poster

Francouzská revoluce (TV film)

 • německý

  Die französische Revolution

 • francouzský

  La révolution française

 • italský

  La rivoluzione francese

Drama / Historický / Válečný

Francie / Itálie / Západní Německo / Kanada / Velká Británie, 1989, 4x98 min

Hrají:

Klaus Maria Brandauer, Jane Seymour, François Cluzet, Jean-François Balmer, Andrzej Seweryn, Marianne Basler, Raymond Gerôme, Peter Ustinov, François Levantal, Sam Neill, Claudia Cardinale, Vittorio Mezzogiorno, Jean-François Stévenin, Gabrielle Lazure, Massimo Girotti, Michel Galabru, Mike Marshall, Michel Duchaussoy, Philippine Leroy-Beaulieu, Christopher Lee, Marie Bunel, Jean Bouise, Hans Meyer, Jean-Yves Berteloot, Peter Hudson, Geneviève Mnich, Sebastian Roché, Samy Naceri, Dominique Pinon, Georges Corraface, François-Eric Gendron, Yves Beneyton, Michel Subor, Hanns Zischler, Franck Capillery, André Farwagi, Ronald Guttman, Renaud Marx, Jean-Marie Lemaire, Yves-Marie Maurin, Daniel Langlet, Henri Serre, Jean Bouchaud, Liliane Rovère, André Penvern, Jean-Paul Bonnaire, Muriel Brener, Diane Delor, David Martin, Geoffrey Bateman, Nicole Gueden, Raphaëline Goupilleau, Jacques Ciron, Christopher Thompson, Michel Melki, Sady Rebbot, Jacques Penot, Michel Voletti, Mireille Franchino, Philippe Landoulsi, Steve Gadler, Fabienne Tricottet, Louise Boisvert, Jacques Vincey, Jean-Marie Bernicat, Alain Payen, Bruno Raffaelli, Bruno Cécillon, Louison Roblin, Philippe Chemin, Daniel Briquet, Sylvain Clément, Yvan Varco, Marc de Jonge, Jean Boissery, Jean-Gabriel Nordmann, Sylvie Flepp, Nicolas Serreau, Nadia Vasil, Alain Frérot, Steve Kalfa, Frédéric Witta, Patrick Tessari, Jean-Pierre Laurent, Mario Luraschi, Jean-Claude Dumas, Rémy Roubakha, Jean-Pol Brissart, Geoffroy Thiébaut, Jay Benedict, François Clavier, Claude Aufaure, Tomasz Bialkowski, François Lalande, Serge Dupire
(další profese)
 • Nach
  ****

  Historické drama, velice věrné skutečným událostem. Alespoň, co mohu soudit, co jsem z historických pramenů vyčetl. Obrovské jeho plus je v opravdu kvalitních hereckých výkonech. Všichni hrdinové do svých rolí skvěle zapadají. Zvláště pak postava francouzského krále. Jean-François Balmer Ludvíka XVI nehrál, on jím doopravdy byl. Jane Seymourová jako Marie Antoinetta mu skvěle sekundovala. Prostě herce bych mohl chválit od A do Z. Je zde jedno, jestli jsou hlavní, nebo vedlejší. Co naopak nejvíce tento TV čtyřdílný filmový počin sráží dolu, jsou občas zdlouhavé, i když zajímavé monology postav. Je jich opravdu obrovské množství. Sice jsou důležité a jistě podtrhávají onu autentickou hloubku tohoto snímku, ale občas díky nim se podíváte na hodinky. Od třetího filmu však přichází La grande de Terreur (Velký teror) a celé to nabírá na dramatickém a krutém tempu, ve kterém to pak i vlastně končí. Nádherně je vám zprostředkována tato krutá doba a doslova cítíte ono nebezpečí gilotiny, které číhalo na každém rohu s každým občanem. První film: 80% Druhý film: 70% Třetí film: 80% Čtvrtý film: 85%. CELKOVÉ HODNOCENÍ:79%(24.1.2014)

