Saw 2

Hra o prežitie 2

Horor / Thriller / Krimi / Mysteriózní

USA / Kanada, 2005, 93 min

• Faye

Perverzní sadistická hra pokračuje a nástup je opět velmi brutální. Stejná možnost výběru „Žij nebo zemři.“a běží ti čas. Další bizarní způsoby zabíjení (invence autorů je zřejmě nevyčerpatelná). Stejný postup, nejdřív zlikvidovat psychicky a potom to jenom dokončit. „musíme zkoušet lidskou rasu, její sílu a ochotu přežít.“ Logika drhne stejně jako v jedničce, jenže původní nápad už nepřekvapuje originalitou, takže zbývá jenom úchylná sebelikvidace pološílených osob se zmateným koncem. Zřejmě se můžeme těšit na Saw 3.(13.11.2005)

Před návštěvou tohoto pokračování v kině, jsem tušila, co mě nejspíše čeká. Přibylo hlavně krvavých scén, které již zde začaly pomalu utlačovat myšlenku a příběh, který vznikl v SAW. A tím tak zároveň tento díl postupně začal směřovat jen k dalším krvavým lázním s velkou absencí příběhu či charakterů. Což je hlavní důvod, kvůli kterému jsem se rozhodovala, zda udělit tři či čtyři hvězdičky. Velmi nápaditě jsou zpracovány pasti. Nejvíce mě zaujal rozhovor Jigsawa a policisty v podání Donnie Wahlberga. Saw 2 docela slušné pokračování, které rozhodně nedělá ostudu jedničce a poměrně zdařile na ni navazuje. S přibývajícími díly se však z originálního a strhujícího psychothrilleru začala vytvářet bezduchá komerční řetězová řežba pro mladé publikum, které je možná z této, již jednotvárné a upadající podívané, naprosto unesené.(17.3.2006)

Nom...dobré to bylo :) Chystal jsem se dát pět hvězdiček...ale ten konec mi tak nějak nesedl (promyšlenost na jedničku, ale to překvápko v podobě p************...to už bylo tak nějak čudné). Ale jinak je Saw II "krásný" film, který zahřeje u srdce...a zamrazí v zádech (minimálně u scény se stříkačkama).(7.2.2006)

Mhmm. Já mám pro tuhle zubatou sérii jednoduše velkou slabost, což je zvláštní, neb jsem velikým odpůrcem násilí a při pohledu na krev (a vůbec jakékoli řezání a kuchání a bodání a (z větší části i píchání...)) se mi dělá trochu šoufl. Snad je to v tom, že krom spousty nezbytných umíračů má tři ohromně propracované postavy, které je potěšení rozebírat (psychologicky, nikoli fyzicky). Které? Kdo viděl, ví, kdo neviděl, nebudu mu kazit, že.. Možná je to tím, že dokáže dokonale překvapit. Nebo jsou to ty nezodpovězené otázky, co mě láká dívat se na další a další díly, i když ostatní už Saw splachují do záchodu? Nejspíš to bude všechno dohromady. Dvojka je pro mě navzdory nízkému hodnocení výborný thriller, který při znalosti celé mytologie tvoří jeden z těch nablýskanějších, ale paradoxně dějově trochu prázdnějších dílů. Nicméně je to napětím nabušená jízda a když zazní první tóny "Hello Zepp", nemusím pro husí kůži daleko.(14.5.2007)

Poněkud přímočařejší než první díl, protože tvůrci očekávají, že diváci budou chtít vidět krev, něco co dokáže zobrazit divákovo utrpení, něco co ho rozhodí, a tak si ty nejbizárnější pochoutky pouštějí do druhého dílu, který víc než na příběh dá na samotné pasti a toto zpestření přecijenom něco stojí. Teda rozhodně snížení kvality série, i když stále udržuje hodně vysokou laťku a i tak se snaží o pokračování příběhu, přesto, že v tomhle díle poněkud volnější formou. Počet mrtvých se stupňuje, příběh se nijak dál neprosazuje, už teď se ví, že série dokáže vidělat hooodně prachů a tak se píše další a další scénář na další díly. Jestli to tak budu brát, tak Saw série má sestupnou tendenci. Druhý díl je naprosto rozdílný než první. Nedokáže toho tolik co nabídnout a blíží se průměrnému hororu, jenže samotný závěr to všechno trošičku změní, ale rozhodně mně nerozhodí celkový dojem z filmu, který je trošičku jiný než jsem čekal, ale takový jaký autoři od série dle mého očekávali.(24.2.2008)

• Noam Jenkins

• - Spoiler: Když se ve filmu objeví na Jigsawově odpočtu "do konce hry" 30 minut, zbývá přesně půl hodiny do konce filmu. (NormanBates)

• - Režisér Darren Lynn Bousman se dlouhé roky snažil natočit film The Desperate podle vlastního scénáře. Narážel však na trvalé odmítání, protože studia příběh považovala za přeplněný násilím. Když se z prvního dílu Saw: Hra o přežití stal obrovský hit, Bousman dostal šanci uplatnit scénář, ale musel ho upravit, aby se hodil do linie novodobé franchise. (imro)

• - Skutečně nízkorozpočtový horor za 4 mil. dolarů vydělal během prvního víkendu (28. – 30. 10. 2005) promítání v USA 31,7 milionu. Celkový obrat se vyšplhal na rovných 87 milionů. (imro)