu“, jehož součástí je temný detektivní příběh L.A. Confidential, zasazený do Los Angeles 50. let 20. století., který osobně považuji za nejlepší příběh ze zmíněného Quartetu… To vše jsem samozřejmě v době, kdy byla jeho filmová adaptace poprvé vysílána v televizi (o kinu nemluvě) vůbec nevěděl a Drsná škola či jméno Jamese Ellroye pro mne byly velkou neznámou. Bez nadsázky můžu říci, že mi film do jisté míry změnil život, protože díky němu jsem se začal zajímat o Drsnou školu, mafii, gangstery a přivedl mne až k ostrým hochům z klasických noir filmů, tedy tématům, kterým věnuji velkou část volného času i po nějakých 15 letech od uvedení filmu, který to všechno nastartoval – L.A. Confidential… Byla to láska na první pohled, už při prvním shlédnutí mě film dostal a okamžitě se stal jedním z mých nejoblíbenějších filmů. Podle mne je to vedle parádního Serpica do dnešního dne jednoznačně nepřekonaný film o zkorumpovaném policejním systému, s důmyslně propracovanou detektivní linií a velmi povedeným obsazením klíčových rolí. Charaktery ztvárněné Kevinem Spaceym, Russellem Crowem a Guyem Pearcem jsou divácky velmi vděčně komplikované, se svým pohledem na to co znamená zákon a spravedlnost. Ve chvíli, kdy se navíc spojí a zahájí vlastní "křížovou výpravu" jde o naprostý herecký koncert. K tomu se přidává Danny DeVito a jeho plátek "Hush, hush", Kim Basinger v roli prostitutky a mnoho dalších… Retro atmosféra Ameriky 50. let minulého století, skvělá výprava, scénář, obsazení, hudba a životní režie Curtise Hansona. L.A. Confidential je prostě perfektní esencí Drsné školy, aneb jak napsal Jiří Pavlovský: „romantikou pro chlapy“, na kterou se já osobně můžu dívat stále a stále dokola, aniž by mne byť jen na okamžik začala nudit… ()

gazogazo

Pátou hvězdičku přidám až zdejší slaboduchackove přestanou vychvalovat tuhle dobrou, ale jen proste dobrou krimi ()

caramell

Mít to o půlhodiny víc a dát si víc času s vykreslením všech zápletek, bylo by to velmi dobré. Bohužel kvůli vysokému tempu a množství jmen postav jsem se v ději chvílemi ztrácel. Budu si to muset pustit znovu. Ale to zas nevím, jestli se mi bude chtít, zas tak mě to nenadchlo. ()

Plechpetr

"Někdo ji zbušil, ale ona nechce říct kdo." Já bejt detektivem tak minimálně tuším, že to klíďo píďo mohl bejt nejtvrdší detektiv Bud White. Ale bylo by naprd to takhle propálit. Každopádně jsem si detektivku z dob kdy klobouk frčel a nejoblíbenějším kvérem byla brokovnice velmi užil a za plnou palbu hvězd se rozhodně nestydím. A ten famózní závěr! No jo, na každou sviňi se voda vaří. ()

Biopler

Kvalitný film, veľmi dobre natočený a hlavne pozerateľný. Patrí k radu filmov, u ktorých sa tešíte na každú ďalšiu scénu. Pohodovo a plynule predstavuje protagonistov a ich charaktery sú sústavne vďaka príbehu skvele vykresľované. Na réžii a celkovej atmosfére nablýskaného L.A. som si zgustol. Herecké výkony sú vynikajúce, či by som chválil drsňáka Crowea či služobníka spravodlivosti Pearcea, alebo aj pohoďáka Spaceyho. V príbehu o osudoch L.A. po odchode Mickeyho Cohena zo scény mi však predsa len čosi vadí. Motivácia femme fatale Lynn Bracken vo chvíľach kde chce akože pomôcť Budovi je otázna, zároveň scéna s Edom, pri ktorej ho zvedie, je nepresvedčivá a pri dovtedajšom správaní Eda aj málo uveriteľná. Pre príbeh je, povedzme, potrebná a dala by sa prepáčiť. Avšak čo u mňa snímku z veľmi dobrého dojmu zrazilo o kapánek nižšie je záver, ktorý až moc zacukrili. Ak začnem od prestrelky, tá celá mi tam nesadla, lebo opäť položila dovtedy výborne vykreslené motivácie a charakter muža, ktorý vedel zahladiť stopy. Takto mu dala nálepku, že hral už iba vabank. No a cukrík najsladší dostal Bud, ktorý zázrakom prežil zopár rán a hlavne tú do tváre. Horkosladký záver, ktorý som po prestrelke v úplnom závere čakal tak zostane len v mojich myšlienkach. ()

Kalimero13

Opravdu stylová dobová detektivka podpořená skvělými hereckými výkony. Především je to ale příběh o různých lidských osobnostech, které byť se ze začátku můžou zdát sebejistější svým postojem, vyrostou až díky událostem, kterými si musí projít. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji