Francouzská revoluce (TV film)

• německý

Die französische Revolution

• francouzský

La révolution française

• italský

La rivoluzione francese

Drama / Historický / Válečný

Francie / Itálie / Západní Německo / Kanada / Velká Británie, 1989, 4x98 min

Klaus Maria Brandauer, Jane Seymour, François Cluzet, Jean-François Balmer, Andrzej Seweryn, Marianne Basler, Raymond Gerôme, Peter Ustinov, François Levantal, Sam Neill, Claudia Cardinale, Vittorio Mezzogiorno, Jean-François Stévenin, Gabrielle Lazure, Massimo Girotti, Michel Galabru, Mike Marshall, Michel Duchaussoy, Philippine Leroy-Beaulieu, Christopher Lee, Marie Bunel, Jean Bouise, Hans Meyer, Jean-Yves Berteloot, Peter Hudson, Geneviève Mnich, Sebastian Roché, Samy Naceri, Dominique Pinon, Georges Corraface, François-Eric Gendron, Yves Beneyton, Michel Subor, Hanns Zischler, Franck Capillery, André Farwagi, Ronald Guttman, Renaud Marx, Jean-Marie Lemaire, Yves-Marie Maurin, Daniel Langlet, Henri Serre, Jean Bouchaud, Liliane Rovère, André Penvern, Jean-Paul Bonnaire, Muriel Brener, Diane Delor, David Martin, Geoffrey Bateman, Nicole Gueden, Raphaëline Goupilleau, Jacques Ciron, Christopher Thompson, Michel Melki, Sady Rebbot, Jacques Penot, Michel Voletti, Mireille Franchino, Philippe Landoulsi, Steve Gadler, Fabienne Tricottet, Louise Boisvert, Jacques Vincey, Jean-Marie Bernicat, Alain Payen, Bruno Raffaelli, Bruno Cécillon, Louison Roblin, Philippe Chemin, Daniel Briquet, Sylvain Clément, Yvan Varco, Marc de Jonge, Jean Boissery, Jean-Gabriel Nordmann, Sylvie Flepp, Nicolas Serreau, Nadia Vasil, Alain Frérot, Steve Kalfa, Frédéric Witta, Patrick Tessari, Jean-Pierre Laurent, Mario Luraschi, Jean-Claude Dumas, Rémy Roubakha, Jean-Pol Brissart, Geoffroy Thiébaut, Jay Benedict, François Clavier, Claude Aufaure, Tomasz Bialkowski, François Lalande, Serge Dupire

K plnému počtu mi chybí více fikce, dramatu v pravém slova smyslu. Je to puntičkářsky přesně (a skvěle) natočený dějepis. Právě pro onu úpornou snahu se mi zdá, že se trochu vytrácí prokreslení typologie postav, detaily z jejich soukromého, nikoliv jen dějinotvorného života, což dramatu zpravidla dodává šmak. Ale celkově je to nádherné, velkoryse pojaté pokoukání.(13.11.2009)

Kvalitně natočený seriál s evidentní snahou o co nejvěrohodnější zachycení historických událostí a atmosféry oné doby. Jestli něco v mých očích projektu ubližuje, pak je to paradoxně právě fakt, že dějiny francouzské revoluce důvěrně znám, a tak mě děj a vývoj vztahů hrdinů seriálu nemohl ničím překvapit. Od historicky ověřených faktů se projekt odchyluje pouze v detailech, které nejsou pro běžného diváka vůbec podstatné. Důležité a velmi dobré je obsazení, jde evidentně o mezinárodní dílo, na kterém se podílely filmové hvězdy z celé Evropy. Zvlášť dobrý byl Brandauer v roli Dantona, ale to je postava tak fascinující, že by byl hřích ji zahrát špatně. Celkový dojem: 90 %. Tvůrci se nevyhýbali ani popisu krvavých represálií a motiv gilotiny se objevuje víc než často...(23.9.2009)

Revoluce je v této sérii vykreslena ve dvou nejvýraznějších rovinách, v rovině politické a v rovině válečně-represivní. Velká francouzská revoluce je opravdu velká, takže ani 6 hodin zdaleka nevyčerpá celé téma. Všechny kdy natočené snímky si vybírají hlavně tu pařížskou revoluci ve velké politice. Bylo by však velice zajímavé ukázat, jak probíhala revoluce na malém městě a vesnici. Tam měla revoluce o dost jiný charakter hlavně v otázce motivací k teroru.(8.2.2008)

Minisérie má čtyři díly, první dva nesou podtitul Léta naděje, druhé dva Léta zběsilosti. Výstižné. Při sledování scény, kdy se na svatbě Camila Desmoulinse a Lucill Duplesisové sejdou jejich přátelé (Brisot, Danton, Robespierre) a společně se veselí, člověku přeběhne mráz po zádech, když si uvědomí, že už pár měsíců nato se začali vzájemně posílat pod gilotinu. Mimochodem - vypnout více než šestihodinový seriál po dvaceti minutách a stěžovat si, že mu údajně chybí to či ono (ač ve skutečnosti nic z toho nepostrádá) je poněkud... ukvapené.(29.6.2007)

Jak řekl Saint-Just, loď revoluce může doplout do přístavu jen v krvi... Kdybych měl hodnotit čistě film, a ne události let 1789 až 1794, což by bylo na dlouho, tak bych měl hned několik výtek. Za prvé se mi nelíbila rozpolcenost, s kterou tvůrci k projektu přistoupili. Na jedné straně je to bráno jako dokument, jsou představeny spousty postav, epizodních dějů a dokumentů, z nichž hodně nehrálo při revoluci nijak významnou roli, a na druhou stranu jsou některé scény, zvlášť bíjící do očí jsou ty s Marií Antoinettou, jako z červené knihovny. Myslím, že divák, který bude chtít romantický historický film, si asi nevybere šestihodinový epos o francouzské revoluci, a naopak, pokud někdo bude chtít dokumentární film s cílem něco se dozvědět, nepotřebuje každých deset minut slyšet srdceryvné hekání žen popravovaných (kontra)revolucionářů. Dále je poznat, že film měli pod taktovkou Francouzi, protože vyznění revoluce jako celku i všech jejich postav od Ludvíka XVI. až k Robbespierrovi je pozitivní. Asi je to tím, že od Revoluce už uplynulo spousta času a spousta dalších revolucí jak ve Francii, tak jinde, ale dokážete si představit, že za dvě stě let vznikne film, který bude takto velebit třeba ruskou revoluci z roku 1917? A věřím, že kdyby francouzští revolucionáři z dob největšího teroru měli ty prostředky, co sovětští, že by bilance obětí byla přinejmenším vyrovnaná. V dlouhodobé perspektivě je možné vnímat VFR pozitivně, ale je nutný spolu s tím i kritický pohled. 70 %(8.6.2011)

• - Vzhledem k rozsahu byl film rozdělen na dvě základní částí, a to „Léta naděje“ a „Léta zběsilosti“. První polovinu natočil francouzský režisér Robert Enrico, druhou realizoval Američan Richard T. Heffron. (argenson)

• - Počet obětí teroru, který rozpoutal Maximilien Robespierre, není přesně znám, protože většina záznamů se do dnešních dnů nedochovala. Mnozí odborníci se ovšem shodují na tom, že pod gilotinou mohlo skončit až o 40 000 lidí. (Petulka88)

• - Film byl natočen k 200. výročí Velké francouzské revoluce a byl v podstatě státní zakázkou. Projekt podpořila i francouzská ministerstva kultury a obrany. Na vzniku se podílelo celkem šest společností z Francie, USA a Itálie. (argenson)