Přání smrti

Death Wish

Prianie smrti

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1974, 93 min

Ano, někdy mám taky přání vzít spravedlnost do svých rukou. Tehdy, když slyším nebo vidím, že spravedlnost si zapoměla své váhy doma a nesundala si pásek z očí. To se u nás v Českém kocourkově stává bohužel často. Na těch pěti hvězdičkách trvám, ať si ti rádoby velkorysí demokrati říkají co chtějí o vině a souvisejícím trestu. Možná, až by se stalo něco podobného jim, dívali by se na věci poněkud jinýma očima.(15.8.2007)

Po westernech Johna Forda oslavujících vítězství práva nad zbraní, přichází v sedmdesátých letech vystřízlivění. Právo je slabé a neefektivní (viz scény z policejní stanice), a tak se vrací nostalgie po vládě trvrdé ruky šerifa nad městem (westernová vesnice). A filmovým ztělesněním této nostalgie jsou - Dirty Harry (Eastwood) a Kersey (Bronson). Ale zatímco Eastwood udržel kvalitu svých harryovských filmů na slušné úrovni, Bronson se po tomto vcelku dobrém úvodu propadl o několik stupňů níže. A je to škoda, protože jednička není špatný film. Bronsonova motivace a přerod jsou uvěritelné a pochopitelné - okolí jeho bytu, který koupil za těžký peníz, se mění v ghetto a nikdo mu nemůže pomoci.(4.1.2012)

Film jsem poprvé viděl až dnes(2010), takže nevím co jsem měl nějak očekávat, brutalita o který tenhle film prakticky je, už moc nenadchne, ale Bronson s bouchačkou střílející hajzly je fakt dokonalost. K tomu taky dokonalá hudba. No jsem spokojen, ale 5* dát bohužel nemůžu, přeci jen jsem se necítil plně spokojen, ale film dobrý to určitě je.(12.12.2010)

Myslel jsem, že jde o béčko, kde Bronson s raketometem a brokovnicí čistí New Yorské ghetto od lidské špíny, to jsem si asi pamatoval špatný díl, protože zde na mě vybafl vcelku komorní film o velké ztrátě a pomstě aplikované ne na jedince, ale obecně na skupinu. Prvních několik minut působí velice kýčovitě, když musíme sledovat extrémně zamilovaného Bronsona se svou ženou trávící romantickou dovolenou na Hawaii, přičemž všichni víme že jeden(a) z nich to má spočítané, tvůrci nám však chtějí ukázat, že to byla fakt velká láska. Zde ještě stále přetrvával původní dojem, že jde o nablblé béčko. Pak ale přijde návrat do špinavých ulic New Yorku, kde mlaďoučký, ale zatraceně slizký pouliční kriminálník Jeff Goldblum s partou ve velmi syrové a naturalistické scéně zabijí Bronsonovu ženu a znásilní dceru. Zdrcený Bronson odjíždí pracovně do pistolnického městečka Tusconu, kde se naučí se zbraní (mimochodem celé Tusconovské intermezzo je povedené a zábavné) a po návratu bere spravedlnost do vlastních rukou. Ne však způsobem, že jde trapně přímo po vrazích své ženy, nýbrž se toulá nočním NewYorkem a zabíjí každého kdo se ho pokusí okrást, čímž se posléze stává pro místní lidi hrdinou zvaným „Domobranec“, který podněcuje ostatní obyvatele velkýho jabka vzepřít se proti vysoké míře zločinnosti. Myšlenka filmu, ač velmi jednoduchá je velice nosná a je zpracována způsobem, který je oprostěn veškerých patetických kýčů a plkavého patriotismu, čímž se stává skutečně uvěřitelná a o to více fascinující. SPOILER: Například fakt, že vrahové Bronsonovy ženy zůstanou nepotrestáni je příjemný závan realismu, který jsem upřímně nečekal (byl jsem smířen s faktem, že poslední oběti „Domobrance“ budou právě tihle tři zlodějičci, kteří se před smrtí nějak prořeknou, pomsta by tak byla uzavřena). Charles Bronson válí jako ďábel, nikomu jinému bych ten kamenný výraz, vnější sílu a chladné jednání při zjištění ztráty milovanémanželky nevěřil, jako tomuhle na první pohled ostrému chlapovi! Debilní komentáře: Matty(4.12.2008)

Jojo, tak se nám tady ukázalo, jak zhruba to vypadá, bere-li se zákon do vlastních rukou. Na jednu stranu víme, že něco takovýho nevede k ničemu dobrýmu, na stranu druhou ovšem nemůžeme opomíjet fakt, že zákon pro takovou svoloč žádnou nápravu nemá, protože když někdo dokáže ubít člověka k smrti pro vlastní potěšení, tak si žádnou šanci nezasluhuje. A žádné vězení někoho takového nedokáže napravit.(12.7.2009)

• - V původní novele byl Paul Kersey účetním, ve filmu je architektem. (-bad-mad-wolf-)

• - Novelu, podle níž byl film natočen, napsal Brian Garfield roku 1972. Šlo o první jeho knihu, která byla zfilmována. (-bad-mad-wolf-)

• - Toto je jediný film zo série Túžba smrti, ktorý mal premiéru v 70. rokoch. (m.a.t.o.)