Bývalý analytik CIA a námořní důstojník Jack Ryan je s rodinou v Londýně. Má tu nějaké přednášky a vzal s sebou i ženu Cathy a dceru Sally, aby si tu udělali dovolenou. Úplnou náhodou se stanou svědky teroristického útoku na člena královské rodiny, lorda Williama Holmese. Jack naprosto bez přemýšlení zasáhne a jednoho z útočníků zastřelí. Jedná se o ani ne sedmnáctiletého Patricka Millera, který spáchal atentát společně se svým bratrem Seanem a dalším mužem, který však unikl. Sean Miller je zatčen a postaven před soud. Jack Ryan, který byl při atentátu také zraněn, zůstává v Londýně, aby u soudu vypovídal. Při té příležitosti je za svůj čin povýšen do šlechtického stavu a smí užívat titul Sir. Sean je členem teroristické buňky, která se odloučila od IRA. Za svůj čin byl odsouzen do přísného vězení. Jeho spolupracovníci však Seana cestou do vězení osvobodí. Neváhají postřílet všechny členy doprovodu. Sean Miller a jeho parťáci prchají do severní Afriky, aby zde naplánovali další pokus o únos Holmese a cvičili se v bojových technikách. Sean Miller je však plný nenávisti vůči Ryanovi, protože zabil jeho bratra. Chce se mu pomstít a zabít jeho i jeho rodinu. S několika kolegy se vypraví do Ameriky, aby zde uskutečnil svůj plán. Jeho kolegyně Annette se pokusí zabít Ryana, zatímco Miller střílí na auto těhotné Cathy, která veze Sally ze školy. Jack Ryan se útoku ubrání, ale Cathy a Sally mají těžkou autonehodu. Miller usoudí, že se zabily a odlétá zpět do severní Afriky. Cathy je na tom po nehodě o něco lépe, ale Sally je zraněná velmi vážně a v prvních hodinách není ani jisté, zda přežije. Naštěstí se nejhorší předpověď nesplní, ale i tak musí Sally strávit v nemocnici dlouhý čas. Tento Millerův čin přiměje Jacka k tomu, aby se vrátil zpět do CIA, i když to původně neměl v úmyslu. Společně s kolegy a za pomoci satelitů pátrají po Millerovi a jeho bandě v Africe. Podaří se jim najít tábor v Libyi, kde se teroristé ukrývají. Jeho cílem je teroristy zabít. Na místo byla poslaná protiteroristická jednotka, která teroristy zlikviduje. Ryan a jeho kolegové vše sledují přes satelit. Nejsou však poznat obličeje a CIA netuší, že Miller a jeho kumpáni už v táboře nejsou. Vydali se do Států, aby se zde znovu pokusili o únos lorda Holmese, který má navštívit USA a při té příležitosti se sejít s Ryanem, jemuž vděčí za život. Holmes a jeho lidé navštíví Ryana a jeho rodinu u nich doma na rodinné večeři. Zpočátku jde všechno hladce a podle plánu, lidé se baví, ale pak náhle vypne elektřina. Venku je bouřka a velmi prší, zdá se, že to souvisí, ale Jack si všimne, že v nedalekém přístavu světlo svítí, a to nevěstí nic dobrého. Vychází najevo, že jeden z Holmesových lidí je s teroristy spojený... (TV Prima)

GMVajgl

Čeští filmoví distributoři si vždy cizí filmy pojmenují, jak chtějí. Za nejzpackanější názvy považuji Počátek, Nelítostný souboj, Smrtonosnou past nebo Olověnou vestu. Zde přidali ve srovnání s doslovným názvem slovo "Vysoká", což by mělo naznačovat nějakou skutečně promyšlenou a překvapující zápletku. Bohužel je to falešná reklama. EU by takový název v žádném případě nepovolila. Jedná se o bezduché a zbytečné vyřizování účtů ve stylu: "Zabil jsi mi bráchu, zabiju ti rodinu" "Zkusil jsi mi zabít rodinu, zabiju tě." "Zkusil jsi mě zabít, zabiju tě." ()

Jeand´Boa

Váhal jsem nad o jednu hvězdičku nižším hodnocením...ale ne, musím přiznat, že toto se řadí k těm filmům s Fordem, na které se vždy rád dívám...je to možná zase to, co už jsme u něj viděli mnohokrát, ale je to zároveň to, co mu prostě jde a co umí podat dobře... ()

kabel

Myslím, že si Clancy zaslouží lepší zpracování jeho první "Ryanovky", ale jinak takový lepší, průměrný thriller. ()

