Monstrum

Cloverfield

Cloverfield: Monštrum

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

USA, 2008, 85 min

Soundtrack Michael Giaccino: 1 - Coconut Records - West Coast ,2 - Kings Of Leon - Taper Jean Girl ,3 - Sean Kingston - Beautiful Girls ,4 - The Blood Arm - Do I Have Your Attention ,5 - Scissors For Lefty - Got Your Moments ,6 - Parliament - Give Up The Funk (Tear The Roof Off The Sucker) ,7 - Gorrillaz - 19-2000 ,8 - Spoon - The Underdog ,9 - Kings Of Leon - Pistol Of Fire ,10 - Architecture In Helsinki - Do The Whirlwind (Hot Chip Remix) ,11 - The Black Keys - Grown So Ugly ,12 - Bright Eyes - Four Winds ,13 - Joan As Police Woman - The Ride ,14 - Ratatat - Seventeen Years ,15 - Of Montreal - Wraith Pinned To The Mist And Other Games ,16 - Mucc - Fuzz(18.5.2011)

Asi tak dvacet minut jsem nechápavě koukala, na co jsem se nechala vytáhnout do kina a pořád jsem si říkala - nemělo to být scifko? Jenže pak se ozve první otřes a celá ta partička mladých, co si doteď nahrávala svoje bezvýznamné problémy na video má najednou velké starosti, jak vůbec zachránit holý život. Kdo nemá rád Blair Witch, ať tenhle film snad radši ani nezkouší, ale pro mě to mělo slušně děsivou atmosféru a samotné monstrum mě dost příjemně překvapilo svojí neobvyklostí. Překousněte tu roztřesenou kameru a občas mizerné záběry a vžijte se do toho a nemůžete být zklamáni.(25.1.2008)

Perfektní atmosféra, dokonalá realističnost, skvělý herecký výkony a božská vizuální stránka - mě se ten dokumentární styl začíná prostě čim dál tim víc líbit a docela kvituju, že se to teď hojně rozmáhá. Ovšem výtky k tomu rozhodně mam, jednak na realističnosti dosti ubírá až moc sci-fi monstrum, je mi jasný, že cokoliv co má přes 20 metrů, žere to lidi a klátí baráky neni moc realistický, ale tohle prostě ani takovej dojem nedělalo, což je v porovnání s dokumentární kamerou docela velkej rozdíl. Druhá výtka směřuje ke konci filmu, kterej je zbytečně předvídatelně protahovanej, v podstatě člověku je celkem jasný hned od začátku jak to skončí a tvůrci ho za prvé ani trochu nepřekvapí a za druhý to ještě udělaj dost okatě a jednoduše, i když opět jako v celým filmu neskutečně působivě. Nicméně jinak sem si film fakt dokonale užil a i přes ty dva mínusy musim dát plný hodnocení, protože těch plusů je tady mnohonásobně víc. Jinak ještě nechápu, jak je možný, že v těhle dokumentárně natočených filmech jsou herci pokaždý naprosto bezchybný, že bych jim uvěřil snad cokoliv.(5.4.2008)

Slušný zážitek. Co hlavně oceňuji kromě samotného námětu, je natočení ve stylu "Záhady Blairwitch". Myslím, že pro všechny zúčastněné platí, že tohle je to nejlepší co zatím zplodily. Když vezmu v potaz, že se v dnešní době podařilo natočit za směšných 20 miliónů dolarů takovouhle podívanou, tak musím hledat jen slova chvály. Škoda, že jsem na snímku nebyl v kině, určitě by byl zážitek mnohem více umocněn. I to je jeden z důvodu proč nakonec dávám čtyři hvězdičky, jsou zkrátka filmy, které si doma plně nevychutnáte......(13.4.2008)

Nemohu film ohodotit lépe, než jsem učinili. Prostě nemohu a to z jednoho prostého důvodu - připadám si ošizen. Viděl jsem montrum? Ano. Šel z něho děs? Rozhodně. Užil jsem si ho? V žádném případě. Za normálních okolností by mi to nevadilo, u filmu, jehož existence je postavena a přředevším podmíněna pouze a jedine existenci této obludy mi to vadí fest. Mohl bych ale pokračovat. Film pokládá spoustu otázek, nezodpovídá však jedinou. Ruční kamera sice umocňuje zážitek, tvůrci s ním však nedokáž pracovat, využít ho. Atmosféra je hutná, nikoliv však strhující, jako tomu bylo u Války světů, Já, legendy, nebo třeba i u Letu č. 93. Film nedovede strhnout, zmůže se jen na pár laciných (byť účinných) lekaček a strach z neznámého taktéž dělá svoje, výsledné dojmy jsou ale značně rozporuplné a ve výsledku převažuje pocit zklamání a s ním nevyhnutelně i pouhé 3 hvězdy (7/10, chcete-li) a otázka: A tohle je jako všechno?(21.1.2008)

• - Před prozrazením oficiálního názvu filmu kolovala na internetu spousta jmen a projekt byl tak znám jako 1-18-08, Voltron, Colossus, Slusho, Cheese, Bertha nebo nakonec použitý Cloverfield. (3DD!3)

• - Dlouhé měsíce čekání vyplňovala fanouškům také kampaň na fiktivní nápoj Slusho. Ten se objevil už jako vtip v seriálu Alias od J.J. Abramse a také na tričku jednoho z hlavních hrdinů v ukázce na Cloverfield. Jako vtip mimo okruh tvůrců byl také použit ve dvou epizodách populárního seriálu Heroes. Tvůrci vytvořili pro Slusho také pozadí, patří prý pod japonský koncern jménem Tagruato. Tato společnost se původně zabývá výrobou vrtacích zařízení. Fanoušci ihned rozvíjeli teorii, jak je monstrum původně z mořského dna, kde byl díky vrtání "probuzeno". Tvůrci tuto teorii nepotvrdili ani nevyvrátili... (duklak2)

• - K filmu byla spuštěna online virtuální kampaň, která měla navnadit diváky na to, že vše se skutečně odehrává. Na oficiálních stránkách se objevovaly např. fotky hlavních hrdinů bez dalšího komentáře. Vše podpořilo také embargo na jakékoliv další informace od tvůrců. (hippyman)