17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

SOLOM.

Velmi slušné válečné drama s vynikajícím hereckým představením a rovněž zajímavým dějem. Už jsem tento film viděl několikrát a nikdy to neomrzí. Jude Law, Joseph Fiennes, Rachel Weisz, Ed Harris, ale i Ron Perlman (v menší roli) si vedli velmi dobře, jejich postavy dokáží v divákovi vzbudit nejrůznější emoce, nechybělo ani množství emočních scén – stejně tak efektních výbuchů, mrtvých tu byla taky hromada, odstřelovači se činili. Prostě a jednoduše téměř geniální strhující drsná válečná podívaná se vším všudy… ()

Janek

No pořád lepší, než filmy typu "Kod Navajo" či "Údolí stínů". Napínavé to je, koukat se na to dá - dávám **** a špatné svědomí nemám. ()

eraserhead666

Nejlepší, nejvzrušivější a nejpřirozenější milostná scéna, jakou jsem ve filmu kdy viděl. To vše okolo je jen dobré a funkční pozadí. Každopádně, skvělý film. ()

ARI50

Začátek filmu mě hrozně nakopnul Call Of Duty mluví za sebe ta akce to prostředí ta spokojenost a pak přišel na řadu příběh a mírné polevení ale konec vás dostane ohromí a dá vám opět pocit uspokojení. Souboj střelců je působivá ale fakt mě nasrala scéna s dítětem a hodně. ()

Bauer

Další válečný film který se mi líbil více než Zachraňte vojína Ryana.Skvělé obsazení ( hlavně tedy Ed Harris ale Jude Law je taky výbornej ).Skvělý děj který mi připomínal hru na kočku a myš. ()

Lucasion

Nepřítel před branami je válečný epos z druhé světové války. Tentokrát se bojuje o Stalingrad. Úvodní sekvence až bolestivě dobře vyobrazuje ruský režim a vedení války. Svým způsobem "hrrr na ně" popřípadě "nás mnógo". Úvod je působiví a vizuál zbořeného města nebo útok messerschmidtů na přeplouvající lodě. Samotný příběh dvou sniperů bojujících proti sobě je rozhodně dobře napsaný. Místy sice skřípe a hluchá místa se vyplňují vatou. Pak mi vlastně dochází, že si tento válečný snímek nějak více neužívám. Samozřejmě má akci, napětí i romantickou zápletku. Herci jako Harris, Law i Weisz jsou dobří. Nicméně vše mi přijde lehce předviděné a co je horší tak i nezajímavé. Ve výsledku je to tedy nadprůměrný válečný film s pěknou hudbou, herci, vizuálem a skřípajícím dějem, který mi nedovolil si film více vychutnat. (70 %) ()

luka4615

Strhující úvodní scéna snímku Enemy at the Gates má tu správnou atmosféru, přičemž si i říkáte, že tohle bude vážně hodně dobrý film o bitvě o Stalingrad, kterých moc není. A pokud jste vášniví hráči "Call of Duty", jistě Vám neunikne i určitá podobnost s některými lokacemi vyobrazenými v tomto počinu Je tedy vážně velká škoda, že se tvůrci tento slibný námět a epickou vizuální stránku rozhodli pohřbít pod nesnesitelnou romantickou slupkou, která má navíc ještě extrémně zjednodušené historické kontury. Právě tento atribut mi na snímku nejvíce vadil, pročež velmi zásadně ovlivnil mé finální hodnocení. „All these men here know they're going to die. So, each night when they make it back, it's a bonus. So, every cup of tea, every cigarette is like a little celebration. You just have to accept that.“ ()