Kingjiri

"Přece jsem tam nemohl stát jako dřevo a čumět jak střílejí do lidí. Bylo to ... zlo." Teda že bych byl nadšenej vážně říct nemůžu. Čekal jsem hodně akce a málo kecání. Jenomže podstatná část akce ve filmu byla na začátku, kdy Ford nestál jako dřevo a překazil atentát. Pak se dlouho jenom kecalo a já neměl daleko k tomu, abych naplnil Schwarzenbergovo heslo "Když někdo mluví blbosti, spím.". Ani akční závěr mě už nedokázal moc nadchnout. Celý mi to přišlo takový fádní, natočený spíš z povinnosti a Ford vypadal dost znuděně. Hodně průměrný a nevýrazný, což je docela škoda, tři slabší hvězdy. ()

Kremik

O ždibec horší než Hon na ponorku. Ale to je dáno tím, že knižní předloha je mnohem rozsáhlejší a sleduje více linií, tudíž je těžší to vše převést do filmu. Ale Harrison Ford je ten nejlepší Jack Ryan a Sean Bean je kvalitní záporák. Spokojenost. ()

waska

Jeden z těch lepších filmů o agentovi Jacku Ryanovi. Sean Bean by měl hrát jen záporáky, jdou mu vážně skvěle. ()

Petulka88

Tak tohle já rozhodně nepovažuju za žádné veledílo. Předvídatelný a zdlouhavý děj, místy až nuda. Jediné co tady stojí opravdu za zmínku je skvělé herecké obsazení. Jen kvůli němu a faktu, že je to skoro 20 let starý film, dávám 3*. ()

Ceberus

Podobně jako pozdější Fordův počin Firewall ani tento film nepůsobí jako typické áčko, přesto má svou kvalitu a jedno zhlédnutí lze bez problémů doporučit. Na rozdíl od Firewallu navíc obsahuje přece jen větší hereckou kapacitu na místě záporáka (Bean). Samuel Jackson má pouze epizodní roli. ()

Inozuka

Slušný thriller, který se snaží trochu nahlédnout do práce analytiků CIA a mnohem víc ukázat, co že jsou to ti IRA za parchanty. Tedy někteří z nich ... A až do akčních scén v poslední části filmu i docela dobrý. Pak to celé nabere takový ten klasicky US akčňácký tón neporazitelnosti amerického vojáka (ač v důchodu nebo na učitelském postu na akademii) a celé dost shodí dosavadní tón filmu. Jinak ale dobré a ač mám raději Jasné nebezpečí, tahle Ryanovka mě jednou za čas vždy potěší. ()

Acrobat

No možnože to bude tým, že Ryan ako postava muža je tak empatická, že človek by si pomyslel, že CIA sú dobráci. Ono Harrison je stávka na kancelársku istotu agenta snažiaceho sa ako zarobiť, tak aj ochrániť rodinu. IRA je povestne zásadová a Phillip Noyce si vyberá lepšiu chvíľku tento celý okruh osudu, nevhodnosti dať do prijateľného Hornerom posväteného obalu. Odstránila sa veľkoleposť a globánosť a zasadili sa tu korene odplaty, či ľudskej pomsty. Možno je to teda zásluhou Noyceovej réžie, že sa film aj po toľkých rokoch pozeral v tejto dobe príjemne a tzv. nerušivo. (videné 08.10.2020, PrimaMAx) ()

junxi91

No, váhal jsem, zda tomuto filmu dát tři nebo čtyři hvězdičky. Jack Ryan v podání Harrisona Forda je schopný jak fyzicky v akčních scénách, tak jako intelektuál a doktor. Trochu jako Indiana Jones. Na dovolené se svou rodinkou je ve správný čas na správném místě a při atentátu páchaného teroristy z IRy zachrání šlechtického nadčlověka lorda Williama Holmese. Přitom jaksi zabije mladého Patricka, jehož starší brácha je protřelý terorista Sean. A tak si pan Ryan vytvoří nepřítele na život a na smrt, za kterým stojí ti nejhorší zabijáci, hlavně tedy ta sexy zrzka, která vždy splní svůj úkol. Akce je zde poměrně dost, ale mohli z toho podle mě vytřískat mnohem více. Postupně se kolem něj začnou dít divné věci, jeho manželku s dcerou přepadnou na dálnici a ho chtějí zabít přímo před námořní akademií. Zdá se, že nemá chvíli klidu, a tak se rozhodně vrátit se k CIA a za každou cenu zlikvidovat Seana a tu zrzku. Závěrečná scéna s honičkou na motorových člunech působila trochu vtipně, ale konec dobrý, všechno dobré. ()

