Proč bychom se netopili

Česko, 2009, 8 h 43 min (Minutáž: 51–54 min)

Režie:

Petr Nikolaev

Předloha:

Zdeněk Šmíd (kniha)

Kamera:

Martin Duba

Václav Rašilov, Markéta Štechová, Tereza Kostková, Radek Zima, Lukáš Vaculík, Jiří Ployhar ml., Zuzana Kajnarová, Branislav Polák, Arnošt Goldflam (více)

Epizody(10)

V seriálu Proč bychom se netopili se můžete těšit na vodáckou romantiku, lásky letní i celoživotní, spory nicotné i zásadní, řeku vstřícnou i nemilosrdnou, přírodní scenérie i všední realitu života našich hrdinů. Poznáme se s nimi, když se poprvé sejdou na vodě, budeme svědky prvních zkušeností, úspěšných pokusů i nezdarů. Překonají spolu nejednu krizi, někteří navážou trvalé vztahy, jiní zase na dlouho zmizí všem z dohledu. Po letech se ale znovu sejdou a zkusí podruhé vstoupit do stejné řeky i do stejné lodi. (Česká televize)

slunicko2

Nejste výrostci? Ne, jsme vodáci. A nejste náhodou vodáci - výrostci? 1) Moc jsem se těšil. Šmídovy knížky znám snad všechny a půvabné úvahy o životě jeho party trampů, horáků a vodáků se mi už před mnoha a mnoha lety staly měřítkem přátelství a hřejivého pohledu na svět. Knížky doslova zfilmovat nelze, ale jejich prosluněnou atmosféru dobrý filmař na plátno dostane, myslel jsem si, tím spíše, že autor knih je i spoluscénáristou filmu._____ 2) Bohužel se však ukázalo, že spisovatel a scénárista jsou dvě odlišné profese, kde úspěch v jedné nemusí znamenat úspěch ve druhé. V seriálu se téměř nic neděje, dialogy jsou v lepším případě knižní, v horším případě jakoby postavy spadly z Marsu._____ 3) Mizerný scénář umocňuje nejistá nenápaditá režie a ochotnické herecké výkony (s vyjímkou Vaculíka). Falešné ahóóój stejně jako exaltované nadšené deklamování prostě těm hercům nevěřím. Pozoruhodnou necitlivost k tématu dokazuje i doprovodná píseň Richarda Krajča. Ani pěkné tělo Broni Poláka to nezachrání. Škoda zmařené příležitosti._____ 4) Zaráží mě mnozí komentátoři, kteří své suverénní soudy vynášejí po shlédnutí jednoho, dvou či tří dílů. Jako bych hodnotil celovečerní film po prvních devíti minutách._____ 5) Inu, snad příště...Ráno naházíme popel do řeky. Ráno vyplujeme, Ofélie. ()

stration

Ach jo. A nenatočí dobrý seriál a nenatočí. Čím trapnější, amatérštější a odfláknutější, tím lepší. Kde nic není... ()

veronikav

Asi jsem mimo - ale tenhle seriál se mi mooc líbil . Většina to tu kritizuje - ale ? Po všech těch ordinacích a pojišťovnách, to je změna . Je to poho, pohoda, pohodička - krásná letní . Trochu pohádka - hodně závist , takhle to nechodí -ale bylo by to super :-) ()

Petfruf

Nemůžu se ještě rozhodnout jaké hodnocení seriálu po dvou dílech dát, takže ho možná změním, avšak, níž než pod tři hvězdičky nepůjdu. Mám slabost pro vodáctví a kdo nikdy nezažil takovouhle partu na vodě, těžko pochopí. Určitě je v seriálu pár hluchých míst a trapnějších chvilek, ale na druhou stranu se dobře bavím. Herci jsou, až na Poláka, Janečkovou a Kajnarouvou, přirození a nepřehrávají (srovnej třeba s Ulicí či VKV..), ale třeba mě ještě překvapí. Naštěstí se v takovém počtu osob ztratí jakákoliv výtka. I přesto zatím seriál hodnotím na 75% a baví mě rozhodně víc než Hraběnky, Místo nahoře a jím podobné sociální dramata, ketrých se tu točí až moc.. ()

Huntelaar odpad!

