Monstrum

Cloverfield

Cloverfield: Monštrum

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

USA, 2008, 85 min

Reklamní kampaň jsem pro jistotu přehlížel a k atmosféře obrovského hype jsem jen lehounce přičichával, už nejednou jsem se nechal producenty napálit. Úvodní spot že jde o tajnou nalezenou nahrávku s logem Dharma Iniciative beru jako skvělý žertík. Pak se konečně něco začíná dít, seznámení s postavami, pár dobrých hlášek a zvyknutí si na netradiční práci s kamerou. Po dvaceti minutách jsem vržen spolu s protagonisty do pekla, kde absolutně nemám šajnu o tom co se děje a během toho všeho mi několikrát praští čelist o stůl (mrakodrap, televizní záběry). Následuje opatrné seznámení s romantickým subplotem a ne moc líbivá scéna na mostě (v obráceném pořadí). Vše vypadá realisticky, lidé rabují, houkačky houkají a v dáli stále něco bouchá, řve či padá. Následná první konfrontace s armádou je něco, na co budu vzpomínat ještě hodně dlouho - lépe zpracováno než ve Spielbergově Válce světů, scénu v metru už jsem však viděl nesrovnatelně lépe v Pádu do tmy. Hvězdo pěchotní broučci (mimochodem pro většinu zde komentujících - to nejsou potomci monstra) jsou pěkně hnusní, asi stejně jako samotné monstrum, ale působí spíš groteskně než strašidelně. To už se však nedá tvrdit o atmosféře, což jen dokumentuje scéna s infekcí (mrazilo mě v zádech jako už dlouho ne). Po tomto už film jen dojíždí do svého otevřeného konce a já spokojeně uděluji maximální hodnocení za nevšední a originální filmový zážitek. PS: monologu, nikde ve filmu není řečeno, že konečné řešení je použítí jaderných zbraní, slovo jaderný nebo nukleární nezaznělo ani jednou.(14.3.2009)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $80,048,433Tržby Celosvetovo $171,302,226║ za takýto "smiešny" rozpočet to je najefektnejší blockbuster, čo doteraz vznikol! ▐ Tržby za predaj DVD v USA $30,351,731 //počet predaných kusov 1,879,089║ _Treba vidieť v kine! Ináč to ani nemá význam, ja osobne by som tento film nepustil do predaja na DVD nosiče alebo čokoľvek iné, lebo neexistuje aby to na TV obrazovke mohlo nejako lepšie vyznieť, tam sa musí ta atmosféra úplne vytratiť. "Film som v kine sledoval miestamy zo spadnutou sánkou. 14.04.08 my tento počin priniesol neskutočné divadielko a zážitok na celý život!" /videl v kine 2x: 100%/(15.4.2008)

Když se rozdávaly originální nápady, Abrams se svou partou předbíhali. Jak jinak vysvětlit to, že příběh provařeného žánru, natočený technikou osvědčenou již od marylandských lesů, dokáže jen pomocí roušky tajemství překovat v dokonalý hit, na který se hrnou davy a který mu s velkou radostí zbaštím? Parádní zážitek, který mi svou sugestivností nedal v den projekce pořádně spát.(22.2.2008)

Dokonale neoriginálne a držiace sa všetkých schém a klišé podobných filmov, ale úchvatná forma to prebíja a vlastne dáva tej "otrepanosti" zmysel. Hra na "všetky tie veci, ktoré sme už videli v iných filmoch, ale nikdy nie takto" v druhej polovici mierne stráca tempo, ale pocit autentického zážitku je silný až do konca. Opakovane a na TV obrazovke by ma to asi nebavilo, ale premiérovo v kine je to šleha.(3.4.2008)

Velice zajímavý film. Neznám jediný jemu podobný, snad jen Mlha, ve které se rovněž objevují příšery z jiné dimenze by se k němu mohla přirovnat. V Mlze je ovšem vše vysvětleno, divák se dozví odkud příšery pochází a o co jim jde,nemusí si tedy pokládat otázky typu: "co se to tam do prdele děje", co si bude pokládat až do konce filmu a po něm. Monstrum zaútočí z moře, vypadá jako obří velryba a chrlí malé "sekáče" podobné těm, proti kterým "hrdinně" bojoval Casper Van Dien v Hvězdné pěchotě. Skoro se to zdá jako naprosto příšerný mix, který si vycucal z prstu nějaký kokot. Ano, je to šílený film, ale zatraceně skvěle šílený! New York je perfektní místo pro útok monstra, které s sebou přinese nemalé ztráty na životech. Vešli by se do něj všichni obyvatelé ČR a není divu, že jen málokdo se odváží točit apokalyptické filmy zrovna v tomto extrémně přelidněném prostoru, o to více se člověku sbíhají sliny při sledování brooklynského mostu plného lidí a následného "šťouchu" do něj. Celý film je poskládaný z mini-epizodek a banálních zápletek, které ve výsledku vyflusnou naprosto crazy podívanou plnou akce a napětí. V žánru "kolosální útok na lidstvo" spolu s Mlhou, rozhodně to nejlepší, co jsem viděl. 90%(15.11.2008)

• - Nápad na film vznikl jako odpověď na popularitu monster typu Godzilla nebo King Kong. Producent J.J. Abrams chtel vytvořit americký prototyp monstra (Godzilla je původem japonská), která by nebyla tak "sladká" jako King Kong . Díky jednoduchému triku s digitální kamerou ve stylu Záhady Blair Witch a také díky málo známým hercům byl rozpočet filmu pouhých 30 miliónů dolarů - kdyby se natáčelo ve stylu hollywoodských letních velkofilmů, rozpočet by činil nejméně pětkrát tolik. (duklak2)

• - Film se mohl jmenovat "Greyshot". To odkazuje na styl natáčení a zároveň most v Central parku, kde se odehrává závěrečná scéna. (cariada)

• - J.J. Abrams přišel na nápad natočit Cloverfield v Japonsku při návštěvě hračkářství se svými dětmi. Při pohledu na figurky Godzilly si totiž uvědomil, že Amerika nemá žádné pořádné monstrum. King Kong je podle Abramse jen obyčejný plyšák... (Skejlik)