Nejhorší obavy

• USA The Sum of All Fears (více)

Jack Ryan představuje populární postavu tajného agenta CIA ze špionážních románů Toma Clancyho. Románová řada s životním příběhem tohoto výjimečného analytika si rychle získala své věrné čtenáře a dočkala se několika filmových zpracování. Jack Ryan se na filmovém plátně poprvé představil ve strhujícím thrilleru Hon na ponorku (1990), následně zmařil teroristický útok IRA ve Vysoké hře patriotů (1992) a čelil kolumbijské drogové mafii i zrádcům v řadách zpravodajské služby v Jasném nebezpečí (1994). Po několikaleté přestávce se Jack Ryan objevil znovu v akci ve filmu Nejhorší obavy (2002). Po Alecu Baldwinovi a Harrisonu Fordovi se role neohroženého agenta zhostil Ben Affleck. Setkáváme se s ním v pozici nastupujícího analytika CIA a specialisty na politické poměry v bývalém Sovětském svazu, kde se právě ujal moci nový ruský prezident. Ryan o něm před časem napsal odbornou studii, a proto se vydává s americkou delegací na zdánlivě rutinní inspekci ruských nukleárních zbraní. Během ní ovšem vychází najevo, že zmizeli tři elitní ruští fyzici, kteří jsou schopni sestrojit atomovou bombu. Politické napětí mezi oběma velmocemi narůstá a nejhorší obavy z nové studené války se naplňují. Když dojde ve Spojených státech k atomovému útoku, Rusko se jeví jako jasný viník. Svět se ocitá na pokraji jaderné katastrofy a Ryanovi zbývá k jejímu odvrácení zatraceně málo času. (Česká televize)

smrtacik

Vcelku solídny film aj na dnešnú dobu. Zaujímavý aj keď už niekoľko krát spracovávaný námet. Hlavným kladom filmu je najmä to, že nepôsobí gýčovo, skôr uveriteľne, nestráca na tempe a je veľmi dobre herecký zvládnutý. Ak som kedysi vypustil vetu, že Ben Affleck nie je herec, tak tento film je ,,jemná" výnimka, lebo sa dalo na neho pozerať. Freeman ako vždy s prehľadom. Páčilo sa mi to pozadie, kde za osudmi ľudí stojí veľa krát len rozhodnutia a pocity niekoľkých ľudí. Kto nečaká kvantum akcie, ale skôr kvalitne naservírovaný thriller s poriadnou dávkou napätia, bude spokojný. Film na sobotný večer ako stvorený. Hodnotenie: 70% ()

Kremik

Když to šlo do kin, tak jsem si neuměl představit ryanovku bez Forda a J.E. Jonese a moc se mi na to nechtělo. Ale nutno říct, že Affleck a Freeman se svých rolí zhostili více než zdatně a plně nahradili předchůdce. Dobře jim sekunduje i James Cromwell. Filmu pomohl posun do trochu modernější polohy a má také dobrou hudbu. ()

PEZ

Nie tak zle ako som sa obaval (a aj preto dlho odkladal pozretie). Dokonca ma film silne interkontinentalne posolstvo mieru. Knihu som necital, ale su tu jasne citit dozvuky studenej vojny a k tomu vynarajuca sa hrozba terorizmu. Nakoniec ale film neprinasa ziadne silne emocie, ani extra zapamatatelne sceny, ci dialogy. Azda zaver najviac stoji za to - predpokladam, ze vdaka tomu su tu tak pozitivne hodnotenia. S odstupom casu je to ale "len" slusny hollywoodsky thriller. Milo potesila rola sympataka Liev Schreibera. 7/10 ()

Miki68

Možná, ze v době svého vzniku se film řadil ve svém žánru k nadprůměru. Dnes je asi na stejné úrovni jako White house down. Prostě lehce napínavá podívaná na nedělní odpoledne.. Dnes už taky víme, že Ben je mnohem lepší režisér, než herec. O to snadněji mu odpustime tento herecký výkon. Clancyho námět fajn, zpracování trochu statomilské, hudba super. 65%. ()