Tak už nám to konečně skončilo. Osobně určitě nejsem cílová skupina diváků tohoto paskvilu a protože jsem taky párkrát na vodě byl, nezbývá mi než si "přát"....kéž by se utopili. ()

ilemas odpad!

Po prvním dílu jsem si udělal představu o celém seriálu a myslím, že nebudu daleko od pravdy. Na první díl jsem ani nedokoukal do konce(nudné a trapné), ještě na pár dílů(pokud to psychicky zvládnu) se podívám a pak to možná přehodnotím,ale moc tomu nevěřím. ()

Katarine

Na dnešní poměry velmi průměrný seriál. Některé díly se moc povedly, jiné naopak byly nudné a bez energie. Jinak herecké umění nic moc, přestože obsazení nebylo vůbec špatné. Takže to, co se nejvíc v tomto seriálu vyvedlo, byla ústřední píseň Richarda Krajča. ()

rakovnik

I sjíždění řeky v partě mladých lidí může být nuda. Alespoň tento seriál byl nudný. Jedna hvězdička za titulní píseň a druhá za to, že jsem to celé dokoukal, takže vlastně pro mě :-) ()

Elyssea

Jestli se to nezlepší... Vodácká hrůza působící jako nějaký nudný dokument. Dementní komentář Václava Rašilova by uspal i notorického nespavce. Herecké výkony jsou na tom velice bledě. Nejsympatičtější je mi z celé party Lída, v podání Terezy Kostkové. Jinak je to totální hrůza a ta hvězdička je pouze za ústřední písničku. ()

DruidKarel

661. hodnocený film: Po shlédnutí 3 dílů si dovolím tvrdit, že tu sice ještě něco podobného nebylo, ale na druhou stranu ani být nemuselo. Stará parta přátel se snaží sjíždět řeku a mít ze všeho legraci. Holky nádherný, ale čekal bych trochu víc vtipu a i nějakou erotiku, možná by to tenhle film pozvedlo. Seriál nepotřebuje plejádu známých tváří, jako v tomto případě, ale chce to opravdové herce. Za herce tu můžu považovat snad jenom Kostkovou Terezu a Vencu Rašilova. Jasně, Vaculík je fajn a je nepochybně kvalitním hercem, ale už se objevil v takových bracích, že mu to vážně uškodilo. Jenom, aby nedopadl jako Sagvan Tofi. To bych mu fakt nepřál. Příjemná atmosféra a milá písnička od Kryšotfu, jainak nic víc a 2* to jistí. 2* ()

pakobylka

26. 1. 2009: Snaha by i byla, ale nějak to nemá tu správnou šťávu - dialogy i samotný děj působí strašně křečovitě a nepřirozeně. Bohužel se mi zdá, že v současných českých seriálech se tyhle nešvary pěkně zabydlely a pomalu se stávají normou. Prozatím za 2* a dál se uvidí. ----- 2. 2. 2009: Druhý díl vypadá NEPATRNĚ nadějněji v tom smyslu, že nedošlo k žádnému zhoršení a dokonce se objevilo - možná nějakým nedopatřením - pár světlých chvilek, kterým by se při troše dobré vůle dalo i uvěřit. Ráda bych věděla, co na to říká Zdeněk Šmíd jako spoluautor scénáře ... poetika a jemný humor jeho knížky jsou v háji zeleném. Na druhou stranu to nehodlám vzdát a podívám se i na další díl, takže to zatím není až tak strašné. ----- 9. 2. 2009: Za prvé: Kvalita se plácala někde mezi prvním a druhým dílem, párkrát si lokla, ale ještě se neutopila - takže plujem dál. Za druhé: Zvykla jsem si na Křižáka v podání Lukáše Vaculíka. A do třetice: Už nemyslím na vodácké písničky Jardy Samsona Lenka, který před lety zhudebnil texty právě z knižní předlohy Zdeňka Šmída. Richard Krajčo je taky fajn. ----- 16. 2. 2009: Nic nového, opět tak trochu sci-fi z českých vod. ----- 23. 2. 2009: Nejspíš to měl být nejvtipnější díl ... Nebyl. ----- 2. 3. 2009: Ach jo, lodě i s vodáky klesají čím dál rychleji ke dnu - paradoxně ve chvíli, kdy je chlapci a děvčata opustí a vystoupí na pevninu. Dialogům se už nedá věřit ani jediná hláska a o tom ostatním raději nemluvím. Přitom mám pořád pocit, že by stačilo jenom strašně málo, aby ten seriál za něco stál ... Snižuju hodnocení, 1* na pokračování v započaté cestě stačí. ----- 9. 3. 2009: Co to proboha mělo být? Zdálo se mi, že se udál pozoruhodný přemet v čase a naši milí vodáci zestárli daleko méně, než by měli - alespoň pokud mohu soudit podle použitých rekvizit, které najednou odpovídají žhavé současnosti. A horské túry jim jednoznačně nesvědčí. No nic, jen mi je docela líto Lukáše Vaculíka - je sympatické, že se nepropůjčil k účinkování v rádoby zábavných nekonečných seriálech komerčních televizí a přála bych si, aby to tak zůstalo ... Bohužel si po "Strážci duší" vybral další projekt ČT, který měl všechny předpoklady, aby byl zajímavý a úspěšný - a díky režii je z něho opět těžký podprůměr. Jak to ČT dělá, že dokáže své vlastní nadějné plány tak dokonale zbabrat, to opravdu nechápu, na to musí být nějaký zvláštní talent. ----- 16. 3. 2009: Nejzábavnější a zároveň nejromantičtější byly letecké záběry klikatící se řeky. Jinak žádný posun kamkoliv - ostatně už dávno nic takového nečekám. ----- 23. 3. 2009: Utopit režiséra !!! ----- 30. 3. 2009: Dramatický závěr seriál ani v nejmenším nespasil, to tedy ani náhodou. Asi bych měla celý komentář přepsat a vytvořit z něj něco rozumnějšího, ucelenějšího a hlavně kratšího, jenomže u desátého dílu jsem vydržela do konce už jen s velkým přemáháním a prozatím se mi nechce s vodáky trávit ani o minutu déle, než je nezbytně nutné. Takže možná za čas, jestli budu mít náladu. A ještě si hodně rozmyslím, jestli jim alespoň tu 1* nechám. () (méně) (více)

papaJA21

To co ze začátku vypadalo jako nový svěží seriál z vodáckého prostředí se po pár epizodách změnilo v ustavičnou nudu, nasekanou bez ladu a skladu. Jedna situace je nalepená na další, scenáristé se vůbec neobtěžovali o nějakou konstruktivní linii, všechno vyřeší rádoby vtipný komentář, spojující více či méně dobře zahrané scénky. Obrazně řečeno je to celé polepené jako kanoi epoxidem, ale pořád do toho dost teče. ()

sir-dave

Jen vodák vstoupí do stejné řeky dvakrát. Knížku jsem nečetl, vodáctví mě baví a užil jsem si i tenhle seriál. První polovina skvělá, druhá bída, ale oproti všem ostatním seriálům jako cesty domů, ordinace atd. pro mě nesrovnatelné. ()

WinnJets

Doufal jsem, že by to mohlo být něco podobného jako - Hop nebo trop, jenže bohužel nebylo a nesahalo to tomu ani po kotníky. ()

dr.fish

Vydržel jsem tři díly. Postrádá to cokoli čeho by se dalo chytit. Byl jsem jako divák naprosto ztracený...snad jedině jako parodie, ale to vlastně taky ne... ()

rodo

Po prvním dílu zatím nemohu hodnotit jinak než jednou ušmudlanou hvězdičkou. Knížka od Zdeňka Šmída je humorná a okouzlující, tento paskvil ČT je zatím naprosto nudnou slátaninou bez kapky invence. Ještě se podívám na druhý díl, ale jestli se to nezlepší, vypnu televizi a radši si znovu přečtu knížku a pustím písničky Jaroslava Samsona Lenka s původními verši Zdeňka Šmída..........Po druhém dílu přidávám hvězdičku. Přeci jenom jsem si vzpomněl na časy, kdy jsem na vodu jezdil a trošku podobné příběhy jsem zažíval. Přesto to není ono :-(........Tak a po třetím dílu říkám ne, to je ztráta času. Škoda, nemuselo to být tak špatné, předloha je fajn. ()