Saw 2

Saw 2

Hra o prežitie 2

Horor / Thriller / Krimi / Mysteriózní

USA / Kanada, 2005, 93 min

No druhej dil no, takze je tu vseho vic, ale kvalita tim spis klesla. Jednak tu je uz vic lidi, ktery navic muzou volne behat po baraku, tudiz krapet klesa atmosfera, navic se vsichni chovaj jak idioti a zraneni si zpusobujou sami. Ale pasti jsou dostatecne originalni a po pouziti je vysledek vzdy dostatecne krvavej. Herci opet nic extra a vysvetleni motivu vraha taky neni moc dostatecny. Navic se tu zbytecne moc keca a zbytecne moc prostoru je venovany krimi casti. A zaverecnej zvrat je sice zajimavej, na druhou stranu je ale videt, ze tu je ciste kuli moznosti dalsiho pokracovani. Jako plus ale povazuju, ze se hezky navaze a dovysvetli udalosti prvniho dilu a ze to tim padem nepusobi jako zbytecnej dil. No celkove je to slusne napinavy, ale opet sem se nebal a precejen to uz je slabsi nez prvni dil, takze jen 3*.(16.5.2007)

Možná se dá říct, že k nadprůměrnému hodnocení mě vede opět jen ten konec, kterým jsem byl dokonale překvapen. Příběh samotný se totiž pohybuje jen kolem průměru, čímž bych na druhou stranu nechtěl dávat najevo zhoršení kvality oproti prvnímu dílu, neboť to tak razantní není. Je škoda, že snímek pracuje s velmi lacinými prostředky a nesnaží se o nějakou větší invenci, neboť se neděje nic jiného, než že se vydáme po ose prvního dílu. Ale jak už jsem řekl, tohle mi nevadí. Bavil jsem se, proto Saw nebudu pitvat. No, tady nemá cenu co dodávat, zbytek je tu vysvětlen v ostatních komentářích a tentokrát se mi opravdu nechce psát nějaký sáhodlouhý komentář na téma Já a Saw. Jen takový malý dodatek: Shyamalan by se mohl učit.(12.9.2006)

Druhá pila je od své starší sestry odlišná. Pár minut po tom, co v coolózně sestříhané úvodní scéně sklapne maska smrti na Michaelově hlavě, totiž policie namíří své zbraně přímo do obličeje pana Skládačky. Tím je řečena nejdůležitější odlišnost od prvního dílu, protože zde máme smrtelně nemocného trýznitele téměř od začátku na očích a také jsou jasně vytyčeny dvě zásadní dějové linie. V jednom dějství sledujeme psychologickou hru, kterou rozehrává pokašlávající Jigsaw s detektivem Matthewsem, jenž bojuje o život svého nezbedného syna, a to druhé nás zavádí do důmyslnými léčkami napěchovaného domu, ze kterého se osm různých lidských trosek snaží dostat dřív, než jim nervový plyn rozežere vnitřní orgány...ale že se tedy podařilo sehnat inteligenty!...vůbec se jim nedaří zahrát pocit odsouzení a nemohoucnosti, nedodržují stanovená pravidla, lezou do pastí úplně bezmyšlenkovitě a pak se diví, že jim něco ustřelí hlavu nebo udělá z rukou krvavé pahýly...záliba scénáristů v mučení lidstva nezná mezí a chrlí jednu hroznou past za druhou(po jedné takové už možná nikdy nepůjdete na odběr krve)..zdá se, že pokud bude existence série Saw záviset na vymýšlení originálních a strastiplných cest vedoucích k přežití, dočkáme se po jedné odřízlé noze, dvou ulomených prstech a třech vytržených zubech také čtyř prasklých žeber, pěti stržených nehtů atd...to, co udělalo ze Saw úspěšný fenomén je ojedinělý vypravěčský styl, působivost lidského utrpení a bezmoci a bezpochyby diskutabilní pointa. Pakliže jste neskousnuli tu v jedničce, bude Vám tahle připadat jako nestravitelné sousto. Ona je totiž ještě umocněna na druhou. Jakoby nás chtěl Darren Lynn Bousman první pointou načít a druhou šokovat...navíc je tu příjemné propojení se Saw 1 a jistě postřehnete i Final Theme Charlieho Closera...v roli rakovinou stiženého Jigsawa alias Johna Kramera se podruhé objevil Tobin Bell a předvedl přesně to, co měl - zvráceného, brutálního, ale zároveň chladnokrevného a chytrého testovače a soudce lidského odhodlání, železné vůle a prahu bolesti. 4 milióny dolarů(rozpočet)/144 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(19.9.2006)

Saw II trpí syndromem druhých dílů. Je třeba něco více dodávat? Ano? No dobře. Více krve, více pastí, více postav, více místa, větší rozpočet... více nelogičností, více stupidního chování zavřených postav, více střihu... Nesedlo mi to tak, jako jednička, která byla prostě první, originální. Dvojka má sice několik hodně rafinovaných pastí, ale způsoby, jakými se do nich postavy chytají, ztrácejí na hrůzostrašnosti a vy jen hercům přejete, ať co nejrychleji zmizí z obrazovky. Sympatické bylo setkání s Jigsawem hned na začátku a jeho setrvání na obrazovce po téměř celou dobu bylo příjemné překvapení. Rozuzlení bylo nakonec to nejlepší, co film nabídl, propojení s prvním dílem bylo provedeno skvěle. O hercích se zmiňovat nebudu, to byla jedním slovem hrůza. Jak je vidět, divákům tohle všechno vyhovuje a tak se budou pokračování točit do aleluja.(5.11.2006)

Na to, že to je pokračování, tak je to hodně dobrý, ale v porovnání s prvním dílem to je přece jen o něco horší a hlavně se to trochu opakuje a ještě k tomu mi to občas připomínalo kostku, ale úkoly byly slušný a bylo to i docela krvavý a hlavně má film několik kvalitních zvratů, jenže půlku závěrečného rozuzlení jsem bohužel čekal a tak mě to moc nepřekvapilo a pointa proč to všechno, taky nic moc, ale na pokračování je to výsledek výbornej(10.3.2006)

• - Zbraň, která je připevněná na dveřích je Ruger GP100 ráže .357 Magnum. (dc125)

• - Spoiler: Když se ve filmu objeví na Jigsawově odpočtu "do konce hry" 30 minut, zbývá přesně půl hodiny do konce filmu. (NormanBates)

• - Kapela „Mudvayne“, která k filmu nahrávala skladbu „Forget to Remember“, použila v klipu k písni tématiku filmu. (metal.storm)