Shaqualyck

Spektakulární stalingradská jatka v úvodu jsou ryzí válečnou hrůzou z první linie (řemeslo jak řemen!). A historie neznalí diváci budou mít při pohledu na některé "taktické zlepšováky" velitelů Rudé armády co dělat, aby se neudusili vlastními zvratky. Velepůsobivé intro ale zřejmě spolykalo většinu rozpočtu a tak museli scénáristé zalátat příběh mnoha dialogy a dějovými odbočkami (propagadnistické hrátky, láska mezi zákopy, která se chvílemi tváří jako milostný trojúhelník), až to celé málem pohřbilo stěžějní kočkomyší ostřelovací naháněčku. P.S.: fandové původního 'Call Of Duty' minimálně půl hvězdy nahoru! P.P.S.: To vážně, pro pět ran do čepice, nikomu nepřijde divné, že se na ruské frontě všichni (napříč národy) domlouvají plynulou angličtinou?! Londýnský přízvuk bych od hrdiny Sovětského svazu opravdu nečekal... ()

HateBreeder

Americky snimek o tom jak to vypadalo na vychodni fronte a to primo v pekle zvanem Stalingrad. Jude Law jako Vasili Zaitsev predvadi slusny vykon, a se sniperkou v ruce mu to fakt slusi. Rachel Weisz se sem trochu nehodi i kdyz svoji roli taky zvlada, Ron Perlman me potesil, protoze jeho rusky vojak nema chybu a historka se srpem, kladivem a ruskou rozvedkou je perfektni, no ale nejlepsi vykon podava jednoznacne Ed Harris, ktery se narodil pro roli nemeckeho ostrelovace, jehoz ukol je zneskodnit Zaitseva a zlepsit jiz tak mizernou moralku nemecke armady. Sice je tady americka prace citit na kilometr daleko, presto ma film co nabidnout. 80% ()

PROROK14

No tak toto ma úplne sklamalo. Po všetkých stránkach. Z tých rečí čo som počul aký je to súboj sniperov elitných a Stalingrad a vôbec, vojna. Naozaj som čakal napínavý vojnový film s perfektnými scénami. Nedočkal som sa ničoho. Dočkal som sa akurát tak stupídnych a nepremyslených scén. Bolo mi špatne. Za prvé - v tomto filme mi to pripadalo akoby sa chodilo bojovat ako sa kazdemu chce. Cez den si pôjdeme zastrielat a v noci domov k zene na veceru. Zeby takto vyzeral Stalingrad? Tam boli predsa najkrvavejšie boje. Padlo viac ako jeden milión ruských vojakov. Vo filme? Hotová prechádzaka. Sniper prišiel..počkal si trošku a večer odišiel. Žiadný vyčerpávajúci súboj som nevidel. A za druhé - najväčšia blbosť čo som zažil. Ako si mohol ten malý ruský chlapec získať dôveru nemeckého odstreľovača. Kde sa mohol naučiť v komunistickom rusku za krutovlady Stalina hovoriť po nemecky. A už len ako si mohol získať dôveru Koniga...ne dôveru...jak sa k nemu mohol priblížiť. Nebol to nahodou elitný sniper? Alebo dobry ujo čo utešoval ruske detičky. Potom to bol pitomec. Dobrý na tomto filme bol začiatok asi tak 20 minut. Potom to začalo naberať obrátky a skončilo v kope hovien. Tak. ()

BoPo

Keby som dal viac nebolo by to fér k ostatným vojnovým filmom. Ale tento pohľad na vedenie vojny je obohacujúci. ()

Tommassi3

"Vlk žije v lese tři roky.. Osel devět !!" - "Promiň, ale tohle se určitě říká na Uralu, ne ?? Protože to vůbec nechápu.." ;) ()

