Bývalý analytik CIA a námořní důstojník Jack Ryan je s rodinou v Londýně. Má tu nějaké přednášky a vzal s sebou i ženu Cathy a dceru Sally, aby si tu udělali dovolenou. Úplnou náhodou se stanou svědky teroristického útoku na člena královské rodiny, lorda Williama Holmese. Jack naprosto bez přemýšlení zasáhne a jednoho z útočníků zastřelí. Jedná se o ani ne sedmnáctiletého Patricka Millera, který spáchal atentát společně se svým bratrem Seanem a dalším mužem, který však unikl. Sean Miller je zatčen a postaven před soud. Jack Ryan, který byl při atentátu také zraněn, zůstává v Londýně, aby u soudu vypovídal. Při té příležitosti je za svůj čin povýšen do šlechtického stavu a smí užívat titul Sir. Sean je členem teroristické buňky, která se odloučila od IRA. Za svůj čin byl odsouzen do přísného vězení. Jeho spolupracovníci však Seana cestou do vězení osvobodí. Neváhají postřílet všechny členy doprovodu. Sean Miller a jeho parťáci prchají do severní Afriky, aby zde naplánovali další pokus o únos Holmese a cvičili se v bojových technikách. Sean Miller je však plný nenávisti vůči Ryanovi, protože zabil jeho bratra. Chce se mu pomstít a zabít jeho i jeho rodinu. S několika kolegy se vypraví do Ameriky, aby zde uskutečnil svůj plán. Jeho kolegyně Annette se pokusí zabít Ryana, zatímco Miller střílí na auto těhotné Cathy, která veze Sally ze školy. Jack Ryan se útoku ubrání, ale Cathy a Sally mají těžkou autonehodu. Miller usoudí, že se zabily a odlétá zpět do severní Afriky. Cathy je na tom po nehodě o něco lépe, ale Sally je zraněná velmi vážně a v prvních hodinách není ani jisté, zda přežije. Naštěstí se nejhorší předpověď nesplní, ale i tak musí Sally strávit v nemocnici dlouhý čas. Tento Millerův čin přiměje Jacka k tomu, aby se vrátil zpět do CIA, i když to původně neměl v úmyslu. Společně s kolegy a za pomoci satelitů pátrají po Millerovi a jeho bandě v Africe. Podaří se jim najít tábor v Libyi, kde se teroristé ukrývají. Jeho cílem je teroristy zabít. Na místo byla poslaná protiteroristická jednotka, která teroristy zlikviduje. Ryan a jeho kolegové vše sledují přes satelit. Nejsou však poznat obličeje a CIA netuší, že Miller a jeho kumpáni už v táboře nejsou. Vydali se do Států, aby se zde znovu pokusili o únos lorda Holmese, který má navštívit USA a při té příležitosti se sejít s Ryanem, jemuž vděčí za život. Holmes a jeho lidé navštíví Ryana a jeho rodinu u nich doma na rodinné večeři. Zpočátku jde všechno hladce a podle plánu, lidé se baví, ale pak náhle vypne elektřina. Venku je bouřka a velmi prší, zdá se, že to souvisí, ale Jack si všimne, že v nedalekém přístavu světlo svítí, a to nevěstí nic dobrého. Vychází najevo, že jeden z Holmesových lidí je s teroristy spojený... (TV Prima)

Lacike

Jedna sa o nesurody mix klasickeho tupeho akcniaku a Ryanovsky inteligentneho thrilleru v ktorom poriadne nefunguje ani jedna stranka. Na akcny film tu ja prilis malo akcnych scen a su fadne natocene a na politicky thriller je pribeh prilis plochy a predvidatelny, takze postrada potrebne napätie. Herci to uz tiez nezachrania. Je tu kopa znamych tvárí, ale priestor aspon trochu vyniknut tu ma jedine Ford a Bean. Ale aj oni predvadzaju len svoj tuctovy standard. Film je tak na jedno pozretie, ale existuju podstatne lepsie natocene Ryanovky (napriklad druha Ryanovka s Fordom). 5/10. ()

Agatha

Thriller s lehkým politickým podtextem si vždycky najde své publikum. Navíc když hlavní roli hraje Harrison Ford, nejlepší volba pro pozdní večer. Také Anne Arher jako Fordova manželka působila věrohodně a roli milující matky zvládla s šarmem. Patrick Bergin jako terorista se svým kamenným výrazem také bez chyby. Dobře propracovaná zápletka, plno napínavých a akčích míst - dobrá zábava a akční thriller jak má být. ()

Terva

CITÁT - Nevím, proč kryješ takový zbabělce.......... Americký turista v Londýně, zabrání teroristickému útoku na královskou rodinu. Thriller o pomstě z Harrisonem Fordem. Ve své době určitě nadprůměrný film. Dnes by však v přetechnizovaném digitálním světě moc neuspěl. Jako retro snímek však stále dobré. ()

