Že se kariéra Clinta Eastwooda odvíjela především ruku v ruce s kouřícími hlavněmi koltů a s westernem jako takovým, je poměrně známá věc. A jednou z prvních kovbojek, na kterých dnešní držitel čtyř Oscarů participoval, natočenou ovšem až po Leoneho „dolarové trilogii“, byl právě western režiséra Teda Posta Pověste je vysoko z roku 1968. Clinta Eastwood hraje mladého oklahomského rančera Jeda Coopera, který na konci 19. století vinou devíti lynčujících samosoudců, jež ho obvinili z krádeže dobytka a z vraždy farmáře, nyní visí na stromě a čeká na milosrdnou smrt. Ze spárů zubaté ho ale na poslední chvíli zachrání projíždějící šerif Dave Bliss. A dá mu krom života ještě něco navíc. Poté, co se zjistí, že je Jed nevinen, ho vyzbrojí možností pomstít se. S odznakem ruky zákona a s devíti zatykači má nyní za úkol pochytat všechny muže, kteří ho málem zavraždili. Za zmínku jistě stojí i fakt, že western Pověste je vysoko byl prvním snímkem vzešlým z Eastwoodovy vlastní produkční společnosti The Malpaso Company. (oficiální text distributora)

zigíš

Podivný mix nálad i žánrů, od stylovosti a nadsázky spaghetti westernu, přes melodrama až po seriózní rozpravy o povaze morálky a v tom všem mrákotně se orientující Clintův charakter. Zvláštní, že venku je to tak ceněný film. ()

Autogram

Vešania je tu nadostač pre každého sadistu. No okrem toho a ešte nesmrteľného Clinta ma v tomto westerne nič viac nezaujalo. ()

jatamansi

Další z řady kovbojů Clinta Eastwooda, ovšem film s netradičním začátkem. Jen by mne zajímalo, zda se čistě z lékařského hlediska dá takové pověšení přežít. Při sledování jsem se ale poprvé dozvěděla, jaký skutečný význam má spojení „proklatej vůz“, které jsem znala jen z písničky. Člověk není nikdy dost chytrý a nikdy neví, kdy se co přiučí. Pěkné, úhledně namotané oprátky na fešném čistém lešení. Že by zrovna zrenovovali šibenici? Noční zvuky při zkoušení s pytlem působivě děsivé. Co se musí Clintonovi uznat je sošné tělo a perfektní chůze, šlechtické držení hlavy. Lenivé, ospalé kočičí pohyby, přecházející v bleskový postřeh při tasení zbraně. A tak jen sledujme, jak si poradí s 9 muži, co jej původně věšeli. S více odbočkami za spravedlností. ()

Aqualung

Začíná to téměř nepřípadně. Hrdina přežije vlastní smrt a je mu umožněno pomstít bezpráví, kterého se na něm dopustilo pár chlapů, kteří udělali hrubou chybu. Je mu, kupodivu, dopřáno přežít druhou vlastní popravu, tentokrát deštěm kulek, aby dokončil své dílo. Čas mezi těmito dvěma pokusy ho zabít je vyplněn mírně šedivým, či spíše bezbarvým příběhem. Msta je dokonána, ale přechází tomu jakýsi pokus o happy end. No Hodný,zlý a ošklivý byl mnohem a mnohem lepší..... ()

OughJay

Až Eastwood jednou zemře, bude svět postrádat tu největší westernovou legendu... Hang'em High není buhvíjak sofistikovanej a promyšlenej western, ale on ho prostě opět posouvá o úroveň vejš. Mě už snad stačí vidět jen ty jeho grimasy a dvě hvězdičky dávám zadarmo :D Pro lepší hodnocení to možná chtělo o něco monumentálnější závěr, byla škoda, že 3, co ho chtěli pověsit, nechal dá se říct utýct. Chyběla mi tady rychlost jeho koltu no, ale co se dá dělat :) Překvapil mě hudební motiv, kterej kdyby se ve filmu ozýval častějc, mohlo to tomu dát ještě větší rozměr. Morriconova hudba zněla v dolarový trilogii taky vesměs pořád a odvedla třetinu práce, tohle moh bejt podle mě podobnej případ a vidim v tom nevyužitej potenciál, kterýho je fakt škoda. Od televize jsem ale v žádnym případě neodcházel zklamanej, Clint je prostě Clint... :) ()