Lacike

Solidny vojnovy film v ktorom zaujme skvele natoceny suboj dvoch sniperov, ktory sa tiahne celym filmom. Na jednej strane rusky sympatak Law a na druhej charizmaticky nemec Harris. Zaujmu aj dalsie vedlajsie postavicky. Napriklad zabavny perlman ako dalsi rusky sniper alebo Hoskins ako Chruscov. Jednu hviezdicku strhavam za otravny milostny trojuholnik, ktory mi tam pripadal naviac a druhu za komicku a miestami trapnu rusku propagandu. Na americku propagandu som si uz po tolkych filmoch nejak zvykol, ale ta ruska ma fakt srala. No a mimo sniperskych dueloch je zvysna akcia len priemerna a napriklad na Ryana sa absolutne nechyta. Co sa tyka hudby, tak som polovicu filmu premyslal odkial poznam hudobny motiv, ktory hral v napinavych scenach a potom mi to doslo. Avatar. Horner sa fakt dost casto vykradal. Takze vysledkom je mierne nadpriemerny vojnovy film, ktory zaujme len sniperskymi subojmi. 6/10. ()

erl

Velice rozporuplný film . Vyskytují se v něm sice momenty které se mi velice libý jako úvodní masakr nebo souboj odstřelovačů . Ale bohužel , celý snímek zabíjí pro mne nepochopitelný milostný trojúhelník v čele s otravnou Rachel Weisz . Tu tam opravdu dávat nemusely . Cekal jsem řežbu , boj o přežití ale místo toho se mi dostalo romantiky po americku . Ale musím pochválit prostředí které působí velice realistickým dojmem a slušně hrající herce . Ale přesto zklamání. ()

Vesman

Válečný film, který je pojatý trochu jinak než velkolepé americké spektákly, což je jen dobře. Film je o dost ponurejší a depresivnější, což je velmi správné, ostatně východní fronta byla oproti nějaké Normandii skutečná řezničina a Stalingrad obvzlášť. Snaha o velký úvod do filmu v podobě útoku na řece a náměstí u mě vyšla a velmi mě na film navnadila. Avšak to nejlepší začíná až příjezdem majora Königa, ztvárněného Edem Harrisem, který pro mě osobně vytvořil jednoho z nejlepších protivníků, záměrně neříkám záporáků, které jsem zatím kdy viděl. A pak už to začíná, souboj muži proti muži uprostřed pekla, který se odehrává jak na poli válečném tak psychologickém, boj se postupem času stupňuje a vyvrcholí vítězstvím samozřejmě hlavního hrdiny filmu Zaitseva, které je vak provedené dosti špatně. Vyčetl jsem spoustu kladů a teď přichází na řadu taky ten nějaký a vlastně snad jediný zápor. Jde o romantický vztah s Rachel Weisz, ve válce není místo na romantiku, tady jde o přežití, ne o lásku a obvzlášť do takového pekla jakým Stalingrad byl se to vůbec nehodí. ()

Dale

Začiatok je veľmi sľubný, žiaľ už po pár minútach (odkedy sa začnú objavovať články o Vasilijovi) sa tempo filmu takmer úplne zastaví a až na pár krátkych okamihov také vydrží až do konca. Téma ostrelovačov počas 2. sv. vojny asi v žiadnom inom filme nedostala toľko priestoru ako práve tu a núkala sa tu možnosť napínavo vykresliť súboj dvoch najlepších strelcov z oboch strán, podobne ako pri westernoch, zostala však úplne nevyužitá. Väčšinu filmu sledujeme nudné dialógy prepletené zbytočným romantickým a žiarlivostným motívom a tak už od polovice filmu len pozeráte na hodinky a čakáte, kedy to ten Nemčúr konečne schytá, že je koniec. ()

Terva

Většina postav vychází ze skutečných lidí............ Scénář : Jean-Jacques Annaud a Alain Godard. .....Kamera : Robert Fraisse. .....James Horner - Hudba, skladatel, producent i dirigent. Orchestrace : James Horner a J.A.C. Redford. Nahrál a zmixoval: Simon Rhodes. CHYBA VE FILMU - Vasilovi se v průběhu záběrů mění zranění na hlavě. Jednou ho má zalepené, v dalším záběru odlepené a v dalším zase zalepené a krvavé. Ve filmu se to opakuje několikrát. Pára z úst mrtvých vojáků ve fontáně mě docela rozesmála. CITÁT - Osel žije déle, protože je užitečnější........... ()