Francouzská revoluce

(TV film)
  • Francie La Révolution française (více)
Francie / Itálie / Západní Německo / Kanada / Velká Británie, 1989, 335 min (Alternativní 360 min, Televizní verze: 4x90 min)

Klaus Maria Brandauer, Jane Seymour, François Cluzet, Jean-François Balmer, Andrzej Seweryn, Marianne Basler, Raymond Gerôme, Peter Ustinov (více)

Ku každému povstaniu a vzbure dochádza z dôsledku veľkého útlaku. Francúzsky panovník Ľudovít XVI požiadal 5.5.1789 poslancov o navýšenie finančných prostriedkov v štátnej pokladnici z dôvodu veľkých výdavkov. Získanie financií sa malo vykonať formou zvýšenia i tak vysokých daní pre neprivilegované obyvateľstvo. Do toho sa pridala katastrofálna neúroda. Ľud sa vzbúril proti kráľovi a dňa 17. júla 1789 dobil kráľovské väzenie Bastilu. Vzorom povstalcov sa stala americká revolúcia. V roku 1792 povstalci zrušili monarchiu a na nasledujúci rok na gilotíne popravili Ľudovíta a jeho manželku Máriu Antoinettu. Revolučná vláda musela odrážať útoky okolitých štátov, ktoré sa obávali, že k nim preniknú revolučné myšlienky. (andykovac)

Prochy

Doporučujem si jednotlivé zobrazované udalosti (napr. útok na Bastilu, Masaker Champ de Mars, Septembrové masakre 1792, Obdobie teroru) alebo aj osoby odkonzultovať s AI. Prehĺbi to zážitok z filmu. ()

P/\/EL

Viděl sem druhý díl - výpravné, ale svým způsobem dosti patetické.....řada věcí je až kýčovitá.....a neautentická........prostě televizní zálěžitost: o masách pro masy.....svým způsobem možná by se to dalo brát i jako určitá novodobová polovzdělávací polopropaganda...................kamera je spíše podprůměrná, herecké výkony nepoměrné, velmi laciné jsou ty pokusy začlenit tam občas někoho anonymního z lidu.....................neustále se tam opakuje jeden a týž typ davu : všichni veselí, samá legrace, vtip a sem tam nějaký fanatik-provokatér...................francouzská revoluce byla prostě šílená.......ústava - resp. deklarace práv a svobod občana byly jediné pozitvní věci, které přinesla....ovšem někdy to muselo přijít..........většiná lidí padla vlastně zbytečně.........nakonec....no, vždyť víte...revoluce šla brzo do kytek.....a pak ty války................................Král je zde ale vylíčen vlastně pozitivně - kultivovaný a odvážný člověk................a ostatní...intrikáni, psychopati apod. ()

raininface

"Snil jsem o republice, kterou by obdivoval celý svět. Nedokázal jsem uvěřit, že by v lidech bylo tolik nenávisti a nespravedlnosti." Z dopisu Camilla Desmoulinse, který napsal své manželce z vězení před popravou. ()

batik

Pre mňa skorej sklamanie. TV-séria natočená pri príležitosti 200stého výročia Veľkej francúzskej revolúcie. Za kladnú by som rozhodne považoval pomerne veľkú výpravu, obsadenie známych hercov, podarená hudba. Horšie je to už s hereckými výkonmi jednotlivých protagonistov a scenárom alebo skorej s vykreslením jednotlivých udalostí. Divým sa, že si Francúzi nedali viacej záležať na spracovaní, jednoznačne najvýznamnejšej udalosti svojich a európskych novodobých dejín. Naozaj by som nečakal toľko nepresností, či skorej čudných výkladov udalostí. Diskutabilné vykreslenie jednotlivých postav a ich významu pre chod udalostí. Uvediem len niekoľko príkladov. Za všetky a asi najviac do očí bijúci, Danton a Robespierre. Vôbec som nepochopil, z akého dôvodu bol Danton tak idealizovaný, zatiaľ čo Robespierre bol zobrazený úplne a jednoznačne negatívne. Alebo, prečo sledujeme počínanie týchto dvoch na začiatku revolúcie, kedy bol ich vplyv na chod udalostí absolútne mizivý. Ďalej, vnímanie kráľovskej rodiny. Zobrazenie kráľa i jeho manželky, ktorá bola vyslovene prezentovaná, ako obeť. A tak ďalej, dalo by sa toho napísať aj niekoľko strán. Naozaj nechápem a deťom na hodinách dejepisu rozhodne nepúšťať. 55% ()

Portman01

Dopozerané a mal som skutočne pri niektorých scénach zimomriavky. Tak detailne natočený príbeh o Veľkej francúzskej revolúcií sa nevidí len tak hocikde. ...čo sa týka Ľudovíta XVI mne ho v každej scéne, kde si ten ľud až priveľmi dovoľoval a on sa tak veľmi snažil pomocť a vyhovieť, bolo veľmi ľúto. V podstate on a jeho rodina si odpykali to, čo jeho predchodcovia na tróne zavinili. Hlavné postavy t.j. Danton, Kamil a Maximilian: Každú vetu som im uveril. Bolo to naozaj presvedčivé. Ešte som si aj pozrel na internete nejaké skutočné portréty postáv a porovnal z hereckým obsadením a úplne sa podobali. (hlavne Ludovít XVI a Robesppiere). Je vidieť, že si dali tvorcovia záležať. Politika spojená so skutočnými príbehami ľudí francúzskeho národa, všetkými milovaný Lafayete, cieľavedomý Robesppiere, ktorý až do poslednej chvíle veril, že koná dobro, koná správne a teror počas "vlády gilotíny." Mám rád históriu, no tento film som si pozrel hlavne kvoli nadchádzajúcemu Assassins Creed Unity, aby to potom malo tú správnu atmosféru. 5 hviezdičiek, no bez váhania by som dal aj šesť ak by sa dalo. „Liberté, égalité, fraternité“ ()

omega_SK

Na tak pridlhe NiČ dufam uz nikdy nenatrafim ..... tunajsie katastrofalne prehnane hodnotenie sa da vysvetlit jedine tak, ze to hodnotili mimoni alebo zhulenci, ci najskor zhuleny mimoni. ()

mapollam

Aj vďaka takýmto filmom (a knihám ako Joseph Fouche od Zweiga) viem, ako málo poznám komplikovanú históriu tých rokov. Aké ušľachtilé boli Lafayetove myšlienky, aké červené boli reči Marrata a radikálov. Veľmi oceňujem snahu čo najpresnejšie rozpovedať príbeh revolúcie, bez čiernobieleho videnia. ()

dalia

Velmi povedené, souhrnné a dosti detailní a přitom přehledné zpracování událostí od počátku revoluce po Thermidor. Výborné herecké výkony, přesvědčivé masové scény, autenticky působící prostředí. Je zde dobře vystižena i proměna a vývoj jednotlivých postav, např. u Robespierra je ta proměna velmi přesvědčivá. Film se také poměrně přesně drží historických událostí, nic z těch důležitějších nepomíjí a má tak prakticky "učebnicový" charakter v dobrém slova smyslu, Jean Tulard v roli historického poradce se nezapře. Zároveň ale film není "suchým" výkladem a nepostrádá ani emočně silné scény, hlavně ty, v nichž si uvědomíme, jak tenká je hranice mezi krásnými ideály a krvavými excesy. Vůbec nejpřesvědčivější pro mne byli představitelé Dantona, Robespierra a Ludvíka XVI. ()