Psychologické drama Město šílenců (1997) rozvíjí vděčné téma hollywoodských filmařů, a sice manipulaci veřejného mínění prostřednictvím sdělovacích prostředků. Propuštěný hlídač v muzeu malého kalifornského města Sam Baily (John Travolta) se zoufale snaží dostat zpět svou práci a když nepochodí u ředitelky, stane se řízením různých shod okolností zločincem se skupinou dětských rukojmí. Protřelý reportér, pracující pro místní televizní kanál, Max Brackett (Dustin Hoffman), který je náhodou na místě činu, neváhá a celou situaci začne živě pouštět do éteru. Senzace, jejíž průběh může sám ovlivňovat, a která mu jistě pomůže oživit poněkud skomírající kariéru, je na světě. Prostoduchý hlídač si totiž vůbec neuvědomuje dosah svého počínání a navíc ani neví, jak se má v podobné situaci vlastně chovat... Snímek, jehož děj nápadně připomíná cynickou komedii Billyho Wildera Ace in the Hole (1951, Eso v rukávu), těží ze souhry hereckých hvězd Dustina Hoffmana a Johna Travolty, kteří se spolu v jednom filmu objevují poprvé. V dalších rolích zaujmou Alan Alda (prominentní reportér velké televizní společnosti, který nelibě sleduje sólokapra bývalého kolegy, jehož se zbavil) a Blythe Dannerová (ředitelka muzea), která dnes už většinou stojí ve stínu své známější dcery Gwyneth Paltrowové. Jako režisér je pod snímkem podepsán režisér řeckého původu Costa-Gavras. (Česká televize)

McIron

Není to vůbec špatné, a pokud se to místy vezme jako podobenství, tak je to i chytré. A Hoffman, Travolta i Alda jsou vynikající! ()

Pe4Ce22

Průměrný snímek, který však dává nahlédnout malými okénky do reportérského byznysu, životů běžných pracujících lidí a morálky. I přes obyčejnou zápletku oceňuji jednak výkony herců a jednak celý koncept. Čekal jsem že film dopadne takhle, ale né tímto způsobem. Všeho všudy po pomalém rozjedzdu příjemné překvapení a místo tří hvězd tedy dávám 4 hvězdy. ()

Lonelybiker

O tom, jaký vliv na veřejné mínění mají média a to nejen v Americe. Jeden den je i zločinec málem hrdinou národa a podruhé (pohledem jiného reportéra) se stává looserem. U nás to tak taky funguje, bohužel. Člověk se vlastně málokdy dozví, kde je vlastně pravda. ()

drkaldj

Morálně je horší kdo? Ten kdo manipuluje a ohrožuje životy (i dětí) pro svoje ego a slávu, nebo člověk co drží rukojmí za účelem uživit svou rodinu a při tom vlastně nikomu nechce ublížit? Co je morálně dobré a ještě snesitelné? Film otevírá hodně otázek a i když se odpovědi liší člověk od člověka, snímek sám nedává jednoznačné stanovisko a tápe od dobrého ke zlému a obráceně. Ovšem ukazuje lidi takové jací jsou. Herecké kvality předvede několik skvělých herců. ()

leafroller

Pominu-li sociální aspekt tohoto filmu, tak problém mediální manipulace je zvláště v těchto dnech, kdy je nám opět vnucováno kolektivní myšlení, velmi aktuální. A vždy si v takové chvíli vzpomenu na ten "vřelý" vztah našeho opovrhovaného pana presidenta k novinářům, se kterým se mohu jen ztotožnit. Postavy filmu byly nejen dobře vybrané, ale výborně zahrané. Od Hoffmanovy oportunistické asistentky až po zničeného muže v bezvýchodné situaci. Hoffmanovo balancování na hraně morální a osobní prospěšnosti je potom v příkrém kontrastu s úmysly jeho nadřízených. A kromě toho to dopadne špatně, což se jen tak nevidí. Byl jsem spokojen. ()