Monstrum

Cloverfield

Cloverfield: Monštrum

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

USA, 2008, 85 min

"I'm documenting." Neskonale mě mrzí, že je Cloverfield pouze průměrným snímkem. Nápad je ohromně sympatický (jakkoli ho předběhl španělský zombie film [Rec], na který jsem moc zvědav). S ním jde ruku v ruce i zdařilá stylizace. Práce se zvukem je bez přehánění dokonalá. Závěrečná titulková hudební kompozice přímo lahůdková. A v neposlední řadě je samotný film až do zteče armády naprosto pohlcující. Bohužel pak tvůrcům dojdou nápady a pouze recyklují ty již použité, zvolený styl najednou nemá co nabídnout a především chování postav dosáhne vrcholu nelogičnosti a začne aktivně štvát. Být to jen další klasická "godzillovka", tak by to nijak nevadilo, ale u pseudodokumentu, který si hraje na reálnost "co by, kdyby" je to opravdu s podivem a celou koncepci to shazuje. Všemu pak nasadí korunu závěrečná pětiminutovka. Proč to nemohlo skončit tím pádem? Takto to má sice pouze cca sedmdesátpět minut čistého času, ale i to je v konečném důsledku příliš. A je to ohromná škoda.(27.1.2008)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $80,048,433Tržby Celosvetovo $171,302,226║ za takýto "smiešny" rozpočet to je najefektnejší blockbuster, čo doteraz vznikol! ▐ Tržby za predaj DVD v USA $30,351,731 //počet predaných kusov 1,879,089║ _Treba vidieť v kine! Ináč to ani nemá význam, ja osobne by som tento film nepustil do predaja na DVD nosiče alebo čokoľvek iné, lebo neexistuje aby to na TV obrazovke mohlo nejako lepšie vyznieť, tam sa musí ta atmosféra úplne vytratiť. "Film som v kine sledoval miestamy zo spadnutou sánkou. 14.04.08 my tento počin priniesol neskutočné divadielko a zážitok na celý život!" /videl v kine 2x: 100%/(15.4.2008)

Nemohu film ohodotit lépe, než jsem učinili. Prostě nemohu a to z jednoho prostého důvodu - připadám si ošizen. Viděl jsem montrum? Ano. Šel z něho děs? Rozhodně. Užil jsem si ho? V žádném případě. Za normálních okolností by mi to nevadilo, u filmu, jehož existence je postavena a přředevším podmíněna pouze a jedine existenci této obludy mi to vadí fest. Mohl bych ale pokračovat. Film pokládá spoustu otázek, nezodpovídá však jedinou. Ruční kamera sice umocňuje zážitek, tvůrci s ním však nedokáž pracovat, využít ho. Atmosféra je hutná, nikoliv však strhující, jako tomu bylo u Války světů, Já, legendy, nebo třeba i u Letu č. 93. Film nedovede strhnout, zmůže se jen na pár laciných (byť účinných) lekaček a strach z neznámého taktéž dělá svoje, výsledné dojmy jsou ale značně rozporuplné a ve výsledku převažuje pocit zklamání a s ním nevyhnutelně i pouhé 3 hvězdy (7/10, chcete-li) a otázka: A tohle je jako všechno?(21.1.2008)

Už samotná kampaň před filmem byla dokonalá, těšil jsem se dlouho a zklamán nejsem ani trochu ;-) Realistická akce, dech beroucí záběry, strachem nabitá atmosféra a obří příšera! Akce byla dost drsná, pohled z kamery mi vyhovoval a vtáhl mě pořádně do děje, pár zbytečných nelogičností na straně hlavní partičky a taky konečný pohled na Monstrum mě moc nesebralo…9/10*(6.4.2008)

Novodobý trhák, který nezapře své novátorsky založené a invenční tvůrce. Provařený námět totiž může fungovat skoro pořád, jen je třeba zvolit neotřelý přístup. Kdyby monstrum opravdu drtilo New York, vypadala by taková apokalypsa přesně takhle. Intenzivní, napínavé a inteligentní. Typický Abrams. 90%(24.1.2008)

• - Tesne pred záverečnými titulkami pozorne sledujete horizont. Na pravej strane je vidieť záhadný meteor, ktorý sa blíži k Zemi. (youtoo18)

• - Tvorcovia sa pred uvedením filmu chválili, že napriek nízkemu rozpočtu bude film vyzerať ako za 150 miliónov amerických dolárov. (Greenpeacak)

• - Ve filmu nehraje žádná hudba, první začne hrát až po 1 minutě a 30 vteřinách od začátku titulků. (HellFire)