Monstrum

Cloverfield

Cloverfield: Monštrum

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

USA, 2008, 85 min

Síla.... Připravte se na celkem intenzivní zážitek, tohle je monster movie točený ruční kamerou, což vás vtáhne do děje že budete koukat. Jasně, že už se tenhle postup není úplně nový, ale já osobně z toho mám stejně dost inovátorský dojem - podle mě ještě nikdo předtím nepoužil ve filmu handcam takhle brutálně. A neděste se, je to fakt dobře natočený, ale současně pořád máte pocit jako by to fakt natáčel ten týpek. Který přitom mimochodem hází celkem dobrý hlášky. Takže tu máme partu lidí na oslavě, řeší se spíš nějaká zmrvená love story, a najednou - BUM! Tohle přijde jako blesk z čistého nebe, prostě ani náznak a pak rovnou letí mrakodrap do sraček. Tohle je asi nejlepší moment z celého filmu. Pak vás dostane celkem bezprostřední a poměrně reálně působící panika, lidé běhají po ulicích, armáda, evakuace, bum sem bum tam, a samozřejmě monstrum. MONSTRUM je jediné s čím se pojí mé výhrady a něco mi prostě nedovolí dát plný počet. Zaprvé mi vadí samotný vzhled té příšery (a jejích malých kámošů co vypadají jak malá verze arachnida ze Starship Troopers), přijde mi prostě moc jako z nějaké počítačové střílečky. Ta příšera je takový mix všeho možného, namísto uceleného vzhledu. A za druhé se o ní prakticky nic nedozvíme (podle mě tohle nemohlo žít na Zemi, takže je to šmejd z kosmu), takže mám po shlédnutí v hlavě nepříjemný otazník a to mě štve. Je sice pravda, že to napomáhá tomu napůl amatérskému dojmu, ale beru to stejně jako mínus. No alespoň mají tvůrci čím naplnit dvojku, která bude podle mě naopak už klasicky natočená a mohla by tak stylově doplnit jedničku. Takže super, a fakt mazejte do kina dokud to jde, protože mám dojem že na DVD už to nebude ono.(27.1.2008)

Odhliadnuc od (pre mna tazko uveritelnej) absurdity samotnej podstaty "inakosti" filmu - t.j. vytrvalost v natacani pri tak zivotu nebezpecnych vypatych situaciach, je Cloverfield skvelym upgrade toho, co pred rokmi naznacil (pre mna velmi slaby) Blair Witch. A nie je to len vacsou atraktivitou katastrofickeho pribehu a posilenim faktorov mediality a medialnosti, ale hlavne dorazom na maximalne vyuzitie hesla "za malo penazi, vela muziky" (viralny marketing pre tieto ucely neberiem v uvahu ;) . Efektne snimanie s vybornym zvukom dodava scenam silnu atmosferu, v dvoch pripadoch priam az fantasticku. Uz pri pozerani si sice uvedomite, ze zvoleny pristup "katastrofa skrz pohlad priameho ucastnika" so snahou o posilnenie pocitu "na vlastnej kozi" dostava trhliny v prevazne modelovo vykreslenych zmenach charakteru postav, ovsem tie su uspesne tlmene spravnym davkovanim zimomriavkovych sekvencii podnecujucim vasu vlastnu fantaziu smerom "co ak by...". Druhe pozretie uz mozno tak intenzivne nebude, ale to je irelevantne. PS: Na vytrvalych divakoch po zaverecnych titulkoch (za zvukov vybornej hudby odkazujucej na hudobne motivy z monster filmov 50´s minuleho storocia) caka maly audio dodatok... .(21.1.2008)

• igi B.

Forma zase jednou přerostla obsah, asi jako ta obludra, zakusující se do Velkého Jablka... Jinak je to ale přes všechny ty famózní triky monstrózní obludnost. Docela mi - přes všechnu akční zábavnost - ta promarněná šance (i svou už dávno neoriginální manýrou) místy doslova pila krev, ale tak respektuju, že i vytrendovaná >alias ztracenci< děcka mají právo na svoji dávku megakůl vypocených povrchních emocí, že... °-/ . . . Dvě hvězdy tedy s nadhledem, víceméně hlavně za ty trikové sekvence a bezhlavou (jo, ten fór s paní Liberty jsem jako jednu z mála scének kvitoval vskutku s povděkem!) oddechovost... - - - - - (Poprvé viděno 7.9.2011 na novácké >monstrovizi< /želbohu s tradičně tristním pražskočudláckým uníkaným telenováckým dabingem, snad si to tedy dám ještě někdy na dvd s původní zvukovou stopou a titulky/, hodnocení 12167., komentář zde jako tisícítřiapadesátý - 8.9.2011)(8.9.2011)

