Hodně zajímavý a silný příběh v rukou dost mizerného režiséra. Nejhorší mi na všem přišel střih, kdy se často jednotlivé záběry nepodporovaly a spíše vylučovaly. Doják to mohl být klidně od začátku do konce a režisér se o to asi i snažil, ale silné mi přišly snad jen 2 nebo 3 scény a to díky hercům a skutečnostem pravdivého příběhu. Opravdu kouzelný je Matthew McConaughey, který si tu dává snad svou nejlepší roli. Po sedmi letech jsem film viděl bez tragického začátku. A na to, že to bylo s otřesným českým dabingem, jsem film prožil mnohem silněji. Tak jsem musel jednu hvězdičku přidat.(19.3.2009)

• Piggsy

POZOR - SPOILER: Další sportovní drama s nálepkou "podle skutečné události", která se vám ze všech sil snaží hrát na city. Problém spočívá v tom, že podobných filmů vznikne asi 10 za rok a všechny jsou tak nějak stejné. Všechny postavy mají předem daný charakter a vždy se zachovají tak, jak se to od nich očekává. Tak trochu jako v pohádce. Děj je o sestavení nového fotbalového týmu a je nalinkovaný přesně podle staré známé šablony. Zpočátku se týmu nedaří, prochází krizí, nakonec ale slavnostně zvítězí (přičemž rozhodující bod získá až v poslední vteřině zápasu - dokážete si představit větší klišé???) a vše skončí happy-endem. No a pak zazvoní zvonec a pohádky je konec. Film se sice opírá o skutečnou tragédii, ale aby mě dojal, musel by být natočet působivějším a hlavně neokoukaným způsobem. Že si diváci v Americe na podobných kýčovitých dojácích ujíždí, je stará známá věc. Ale že jim to žereme i my Češi (viz zdejší hodnocení 73%), to mě celkem udivuje..(21.10.2007)

USA, 70 léta. Když se univerzitní fotbalový tým vrací z turnaje, letadlo havaruje, a všichni hráči, trenéři i někteří věrní fanoušci umírají, vypadá to, že je na Marshallově univerzitě s americkým fotbalem konec. S tím se ale nesmíří někteří hráči, kteří náhodou v letadle nebyli, a seženou podporu univerzitního vedení pro pokračování fotbalové tradice. Místo trenéra, který musí z ničeho postavit nový tým, přijímá Jack Lengyel (Matthew McConaughey) - ale nečeká vůbec lehký úkol ... Ač jsem do tajů amerického fotbalu nikdy moc nepronikl, filmům o něm (hlavně těm, které mají hlubší myšlenku) se vůbec nebráním. Návrat na vrchol je právě jedním z takovýchto filmů, navíc natočený dle reálné události (proto [Pozor spoiler!] - Marshalls pod novým trenérem opravdu první sezónu nevyhrajou, jak by možná divák čekal [/Konec spoileru]), což určitě filmu patřičnou hloubku dodává. Navíc má film docela slušné herecké obsazení, kterému vévodí Matthew McConaughey jako nový trenér mužstva a nebo David Strathaim, jako děkan univerzity. Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli nedat 4*, ale nakonec jsem si to rozmyslel - přece jenom tomu ještě něco chybělo ...(22.3.2009)

Standardní výkon METJŮA u filmu, který má na běžného Američana působit jako na Žida Osvětim. Letadlo s čutálisty do meruny se zřítí a v tu ránu je z toho celonárodní tragédie, po které následují jednání "OBMĚNA KÁDRU", "VÍTĚZSTVÍ" a "ZPĚT NA STANDARD". Metráž přepálená, což má za následek divákovu apatii. 65%(20.3.2017)

Tak teď mám tak trochu problém v tom, že nevím úplně přesně, co nového napsat. Víte, když jeden den vidíte film o americkém fotbalu podle skutečných událostí, a další den vidíte další film o americkém fotbalu podle skutečných událostí, tak už člověk neví, co má napsat, aby se náhodou neopakoval. A to je přesně můj případ. Jen den před tímto filmem jsem viděl film Gang v útoku, který je velice podobný s tímto filmem. Ale nejhorší je, že jsou si velice podobné i v kvalitě, tedy alespoň podle mého názoru. Ale tak zkusím něco k filmu "Návrat na vrchol" napsat. Jedná se rozhodně o zajímavý film, na jehož začátku je herecké neštěstí, při kterém zemřou téměř všichni hráči amerického fotbalu na Marshallově univerzitě. Přežije jen několik málo hráčů, kteří do letadla z různých důvodů nenastoupili (kvůli zranění, kvůli náhodě, nebo kvůli zaspání). A právě od těchto hráčů vzejde popud, aby se znovu sestavil tým a hrál se zde znovu americký fotbal. Jak už zde někteří komentující naznačili, sportovní filmy jsou téměř všechny o jednom a tom samém. A tady je informace, jak film skončí, už v samotném názvu filmu, takže netřeba být během filmu nikterak nervózní, jak to celé skončí. Tady záleží už vlastně jen na scénáristově peru, jak příběh dokáže zpracovat, na režisérově umu, jak film dokáže převést na plátno, a na hercích a jejich ztvárnění a uchopení jednotlivých postav. Všechno se zde docela perfektně povedlo a já nemám důvod k nějaké větší nespokojenosti. Scénárista, režisér i herci se se svými úkoly popasovali dobře a výsledkem je koukatelný film, který dokáže zaujmout, ale ze kterého jsem rozhodně nebyl nějak u vytržení. Takže jsou z toho solidní čtyři hvězdičky.(14.12.2008)

• - Film si odbil premiéru 12. decembra 2006 v Huntingtone, hollywoodska nasledovala o dva dni neskôr. V oboch prípadoch bol použitý zelený koberec namiesto tradičného červeného. Zelená je totiž farba tamojšej Marshall University. (misterz)

• - Otec zemřelého hráče Chrise Greffena (Ian McShane) si čte v kavárně knihu "Na západní frontě klid" od Remarquea. Když trenér Jack (Matthew McConaughey) povzbuzuje ředitele k návštěvě federace, píská melodii z filmu Hodný, zlý a ošklivý (1966). Na konci v titulcích je záběr na ceduli s nápisem: "Bůh dal, Bůh vzal." Jedná se o citaci z Bible, z Knihy Jób, první kapitola, verš dvacátý první. (Kuny27)

• - Jednalo se o charterový let, při kterém zahynulo 37 členů týmu, 8 členů trenérského personálu, 4 členové leteckého personálu, 1 zaměstanec letecké společnosti a dalších 25 významných lidí. 70 dětí ztratilo jednoho rodiče a 18 dětí navíc osiřelo. (sir-dave)