Ozzy2

Příšerná nuda, Affleck jako špičkový agent naprosto neuvěřitelný.A taky bych rád viděl nějaký film, kde nehraje Freeman. ()

tranquill

"Pečlivě važte slova, slova se často stávají politikou!" Napínavý politický fiktivní thriller. Co by se mohlo stát... Kvalitně vystavěná atmosféra novodobé studené války i herecké výkony Bena Afflecka a Morgena Freemana. Nic jsem o tomto snímku nevěděl, o to větší mi připravil překvapení. "Nemůžu zastavit, co jsem nezačal..." ()

Mngwa

Politické thrillery a politiku jako takovou moc nemusím, takže jsem si od filmu neslibovala vůbec nic. No byla jsem opravdu příjemně překvapená .. místo propagandy, přehnaného patosu a reklamy na americkou armádu (časté problémy u US filmů s touto tematikou) jsem dostala opravdu pěkný a celkem střízlivě podaný politický film s přesahem, který donutí k zamyšlení - jak je s dostatečnými prostředky děsivě jednoduché rozpoutat válku a spustit bludný kruh násilí, který už nejde zastavit. ()

HawkeyP

Velmi kvalitně natočený politický "napínák". S odstupem času mi čím dál víc připadá, že se tvůrci inspirovali "skutečností". I díky tomu mě při sledování filmu vždy zamrazí v zádech, když si uvědomím, že takhle nějak by to zřejmě probíhalo, kdyby na sebe Rusko a Spojené státy doopravdy zaútočily. [možný spoiler] Navíc, americký prezident zde není žádný arogantní trouba usilující o vládu nad světem, přičemž jeho ruský protějšek zase není uražený nacionalista toužící zničit Západ. Oba dva jsou zcela normální lidé, kteří jsou pod velkým tlakem a pod vlivem svých poradců. Žádný z nich nechce válku, ale ani jeden nemá jistotu, že i ten druhý nechce válčit. Nebo další věc podobná skutečnosti: ministr zahraničí ("holubice") je proti útoku a snaží se prosadit diplomatické řešení, zatímco ministr obrany ("jestřáb") navrhuje útok. Dále, ruský president je ztěžka se pohybující stařík, o jehož zdravotním stavu se médiích neustále diskutuje a o němž se ví, že "chlastá". Později je vystřídán mladším, pragmatičtějším člověkem, který se v boji proti terorismu kloní spíše na stranu Západu. Podobně to bylo i s Jelcinem, kterého nahradil Putin. ()

SFalconJ

Hodně povedený film s výbornými hereckými výkony. Byl jsem naprosto nadšen, i když byl z veliké částizaměřený politicky. Opravdu jsem byl mile překvapen a myslím, že tenzo fil je jeden z nejlepších svého žánru. rozhodně dávám pět hvězdiček a škoda, že nemůžu víc! ()

E lan

Překvapivé, napínavé a dobře natočené. Asi nejlepší charakteristika tohoto film, od kterého bych příliš nečekal. Je zajímavé jak se dá dobře natočit knižní bestseller... ()

ing.man

I tento film měl ono sladko-kyselé klišé: "Musíme střílet i když nás to zabije". BTW.... Bridget je pěkná roštěnka....... And Im f***** Ben Affleck!!!! :)) ()

Zuchy

Nejhorší obavy byla první knížka, kterou jsem si od Toma Clancyho přečetl. Když byl film v televizi, tak jsem se těšil na jeho zpracování, ale v půlce filmu jsem se děsil, aby to nebylo ještě horší, protože se mi to zdálo dost útržkovitý a díky trochu jinýmu ději jsem byl docela zmatený. Nakonec se všechno v dobrý obrátilo a výsledek mě mile překvapil. ()