Velice zajímavý film. Neznám jediný jemu podobný, snad jen Mlha, ve které se rovněž objevují příšery z jiné dimenze by se k němu mohla přirovnat. V Mlze je ovšem vše vysvětleno, divák se dozví odkud příšery pochází a o co jim jde,nemusí si tedy pokládat otázky typu: "co se to tam do prdele děje", co si bude pokládat až do konce filmu a po něm. Monstrum zaútočí z moře, vypadá jako obří velryba a chrlí malé "sekáče" podobné těm, proti kterým "hrdinně" bojoval Casper Van Dien v Hvězdné pěchotě. Skoro se to zdá jako naprosto příšerný mix, který si vycucal z prstu nějaký kokot. Ano, je to šílený film, ale zatraceně skvěle šílený! New York je perfektní místo pro útok monstra, které s sebou přinese nemalé ztráty na životech. Vešli by se do něj všichni obyvatelé ČR a není divu, že jen málokdo se odváží točit apokalyptické filmy zrovna v tomto extrémně přelidněném prostoru, o to více se člověku sbíhají sliny při sledování brooklynského mostu plného lidí a následného "šťouchu" do něj. Celý film je poskládaný z mini-epizodek a banálních zápletek, které ve výsledku vyflusnou naprosto crazy podívanou plnou akce a napětí. V žánru "kolosální útok na lidstvo" spolu s Mlhou, rozhodně to nejlepší, co jsem viděl. 90%(15.11.2008)

• Enšpígl

Prvních cca 20 minut je tak příšerných, že jsem vážně uvažoval, že se zvednu a půjdu pomoci té hezké slečně do předsálí kina s prodejem popcornu. Naštěstí pak přilítne do ulic kebule sochy svobody a začne se alespoň něco dít ... i když. Nějakej nechutnej hnusnej přerostlej sráč co si dribluje z palicí sochy svobody, z vojáčků slavný US Army si udělá kopačák a místo dortíčků žere mrakodrapy, napochuduje do New Yorku a jeden tamní idiot nespustí kameru z ruky a všechno natáčí. Úplně jsem nebyl dojmu, že tenhle pablb by byl schopen si natáčet sám i vlastní popravu. No a touhle, přiznávám, značně blbou oklikou se dostávám k jádru pudla --kamera. Jako já vím, že to je dokumentaristický a realistický, / ne, že by snad nějaký divák skutečně věřil, že se to stalo / ale co je moc to je příliš. Já si připadal jak u degenů na dvorečku, chvíli jsem viděl nebe, pak padající barák a pak prdel nějakýho vojáka, potom se s kamerou pořádně zatřáslo a spatřil jsem auto, podpatek utíkajícího člověka, zase kamerovej otřes a tak furt dokola. Hlavně se mě neptejte kdo tam hrál, protože o to vůbec nejde, důležitý je, že i člověk v pokročilým stádiu třaslavky může být úspěšný kameraman. Jak tam to monstrum kadilo ty malý sráče, nebo co to vlastně lezlo z jeho prdele nebo to byla huba, nevím, no co, no, u psů se taky kolikrát nepozná kde maj prdel a kde hlavu a tohle bylo stejný a přitom to byla jediná scéna kde si mentál za kamerou zapomněl potřást se svým přístrojem. Teda teď jsem se tak nasral, že už ani nevím co jsem chtěl napsat. No nic, radši to zakončím chválou zvukových efektů, abych se uklidnil. Zvukový efekty byly udělaný na jedničku a když si to monstrum uprdlo nebo co to udělalo, tak se zatřásly sedačky i v poslední řadě kinosálu.(5.2.2008)

• - Za vytvorenie modelu monštra môžeme poďakovať umelcovi s menom Neville Page, ktorý sa svoj výtvor snažil aj biologicky zdôvodniť. (Greenpeacak)

• - Po 24. minutě se ve filmu mihne záběr z hororu Them!, po 45. minutě z The Beast from 20,000 Fathoms a po 66. minutě z King Konga. (xjane)

• - Scéna, kde hlavní hrdinovia boli v obchode s elektronikou, sa odohrávala v Los Angeles, Downtown. (Greenpeacak)