Monstrum

Cloverfield: Monštrum

• Nizozemsko

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

USA, 2008, 85 min

|| Scenár: Drew Goddard | Hudba: Michael Giacchio | Produkcia: J. J. Abrams, Bryan Burk | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: Bad Robot Production | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržba: 170,764,026 $ || Stráviteľné len vtedy, keď sa pokúsite vžiť do situácie. (Skúšal som to, len to celkom nevyšlo) Ináč je to háveď plná chýb, ktorá ťažý aj z Diary of the Dead (kamerové riešenia no aj chyby :D). A já zombíkom dávam viac, než monštrám :)(15.7.2008)

Perfektní atmosféra, dokonalá realističnost, skvělý herecký výkony a božská vizuální stránka - mě se ten dokumentární styl začíná prostě čim dál tim víc líbit a docela kvituju, že se to teď hojně rozmáhá. Ovšem výtky k tomu rozhodně mam, jednak na realističnosti dosti ubírá až moc sci-fi monstrum, je mi jasný, že cokoliv co má přes 20 metrů, žere to lidi a klátí baráky neni moc realistický, ale tohle prostě ani takovej dojem nedělalo, což je v porovnání s dokumentární kamerou docela velkej rozdíl. Druhá výtka směřuje ke konci filmu, kterej je zbytečně předvídatelně protahovanej, v podstatě člověku je celkem jasný hned od začátku jak to skončí a tvůrci ho za prvé ani trochu nepřekvapí a za druhý to ještě udělaj dost okatě a jednoduše, i když opět jako v celým filmu neskutečně působivě. Nicméně jinak sem si film fakt dokonale užil a i přes ty dva mínusy musim dát plný hodnocení, protože těch plusů je tady mnohonásobně víc. Jinak ještě nechápu, jak je možný, že v těhle dokumentárně natočených filmech jsou herci pokaždý naprosto bezchybný, že bych jim uvěřil snad cokoliv.(5.4.2008)

Katastrofický film z jiného úhlu pohledu, který by byl miláčkem českých simultánních dabéru počátku 90.let. Ti by si totiž vystačili neustálým monotónním opakováním tří vět: „Ó můj bože.“ „Ó můj bože, co to je?“ případně „Sakra, ten je ale velikej!“ Prvních 17 minut to byla opravdu katastrofa, aniž by se cokoliv stalo. Pak se naštěstí ukáže, že projekt Arrowhead mají nejen v Maine, ale i poblíž Manhattanu a dřív než stačí mlha připlout, jetelíčková stvůra je zde! Takže Hude, kašli na pud sebezáchovy a neváhej a toč! Cloverfield je ukázkou toho, jak se může chytrá reklamní kampaň a postupné vypouštění informací zapříčinit o úspěch filmu s relativně nízkou.., ehm..rozpočtem. Tvůrce monstra Neville Page tvrdil, že chtěli něco jako malé baby, které zmateně pobíhá ulicemi, neví kde je a chce zpátky k mámě. Nechtěl bych být poblíž až se maminka dozví, co chlapci z US Army dělají jejímu zlatíčku..(30.1.2009)

Inovátorská šleha, blockbusterovská meganakladačka a pritom skromný filmík s rozpočtom nezávislého filmu a so stopážou dvoch krátkometrážnych snímkov. Bezchybná jazda, nenašiel som miesta, pri ktorom by som sa pozastavil nad nelogickosťou, alebo inou chybou. Kamera bezkonkurenčná ako aj zvuk, z ktorého sa mi doteraz klepú kolená! A to som film videl len doma na DVD, z kina by ma asi museli vynášať na nosítkach. Ale záver mohol byť menej odseknutý. A tie postavy s nulovým charakterom, ach jaj. Našťastie popri všetkom tom efektnom sa nájde len zopár scén, počas ktorých vás začnú určité charaktery poriadne iritovať. 90%.(19.7.2008)

• Enšpígl

Prvních cca 20 minut je tak příšerných, že jsem vážně uvažoval, že se zvednu a půjdu pomoci té hezké slečně do předsálí kina s prodejem popcornu. Naštěstí pak přilítne do ulic kebule sochy svobody a začne se alespoň něco dít ... i když. Nějakej nechutnej hnusnej přerostlej sráč co si dribluje z palicí sochy svobody, z vojáčků slavný US Army si udělá kopačák a místo dortíčků žere mrakodrapy, napochuduje do New Yorku a jeden tamní idiot nespustí kameru z ruky a všechno natáčí. Úplně jsem nebyl dojmu, že tenhle pablb by byl schopen si natáčet sám i vlastní popravu. No a touhle, přiznávám, značně blbou oklikou se dostávám k jádru pudla --kamera. Jako já vím, že to je dokumentaristický a realistický, / ne, že by snad nějaký divák skutečně věřil, že se to stalo / ale co je moc to je příliš. Já si připadal jak u degenů na dvorečku, chvíli jsem viděl nebe, pak padající barák a pak prdel nějakýho vojáka, potom se s kamerou pořádně zatřáslo a spatřil jsem auto, podpatek utíkajícího člověka, zase kamerovej otřes a tak furt dokola. Hlavně se mě neptejte kdo tam hrál, protože o to vůbec nejde, důležitý je, že i člověk v pokročilým stádiu třaslavky může být úspěšný kameraman. Jak tam to monstrum kadilo ty malý sráče, nebo co to vlastně lezlo z jeho prdele nebo to byla huba, nevím, no co, no, u psů se taky kolikrát nepozná kde maj prdel a kde hlavu a tohle bylo stejný a přitom to byla jediná scéna kde si mentál za kamerou zapomněl potřást se svým přístrojem. Teda teď jsem se tak nasral, že už ani nevím co jsem chtěl napsat. No nic, radši to zakončím chválou zvukových efektů, abych se uklidnil. Zvukový efekty byly udělaný na jedničku a když si to monstrum uprdlo nebo co to udělalo, tak se zatřásly sedačky i v poslední řadě kinosálu.(5.2.2008)

• - Spoiler: Původně mělo monstrum zničit Brooklynský most rukou, ale usoudilo se, že by to vypadalo moc úmyslně. (HellFire)

• - Poslední záběr Roba a Beth na Coney Islandu se točil jako první, zatímco první scéna ve filmu v bytě otce Beth se točila jako poslední. (HellFire)

• - Film se mohl jmenovat "Greyshot". To odkazuje na styl natáčení a zároveň most v Central parku, kde se odehrává závěrečná scéna. (cariada)