Monstrum

Cloverfield

Cloverfield: Monštrum

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

USA, 2008, 85 min

"Za zástavbou hustou tak, že by se dala krájet a dost možná ještě dál, je ostrůvek Manhattan. Ve dne je docela obyčejný, ale sotva ho večer přikryje černočerná tma, začnou se tam dít podivuhodné věci. Nejdříve to ve vodě zafuní, pod mostem zaduní, v mrakodrapu lupne, v Soše svobody hrkne a teprve potom se objeví Monstrum." Tak trochu jsem si zaparafrázoval Rákosníčka, no co... :-P Monstrum je thriller hustý a černý jako asfalt, naštěstí "neteče" tak pomalu, ale celkem svižně se dobere od úvodní párty k monstrózní akci, snímané "live" ve stylu Blair Witch (jak už jste si mohli ostatně všichni přečíst v jiných komentech). Nikdo z tvůrců diváka nezdržuje rozjímáním "co to je, proč zrovna v New Yorku"... Úkol je prostý - přepravit kameru a tým okolo ní z bodu A do bodu B za účelem záchrany oslavencovy přítulkyně (ano, čtete dobře) a pak do bodu C za účelem záchrany svých zadků. V cestě jsou ale překážky a je na hrdinech, aby se s nimi náležitě popasovali a přitom nezapomněli vypnout kameru na (maximálně) pár vteřinosekund. A jak to celé dopadlo? Milé děti, tak se na to zkuste kouknout. ;-) Rozhodně to stojí za to!(17.4.2013)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $80,048,433Tržby Celosvetovo $171,302,226║ za takýto "smiešny" rozpočet to je najefektnejší blockbuster, čo doteraz vznikol! ▐ Tržby za predaj DVD v USA $30,351,731 //počet predaných kusov 1,879,089║ _Treba vidieť v kine! Ináč to ani nemá význam, ja osobne by som tento film nepustil do predaja na DVD nosiče alebo čokoľvek iné, lebo neexistuje aby to na TV obrazovke mohlo nejako lepšie vyznieť, tam sa musí ta atmosféra úplne vytratiť. "Film som v kine sledoval miestamy zo spadnutou sánkou. 14.04.08 my tento počin priniesol neskutočné divadielko a zážitok na celý život!" /videl v kine 2x: 100%/(15.4.2008)

Asi tak dvacet minut jsem nechápavě koukala, na co jsem se nechala vytáhnout do kina a pořád jsem si říkala - nemělo to být scifko? Jenže pak se ozve první otřes a celá ta partička mladých, co si doteď nahrávala svoje bezvýznamné problémy na video má najednou velké starosti, jak vůbec zachránit holý život. Kdo nemá rád Blair Witch, ať tenhle film snad radši ani nezkouší, ale pro mě to mělo slušně děsivou atmosféru a samotné monstrum mě dost příjemně překvapilo svojí neobvyklostí. Překousněte tu roztřesenou kameru a občas mizerné záběry a vžijte se do toho a nemůžete být zklamáni.(25.1.2008)

Ak divák pristúpi na hru režiséra so scenáristom a odpustí hneď niekoľko scenáristických absurdít vychádzajucich zo samotnej podstaty vložiť kameru do rúk jednému z hrdinov, dočká sa pomerne slušnej zábavy. Hoci pocit bezmocnosti postáv nie je ani zdaľeka tak silný ako napríklad v záverečnej 30-minútovke *[Rec]* a skutočne hororových scén je poskromne, atmosféra polozničeného mesta v zásade funguje. Zručne natočený blockbuster ktorý patrí k tomu najlepšiemu, čo sa urodilo v rámci found footage žánru.(6.4.2008)

Soundtrack Michael Giaccino: 1 - Coconut Records - West Coast ,2 - Kings Of Leon - Taper Jean Girl ,3 - Sean Kingston - Beautiful Girls ,4 - The Blood Arm - Do I Have Your Attention ,5 - Scissors For Lefty - Got Your Moments ,6 - Parliament - Give Up The Funk (Tear The Roof Off The Sucker) ,7 - Gorrillaz - 19-2000 ,8 - Spoon - The Underdog ,9 - Kings Of Leon - Pistol Of Fire ,10 - Architecture In Helsinki - Do The Whirlwind (Hot Chip Remix) ,11 - The Black Keys - Grown So Ugly ,12 - Bright Eyes - Four Winds ,13 - Joan As Police Woman - The Ride ,14 - Ratatat - Seventeen Years ,15 - Of Montreal - Wraith Pinned To The Mist And Other Games ,16 - Mucc - Fuzz(18.5.2011)

• - Během prvního víkendu promítání mnoho kin upozorňovalo na fakt, že ruční kamera může způsobit závratě. (HellFire)

• - Číslo 47 je pro J.J. Abramse nějakým způsobem přitažlivé. Použil jej v seriálu Alias (2001), kde hraje důležitou roli jako stránka Rambaldiho rukopisu. V Monstru je pak Central Park označován jako oblast US-447 a nakonec při výšlapu na mrakodrap zabírá kamera mimojiné 47 patro. (HellFire)

• - Scéna, kde hlavní hrdinovia boli v obchode s elektronikou, sa odohrávala v Los Angeles, Downtown. (Greenpeacak)