Poslední člověk na Zemi není sám. Will Smith v roli toho, který přežil. Já, legenda – impozantní, akční dobrodružství plné znepokojivých záběrů vylidněného Manhattanu. Vojensky virolog Robert Neville (Smith) je nevysvětlitelným způsobem imunní vůči nezastavitelnému a nevyléčitelnému viru, který postihl obyvatele New Yorku, možná celého světa. Zmutované oběti neznámého moru se plíží ve stínech a sledují každý Nevillův pohyb. Čekají, až udělá osudnou chybu. Nevilla pohání jediný cíl – vyrobit lék z vlastní krve a čas pracuje proti němu. (Magic Box)

Bobik9

I po druhém shlédnutí musím říct, že je to naprosto špičkový film. Napínavý, zajímavý, poutavý, dobře obsazený, prostě celkově skvěle spracovaný. Will SMith jakožto jeden z nejlepších herců podle mě zahrál opradu skvěle a v dojemném smutném finiši jsem poprvé sotva zatlačil slzu. Výborný filmový zážitek. ()

terunka003

Napínavé, depresivní, tajemné, strašidelné, smutné × americké. Námět obvyklý, zpracování neobvyklé. Jelikož jsem strašpytlík, co se bojí jít i v noci na záchod, tak jsem měla zakryté jedno oko skoro už od začátku filmu. Pár scén jsem opravdu nic neviděla, ale konec jsem statečně dokoukala. Nebylo to špatné. Kamera byla víc než dobrá, zombíci oškliví, o napětí nebylo nouze. Náš hrdina je americký hrdina, co sám bojuje proti zmutovaným lidem. Jaký jiný závěr může tento film mít, než ten, že se obětuje pro lidstvo a pak se vyhodí do vzduchu. Vážně mi tyhle americké konce vadí. Will Smith hraje skvěle, herecky si myslím, že vyspěl. Film není vhodný pro samotáře, pro stejné strašpytlíky jako jsem já (nebudu teď dva dny spát) a pro ty, co mají se zombíkama zkušenosti a mohli by se nudit. ()

lennyd

Vědec Robert Neville (Will Smith) je patrně jediným, kdo přežil epidemii smrtícího viru, který nakažené osoby mění ve vraždící zombies. Robert je z nějakého důvodu vůči viru imunní, a tak se snaží ze své krve vytvořit léčivé sérum, které by zmutované bestie vrátilo zpět. A tak žije den za dnem, v opuštěném velkoměstě, stále doufající, že není jediným přeživším - a stále ve střehu před nic neodpouštějícími stvůrami ... Jo, tak tohle je přesně ten typ filmu, který si můžu dát kdykoliv, jakkoliv znovu. Katastrofický scénář, ale nikterak přiblblý, nádherné opuštěné město (podobné pocity při sledování průjezdu pomalu odumírajícím New Yorkem jsem měl naposledy (a teď mě třeba ukamenujte) v Bojišti Země) a perfektní herecký výkon Willa Smithe. Takřka dokonalé.. ()

tomxxx

Takový průměrný film, průměrně zahraný s průměrným příběhem a klasickým americkým koncem. Hezky se na něho podíváme, pochválíme a s klidným svědomím zapomeneme, že někdo něco takového natočil. ()

tnp101

Z velké části dost komorní sci-fi drama s prvky hororu a výtečnou atmosférou, do které se dá vcelku jednoduše vklouznout a nasávat jí plnými doušky. Takové přelety zarostlým New Yorkem jsou jedinečným zážitkem. Poslední dvacetiminutovka sice již lehce ztrácí oproti zbytku, ale celkově se jedná o dost kvalitní kousek, který stojí hlavně na obsazení Willa Smitha do hlavní role. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Nyní si rozebereme, jak na tom je po kvalitativní stránce snímek „Já, legenda“ s Willem Smithem v hlavní roli. Hned po vložení disku do přehrávače budete požádáni, jakou verzi chcete spustit. Disk obsahuje jak verzi, kterou známe z kina u nás, tak verzi s odlišným, pro mě osobně mnohem lepším závěrem. Kterou verzi zvolíte jako první, nechám na vás, ale nenechte si ujít ani jednu (alternativní verzi můžete spustit i z nabídky bonusů). Nyní však již přejděme k ohodnocení technické stránky disku. Snímek je novějšího data, takže se dá tušit, že to vypadá více než dobře. Obraz je prezentován v poměru stran 2,4:1 a jeho hlavní předností je smysl pro detail. Toto se nejvíc projeví ve velkolepých záběrech vylidněného New Yorku, ve kterých téměř není problém rozeznat každý jednotlivý stonek trávy. Na první pohled se také možná nejednomu divákovi nebude zamlouvat lehká vybledlost obrazu do světle hnědého tónu, jež lze pozorovat hlavně u tmavějších objektů, které nejsou černé ani zdaleka. Jakmile si na to však zvyknete, nebudete mít problém, protože se samozřejmě jedná o záměr tvůrce, který ví, že se tím značně vylepšuje atmosféra. Díky předchozímu „problému“ se navíc nedočkáte krásných barviček, ale když už čas od času ano (průjezd auta městem v úvodu), kontrast mezi špinavostí okolí a dokonalou naleštěností auta působí neopakovatelným dojmem. Co tedy k obrazu nakonec říct? Není dokonalý, ale jelikož se jedná o tvůrčí záměr, nemůžu jinak, než chválit. Zvuk, i přesto, že by se už z principu nemělo jednat o něco, co by vás mělo zvednout ze židle, pro svou epičnost, tak často působí. Za vše může kontrast mezi relativní klidností celku a mohutností částí toho samého celku. Jinými slovy, pokud se na obrazovce děje něco, co využívá velkolepost scény (znovu bych mohl použít přelety městem), vše působí klidně a mírumilovně. Všechny reproduktory včetně těch prostorových vytváří nádherně prostorový zvuk pustiny. Pokud někdo vystřelí, projede autem, či zaječí, projeví se to velice agresivním reprodukováním, což ve mě zejména u již zmíněného jekotu nakažených vyvolávalo stavy, díky kterým jsem se s nimi chtěl, stejně jako hlavní hrdina, setkávat co nejméně. Celou dobu zde samozřejmě píšu o originální Dolby TrueHD 5.1 stopě. Na disku se nachází také ta samá anglická stopa v DD 5.1 a v tomto stejném formátu je prezentován také český dabing, který obsahuje pouze verze filmu, která byla k dispozici v našich kinech. Ve druhé verzi se budou muset obhájci dabingu spokojit pouze s českými titulky, dabing zde zcela chybí. To bychom měli technickou stránku, která je bez chyby. Bonusy startují 21 minutovým dokumentem o virusech obecně, přičemž se nejedná o nic úžasného a navíc se tu toho moc ohledně samotného natáčení nedozvíte. Tímto však netrpí následujících 21 krátkých videí, které dohromady tvoří 52 minutový „making of…“ film, v němž se dozvíte vše podstatné a navíc v docela velké míře nahlídnete do zákulisí a vztahů mezi všemi. Posledním bonusem jsou čtyři animované komiksy o celkové stopáži 22 minut. Za zhlédnutí stojí minimálně dva prostřední. Více bonusů se na disku bohužel nenachází. Potěší však české titulky, kterými jsou všechny vybaveny. „Making of…“ je prezentován v SD a ostatní bonusy v HD rozlišení. S titulem jsem spokojen. Bonusů sice mohlo být víc - docela nepotěší absence nepoužitých scén, kterými je vybavena dvoudisková verze v zahraničí, ale přítomnost docela hodně obsáhlého dokumentu o natáčení, hodnotu, na první pohled chudé bonusové nabídky, zvyšuje. Uděluji tedy 80% a všem vřele doporučuji. () (méně) (více)