Acrobat

Rozhodne ide o zbytočne stratený film v očiach širokej verejnosti aj filmovej produkcie. Už len samotný fakt ze režisér (a scenárista) nechá vybuchnúť atómovú bombu (co sa doposiaľ udialo vo filmoch, ktorých počet zrátame na prstoch jednej ruky) je solídnym pilierom samotného filmu. Akcia je cista, prehľadná, nechce ukázať silou mocou viac, nez načo scenárovo a (nákladne - finančne) ma. Hluché miesto to nemá. Príbeh spolu s formou dávkujú vyvážene porcie solídne pripraveného thrilleru, ktorý určite poskytne príjemný filmový zážitok. ()

IronFan

Z nejlepší Clancyho knihy si toto dílo vzalu jen kostru. I přes to se ale podařilo převést celkem úspěšně tot dílo do moderní podoby, když musím zmínit, že kniha vyšla v roce 1991 a je psána na jinou politickou dobu. Nakonec jsem byl příjemně překvapen. ()

Kingjiri

Nejhorší obavy jsem měl z toho, že půjde o další nudnej "špionážní" thriller. No, sice jsem se v žádný chvíli nijak královsky nebavil, ale nehty jsem si nudou taky nekousal. I když jsou na plakátu vidět obličeje Bena Afflecka a Morgana Freemana, druhýho jmenovanýho moc často neuvidíte. Hlavní myšlenka připomínající známý pořekadlo "když se dva perou, třetí se směje" byla docela zajímavá, ale celej příběh na mě ve výsledku působil nezdravě přehnaně. Stále si myslim, že maj obě mocnosti (USA a Rusko) dost rozumu, než aby nenechaly situaci dojít takhle daleko, ale možná jsem jen v tomhle ohledu přehnanej optimista. Příběh rozhodně žádal víc napětí nebo (a) akce, tři slabší hvězdy. ()

Ceberus

Miluju tyhle šachové partie (podobně jako třeba Hon na ponorku nebo Vyjednavač), ani nepotřebují nějaké úžasné speciální efekty. Když se to navíc doplní o oblíbenou kvalitní hereckou sestavu (Affleck, Freeman, Cromwell), musí to na mě nutně fungovat. ()

gemi

Dvě třetiny je to zákulisní politikaření. Pak to bouchne a začne fičák. Místy trošku naivní - protistrany spolu nemluví (tajné služby na sebe zřejmě nemají telefon) a prezidenti se chovají jak malí kluci, kteří si na pískovišti poměřují pinďoury. Ale je to zábavné. Kdysi jsem to viděl, ale pamatuji si to jenom podle toho, že tady bylo hodnocení. Nechávám ty původní čtyři. ()

Inozuka

Překvapivě dobrá Ryanovka, kde se odpaluje v sedmdesátých letech na Golanských výšinách a končí na hraně jaderné války dvou mocností. Když člověk trochu přistoupí na hru o podceňovaném analytikovi CIA, který oplývá téměř nadpřirozenými schopnostmi a štěstím, dokáže se skvěle bavit. Jak je u Clancyho zvykem, jde tu o mix politiky, špionáže a akce, v tomto případě překvapivě dobře vše namícháno v rozumném poměru a se řemeslnou zručností. Affleck sice tradičnímu Ryanovi v podání Harrisona Forda trochu nestíhá, ale na druhou stranu někdy svou bezradností a naivitou působí realističtěji. Ve finále tedy velice příjemná žánrovka .... ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (více)

Je Maguire dobrý Nemec?

Je Maguire dobrý Nemec?

22.04.2005

Tobey Maguire (na obr.), ktorý od čias Spider-Mana 2 herecky nepohol ani prstom, bude účinkovať v dráme THE GOOD GERMAN v réžií "pohodára" Stevena Soderbergha. George Clooney si v snímke zahrá… (více)