Saw 2

Hra o prežitie 2

Horor / Thriller / Krimi / Mysteriózní

USA / Kanada, 2005, 93 min

• choze

Nesympatické, nezajímavé postavy (s výjimkou charizmatického záporáka, který dostává mnohem víc prostoru, než minule, kdy nám byl tajen), výživné pasti, nudný děj sestávající z pobíhání po baráku, hádání se a lezení do pastí jako dobytek na porážku, béčkové zvraty, zelené filtříky, odkazy na jedničku a samozřejmě závěrečná hudební vysvětlovačka.(6.2.2006)

Před návštěvou tohoto pokračování v kině, jsem tušila, co mě nejspíše čeká. Přibylo hlavně krvavých scén, které již zde začaly pomalu utlačovat myšlenku a příběh, který vznikl v SAW. A tím tak zároveň tento díl postupně začal směřovat jen k dalším krvavým lázním s velkou absencí příběhu či charakterů. Což je hlavní důvod, kvůli kterému jsem se rozhodovala, zda udělit tři či čtyři hvězdičky. Velmi nápaditě jsou zpracovány pasti. Nejvíce mě zaujal rozhovor Jigsawa a policisty v podání Donnie Wahlberga. Saw 2 docela slušné pokračování, které rozhodně nedělá ostudu jedničce a poměrně zdařile na ni navazuje. S přibývajícími díly se však z originálního a strhujícího psychothrilleru začala vytvářet bezduchá komerční řetězová řežba pro mladé publikum, které je možná z této, již jednotvárné a upadající podívané, naprosto unesené.(17.3.2006)

Svým způsobem je Saw II příjemné překvapení. Scénáristům se vcelku slušně podařilo oprostit od logických děr prvního dílu, i když je pravda, že ani tady si jich bohužel pár neodpustili. V mnohém se taky podařilo tvůrcům oprostit od přehnaně nevyrovnaných částí, kdy ta zachycující dění v místnosti byla excelentní, zatímco ta odehrávající se mimo a popř. flashbacky bylo nudou a šedí. Tady se jim daří držet atmosféru poměrně vyrovnanou, i když je pravda, že celek je postaven víceméně na vcelku nepokrytém zobrazování funkčnosti různých úkolů, kterými Jigsaw pověřuje své oběti. Je pravda, že jejich originalita je chvílemi až nepříjemně mrazivá a u některých (díra plná injekčních stříkaček) už i žaludek sáhodlouze zaprotestoval, ale i přesto, je Saw II pouze šablonovitě rozehraný thriller, kterému nelze upřít ani poměrně vrchovatou míru nápadů, ani slušivě temnou atmosféru. I když na druhou stranu je pravda, že hyperaktivní kamera a klipovité stříhání jí překvapivě trošku ubírají. (Ne)standardní nadprůměr.(11.4.2006)

• Trellíno

Jestli je tohle dobrý a originálni, tak já jsem asi totálně mimo. Příběh na nic. Postavy tak otravný, že bych je všechny zabil po pěti minutách. Pointa, darmo mluvit. Jednička měla atmosféru, byla napínavá a já si u ní málem okousal nehty až po ramena, ale u dvojky jsem se i přes kraťounkou stopáž hodně nudil. No na trojku jsem fakt zvědavej. Jestli se nestane zázrak, tak máme adepta na bottom 200. I když co to kecám. Tady tomu stejně zase bude plno lidí dávat pět, s tím, jak něco takovýho nečekali a jaká je to bomba. Houby bomba. Zase jsem jednou naletěl na přehnaný hodnocení.(9.12.2005)

• tron

Už originál ma napriek krvavostiam, špinavej atmosfére a kvázi šokujúcemu koncu, príliš nedostal. Takže SAW 2 ma neprekvapilo. Nijako. Ani pozitívne, ani negatívne. Scenár je EŠTE komplikovanejší, vrah je otravný, „dobrovoľných úmrtí“ ubudlo a dej sa zvrtol k reality show, zmixovanou s úplne tradičnou (až pod-tradičnou) vyvražďovačkou. Ak v tom chce niekto hľadať hlboké životné pravdy o nesení zodpovednosti za svoje činy a (ne)vážení si života, nech sa páči. Po remeselnej stránke slušne nakrútené, atmosféra ujde, inak ma ale táto hlúpa séria začína pekne sr...(7.9.2006)

• Noam Jenkins

• - Film byl nominovaný na cenu Saturn americké Akademie sci-fi, fantasy a hororových filmů. (imro)

• - V čase 1:12:13 je vidět, že se v záběru objevila ruka, díky které spadly tajné dveře. (Pepy)

• - Spoiler: V tomto filmu zemře celkem sedm lidí. (Žralok)