Likan7

Průměrný špionážní thriller, stále o level jinde než Jasné nebezpečí. I díky nelítostnému a výbornému Beanovi. Akce je ale málo a není moc nápaditá. Je škoda, že vynikající úvodní půl hodina je pak celkem zabitá průměrným zbytkem filmu. ()

Lokran

spousta nesmyslů ve scénáři a klasických klišé dělá z tohohle filmů opravdu jen průměr. navíc té akce tam na mě bylo prostě málo a když už byla, tak taková nemastná neslaná... jediní co mě trochu pobavilo byla závěrečná přestřelka v domě jinak nic. 50% ()

beso74

V dobe, keď na filmovom plátne vládli svalovci typu Ramba bol Jack Ryan vítaným osviežením, hrdina, ktorý sa nespolieha na silu svojich pästí schopných zložiť aj slona, palebnú silu svojho naolejovaného arzenálu zbraní pripomínajúcu ponuku stredne veľkého amerického obchodu zo zbraňami či, ako je to teraz, nejaké nadprirodzené schopnosti spôsobené uštipnutím pavúka alebo uhryznutím zúrivou starenkou. Jack je analytik a tak robí, čo mu ide najlepšie, analyzuje, vylučuje možnosti a rozoberá mieru pravdepodobnosti. Ja síce analytikom nie som, ale po dôkladnej analýze, ktorú som dal spraviť Jackovi, som dospel k názoru, že za menej ako 4 hviezdičky to nebude. Aj Keby sa IRA či nejaká ČERVENÁ FRAKCIA na hlavu stavali. Musím končiť, nejako záhadne mi vyplo svetlo v dome... :D :D :D ()

Shitonit

Ford dokonalej jako vždy, film mě táhnul od první minuty a nepřestal táhnout doteď. Těžko vopipndávat. Se musí vidět. takže dobrý...nee. Moooc dobrý !!! ()

papadoce

Poviem vám, že na tom Skajšoutajme nenájdete takmer žiadnu tučnú novinku, ale ak je na niečo dobrý, tak sa tam dajú skuknúť staršie klasiky. Otvára to možnosť si buďto po rokoch čo to pripomenúť alebo dokonca dobehnúť z mladosti zameškané. Toto je u mňa prípad dva. Starý Ford je mladším Fordom a naháňa sa tu s Írmi čo to dá. Navyše galgana tu hraje sympaťák a holofojtoš Šón Fazuľka a to je len dobre. Všimli ste si, že Bean je jedným z mála hercov, ktorým sedí rovnako dobre úloha hrdinu, galgana, alebo dokonca lúzra? Takých naozaj veľa nie je. Musím povedať, že aj na deväťdesiate roky to malo v prvej pol hodine dosť slabý spád, ale potom sa to trochu zlepšilo. Zároveň ale stále šlo čiste o Hollyúdsky stvárnenú IRA a pritom tak ťažká téma si zaslúži ďaleko tvrdšie spracovanie. Toto bolo proste tak jemne malinovkové, i keď sa to chcelo tváriť drsne. A asi to na tú dobu aj bolo pomerne drsné. Lenže ja to pozerám po prvýkrát po 31 rokoch a to stopy zanechá. Rovnako tak by bola chyba očakávať tu nejako viacej akcie. Tej je trošku na začiatku a logicky potom na záver, no medzitým sa hrajeme rýdzo na špionáž. Myslím, že ani za mladi by som z toho nebol unesený, no za tú odvahu haniť IRA dám také normálne tri. Ani plnotučné ani odtučnené. 58% a netreba to vidieť dvakrát. ()

maeb

Nadprůměrný triller s velkým množstvím minulých (Harris, Earl Jones), současných (Ford) a především budoucích hvězd (Bean, Jackson a Thora Birch). Nic víc, ale ani nic míň. ()

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (více)