Monstrum

Cloverfield

Cloverfield: Monštrum

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

USA, 2008, 85 min

Katastrofický film z jiného úhlu pohledu, který by byl miláčkem českých simultánních dabéru počátku 90.let. Ti by si totiž vystačili neustálým monotónním opakováním tří vět: „Ó můj bože.“ „Ó můj bože, co to je?“ případně „Sakra, ten je ale velikej!“ Prvních 17 minut to byla opravdu katastrofa, aniž by se cokoliv stalo. Pak se naštěstí ukáže, že projekt Arrowhead mají nejen v Maine, ale i poblíž Manhattanu a dřív než stačí mlha připlout, jetelíčková stvůra je zde! Takže Hude, kašli na pud sebezáchovy a neváhej a toč! Cloverfield je ukázkou toho, jak se může chytrá reklamní kampaň a postupné vypouštění informací zapříčinit o úspěch filmu s relativně nízkou.., ehm..rozpočtem. Tvůrce monstra Neville Page tvrdil, že chtěli něco jako malé baby, které zmateně pobíhá ulicemi, neví kde je a chce zpátky k mámě. Nechtěl bych být poblíž až se maminka dozví, co chlapci z US Army dělají jejímu zlatíčku..(30.1.2009)

Tradiční chlastačka se změní v netradiční originální videokamerovou jízdu, která v kombinaci s vynikajícím ozvučením stvoří monstrózních šedesát minut. Emmerichova Godzilla by před touhle kreaturou stáhla gluteály a z New Yorku by vystřelila tak rychle, jako ten děda na kole, co se ho Franta Kocourek z vyprávění Mirka Donutila zeptal, jak se mu šlape... Co vidí kamera, vidí i divák - základní a jednoduchá premisa filmu, toto mrazivé ohraničení prostě nejde změnit (i když byste mnohokrát chtěli nakouknout jinam)... napínavé, nejisté, ohromující, zamyšlení hodné, úchvatné, krvavé, hororové, tíživé... asi tři scény jsou opravdu neuvěřitelně mrazivé... skvěle natočené, sdílíte všechny pocity s postavami, které jsou však (hlavně ta hlavní) příliš americké, chladnokrevně uvažující, hrdinské... díky tomuto faktu nehodnotím maximem, nýbrž 90-ti % ... parádní divácký zážitek... rozhodně investujte do návštěvy kina, budete více než štědře odměněni... a vyčkejte do konce závěrečných titulků... 25 miliónů dolarů(rozpočet)/170,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(24.1.2008)

Soundtrack Michael Giaccino: 1 - Coconut Records - West Coast ,2 - Kings Of Leon - Taper Jean Girl ,3 - Sean Kingston - Beautiful Girls ,4 - The Blood Arm - Do I Have Your Attention ,5 - Scissors For Lefty - Got Your Moments ,6 - Parliament - Give Up The Funk (Tear The Roof Off The Sucker) ,7 - Gorrillaz - 19-2000 ,8 - Spoon - The Underdog ,9 - Kings Of Leon - Pistol Of Fire ,10 - Architecture In Helsinki - Do The Whirlwind (Hot Chip Remix) ,11 - The Black Keys - Grown So Ugly ,12 - Bright Eyes - Four Winds ,13 - Joan As Police Woman - The Ride ,14 - Ratatat - Seventeen Years ,15 - Of Montreal - Wraith Pinned To The Mist And Other Games ,16 - Mucc - Fuzz(18.5.2011)

Na Cloverfield jsem se tak trochu těšil i netěšil. Autentická kamera mi totiž po Projektu Blair Witch, který byl PRO MĚ snůžka amatérsky natočených nesmyslů, rozhodně nepřirostla k srdci, myslím, že filmařům příliš zjednodušuje práci a navíc může posloužit i jako trapný alibismus pro případné špatné herecké výkony (jakože "chtěli jsme zachovat všední realitu" - což se naštěstí Cloverfieldu moc netýká). Ovšem na druhou stránu tvorba (resp. produkce) J.J Abramse + záruka zdevastovaného New Yorku znamená dobrý příslib zábavy. A zábava to skutečně byla, díky rozumné stopáži, atmosféra nepolevila ani na sekundu a dokonce ani ten, zde kritizovaný, úvod mi vůbec nevadil - rozhodně jsem už zažil i horší rozjezd pro akční thriller. Se skřípajícíma zubama musím také uznat, že autentická kamera k zážitku hodně přispěla, ale když už jsme u toho, přiznejme si, že bez ní by mnohem více vynikl jinak docela destilovaný příběh s pár klišé a celý film by byl minimálně o třídu horši... Za efektní, akcí nabitou podívanou v dobré atmosféře - 7/10(18.4.2008)

Mohlo to být skvělé sci-fi, dobré téma, dobrý výběr herců, ale.... já si prostě na tu roztřepenou kameru nemohu zvyknout. Připadám si ochuzen o detailní pohled na nestvůru i DD 5.1 mi při takovém to filmu připadá zbytečné - prostě nebaví mne to! Takové ty mžiky domácí kamerou mi nestačí! Tak jako jsem nebyl spokojen s filmem "REC", tak jsem nebyl spokojen s filmem Cleverfield. Já jen doufám, že se filmaři nezblázní a nechytnou se tohoto filmového stylu ala home video. :-( To bych se z toho asi po...l.(7.4.2008)

• - Před prozrazením oficiálního názvu filmu kolovala na internetu spousta jmen a projekt byl tak znám jako 1-18-08, Voltron, Colossus, Slusho, Cheese, Bertha nebo nakonec použitý Cloverfield. (3DD!3)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 27.

• - Krysy použité v tunelu metra byly speciálně trénované a natřené zvláštní směsí, aby vypadaly „dost přirozeně“. (HellFire)