Šakalík

Tohle není úplně typický western, byť se snaží navodit atmosféru spaghetti westernů snad v každém záběru. Jenomže scénář se ubírá poněkud jinou, ne tak jednoznačnou cestou protože se tady přetřásá poněkud nedokonalý trestní systém tehdejší doby (několik odsouzených na smrt si to asi ne tak úplně zasloužilo). Eastwood se kolem toho motá coby federální šerif, který má ve skutečnosti jeden jediný cíl – dostat ty mrzáky, kteří ho pověsili na strom. Z toho je patrné, jak tenká je hranice mezi spravedlivou pomstou, lynčováním a mnohdy nepříliš spravedlivým soudním procesem. Každopádně western to je solidní. Zase tak moc se v něm nestřílí, občas se to docela vleče, ale celkově to je myslím docela obstojný film. Zajímavý na něm je otevřený konec – to se v daném žánru zas tak často nevidí. ()

KoRner

Pre mňa dosť sklamanie. Tento film ani nevie ako sa má tváriť, či je to honba za pomstou alebo po odpustení. Aj na špagety to má silne trashový scenár. ()

Han22

Eastwoodův první ryze americký western. Devět mužů při lynči pověsí nevinného muže za domnělou krádež dobytka, ale ten je zachráněn, soud ho uzná nevinným a soudce z něj udělá maršála s pravomocí lynčovací skupinu zatknout. Podle námětu bych čekal přímočarou nekompromisní cestu za pomstou, ale je to pravda tak napůl. Hrdina se sice vydává v sérii dobrodružství za devítkou, ale mezitím je to i drama. O spravedlnosti, která je občas slepá, omylná, zvlášť když ji představuje jediný soudce na obrovském území. O tom, že hranice mezi lynčem, pomstou a zákonou spravedlností je velice tenkrá, zvlášť když to tak či tak končí na šibenici, která je je mimochodem ústředním motivem celém filmu. Nebyl to tedy akční nářez, ale rozhodně výborný film u kterého jsem se nenudil. ()

Ještěřák

V hlavní roli napůl oběšený Clint Eastwood, největší hadojed západně od Santa Fé, co dokáže jednoho člověka zabít dvakrát. To je přesně to, oč tu běží. O nic jinýho. Bez Klinťáka by to byla nicneříkající filmová tragédie! Joey v Přátelích tuhle povídal Čendlerovi, že není dost tvrdej na to, aby se mohl jmenovat Clint. Jo, jo. Ten eastwooďácký mám-to-v-piči-smus za každé situace a testosteron stříkající ušima dělal westerny Westerny, a právě proto, že je momentálně není už moc na komu postavit, žádný pořádný skoro nevznikaj. Mimochodem, už jsem se zmiňoval, že v tom hraje nějaký Clint Eastwood, a že je docela dost dobrej? ()

Mikino00

Celkově slabý film korunuje konec, kterým si snad tvůrci chtěli hrát na hlubokomyslné a morální a tak film vlastně neskončí a celé to vyšumí do prázdna. Clint za celý film vystřídá dva pohledy a hraje si "správňaka" hodně nepřirozeně. ()

Garch

"...ať se houpou" . Jeden z dnes už klasických westernů s dobrým příběhem. Za zmínku stojí i výborná hudba a český dabing, ze zlaté éry. Při poslechu originálu je zajímavé, jak tichý hlas zde Clint Eastwood má. PS: na začátku zajímavé umělé dýchání, po zálesácku. PPS: Hromadná poprava = zábava pro celou rodinu (kupte si preclíky, limonádu a vemte děti na ramena...) ()

Milky.

Hodně lidí říká "realistický western" ale hned úvodní objevení oběšence a okamžité vzkříšení mi až tak realistické nepřijde, ale budiž. Za mě příjemně strávený odpočinkový večer. Na Inger Stevens se mi dívalo velmi dobře. Tyhle polospálené tvrdé severské obličeje úplně miluju. Škoda toho, jak dopadla o dva roky později, Hollywood asi není pro každého. Jinak Eastwood spolehlivý jako vždy. Jediné co mi chybělo byl nějaký údernější konec a kratší délka. ()

jilda

Je to průměrný western, rozhodně jeden z nejslabších Clintových filmů. Chytlavá a povedená je hlavní melodie. ()

modista

Mimo Eastwooda se mi v tomto filmu líbil i Ben Johnson jako šerif Dave Bliss a zvláště Pat Hingle který se skvostně zhostil role soudce Adama Fentona. ()

Hapretor

V rámci westernu mě toto dostalo. Místy vtipné, místy drsné, nenudí. Western by se dal definovat dvěma slovy: Clint Eastwood! ()

RakeW

Velmi prostý a trochu zbytečně dlouhý westernový příběh s pár nepříliš zajímavými vedlejšími linkami (dojde i na romantiku), který stojí na šarmu nesmrtelného (doslova) Eastwooda. Jako bonus film přináší snad zjednodušený, nicméně od pravdy příliš neodtržený pohled na tehdejší utváření amerického "státu a práva" i s postavou "oprátkového soudce". Hlavní věšící scéna je sama o sobě na pět hvězdiček. ()