17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

Slartibarkfast

Válečné drama nabité skvělými herci. Temná atmosféra zasazená doprostřed druhé světové války, kdy se na ruské frontě objevil mladík, elitní střelec, který se záhy stane nástrojem ruské propagandy. Skvělé herecké výkony Lawa i Harrise jsou doplněny realistickými efekty a docela slušnou hudbou. Místy měl film nudné pasáže, ale vesměs jsem se bavil a vřele doporučuji nadšencům akčních snímků. 75% ()

nascendi

Čím je epocha, v ktorej sa film odohráva vzdialenejšia, tým väčšmi je možné zatláčať dejinné súvislosti do pozadia. To je aj prípad Nepriateľa pred bránami, vykresľujúceho osudy presne strieľajúceho pastiera, z ktorého snaživý politruk najskôr vyrobil a neskôr takmer zničil symbol odporu proti Nemcom v Stalingrade. Westernovo poňatý súboj muža proti mužovi, zbytočne zaťažený trápnou erotikou, sa odohráva na pozadí Stalingradského bitúnku. Ten nie je zobrazený ako pozadie, ale vykreslený s pôsobivými detailami a deprimujúcim pohľadom na dezorientovaných mladíkov, na ktorých Nemci strieľajú spredu a politruci zozadu. Na Západe by nemali nakrúcať filmy z ruského prostredia. Rusi tiež nenakrútili ani jeden film z vojny Juhu proti Severu. ()

PetrPan

Nepřítel před branami není válečným filmem, je to akční snímek o souboji dvou sniperů, kde válka hraje až druhý part, Ed Harris jako německý sniper - šlechtic stojí proti ruskému hrdinovi z lidu Jude Lawovi a zvítězí jen jeden.... ()

nash.

Monumentální nástup, který se svou intenzitou blíží vylodění v Ryanovi, sliboval nezapomenutelný zážitek, stejně jako motiv propagandy a především souboje dvou odstřelovačů uprostřed válečného běsnění. Což se ne tak úplně vydařilo. Ed Harris předvádí v roli Koniga strhující výkon a jeho souboj s Vasilijem je místy nezapomenutelný, jak si tak, v kontrastu s ohlušujícím válečným běsněním na pozadí, plyne vlastním pozvolným tempem, plným téměř nehybného vyčkávání a napětí. Případné pětihvězdičkové hodnocení však tvrdě napadlo nevyužité a hollywoodsky povrchní pojetí ideologické masírky, zcela zbytečný milostný motiv a jeho vinou také poněkud přepísklá stopáž. ()

klerik

Ambiciózny projekt, ktorý padá na snahe vyrovnať sa VOJAKOVI RYANOVI. Po technickej stránke sa "najdrahší európsky film" vyrovná Spielbergovému opusu, ale má od jeho (aj tak slebej) myšlienky ešte slabší motív prečo zabíjať. Prestrelky sú však vynikajúce a Ed Haris by si za svoju coolovosť zaslúžil Oscara. Výkon Juda Lawa je podmienený tým, že ide o "chlapca z ľudu". A že sa to celé v skutočnosti odohralo podstatne menej hrdinsky, tiež môže niekomu vadiť... ()

iamek

Povedené válečne drama o dvou sniperech. Docela netradiční látka na filmové zpracování. Naštěstí se film povedl a my můžeme sledovat souboj dvou sniperů v zasněženém Stalingradu. ()

SeBig

Souboj dvou sniperů plus jako příloha: romantický příběh. Výsledek? Dobře zkombinováno a natočeno. Tečka. Parádní film. ()

Crocuta

Velice působivý snímek, Annaud zkrátka umí. Hvězdička dolů za historické kiksy jako např. sovětský generál páchající sebevraždu (snad jinde, nevím, ve Stalingradu rozhodně ne), nebo Nikita Chruščov osobně velící obraně města. Mimochodem, podle MFplus mají ve volgogradském muzeu řadu exponátů spojených se Zajcevem, ale jeho v závěru filmu zmiňovaná puška mezi nimi chybí. ()

Chrustyn

Povedený válečný snímek zaměřující se na odstřelovače. Rozhodně se film nevyrovná konkurenčním hitům a nemá tu správnou syrovou atmosféru války ale i tak se jedná o snímek, který je pro nenáročného diváka tou správnou volbou. ()

Arsenal83

Ja si to stále nejak tak porovnám s dokumentami a tie proste sú ďaleko lepšie a autentickejšie. Toto má byť film o Stalingrade alebo nejaký ten kúsok skladačky, ktorý vyfarbí celú mozaiku? Potom mohla byť aj farebnejšia. A to samozrejme nenarážam na to, že by medzi Nemcami a Rusmi bolo málo černochov. Výborná výprava, ale ak zúžime Stalingrad na dvoch sniperov... nuž to mi príde trocha málo. ()

Jirka_Šč

Velmi realisticky vypadající film, ze kterého celkový dojem snižuje pouze angličtina tam, kde by měla znít ruština. Ano, romantická linie je asi přeromantizovaná, major König asi neexistoval (souboj Zajceva se slavným německým odstřelovačem byla zřejmě ruská propaganda, přestože Zajcev doopravdy zlikvidoval 11 německých odstřelovačů) a Rusové měli zřejmě ještě úspěšnější odstřelovače, než byl Zajcev (pouze bez mediální podpory), nicméně vše ostatní mohlo být klidně doopravdy tak, jak je tomu ve filmu. Viděno opakovaně. ()

marhoul

V tomto případě zvedám hodnocení na plný počet, během let jsem snímek viděla opakovaně a baví mě čím dál víc. To svědčí o jeho kvalitě a nebo prostě o tom, že se mi trefuje do vkusu. ()

heyda

Tenhle film mám rád stejně jako tento žánr. V rámci válečných snímků patří k tomu lepšímu a rozhodně originálnímu. Sledovat souboj dvou odstřelovačů je pro mě dosti zajímavý námět, ještě když jde o pravdivý příběh. Pro to mám slabost stejně jako pro Eda Harrise. Zlo druhé světové války nesmí být zapomenuto, takže každy zdařilý film je pro mě cenný jako drahokam. 9/10 ()

sharky

Je symatické vidět film o 2. světové válce, ve kterém nejsou žádní američtí vojáci, který (kromě úvodu) sází spíše na komorní atmosféru, než rozsáhlé bojové scény. Děj je nabytý a zajímavý, herci jsou výborní, režisér se snaží, co mu síly stačí, leč film mě nějak moc nezasáhnul. Navíc Williams mocně vykrádá vlastní hudbu ze Schindlerova seznamu. ()

MontyBrogan

Nesmierne zábavná americká rozprávka o osudoch niekoľkých hrdinov známeho rusko-nemeckého konfliktu v 2. svetovej vojne. Treba však spomenúť, že niektoré momenty predsa len poukazovali na krutosti vojny, ale skôr tej osobnej, ktorú tu rozpútali dvaja sniperi. A popri tom bolo stále dosť času aj na romantiku, ale kto by namietal keď jej aktérmi boli Rachel Weisz a Jude Law. Radosť pozerať. ()

Ivoshek

Povedené, povedené. Dobře přenesený boj dvou kolosů SSSR a Říše do souboje dvou sniperů, kteří se nahánějí po Stalingradu. Ve filmu bych klidně mohl postrádat vedlejší linii s R. Weisz a tím malým otravným čističem bot (naštěstí si s ním major König poradil). ()