JohnCZ

Patriot Games je diametrálně odlišné pokračování. Vlastně nebýt jména hlavního hrdiny (Jack Ryan), tak si tenhle film s Honem na ponorku ani nespojím. Patriot Games je především typická Fordovka, žádné zdlouhavé politické kličky se nekonají. Přesto je tempo spíše pomalé (výrazněji graduje až závěr) a film jako celek je nepříjemně odtažitý až chladný. K tomu dopomáhá minimalistická, leč působivá, Hornerova hudba tak trochu (spíš hodně) vypůjčená z Aliens. Sean Bean jako ne moc chytrý záporák je parádní jako vždy. Patriot Games sice není nijak originální, ale má takové to kouzlo dobrých 90's thrillerů. ()

Blofeld

Film s atmosférou, skvělým Fordem, kapitánem Hastingsem v malé roli, ale něco tomu chybělo. A já nemůžu zaboha přijít na to, CO... ()

corpsy

Excelentná ryanovka s perfektným Harrisonom Fordom ( podľa mňa najlepšie stvárnil postavu Jacka Ryana ). Film ani v jednom okamihu nenudí a pumpuje divákovi vynikajúcu hollywoodsku akčnú zábavu. ()

nervoznideda

jacku musíš ho zničit jakkoli říká jeho žena Anne Archer , to také říká zabij ho Vincent Gardenia Det. Frank Ochoa bronsnovi Paulu Kerseymu v přání smrti 2 :-) ()

Lokutus

Jakýsi odpočinkový sequel mezi Honem na ponorku a následujícím Jasným nebezpečím, Ford se ve své roli teprve zabydloval a tak není divu, že film působí poněkud nepříjemně roztahaným a plytkým dojmem. ()

fannah

Výborný thriller se skvělým obsazením a docela dobrým scénářem. Mně osobně se to líbilo a vzhledem k roku natočení je to nadprůměrný thriller. ()

NinonL

Pozitivně hodnotím výkon Seana Beana, jehož nenávist a fanatismus z filmu doslova vyzařovaly. Harrison Ford nakonec zoufalce taky umí. ()

MATADOR

Tak nějak jsem tajně doufal, že se bude jednat o napínavý thriller. I když zrovna tohle divák nedostane, je mu nabídnut velmi zdařilých 111 minut zajímavé hry. Ze které klasicky vyjde pouze jeden vítěz. ()

salalala

Slibný začátek, svižná akce. Bohužel potom tempo opadne a film se vleče. Fordovi akční role drsňáků moc nesedí, tady někdy působil spíš směšně. Z herců stojí za zmínku asi jen standardně dobrý a opět zlý Sean Bean. Dalších velkých herců tu bylo hodně, ale spíše na efekt, kdyby jejich role hrál někdo jiný, dopadlo by to víceméně stejně. Dialogy někdy váznou, jinak je to příjemná oddechovka na jediné zhlédnutí. Noyce se mi nezdá být kvalitním akčním režisérem, někdy se mu to rozpadá pod rukama. Ale ten film za to stojí, spíš bych dal tak tři a půl, to tu ale není, tak musím dát tři. ()

FilmFan24

Druhé filmové setkání s analytikem CIA Jackem Ryanem tentokrát v hereckém podání Harrisona Forda nám tentokrát představuje především rodinné zázemí hlavního hrdiny. Poté, co je Ryan svědkem atentátu na člena královské rodiny v Londýně a přičiní se o jeho záchranu se bohužel on sám a jeho nejbližší stávají terčem atentátníka. A pro záchranu rodiny je Jack ochotný udělat vše. Thriller, jehož hlavní devizou je napětí i v dialogových scénách a charisma Harrisona Forda, kterému bezezbytku věřím, že si s ním není radno zahrávat. ()

Martin741

Ono je to sice hlupy spionazny fryler s trojpismenkovou organizaciou,  na cele s Fordom, ale ma to taky smrnc, ze divaka film okamzite vtiahne do deja a to tak, ze velmi. 80 % ()

roorybacky

V den zveřejnění tohoto komentáře film dávali v televizi a bylo to tehdy NA DEN PŘESNĚ 13 let, co jsem jej poprvé viděl (tedy 8. 10. 2007) a tehdy jej zde hodnotil dvěma hvězdami. Náhoda? Nikoliv. Znamení? Ano. Čeho? To už vám tak jistě nepovím. Teď k filmu samotnému. Před oněmi 13 lety jsem jej viděl v televizi a s dabingem, po těchto 13 letech jsem jej viděl na notebooku a v originále. Časy se mění a život s nimi, ale to jen tak na okraj. Jak už moje aktuální hodnocení napovídá, film jsem si po těch letech užil mnohem více než napoprvé, a to až do té míry, že nejsem schopnen mu v podstatě nic vytknout. ()

Lopic

Harrisona mam proste rad a zeru mu uplne vsechno. Tohle byl slusnej thriller, tempo nebylo nijak prevratny, ale na pohodovej vecer u televize jako delany. ()

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (více)