 • Anthony
  *****

  Skvělé herecké obsazení je jen šlehačkou na dortu: jde o velmi pečlivě natočený seriál, který je opravdu dost historický věrný. V TV šly dvě verze - v jedné jsou chvílemi explicitní záběry násilí (zabíjení vězňů při bouřích v roce 1792 tak, že je jim s rozeběhem rozmlácena hlava o zeď apod.), na NOVĚ se pak vysílala prostříhaná verze (dramaturgové asi dospěli k tomu, že takové ošklivé věci se tehdy neděly a tak vyvrátili historický omyl tvůrců). Jo a navíc výborná hudba Georgese Delerueho.(3.10.2003)

 • Hejtmy
  ****

  Jak řekl Saint-Just, loď revoluce může doplout do přístavu jen v krvi... Kdybych měl hodnotit čistě film, a ne události let 1789 až 1794, což by bylo na dlouho, tak bych měl hned několik výtek. Za prvé se mi nelíbila rozpolcenost, s kterou tvůrci k projektu přistoupili. Na jedné straně je to bráno jako dokument, jsou představeny spousty postav, epizodních dějů a dokumentů, z nichž hodně nehrálo při revoluci nijak významnou roli, a na druhou stranu jsou některé scény, zvlášť bíjící do očí jsou ty s Marií Antoinettou, jako z červené knihovny. Myslím, že divák, který bude chtít romantický historický film, si asi nevybere šestihodinový epos o francouzské revoluci, a naopak, pokud někdo bude chtít dokumentární film s cílem něco se dozvědět, nepotřebuje každých deset minut slyšet srdceryvné hekání žen popravovaných (kontra)revolucionářů. Dále je poznat, že film měli pod taktovkou Francouzi, protože vyznění revoluce jako celku i všech jejich postav od Ludvíka XVI. až k Robbespierrovi je pozitivní. Asi je to tím, že od Revoluce už uplynulo spousta času a spousta dalších revolucí jak ve Francii, tak jinde, ale dokážete si představit, že za dvě stě let vznikne film, který bude takto velebit třeba ruskou revoluci z roku 1917? A věřím, že kdyby francouzští revolucionáři z dob největšího teroru měli ty prostředky, co sovětští, že by bilance obětí byla přinejmenším vyrovnaná. V dlouhodobé perspektivě je možné vnímat VFR pozitivně, ale je nutný spolu s tím i kritický pohled. 70 %(8.6.2011)

 • ElChe26
  *****

  Bezkonkurenčně nejlepší filmové zpracování významného mezníku v dějinách lidstva. Minisérie se věrně drží historických událostí a to poslední, co bychom jí mohli vytknout je povrchní a zjednodušené ztvárnění hlavních postav či historické nesrovnalosti. Sledovat na filmovém plátně gradující napětí mezi Dantonem a Robespierrem je strhující.(23.8.2009)

 • NinonL
  *****

  Moc se mi tento "seriál" líbil. Pomůže pochopit nejen francouzskou, ale víceméně jakoukoli revoluci. Jak to všechno začíná, kdo má na čem zájem, kdo to organizuje, kdo a jak ovládá užitečný dav lůzy, který ničí a zabíjí ... Vliv Šedých eminencí, vliv zahraničních panovníků a vojsk, vliv církve, rozepře a boj o moc mezi samotnými vůdci revoluce. Chce to najít si trochu času, aby se člověk soustředil a pochopil, ale ten čas stojí za to.(5.4.2012)

 • - Vzhledem k rozsahu byl film rozdělen na dvě základní částí, a to „Léta naděje“ a „Léta zběsilosti“. První polovinu natočil francouzský režisér Robert Enrico, druhou realizoval Američan Richard T. Heffron. (argenson)

 • - Scény dobytí Bastily byly natočeny na hradě Tarascon v jižní Francii, který se dnes již neexistující pevnosti architektonicky značně podobá. (argenson)

 • - Film byl natočen k 200. výročí Velké francouzské revoluce a byl v podstatě státní zakázkou. Projekt podpořila i francouzská ministerstva kultury a obrany. Na vzniku se podílelo celkem šest společností z Francie, USA a Itálie. (argenson)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace