Monstrum

Cloverfield: Monštrum

• Nizozemsko

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

USA, 2008, 85 min

Soundtrack Michael Giaccino: 1 - Coconut Records - West Coast ,2 - Kings Of Leon - Taper Jean Girl ,3 - Sean Kingston - Beautiful Girls ,4 - The Blood Arm - Do I Have Your Attention ,5 - Scissors For Lefty - Got Your Moments ,6 - Parliament - Give Up The Funk (Tear The Roof Off The Sucker) ,7 - Gorrillaz - 19-2000 ,8 - Spoon - The Underdog ,9 - Kings Of Leon - Pistol Of Fire ,10 - Architecture In Helsinki - Do The Whirlwind (Hot Chip Remix) ,11 - The Black Keys - Grown So Ugly ,12 - Bright Eyes - Four Winds ,13 - Joan As Police Woman - The Ride ,14 - Ratatat - Seventeen Years ,15 - Of Montreal - Wraith Pinned To The Mist And Other Games ,16 - Mucc - Fuzz(18.5.2011)

Dokonale neoriginálne a držiace sa všetkých schém a klišé podobných filmov, ale úchvatná forma to prebíja a vlastne dáva tej "otrepanosti" zmysel. Hra na "všetky tie veci, ktoré sme už videli v iných filmoch, ale nikdy nie takto" v druhej polovici mierne stráca tempo, ale pocit autentického zážitku je silný až do konca. Opakovane a na TV obrazovke by ma to asi nebavilo, ale premiérovo v kine je to šleha.(3.4.2008)

Katastrofický film z jiného úhlu pohledu, který by byl miláčkem českých simultánních dabéru počátku 90.let. Ti by si totiž vystačili neustálým monotónním opakováním tří vět: „Ó můj bože.“ „Ó můj bože, co to je?“ případně „Sakra, ten je ale velikej!“ Prvních 17 minut to byla opravdu katastrofa, aniž by se cokoliv stalo. Pak se naštěstí ukáže, že projekt Arrowhead mají nejen v Maine, ale i poblíž Manhattanu a dřív než stačí mlha připlout, jetelíčková stvůra je zde! Takže Hude, kašli na pud sebezáchovy a neváhej a toč! Cloverfield je ukázkou toho, jak se může chytrá reklamní kampaň a postupné vypouštění informací zapříčinit o úspěch filmu s relativně nízkou.., ehm..rozpočtem. Tvůrce monstra Neville Page tvrdil, že chtěli něco jako malé baby, které zmateně pobíhá ulicemi, neví kde je a chce zpátky k mámě. Nechtěl bych být poblíž až se maminka dozví, co chlapci z US Army dělají jejímu zlatíčku..(30.1.2009)

Napínavá monštrózna delikatesa, ktorá neustálym chaotickým dejom vydrása nervy tak, že ešte dva dni po tom budete rozmýšľať nad tým, čo ste to vlastne videli. Príšera úchvatná, vizuálna stránka takisto a ručná kamera dodáva prostrediu neuveriteľne autentický charakter, kde je súcit s postavami omnoho intenzívnejší než v iných hollywoodskych filmoch. Čakala som niečo priemerné, a to sa mi vyplatilo. Nemať zbytočné očakávania je najlepším vodítkom k tomu, ako si vychutnať nasledujúce triky bez protestov. K tomu si prirátajte hlasné ozvučenie, veľké plátno a potešenie zo sledovania gigantického sci-fíčka na seba nenechá dlho čakať.(18.11.2010)

• Karlos80

Hahaha..co to mělo být a hlavně o čem? A co na tom všichni vidíte tak úžasného, proboha.!? Prachobyčejná předvídatelná monster-movie vykrádačka, která by alespoň v počátku v červených barvách rozhodně být neměla! Překousněte prvních dvacet ne-scifi minut ve stylu spíše teenagerovské komedie, nesympatiké neherce, výpadky obrazu a zvuku, doslova debilní český překlad, kde jsem slyšel stále jen jeden hlas, a pak vás čeká teprve ta pravá jízda:-) Hořící Manhattan, živá obluda - něco na způsob Godzilly, Gappy aj. Dokumentárně pojatý snímek, hodně autentický a realistický, všude chaos, pobíhající lidé z místa na místo jako nějací prdlouši, nekončící zmatek, běsnění a strach, to vše točeno neuroticky roztřesenou ruční kamerou, která tu na mě neudělala, bohužel, dojem..Spíš se mi motala palice a bylo mi blivno..Zvláštní uznání pak u mě dostala především zastavená pasáž v čase 1:04 (helikoptéra po zásahu Monstra). Jsem si říkal, že se snad kousl film:-) K evidentně smrtelnému zranění Beth (železná tyč procházející hrudním košem v oblasti horní části srdce a současně i levou plící) a jejímu veselému skotačení mezi padajícími troskami se snad ani nemá cenu vyjadřovat, tady se musí tvůrci filmu zřejmě červenat. Film je hodně ukecaný a pořád se něco děje..ale? Nakonec skončí tak, jak skončí, tedy úplně nečekaně s velkým otazníkem a s mnoha nezodpovězenými otázkami. Prostě jednoduše alternativní konec. Bude pokračování, co myslíte? A já se ptám: mají amící potřebu točit stále něco, co už tu kolikrát předtím bylo a kolikrát ještě bude? Takže za co ty dvě, a to ještě z odřenýma ušima? Zvukové efekty, trikové scény, možná celková vizualizace.? To je tak všechno, ničím víc mě film nezaujal..Mrazení jsem rozhodně neměl ani emoce se nedostavily. Čekal jsem víc, víc nepřišlo, tak jsem nakonec byl jednoduše zklamán, ale to je tou mylnou reklamou a tím, jak se stále něco vyzdvihuje do nebes ještě před premiérou. Že, páni distributoři aj.?..Možná to také na poprvé nevyšlo a časem třeba úplně přehodnotím a změním svůj názor, kdo ví? Ale stále u mne platí to, že tento druh filmů prostě nemusím ani ho nevyhledávám..Totéž jako u Blair Witch, kterého si však cením o trochu víc.(12.7.2008)

• - Hlas křičící několikrát „O můj Bože!“ při dopadu hlavy sochy svobody patří producentovi Bryanu Burkovi. (HellFire)

• - Na špeciálnych efektoch pracovalo Tippett Studio. (Greenpeacak)

• - Scény, kde bolo možné vidieť paľbu tankov a vojakov, sa natáčali na pozemku Warner Bros v Burbank v Kalifornii. (Greenpeacak)