Monstrum

Cloverfield

Cloverfield: Monštrum

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

USA, 2008, 85 min

Je to velké, je to naštvané, má to chuť ničit a musíte si na to počkat dobrých dvacet minut. Dvacet minut otravného seznamování s hrdiny, kteří stejně nejsou zajímaví a svými sklony k sentimentalitě si v katastrofické části vyloženě říkají o zašlápnutí. Přesto oceňuji, že na těchto úvodních dvacet minut tvůrci nerezignovali a dali tak vyniknout onomu zlomovému okamžiku, kdy se další utahaná párty mění v boj o přežití. Právě okamžiky bezprostředně následující „útoku“ jsou nejpůsobivější. Nikdo neví, „co se to doprdele děje“, lidi jímá panika, většina neorganizovaně vybíhá do ulic, někteří organizovaně rabují obchody, a ozbrojené složky se snaží zjednat pořádek. Následná sebevražedná výprava je v pořádku, pokud hned zkraje pominete fakt, že takhle by se nejspíš žádný rozumný člověk nikdy nezachoval (jestli stále věříte v čistou, nesobeckou duši a pravou lásku, máte můj hluboký obdiv). Zápletka tak jako tak není důležitá, forma žere obsah. Faktory nějak zásadně narušující dokumentární dojem, nejsou přítomné. Bez dokonalého ozvučení by spousta scén budila smích a závěrečné titulky… když už jsem stvořil dílo, za které se nestydím, tak se pod něj taky podepíšu, ne? Zatím jsem neviděl věrohodnější záznam fikce (ultralaciná Záhada Blair Witch není tak atraktivní z jediného prostého důvodu – málokdo by na YouTube dal před autentickým záznamem vymazání Manhattanu z povrchu zemského přednost bloudění skupinky nesympatických studentů řáholeckým lesíkem). Natáčeno standardním způsobem, je Monstrum (pravý opak „Top Secret“ názvu Coverfield) prachobyčejným sci-fi blábolem ve stylu Emmerichovy Godzilly, neznamená to však, že by bylo fajn, kdyby následovala tsunami napodobitelů, přesvědčených, že oni to zvládnou taky, vždyť na tom nic není. V žádném případě. Monstrum funguje tak trochu silou vůle a masivní reklamní kampaně a třebaže mu v rámci mantinelů vytyčených žánrem a zvolenou formou nelze nic vytknout, cesta, již se ubírá, by naráz nezvládla větší zátěž. Možná za nějakých deset let… . 80% Zajímavé komentáře: pshimi, Jhershaw, dezorz, Ferelen, Vodny, ing.Frosty(16.3.2008)

Perfektní atmosféra, dokonalá realističnost, skvělý herecký výkony a božská vizuální stránka - mě se ten dokumentární styl začíná prostě čim dál tim víc líbit a docela kvituju, že se to teď hojně rozmáhá. Ovšem výtky k tomu rozhodně mam, jednak na realističnosti dosti ubírá až moc sci-fi monstrum, je mi jasný, že cokoliv co má přes 20 metrů, žere to lidi a klátí baráky neni moc realistický, ale tohle prostě ani takovej dojem nedělalo, což je v porovnání s dokumentární kamerou docela velkej rozdíl. Druhá výtka směřuje ke konci filmu, kterej je zbytečně předvídatelně protahovanej, v podstatě člověku je celkem jasný hned od začátku jak to skončí a tvůrci ho za prvé ani trochu nepřekvapí a za druhý to ještě udělaj dost okatě a jednoduše, i když opět jako v celým filmu neskutečně působivě. Nicméně jinak sem si film fakt dokonale užil a i přes ty dva mínusy musim dát plný hodnocení, protože těch plusů je tady mnohonásobně víc. Jinak ještě nechápu, jak je možný, že v těhle dokumentárně natočených filmech jsou herci pokaždý naprosto bezchybný, že bych jim uvěřil snad cokoliv.(5.4.2008)

Inovátorská šleha, blockbusterovská meganakladačka a pritom skromný filmík s rozpočtom nezávislého filmu a so stopážou dvoch krátkometrážnych snímkov. Bezchybná jazda, nenašiel som miesta, pri ktorom by som sa pozastavil nad nelogickosťou, alebo inou chybou. Kamera bezkonkurenčná ako aj zvuk, z ktorého sa mi doteraz klepú kolená! A to som film videl len doma na DVD, z kina by ma asi museli vynášať na nosítkach. Ale záver mohol byť menej odseknutý. A tie postavy s nulovým charakterom, ach jaj. Našťastie popri všetkom tom efektnom sa nájde len zopár scén, počas ktorých vás začnú určité charaktery poriadne iritovať. 90%.(19.7.2008)

• Karlos80

Hahaha..co to mělo být a hlavně o čem? A co na tom všichni vidíte tak úžasného, proboha.!? Prachobyčejná předvídatelná monster-movie vykrádačka, která by alespoň v počátku v červených barvách rozhodně být neměla! Překousněte prvních dvacet ne-scifi minut ve stylu spíše teenagerovské komedie, nesympatiké neherce, výpadky obrazu a zvuku, doslova debilní český překlad, kde jsem slyšel stále jen jeden hlas, a pak vás čeká teprve ta pravá jízda:-) Hořící Manhattan, živá obluda - něco na způsob Godzilly, Gappy aj. Dokumentárně pojatý snímek, hodně autentický a realistický, všude chaos, pobíhající lidé z místa na místo jako nějací prdlouši, nekončící zmatek, běsnění a strach, to vše točeno neuroticky roztřesenou ruční kamerou, která tu na mě neudělala, bohužel, dojem..Spíš se mi motala palice a bylo mi blivno..Zvláštní uznání pak u mě dostala především zastavená pasáž v čase 1:04 (helikoptéra po zásahu Monstra). Jsem si říkal, že se snad kousl film:-) K evidentně smrtelnému zranění Beth (železná tyč procházející hrudním košem v oblasti horní části srdce a současně i levou plící) a jejímu veselému skotačení mezi padajícími troskami se snad ani nemá cenu vyjadřovat, tady se musí tvůrci filmu zřejmě červenat. Film je hodně ukecaný a pořád se něco děje..ale? Nakonec skončí tak, jak skončí, tedy úplně nečekaně s velkým otazníkem a s mnoha nezodpovězenými otázkami. Prostě jednoduše alternativní konec. Bude pokračování, co myslíte? A já se ptám: mají amící potřebu točit stále něco, co už tu kolikrát předtím bylo a kolikrát ještě bude? Takže za co ty dvě, a to ještě z odřenýma ušima? Zvukové efekty, trikové scény, možná celková vizualizace.? To je tak všechno, ničím víc mě film nezaujal..Mrazení jsem rozhodně neměl ani emoce se nedostavily. Čekal jsem víc, víc nepřišlo, tak jsem nakonec byl jednoduše zklamán, ale to je tou mylnou reklamou a tím, jak se stále něco vyzdvihuje do nebes ještě před premiérou. Že, páni distributoři aj.?..Možná to také na poprvé nevyšlo a časem třeba úplně přehodnotím a změním svůj názor, kdo ví? Ale stále u mne platí to, že tento druh filmů prostě nemusím ani ho nevyhledávám..Totéž jako u Blair Witch, kterého si však cením o trochu víc.(12.7.2008)

• dobytek

Jestli jsem u Blair witch nadával, že mě ta roztřesená kamera srala, tak tady mě doslova přiváděla k šílenství. Ten kameraman snad musel bejt nějakej těžce drogově závislej člověk s absťákem a navíc asi trpěl Parkinsonovou chorobou. Občas jsem měl pocit, že se tu kameru snad schválně snaží rozbít a to i v úvodní části filmu, kdy se vůbec nic neděje a tudíž nemá důvod kamerou mávat při útěku před nebezpečim. Ten nudnej úvod jsem teda přetrpěl a najednou rána a konečně se to začalo rozjíždět. Lidi křičej, zdrhaj, nikdo moc nechápe, co se děje. Prostě chaos a panika. Tahle část mi dokonce připadala celkem dobrá. Jenže potom už to šlo jenom z kopce. Nebudu řešit naprosto idiotský počínání hlavních postav, ale doufal jsem, že uvidim aspoň nějakou akci a místo toho film nabídne akorát tak záběr na schody, záběr na zeď, pak něco bouchne, chvíli je tma, potom někdo začne něco žvanit, pak následuje záběr na jinou zeď, pak na nebe, pak na nějakej barák, pak na vojáky, který střílej všim, co maj po ruce a občas se tam ukáže i ta lochneska. Jinak mě pobavilo, že nejlepší armáda světa si s tou lochneskou nějak nevěděla moc rady. Měli na ní radši poslat Chucka Norrise. Možná jsem to měl vypnout už ve chvíli, když někdy na začátku zazněla ta příšerná sračka od Seana Kingstona. To bylo první varování, který jsem ignoroval... Jedna hvězdička snad jenom za to, že film neobsahuje na konci žádnej proslov prezidenta pod americkou vlajkou.(3.9.2008)

• - Páska začíná a končí ve stejný čas a to 6:42 ráno. 27.dubna v 6:42 film začíná a 23.května v 6:42 končí. (Kryton)

• - První ukázka z filmu byla promítána před premiérou filmu Transformers. Klip zachycující pouze záběry z párty a následný výbuch s hlavou Sochy Svobody byl doprovázen pouze odkazem na stránky www.1-18-08.com , které v sobě skrývaly datum americké premiéry. (duklak2)

• - Před prozrazením oficiálního názvu filmu kolovala na internetu spousta jmen a projekt byl tak znám jako 1-18-08, Voltron, Colossus, Slusho, Cheese, Bertha nebo nakonec použitý Cloverfield. (3DD!3)