Síla.... Připravte se na celkem intenzivní zážitek, tohle je monster movie točený ruční kamerou, což vás vtáhne do děje že budete koukat. Jasně, že už se tenhle postup není úplně nový, ale já osobně z toho mám stejně dost inovátorský dojem - podle mě ještě nikdo předtím nepoužil ve filmu handcam takhle brutálně. A neděste se, je to fakt dobře natočený, ale současně pořád máte pocit jako by to fakt natáčel ten týpek. Který přitom mimochodem hází celkem dobrý hlášky. Takže tu máme partu lidí na oslavě, řeší se spíš nějaká zmrvená love story, a najednou - BUM! Tohle přijde jako blesk z čistého nebe, prostě ani náznak a pak rovnou letí mrakodrap do sraček. Tohle je asi nejlepší moment z celého filmu. Pak vás dostane celkem bezprostřední a poměrně reálně působící panika, lidé běhají po ulicích, armáda, evakuace, bum sem bum tam, a samozřejmě monstrum. MONSTRUM je jediné s čím se pojí mé výhrady a něco mi prostě nedovolí dát plný počet. Zaprvé mi vadí samotný vzhled té příšery (a jejích malých kámošů co vypadají jak malá verze arachnida ze Starship Troopers), přijde mi prostě moc jako z nějaké počítačové střílečky. Ta příšera je takový mix všeho možného, namísto uceleného vzhledu. A za druhé se o ní prakticky nic nedozvíme (podle mě tohle nemohlo žít na Zemi, takže je to šmejd z kosmu), takže mám po shlédnutí v hlavě nepříjemný otazník a to mě štve. Je sice pravda, že to napomáhá tomu napůl amatérskému dojmu, ale beru to stejně jako mínus. No alespoň mají tvůrci čím naplnit dvojku, která bude podle mě naopak už klasicky natočená a mohla by tak stylově doplnit jedničku. Takže super, a fakt mazejte do kina dokud to jde, protože mám dojem že na DVD už to nebude ono.(27.1.2008)

• igi B.

Forma zase jednou přerostla obsah, asi jako ta obludra, zakusující se do Velkého Jablka... Jinak je to ale přes všechny ty famózní triky monstrózní obludnost. Docela mi - přes všechnu akční zábavnost - ta promarněná šance (i svou už dávno neoriginální manýrou) místy doslova pila krev, ale tak respektuju, že i vytrendovaná >alias ztracenci< děcka mají právo na svoji dávku megakůl vypocených povrchních emocí, že... °-/ . . . Dvě hvězdy tedy s nadhledem, víceméně hlavně za ty trikové sekvence a bezhlavou (jo, ten fór s paní Liberty jsem jako jednu z mála scének kvitoval vskutku s povděkem!) oddechovost... - - - - - (Poprvé viděno 7.9.2011 na novácké >monstrovizi< /želbohu s tradičně tristním pražskočudláckým uníkaným telenováckým dabingem, snad si to tedy dám ještě někdy na dvd s původní zvukovou stopou a titulky/, hodnocení 12167., komentář zde jako tisícítřiapadesátý - 8.9.2011)(8.9.2011)

..dokumentace operace MONSTRUM…. PŘÍBĚH:***zpočátku mám pocit, že mi z toho hrábne. Keci, prdy, beďary a vybrující video, na který bych se nedíval ani ve stavu ,,na šrot“. Naštěstí to nabere únosnou míru a po cca 17ti minutách přichází MONSTRUM. Mise za záchranou je stejně divná jako úvod. Takže oceňuji hlavně nápad, ale jsou zajímavější počiny ,,tohoto druhu“./ HUMOR:0- ehm, asi jedna malá hláška./ AKCE:***vypadá autenticky a uměle, ale přesto je to zajímavé. Monstrum ničí N.Y., mláďata útočí, teenegeři zdrhají. Přesto mi to kazí právě ta kamera, která má být onou zvláštností. Těch 20 mega odpovídá zážitku./ NAPĚTÍ:***panika davu. Dobrá. Řvoucí ženský. Otravný. K hrdinům nic necítím. Vše zachraňují momenty v metru. Pak už je to (skoro) nuda./ Chcete se bát? Jděte do lesa!(22.6.2008)

I když se to tváří „blairwitchovsky“ s maximální mírou realističnosti, pořád to na mě v mnoha scénách (napadení malými alieny, nákaza milované, vrtulník atd) působilo hodně nepřirozeně. Prostě nejsem schopen věřit tomu, že v takových zlomových chvílích, kdy mi jde o holý kejhák (nebo mých nejbližších), bych byl ještě ochoten nahlížet okolí skrze displej kamery, to ani náhodou. Jinak ale perfektně odvedená práce (triky, výprava, vzhled monstra) a lahůdkově apokalyptická atmosféra s některými záběry, které nabývají až sladce surrealistického nádechu (jeden za všechny – bílý kůň táhnoucí kočár v epicentru řádění monstra). Zážitek mnohokrát znásoben, pokud je film viděn v přítmí kina na velkém plátně a se špičkovým ozvučením.(16.5.2008)

Soundtrack Michael Giaccino: 1 - Coconut Records - West Coast ,2 - Kings Of Leon - Taper Jean Girl ,3 - Sean Kingston - Beautiful Girls ,4 - The Blood Arm - Do I Have Your Attention ,5 - Scissors For Lefty - Got Your Moments ,6 - Parliament - Give Up The Funk (Tear The Roof Off The Sucker) ,7 - Gorrillaz - 19-2000 ,8 - Spoon - The Underdog ,9 - Kings Of Leon - Pistol Of Fire ,10 - Architecture In Helsinki - Do The Whirlwind (Hot Chip Remix) ,11 - The Black Keys - Grown So Ugly ,12 - Bright Eyes - Four Winds ,13 - Joan As Police Woman - The Ride ,14 - Ratatat - Seventeen Years ,15 - Of Montreal - Wraith Pinned To The Mist And Other Games ,16 - Mucc - Fuzz(18.5.2011)

• - Své zastánce si našly i teorie, že jde o filmovou verzi Abramsova seriálu Ztraceni nebo o adaptaci animovaného sci-fi Voltron o robotických lvech. Sám J.J. Abrams ale nakonec řekl: "Chci udělat film s obřím monstrem, jaké tu ještě nikdy nebylo." (Pumiiix)

• - Tajemný hlas z vysílačky na konci titulků patří režisérovi Mattu Reevesovi. (HellFire)

• - Lizzy Caplan (Marlena) nevěděla, na jakou roli se hlásí. Myslela si, že to bude romantický film. Až po druhém kole konkurzu se dozvěděla, že to bude film o monstru a herci neměli dovoleno číst scénář, pokud nepřistoupí na roli. (HellFire)