Vetřelci vs. Predátor 2

Aliens vs. Predator: Requiem

Votrelci vs. Predátor 2

Aliens vs. Predator: Requiem

Akční / Sci-Fi / Horor / Thriller

USA, 2007, 97 min (Director's cut: 102 min)

• tron

„Mierte presne.“ – „Nehavarujte.“ Režijne debutujúci bratia sa poučili z chýb "jednotky". Takže dvojka je na rozdiel od nej krvavá, postavy majú psychológiu a Predátor je drsný hajzel a nie sympaťák zo susednej galaxie. Bohužiaľ, krvavosť nie je všetko (hoci je miestami hardcore, vedie zrejme scéna s nemocničným oddelením pre tehotné ženy), Predátor si nedokáže vybudovať rešpekt ako u McTiernana a psychológia sa zasekla na základnej škole (dostane chlapec dievča? Naučí starší brat mladšieho zodpovednosti? Učeše si šerif ofinku?). Napriek hŕstke svetlých okamihov (pohľad na kurióznu planétu Predátorov, slávne monštrá v klasickom lese Severnej Ameriky) je prvá polovička vražedná. Je totiž venovaná fádnym, totálne nezaujímavým postavám, prenášajúcim banálne dialógy. Ak tu niekto seriózne čakal, že sa „vcítim do ich kože“ a obľúbim si ich, potom je skutočne naivný (a ZLE píše). Druhá polovica je našťastie venovaná už len drastickej akcii. Tá miestami poteší, väčšinou ale otravne dopláca na neprehľadnosť: odohráva sa v noci, v meste nefunguje elektrika, stále niekto svieti do kamery a navyše šľahá poriadny lejak. Často som vôbec NEVIDEL, čo sa deje. Tvorcovia týmto nešťastným spôsobom asi potrebovali maskovať malý rozpočet, ale Spielberg a Scott to v ČEĽUSTIACH a VOTRELCOVI dokázali neporovnateľne lepšie. Množstvo odkazov (zvuky príšer, pani Yutani) a „prequel pocit“ (osobný obrnený transportér, likvidácia vojakov) zo začiatku poteší, časom sa ale z citovania stáva skôr parazitovanie, bez schopnosti pridať niečo nové. Logiku ani riešiť nebudem (Predátor starostlivo zázračnou kyselinou „vyparuje“ stopy po mimozemskej existencii a potom z kože stiahne chlapa a zavesí ho do koruny stromu, aby ho všetci našli). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/171088/Votrelec-vs-Predator-2-40.html(21.6.2008)

Že by nám malo pre druhý pokus stačiť len viac a viac krvi? Moji milý ale len o tomto nie je práve táto sága a to ani zďaleka, na stenu hádzať hrach teda krv vie skoro každý, kto si vie nájsť obchod ketchupom. Takže po prvom prehmate mali prísť "preborníci" bratia Strauseovci a oni mali stanoviť konečný poriadok aby uspokojili chúťky fanúšikov a kde teda ponechali talent? _Vykrádačka ako vyšitá od ctenej už nám známej hudby, ktorá k niektorým scénkam vyznie absolútne do prázdna, nehovoriac o tupých dialógoch ako z rozprávky a jednoduchej šablónke príbehu a do nho natesnať všetko možné len aby bolo na čo pozerať a možno že si ani nevšimneme, že to ma riadne prihlúpli - tupý dej! _Kostými oblúd sú fajn urobené, však ako vždy ale ich vzájomné súboje už nikoli, rýchli strih nám neponúkne nič iné než mišmaš, a mutácia Votrelca s Predátorom to my fakt už nesedí, to ho už rovno môžu zmutovať barz aj zo slonom, proste novodobá séria AVP je pre mňa nehorázne hluchým miestom, kde si ale vôbec neprídem na svoje, v tomto prípade si je lepšie pustiť staré časti ovplívajúce aj skutočnou temnosťou a výborným príbehom a nielen povrchným výplachom, ktorý nám ponúka tento kvázy paškvál. A dušovanie sa na tom že tu je zaručene lepšie než prvý AVP nie je zrovna na mieste, kto má otvorené oči musí vidieť že to je zhruba na rovnakej úrovni pokiaľ nie ešte o niečo nižšej. _Aby som nebol len kritický asi prvá polovica filmu sa dá ako tak zniesť aj keď béčkovitosť srší skoro od začiatku až po trápny koniec, plus sklamanie vďaka kulisám lesa, to ako nemali k dispozícii skutočný les? V priebehu druhej polovici filmu ma už bolala hlava ako už dávno nie a tak som sa na tento počin tešil. "Páni producenti už stačilo, toto už nerobte nikdy viac!" ║Rozpočet $40miliónovTržby USA $41,797,066Tržby Celosvetovo $128,883,716║ som sa veru čudoval že po prvom slušnom zárobkovom dni($9,515,615) to tak rýchlo začalo v tržbách klesať a to nasadili práve okolo Vianoc keď sú zisky filmov najvyššie z roku ▐ Tržby za predaj DVD v USA $28,036,513 //počet predaných kusov 1,454,146/videl v kine: 40%/(4.1.2008)

• TheRaven

Od tohoto filmu jistě nikdo nečeká žádné umělecké dílo, ale to k čemu slouží, plní na výbornou. Sice jsou tam opět záležitosti u kterých se divák tak akorát rozčílí, ale jinak se ani příliš nenudí. Zajímavé jsou přípomínky prvního dílu predátora některými podobnými situacemi a hudbou. A nakonec musím uznat, že je to opravdu nesrovnatelně lepší než jednička - AVP.(5.5.2008)

• Flipnic

Naprosto neuvěřitelné zklamání ... Film mne chvílemi úplně štval tím, jak byl zasazen do neustálé tmy. Ano přítmí a šero do horroru a podobných žánrů patří, ale co tady tvůrci předvedli, to bylo něco neskutečného!! A to jsem se naschvál na film díval v noci na velké TV a stejně jsem asi tak ze 30% vůbec nevěděl a nevím, co se tam dělo, kdo se s kým řezal atd. Tenhle nešvar srazil můj požitek z filmu téměř na bod mrazu a tam ho přikoval navíc ještě otřesný scénář, otřesné herecké výkony (nevyžaduju v těchto filmech kdovíjaké výkony, ale to co někteří herci předváděli mi připomínalo trashe z let 70. ...). Nepochopitelné řešení osobnách záležitostí jednotlivých postav v první polovině filmu, i když to na děj a výsledek nemělo vůbec žádný vliv. Zmatená akce, obstojné triky a gore ... které to ale rozhodně nezachránily. Opravdu mě je líto, jak chudák Predátor dopadl ... zvlášť když jsem den před tím sledoval původní první díl od McTiernana, abych svojí přítelkyni ukázal, jaký úžasný horror to je ... No moc se jí to nelíbilo, ještě, že jsem jí nepustil tohle ...(2.7.2008)

Je to výborný akčný sci-fi horor, ktorý je pokračovaním slušnej jednotky. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa hneď po udalostiach predchádzajúceho dielu, takže posádka predátorskej vesmírnej lode je kvôli votrelcovi z predátora vyhladená a tak loď spadne neďaleko jedného mestečka uprostred hôr. Kvôli tomu sa Predalien schopný klásť vajcia dostane na slobodu a tak priletí predátor zo svojej planéty, aby zničil všetky stopy, lenže počet votrelcov rýchlo narastá a tak musia obyvatelia mestečka bojovať o svoje prežitie. So spracovaním som veľmi spokojný, prvá polovica je ešte taká rozbehová a postavy, ktoré sú tu predstavované ma ani až tak moc nezaujali, ale v tomto prípade je mi to úplne jedno, keďže tu ide v prvom rade o obe mimozemské rasy, ktoré tu majú dosť priestoru, pričom oceňujem postupný vzostup votrelcov a aj jednanie predátora, takže aj tu sa je na čo pozerať. A v druhej polovici sa to už naplno rozbehne, jedna zaujímavá scéna strieda druhú a musím skutočne pochváliť toto dosť nezvyklé prevedenie, pretože zatiaľ čo takmer všetky podobné filmy sú podané tak, že nejaká skupina ľudí je izolovaná od civilizácie a tak ich hlavným cieľom je dostať sa k najbližším ľudom, polícii, zbraniam a podobne, no tu sa všetci musia spoľahnúť len na seba a moc im nepomôžu ani zbrane, ani národná garda a dokonca ani to, že sú uprostred mesta plného ľudí. A veľkým plusom je aj celkové nekompromisné prevedenie, keďže tu umierajú deti, tehotné ženy a potešilo ma aj ukončenie romantickej línie z prvej polovice. A práve tieto fakty u mňa povyšujú tento film na výnimočnú žánrovku. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Trochu ma mrzí, že nie je úplne ideálna natočená, chcelo by to lepšiu prehľadnosť, za čo môže aj to, že sa až príliš často odohráva v tme, ale nie je to až tak zlé, aby sa na to nedalo zvyknúť. Hlavne, že samotných stretov jednotlivých rás je tu plno a sú celkom nápadité a aj drsné. Takže je skutočne radosť pozerať hlavne na všetky tie predátorove likvidácie, či už votrelcov, ale aj ľudí, no bavila ma všetka akcia, len to zneškodnenie vojakov malo omnoho väčší potenciál. Herecké obsadenie je iba priemerné, nikto mi tu neprekážal, ale zároveň si ma ani výraznejšie nezískal, no ako som spomínal, tu mi ide aj tak o mimozemšťanov. Réžia a technická stránka určite mohli byť aj lepšie, o atmosfére alebo napätí sa tu vôbec hovoriť nedá a aj tá prehľadnosť mohla byť lepšia, ale v priebehu filmu s tým nemám problém, vyhovuje mi aj tento štýl. Už jednotka sa mi páčila, ale toto pokračovanie je ešte lepšie, pre mňa skvelá žánrovka, ktorú pozerávam opakovane. 85%(22.1.2008)

• - Buddy Benson (Kurt Max Runte) má ve filmu zbraň Remington 700 ráže .308 Winchester. (dc125)

• - První rozhodnutí, které s určitostí padlo, bylo, že film bude mít vysoký Rating R. Producenti se totiž domnívali, že přílišná "měkkost" je jediný problém předchozího dílu. Důsledkem úmyslného zvýšení minimální věkové přístupnosti filmu byla například scéna, kdy se vetřelec vyklube z dítětě. (cariada)

• - Spoiler: Predátoři, kteří se ve filmu objevují, jsou tzv. "Wolf", "Scar", "Crash", "Huntsmaster" a hybridní "Predalien". Predátor "Scar" se již objevil v předchozím filmu Vetřelec vs. Predátor (2004). (cinemag)