anli

Sci-fi s apokalyptickým rozměrem,s prvky hororu a dramaru o smrtícím viru,který zahubil 95% populace na zemi a z většiny přeživších udělal monstra(v knize upíry,ve filmu světloplaše-ale vlastně to vyjde na stejno) a na celé zemi přežilo jen několik milionů imunních,na které světloplaši útočí.A jedním z nich je vědec v podání Willa Smitha.A žije ve vylidněmém New Yorku, sám se svým psem,tedy vlastně v tom,co z New Yorku zbylo.Vynikající námět a opravdu skvělá kniha Richarda Mathesona.S filmem je to o trochu složitější.Předně je vidět,že scénář dlouho putoval mezi různými lidmi,než vznikla konečná verze.Je to na něm vidět,protože chvílemi je výborný(úvod,prázdný a zarůstající New York atd),chvílemi průměrný(většina filmu)a chvílemi slabý(záblesky z minulosti,konec).A režisér Francis Lawrence se to nesnaží nijak vylepšit.Přebíhá mezi žánry jako pominutý a u žádného se pořádně nezastaví a nerozhlídne,jakoby se stále rozmýšlel,co točí.Je to vidět i u digitálních monster,která jsou na pohled slušná,ale chybí jim duše a onen filmařský rozměr.Taky se film poměrně dost odchyluje od knihy,včetně úplně jiného konce,a myslím,že k vlastní škodě.Nejlépe ze všeho vyznívá Will Smith,který,ač mi trochu v roli vědce neseděl,film táhne téměř sám a daří se mu to.Několik scén s ním a jeho věrný psem je opravdu dobrých a mají slušné emoce.Dalším a posledním kladem filmu je skvěle apokalyptický Nerw York,kterému dává kamera obrovský rozměr(tady vidím těch 150 milionů) a bombastický nádech,včetně opravdu spousty drobných a příjemných detailů a maličkostí.Jinak jde vlastně spíš o komorní velkofilm a je vidět,jak dobrá reklama přitáhne diváky,i když potom uvidí něco jiného,než reklama slibuje.Tuhle knihu jsem si ve filmu představoval jako skvělou postapokalyptickou sci-fi podívanou,se strhující akcí a atmosférou strachu až do konce.Nestalo se a rozmělněný a slabý scénář nenaplnil mé očekávání.Za kameru,kulisy a výborného Willa(a jeho psisko)dávám 65%,protože víc si prostě nezaslouží-tohle měla být bomba a ne vyhaslá petarda. ()

BoncheR

Nehovorím že zlý katastrofický film, ale zase až nejako veľmi ma nenadchol. Rozhodne uznávam Willa Smitha aj scenár a myšlienku tohoto filmu, no mňa veľmi neoslovil. /60%/ ()

Chris Masters

Skvělý snímek a skvělý výkon v podání Willa Smithe. Vážně unikátní nápad. Akorát mám takové nutkání, zajímalo by mně jak by v tomto filmu vypadal Arnold Schwarzenegger a jak by tento snímek vypadal, kdyby se natočil hned někdy v 90. letech. No to bude jedna z věcí, kterou se nikdy nedozvím. A ještě bych chtěl podotknout, že alternativní konec dává filmu více logičnosti a je prostě lepší. ()

noriaki

Zručně zrežírované, i když trochu vyvanulé postapo s ledabyle načrtnutým světem a kulhajícím scénářem. Hlavní hrdina by si měl sednout a pořádně zrekapitulovat svoje životní volby, protože spousta jeho rozhodnutí nedává smysl. Upravený závěr odpovídající povídkové předloze přidal filmu na hloubce, ale popřel část zápletky. V tomhle mi asi původní zatracovaný konec vyhovoval víc. ()

Moviemaker

krasne natoceny film ktery svym originalnim napadem vtahne do deje. S hrdosti jsem sledoval psychiku Will Smitha a je poznat ze kdyz je clovek sam tak naprosto zesili ale presto spasi svet ()

JohnSmith

Moc povedená apokalypsa,liduprázdnej New York se zbouranejma mostama je fakt dost depresivní.Will Smith hraje velice dobře a člověk mu věří,že něco o biologii ví.Jediná věc,která je fakt bijící do očí jsou efekty,které patří mezi ty slabší ()

Brandon

Usínací scény střídaly lekačky z Mumie vypůjčenýma příšerákama. A to je zatraceně málo. Já, legenda je nafouknutá bublina, která až splaskne, tak se na ní zapomene. P.S. Bob Marley forever! ()

Millanium

Při hodnocení snímku zažívám menší dilema. O filmu jsem dopředu neměl mnoho informací, tak jsem k jeho shlédnutí šel jako bez jakýchkoliv emocí. Vylidněný New York byl fantastický a děj také nadprůměrný. Problém jsem zažil, když na scénu přišli zombíci. Tady film začne velice ztrácet a zombie filmu Úsvit mrtvých nesahá ani po kotníky. Ale i tak je film velice zajímavá volba a doporučuji zkouknout. 70% ()

Ewey

Will Smith se opravdu předvedl a kulisy vylidněného New Yorku byly opravdu ohromující. Mutanti byli opravdu děsiví. Akorát ten konec. Příchod ženy s dítětem tam vůbec nemusel být, stejně jako poslední dobou pro americké filmy typické a velmi trapné řešení problémů pomocí "deux ex machina". Mohlo to být lepší, kdyby se pořádně využilo potenciálu toho námětu, rozhodně doporučuji alternativní konec vydaný na DVD. ()

Mihail123

Vykreslenie opusteného NY je perfektné, Will Smith utiahne hociaký film. Čo už je horšie sú triky (čo ani moc nevadí), scenár a... koniec (pôvodný, vystrihnutý je o x-krát lepší a celistvejší ako trápny "smutný" patriotický koniec v kinoverzii.) ()

haj

Nebýt nádhernýho postapokalyptickýho New Yorku, kde se prakticky celej film odehrává (s výjimkou scén z minulosti), dal bych hvězdičky jen dvě. Ve filmu se prakticky nic neděje, není strašidelnej (kromě jedný scény), není akční, není silnej po příběhový stránce, jen ta výprava se povedla na jedničku a z velký části, víceméně úspěšně, maskuje nedostatky filmu. Škoda. ()

yeniczek

Atmosferická jízda opuštěným New Yorkem, které absolutně vévodí Will Smith (eh.. nečekaně:D). Příběh je dobrý, ale podle mě byla chyba dát do kinoverze tento konec.. Druhý je logičtější, pochopitelný, ale na druhou stranu pomalý (což byl možná důvod výběru..) ()

Aven

Pro mě dost velké rozčarování. Nepotřeboval jsem vidět další survival horor, čímž sice Já legenda rozhodně není, ale také není ničím víc. Celý film na mě působil dojmem, jakoby se režisér nemohl rozhodnout, co vlastně chce natočit. Scény s vylidněným velkoměstem jsou zvládnuté a pěkně se na ně kouká (přesto na 28 dní poté to nemá ani náhodou). Když si k tomu připočtu, pro mě až moc animované záporáky, chatrný scénář a hlavně obligátní americké náboženské řečičky, tak prostě nemůžu hodnotit výš než **. ()

Master19

První hodinka je poctivá psychárna s účinnýma lekačkama i docela solidní atmosférou. Nástřel děje se zdá býti dostatečně nosným, ale přes veškerou snahu Willa Smithe se objevují stále nepřehlédnutelnější trhliny ve scénáři, vrcholící závěrečným totálním popraskáním. Ovšem, protože jsem po docela dlouhé době viděl něco, z čehož mě párkrát zamrazilo, přehlížím nelogičnosti i závěr a hodnotím veskrze kladně. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

26.08.2022

Já, legenda dostane pokračování

Já, legenda dostane pokračování

05.03.2022

Postapokalyptický akční snímek Já, legenda, v němž si v roce 2007 zahrál hlavní roli Will Smith (Mizerové), se oficiálně dočká dvojky. Scénář opět napíše Akiva Goldsman (Šifra mistra Leonarda, Čistá… (více)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech