• novoten

Překombinované a zároveň nedořečené. Vypravěčský um Spikea Lee mi prostě ne a ne pořádně sednout. Po 25. hodině mě znovu nedokázal první polovinu oslovit, aby mi naložil sice krásný závěr. Tomu pomohl hlavně geniální Clive Owen, ale jinak tahle jednohubka ve své vševědoucnosti a zároveň rádoby-lehkosti zarážejícím způsobem selhala.(16.12.2006)

Skouknuti jsem desne dlouho odkladal, ackoliv herecky obsazeni jsou vicemene samy moji oblibenci, tema me proste moc nebralo a kdyz je u rezie Lee, taky jsem na pozoru. Jenze on to byl hodne fajnovej thriller. Sice ne dvakrat originalni, pribeh o genialnim planu na loupacku, kolikrat uz to tu bylo, ale rozhodne napinave natoceny a tim, ze nekdy v polovine zacnou vyslechy rukojmich, tak si tvurci sice odhali konec, ale zase pak zustane otazka Jak? a dokaze si to tu zajimavost udrzet. Jinak i kdyz se film tvari desne vazne a realisticky, stejne neni nouze o nejaky to odlehceni nebo hlasku, takze to je proste napinavy a zabavny a ne zadnej opruz. Akorat bych z filmu vyhodil tu linii s Jodie Foster, respektive hlavne Jodie Foster, ktera, ackoliv opet hraje dobre, me proste desne srala. No a ostatni herci delaj presne to, co by clovek cekal, Denzel nezavre hubu a Owen se tvari jako nejvetsi tvrdak. Ve vysledku ta pointa sice drobet usmevna, ale zaroven docela originalni napad a i pres protahovanej konec povedenej thriller.(7.2.2010)

Rozpočet $45miliónovTržby USA $88,513,495Tržby Celosvetovo $184,376,254Tržby za predaj DVD v USA $37,668,360 //počet predaných kusov 2,546,258║ Spočiatku nenápadná banková dráma sa bez zbytočných prestreliek pretransformuje na prešpikovaný príbeh plný zaujímavých momentiek. /videl v kine: 85%/(6.4.2006)

Tenhle "Spike Lee's joint" mě v mnohém překvapil - "Spojenec" mi totiž přijde jako takový koktejl (podle toho, která z postav se zrovna objeví na plátně), chvíli je to ohromně cool thriller (Owen, Washington), potom spy thriller (Foster, Plummer), vprostřed filmu se točíme kolem klasické krimi (Dafoe) a konec je jak vystřižený z podrazáckých krimi-komedií (Owen, Washington). A právě tenhle žánrový koktejl je hrozně moc fajn a ukazuje, že žánr(y) jemu podobných filmů ještě rozhodně není vyčerpán. Opět mě také potěšily různé režisérské vychytávky (třeba už úvodní titulky natočené ve svižném tempu), celkem chytrý scénář, který si na nic nehraje (ovšem pár logických děr by se našlo) a odpovídající herecké výkony. Suma sumárum 5*, protože při odchodu z kina jsem byla zvlášť dobře naladěná filmem trefujícím se přesně do mého diváckého vkusu.(15.4.2006)

Na jméno Spike Lee si musím ode dneška dát pozor. Ne že bych o něm nikdy neslyšel, ale nemyslel jsem si, že by tenhle režisér dokázal naplnit mé požadavky. Spletl jsem se. Spojenec je po dlouhé době film, který mne dokonale oslovil a rozhodně za to nemůže jen dokonalé herecké obsazení. Skvělý hudební motiv, vypracované charaktery, mistrná režie a dokonalá bankovní loupěž, co víc si mohu od filmu přát. No dobře, můžu se přiznat, že v tuto chvíli trochu přeháním, snímek mě nedostal na lopatky, ale rozhodně k tomu neměl daleko. Normálně bych asi hodnotil trochu níže, ale v tuto chvíli jsem nadšen, že jsem po dlouhé době viděl něco, co mě nutilo alespoň trochu se do hrdinů vžít a ne jen tupě sledovat co se na obrazovce děje. 90%(25.9.2006)