L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Mustaffa

Dávám za tři a víc ani mrď i když za Kevina Spaceyho bych klidně jednu hvězdičku na víc dal, ale to bych dal snad vždycky. Rozhodně dobrá kriminálka, ale něco mi tam vadilo a to něco bylo, že člověk do poslední chvíle pořád čekal na nějaký zvrat v ději a on vždycky nějaký "nečekaně" čekaný přišel. Co stojí za vyzdvižení, tak to jsou rozhodně herci a herečky, ti jsou vážně top a scénář. Každopádně kdyby se tak to dobrých, poctivých kriminálek točilo víc, hned by ten filmový život byl lepší. ()

gotham

Jeden z nejlepších krimi-thrillerů s prvky noir, jaký jsem kdy viděl. V hlavních rolích září jako drsní detektivové Crowe a Spacey, kteří se musí vypořádat s moralistou-kolegou Pearcem. Všemu tomu vládne neprůhledný šéf James Cromwell, proti kterému se nevyplatí jít. Korupce, závist, zrada, přátelství, moc, láska - to vše je L.A. 90% ()

exoomer

Cista telenovela. Po hodine som uz netusil o kom kto hovori a ani ma to nezaujimalo. Preklikal som sa ku koncu, trapnemu happy-endu a mal som dost. ()

moviepill

Tak brilantne vystavaný krimithriller som až doteraz nevidel. Úžasné herecké výkony - obzvlášť fenomenálny Russell Crowe, ktorý by si Oscara zaslúžil viac než Kim Basinger, ktorá mimochodom netuším ZA ČO toho Oscara dostala...? Za to, že ukázala na striebornom plátne svoje pozadie polozakryté saténom? To sa asi Akademici zbláznili. - - No ale film je to geniálny. Geniálny. ()

cromagnon

Záhadná skládačku příběhu kolem masakru v Sově postupně odhaluje velkou konspiraci ve stínu hollywoodských světlometů. Malý zázrak je už to, že se tu motanici podařilo přepsat do srozumitelného scénáře. Kdo četl, ví, o čem mluvím. Ellroyův styl vyžaduje nějaký čas na vstřebání, kniha je taky o dost brutálnější a nekončí tak uslzeně happy. Nicméně podařilo se a ze scénáře se vyloupl filmový oříšek nové drsné školy, který se zapsal do dějin. Úplně nejvíc nejlepší prostředí Hollywoodu 50. let s archetypy hrdinů, které pomáhal tesat už velký Raymond Chandler. Bud White(Crowe) je ještě tvrdší a cyničtější ranař a ještě tragičtější milovník, než Phill Marllowe. Ed Exley (Pearce) je vymydlený kariérista a hlavně, pro mě nejzajímavější, velký fešák, seriálový poradce Odznaku cti Jack Vincennes (Spacey) je prostě, mmm, k sežrání. „Co je?“ „Zapomněl jsem si brýle…“ „Výborný, tak mě, prosím, nezastřel“. Když Vincennes obracel oči nad blbostí svého parťáka, definitivně mě dostal. Kurtizána Basinger mi původně připadala poněkud nevýrazná, s odstupem času však musím konstatovat, že to perfektně doplňuje. Výborný je taky James Cromwell v roli šéfa detektivů, který nejprve působí až otcovsky, ale když vytáhne s županu bouchačku…Vincennes jen s povznášejícím výrazem poznání vydechne: „Rollo Tomassi“. Vymazlená výprava, tajemné spiknutí, Goldsmithova hudba, rachot brokovnic, slizký De Vito, nevinní černoši, krvavá šmouha na Vincennesově hedvábné kravatě…Už se těším, až si to dám znova. ()

smith22

Tenhle film = EXTRA TŘÍDA..................vizuální stránka - excelentní, skvělé herecké obsazení, dobře vymyšlený příběh s výbornou atmosférou..................po dlouhé době konečně zas něco co stálo zato............................ 5 hvězd a to bez debat!................. ()

Filousik

Pomalejší rozjezd, který končí o to více strhujícím závěrem. Neskutečně božská Kim Basinger. A touha po happy endu. ()

Thovt

výborný, mnohovrstevný, uvěřitelný a v neposlední řadě výborně zahraný postavy, prostě radost vidět!!! ()

maldoror16

Perfektně natočená retro kriminálka, čest staré škole - nicméně tento flák i své starší vzory a předchůdce v mnohém překonal...(třeba oproti hrozně nudné, utahané a neakční Polanského Čínské čtvrti je to prostě bomba!!). Radost pohledět, výborný příběh a vynikající herci. Vskutku filmový zážitek. Viděno teprve poprvé a velmi potěšilo. Každopádně přes všechny mé pochvaly nemohu jít na více než 80%. ()

Mira00

Je pro mě opravdu záhadou, že Curtis Hanson točil tento snímek. Jinak tuctový a průměrný režisér si sehnal perfektní osazenstvo a natočil snad nejlepší kriminálku z padesátých let a tím se nepopiratelně zapsal do filmové historie. ()

Bumerang

Jasných pět hvězdiček z čiré radosti z tak poctivé filmařiny. Všechno si tady krásně sedlo, marně bych hledal nějakou chybku. A proč taky? Vynikající záležitost! ()

Diskomuz

Tento film jsem shlédnul až teprve v roce 2012 a musím uznat, že po nějaké době jsem opět viděl ve filmu charakterní postavy, které mají svoje kouzlo (především dva hlavní hrdiny). ()

blondboss

Pôvodne som tomuto filmu chcel dať len priemerné hodnotenie, ale ten vypeckovaný záver to zachránil. Prvá polka filmu sa naozaj vliekla a miestami som sa dokonale strácal. Chcelo by to trochu jednoduchosti, nakoľko v jednoduchosti je krása a menej je niekedy viac. Každopádne skvelý herecký výkon Russella Crowea - v podstate ako vždy. Kim Basinger bola čerešničkou na torte. V podstate možno povedať, že ide o jeden z najlepších filmov v žánre krimi, každopádne určite nie najlepší. 80 % ()

Joostas

James Ellroy je špičkový autor bystrého noiru v L.A.Škoda, že jeho knihy nenašly u nás větší obliby.Film o korupci v policejních řadách byl na takové provařené téma neuvěřitelně uchopený. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji