Francouzská revoluce (TV film)

• německý

Die französische Revolution

• francouzský

La révolution française

• italský

La rivoluzione francese

Drama / Historický / Válečný

Francie / Itálie / Západní Německo / Kanada / Velká Británie, 1989, 4x98 min

Klaus Maria Brandauer, Jane Seymour, François Cluzet, Jean-François Balmer, Andrzej Seweryn, Marianne Basler, Raymond Gerôme, Peter Ustinov, François Levantal, Sam Neill, Claudia Cardinale, Vittorio Mezzogiorno, Jean-François Stévenin, Gabrielle Lazure, Massimo Girotti, Michel Galabru, Mike Marshall, Michel Duchaussoy, Philippine Leroy-Beaulieu, Christopher Lee, Marie Bunel, Jean Bouise, Hans Meyer, Jean-Yves Berteloot, Peter Hudson, Geneviève Mnich, Sebastian Roché, Samy Naceri, Dominique Pinon, Georges Corraface, François-Eric Gendron, Yves Beneyton, Michel Subor, Hanns Zischler, Franck Capillery, André Farwagi, Ronald Guttman, Renaud Marx, Jean-Marie Lemaire, Yves-Marie Maurin, Daniel Langlet, Henri Serre, Jean Bouchaud, Liliane Rovère, André Penvern, Jean-Paul Bonnaire, Muriel Brener, Diane Delor, David Martin, Geoffrey Bateman, Nicole Gueden, Raphaëline Goupilleau, Jacques Ciron, Christopher Thompson, Michel Melki, Sady Rebbot, Jacques Penot, Michel Voletti, Mireille Franchino, Philippe Landoulsi, Steve Gadler, Fabienne Tricottet, Louise Boisvert, Jacques Vincey, Jean-Marie Bernicat, Alain Payen, Bruno Raffaelli, Bruno Cécillon, Louison Roblin, Philippe Chemin, Daniel Briquet, Sylvain Clément, Yvan Varco, Marc de Jonge, Jean Boissery, Jean-Gabriel Nordmann, Sylvie Flepp, Nicolas Serreau, Nadia Vasil, Alain Frérot, Steve Kalfa, Frédéric Witta, Patrick Tessari, Jean-Pierre Laurent, Mario Luraschi, Jean-Claude Dumas, Rémy Roubakha, Jean-Pol Brissart, Geoffroy Thiébaut, Jay Benedict, François Clavier, Claude Aufaure, Tomasz Bialkowski, François Lalande, Serge Dupire

S hodnocením jsem trochu na vážkách, protože nevím, zda hodnotit subjektivně, nebo objektivně. Zasluhovalo by si to oboje, tak to zmíním do komentáře. Velkou chybou tohoto filmu je, že je dost nesrozumitelný pro někoho, kdo nezná francouzskou historii a nezná základní body francouzské revoluce. Mezi takové se bohužel řadím já, a můžu říct, že mnohem větší část filmu, než bych chtěla, jsem nevěděla o co jde, co se děje, proč se to děje, kdo co chce, proč to chce nebo kde se zrovna nacházíme. Tento film je braný hodně do hloubky, hlavně co se veškeré politiky týče. Umožní nám podívat se hodně do zákulisí všeho, co se dělo, můžeme více poznat jednotlivé postavy revoluce. To je to, proč tento film dozajista velice ocení někdo, kdo již něco více o francouzské revoluci ví. Pro takového člověka je tento film rozhodně velikým přínosem. Naopak si tím už tak jistá nejsem, proto dávám 3*. Radši bych méně těch podrobností k ničemu, výměnou za občasný náznak toho, co se děje.(8.9.2009)

K plnému počtu mi chybí více fikce, dramatu v pravém slova smyslu. Je to puntičkářsky přesně (a skvěle) natočený dějepis. Právě pro onu úpornou snahu se mi zdá, že se trochu vytrácí prokreslení typologie postav, detaily z jejich soukromého, nikoliv jen dějinotvorného života, což dramatu zpravidla dodává šmak. Ale celkově je to nádherné, velkoryse pojaté pokoukání.(13.11.2009)

Tak takhle si představuji velkolepou historicky věrnou fresku. Nechybí vynikající herecké výkony, propracovaný scénář i postavy, výprava, věrnost historickým událostem. Francouzská revoluce je téma samo o sobě tak fascinující, že odbýt to nějakým nekvalitním paskvilem by byl přímo hřích proti lidu :), naštěstí toto je případ takřka dokonalého převedení dějin do filmové podoby, které je stejně kvalitní jak v masových davových scénách, tak při komorních rozhovorech a osobních střetech jednotlivých protagonistů. Málokdy se stane, aby takovýhle projekt dokázal udržet kvalitu v obou rovinách. Tu a tam je možná některý projev poněkud posunut vprospěch divákovi, ale tyhle menší nepřesnosti resp. umělecká licence nevadí, pokud nejdou proti historickým událostem jako takovým. Proč tak nedopadl Napoleon :((. "Privilegia ze světa nikdy nezmizí. Možná sem tam změní majitele, ale zůstávají."(12.10.2005)

Minisérie má čtyři díly, první dva nesou podtitul Léta naděje, druhé dva Léta zběsilosti. Výstižné. Při sledování scény, kdy se na svatbě Camila Desmoulinse a Lucill Duplesisové sejdou jejich přátelé (Brisot, Danton, Robespierre) a společně se veselí, člověku přeběhne mráz po zádech, když si uvědomí, že už pár měsíců nato se začali vzájemně posílat pod gilotinu. Mimochodem - vypnout více než šestihodinový seriál po dvaceti minutách a stěžovat si, že mu údajně chybí to či ono (ač ve skutečnosti nic z toho nepostrádá) je poněkud... ukvapené.(29.6.2007)

Vizuálně snad až >pimprlově< pojatá >historie< aneb pateticky mýtutvorný epos ryze televizního kalibru, dobově hvězdně sice obsazen, rutinně však natočen a krom občasného (místy až směšného) přehrávání hvězd i komparsu vcelku jalově odehrán... . . . V kombinaci tuzemského televizního uvedení s ořezem obrazu (z formátu 1,66:1 na 4:3) a hlavně s tradičně debilním a zvukově plochým českým dabingem (mmj. třeba výkřiky a atmosféra v davových a vůbec exterierových scénách...) působí pak tohle dílo - zvláště ve vypjatých momentech - místy až nechtěně komicky, vskutku prostě hodno předhození prostému a prostoduchému masovému diváckému stavu a jeho stádně-uživatelským vidláckým tužbám a moresům... :-[ . . . P.S. Nakonec pak snad nejvíce pozitivní jev jako odměna za svým způsobem protrpených 360 minut je zjištění, že >nezlomný lidský duch< stará se o neustálé opakování historie a nakonec to stádo prostě nikdy nezvítězí nad všemi těmi psychopaty, vrahy, zloději, korupčníky atd etc (čili "politiky"), posedlými mocí a ohánějícími se vůlí a blahem lidu. Tak jen tak ale fakt nevím, co je vlastně horší... :-( - - - - - (Poprvé sledováno po čtyři dlouhé večery za porevolučně pozdního léta l.p. 2009 na ČT2, komentář zde jako sedmnáctý - 22.9.2009)(22.9.2009)

• - Film byl natočen k 200. výročí Velké francouzské revoluce a byl v podstatě státní zakázkou. Projekt podpořila i francouzská ministerstva kultury a obrany. Na vzniku se podílelo celkem šest společností z Francie, USA a Itálie. (argenson)

• - Scény dobytí Bastily byly natočeny na hradě Tarascon v jižní Francii, který se dnes již neexistující pevnosti architektonicky značně podobá. (argenson)

• - Počet obětí teroru, který rozpoutal Maximilien Robespierre, není přesně znám, protože většina záznamů se do dnešních dnů nedochovala. Mnozí odborníci se ovšem shodují na tom, že pod gilotinou mohlo skončit až o 40 000 lidí. (Petulka88)