Purpurové řeky

• Francie Les Rivières pourpres (více)

Al44...

Kvalitní francouzský temný thriller se zajímavým příběhem. Sice se místy až okatě snaží připodobnit filmu Sedm, nicměně sám o sobě je též velmi nápaditý a řemeslně perfektně udělaný. Vyzdvihnul bych velmi dobrou atmosféru a dobře udělanou postavu komisaře Niemanse. Snímek je napínavý až do konce a do poslední chvíle není jasné jak to dopadne. Zajímavá je i forma vyprávění příběhu, která nejprve sleduje oba hlavní hrdiny odděleně a až později se jejich přiběhové linie spojí. ()

Don Carlos

Rozuzlení porušuje jedno ze základních pravidel detektivek (viz Páter Knox), což celému filmu (byť by byl sebedokonaleji natočen) sráží vaz. Škoda přeškoda. ()

Kadas97

Tento film je tak dobrý až ľutujem, že nemám možnosť si túto knihu prečítať. Jean Reno perfektný ako vždy keď hrá v nejakom mrazivom thrilleri. Vraždy originálne a aj originálne umiestnené. Výborná francúzska kriminálka so skvelým rozuzlením a záverom. 9 z 10 ()

tranquill

"To není fakulta ale chovná stanice!" Velmi nadstandardní mysteriózní thriller o tvrdohlavém a tvrdohlavějším. Tahle dvojice se frantíkům povedla stejně jako atmosféra, nějaký ten vtip a velkolepé exteriérové scény. ()

papaguy

Divák jede jako na horské dráze. Nahoru a dolů. Škoda, že závěrečná amplituida je spíš ta dolů. Prvotní nadšení (kamera, soundtrack, slušný rozjezd, žádné zbytečné řeči) je tak postupně utlumeno. Film se pohybuje těsně na hraně mezi kvalitním snímkem a filmovým brakem. Ale ve výsledném dojmu převažuje pocit, že jde o nadprůměrný kousek. ()

KUFI

Prvni trictvrte hodina se docela dala sledovat, ale pak to nepekne zhovadilo, defakto od prvni snezny sceny. ()

junxi91

Temná a tísnivá atmosféra jednoho izolovaného údolí ve francouzských Alpách, kde dojde k nechutné a brutální vraždě, která svede dohromady dva detektivy. Hned na začátku filmu je ukázána rozkládající se mrtvola, do které se pouštějí červi - skvělý úvod do toho, co nás během celého filmu čeká. Hlavní detektiv Pierre Nieman vyšetřuje brutální vraždu v malém univerzitním městě Guernon ve francouzských Alpách. Mrtvým je profesor a univerzitní knihovník Remy Callois, kterému chybí ruce a má místo očí dešťovou vodu z ledovce. Dr. Cherneze mu vysvětlí, že v městečku docházelo k příbuzenskému křížení mezi profesory a díky tomu se vyskytují závažné genetické poruchy. Poslední dobou se to však změnilo a vesnické děti trpí genetickými poruchami, na rozdíl od těch "profesorských". Zároveň s tím vyšetřuje detektivní inspektor Max Kerkerian v nedalekém městě Sarzac znesvěcení hrobu Judith Herault, která umřela během nehody na dálnici v roce 1982. Na to navazuje krádež jejích dokumentů a fotografií z místní školy. Matka se po smrti zbláznila a skončila v temnotě v klášteře. Max ji navštíví a dozví se, že je ve fakultní nemocnici napadli "démoni" a pak byli její manžel a dcera zabiti při nehodě. Niemans se začne vyptávat krásné mladé glacioložky Fanny Ferreira na vodu z ledovce. Vloupe se do fakultní knihovny a zde zjistí, že původní zaměstnanci fakulty vyznávali eugeniku, a chtěli vytvořit intelektuálně nadřazenou superrasu. Fanny s Niemansem objeví v ledovci druhou mrtvolu, která byla zavražděna podobným způsobem, jako první oběť. V polovině filmu se Niemans a Kerkerian sejdou v domě oběti a málem se navzájem postřílejí. Pak se Niemans vrací k Chernezeovi, kde najdou mrtvého doktora a také vraha, který jim ovšem těsně uteče. Vrah vystřílí zásobník na Niemanse a schválně mine. Otisky na zbrani patří zesnulé Judith Heraultové, což je dost divné. Kerkerian se vrací prohledat její hrob a zjišťuje, že je prázdný! Vrací se však s fotkou a Niemans pozná, že se jedná o Fanny. Po cestě je málem děkanův syn vystrnadí ze silnice a oběma začíná docházet, k čemu v tomto městečku docházelo a proč vyměňovali lékaři v nemocnici děti profesorů za zdravé vesnické děti. Po tomto šokujícím odhalení následuje trochu podivný konec na hoře nedaleko univerzity, spojený s přestřelkou a lavinou. Film má dobře budovanou atmosféru, ukazuje prostředí jedné "nacistické" univerzity a vraždy jsou důsledkem pomsty proti tomu, co tato univerzita prováděla s vesnickými dětmi a především co provedla dvojčatům Fanny a Judith. Nechutností, zohavených těl a vydloubaných očí je ve filmu také dostatek. ()

Solly

Mohlo to být až pět hvězdiček, kdyby to tvůrci tak nezazdili naprosto ubohým, až stupidním koncem. Do té doby výborný thriler s úžasnou atmosférou. I dvojice hlavních hrdinů, která je samozřejmě naprosto odlišná, funguje lépe než v jakémkoliv jiném případě. A to i přes to, že se netradičně setká snad až v polovině filmu. ()

Odpadlik

Pěkné prostředí, syrový, napínavý příběh, celkem originální rozuzlení a hlavně můj oblíbenec Jean Reno, kterému skvěle sekunduje Vincent Cassel (Bratrstvo vlků). Proto **** ()

VerteX

Zápletka filmu je opravdu geniální, ale škoda, že v závěru trochu vyšumí. Purpurové řeky mi trochu připomněly Se7en, ale nápad se šlechtěním čisté rasy je trochu více... ehm... podivný. Ale rozhodně jde o skvělou podívanou, když máte večer a nebojíte se přemýšlet. Škoda jen toho, že děj negraduje až do závěru. ()

ecis

Absolutne priemerna kriminalka ci thriller s vybornym obsadenim (Vincent Cassel ako vzdy svojsky a jedinecny) ale podpriemernym scenarom. A ako mnohi uz napisali, v zavere bol cely filmovy stab pod tazkymi sedativami. ()

fandalehy

Skvělá, syrová a napínavá kriminálka z mlhavé Francie. Musím říct, že mně tahle detektivka opravdu dostala. I když jsem trochu tušil kdo je vrah, dějová linie mě strhla na plné čáře a s napětím jsem sledoval jak ostřílený komisař Niemans vyšetřuje s pomocí svérázného policisty brutální vraždy ve jménu Nostradama. ()

Yawgmoth

Výborný tajemný thriller,jako vždy výborný Reno,zajímavá zápletka a ten konec...no...no...když přihmouřím obě oči tak solidní 4* ()