Reklama

Reklama

V útulném newyorském klubu probíhá párty na rozloučenou. Jejím aktérem je Rob, který se rozhodl dát sbohem městu přezdívanému Big Apple a odjet pracovat do Japonska. Zábava je v plném proudu, digitální kamera snímá rozjařené tváře Robových přátel, jenže pak vše razancí blesku přeruší výpadek proudu a zlověstný neidentifikovatelný zvuk, který se rozléhá nad městem. Dodávka elektřiny se sice po chvíli obnoví, ale úleva je jen dočasná. Zatímco televizní reportéři spekulují o zemětřesení nebo jiné přírodní katastrofě, nedaleký horizont ozařuje mohutná exploze, znovu doprovázená tím podivným zvukem připomínajícím kvílení nějakého pravěkého monstra. Párty razantně končí, nastává panika. Špatně se ale utíká, když netušíte před čím prcháte. (Bontonfilm)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (1 480)

Skejpr 

všechny recenze uživatele

Nemohu film ohodotit lépe, než jsem učinili. Prostě nemohu a to z jednoho prostého důvodu - připadám si ošizen. Viděl jsem montrum? Ano. Šel z něho děs? Rozhodně. Užil jsem si ho? V žádném případě. Za normálních okolností by mi to nevadilo, u filmu, jehož existence je postavena a přředevším podmíněna pouze a jedine existenci této obludy mi to vadí fest. Mohl bych ale pokračovat. Film pokládá spoustu otázek, nezodpovídá však jedinou. Ruční kamera sice umocňuje zážitek, tvůrci s ním však nedokáž pracovat, využít ho. Atmosféra je hutná, nikoliv však strhující, jako tomu bylo u Války světů, Já, legendy, nebo třeba i u Letu č. 93. Film nedovede strhnout, zmůže se jen na pár laciných (byť účinných) lekaček a strach z neznámého taktéž dělá svoje, výsledné dojmy jsou ale značně rozporuplné a ve výsledku převažuje pocit zklamání a s ním nevyhnutelně i pouhé 3 hvězdy (7/10, chcete-li) a otázka: A tohle je jako všechno? ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Jestli jsem u Blair witch nadával, že mě ta roztřesená kamera srala, tak tady mě doslova přiváděla k šílenství. Ten kameraman snad musel bejt nějakej těžce drogově závislej člověk s absťákem a navíc asi trpěl Parkinsonovou chorobou. Občas jsem měl pocit, že se tu kameru snad schválně snaží rozbít a to i v úvodní části filmu, kdy se vůbec nic neděje a tudíž nemá důvod kamerou mávat při útěku před nebezpečim. Ten nudnej úvod jsem teda přetrpěl a najednou rána a konečně se to začalo rozjíždět. Lidi křičej, zdrhaj, nikdo moc nechápe, co se děje. Prostě chaos a panika. Tahle část mi dokonce připadala celkem dobrá. Jenže potom už to šlo jenom z kopce. Nebudu řešit naprosto idiotský počínání hlavních postav, ale doufal jsem, že uvidim aspoň nějakou akci a místo toho film nabídne akorát tak záběr na schody, záběr na zeď, pak něco bouchne, chvíli je tma, potom někdo začne něco žvanit, pak následuje záběr na jinou zeď, pak na nebe, pak na nějakej barák, pak na vojáky, který střílej všim, co maj po ruce a občas se tam ukáže i ta lochneska. Jinak mě pobavilo, že nejlepší armáda světa si s tou lochneskou nějak nevěděla moc rady. Měli na ní radši poslat Chucka Norrise. Možná jsem to měl vypnout už ve chvíli, když někdy na začátku zazněla ta příšerná sračka od Seana Kingstona. To bylo první varování, který jsem ignoroval... Jedna hvězdička snad jenom za to, že film neobsahuje na konci žádnej proslov prezidenta pod americkou vlajkou. ()

Reklama

Bluntman 

všechny recenze uživatele

MONSTRUM je spolu s VÁLKOU SVĚTŮ a REDIGOVANÉ alespoň pro mě nejlepším filmem o 11/9, který dá divákům pocítit ten šok a neschopnost s číimkoliv této problematiky spojeným cokoliv dělat._____ Přeji si, aby se MOSNTRUM dočkalo pokračování, které nebude muset ustavovat sama sebe v multiplexech jako progresivní podívanou adaptující se na podmínky výhradně žánrové podívané, pak pro mě ten film bude vskutku geniální - takhle je "jenom" výborný. Ale to vzhledem k tomu, nakolik jsou distribuovány informace, milerád odpustím a snahu intenzifikovat originální podívanou žánrovými prvky ("Miluji tě!", zpověď na kameru aj.) funguje i přesto, že herci v některých chvílích nepůsobí moc věrohodně jako neherci_____ Koncept je nápaditý a film z něj nikdy nevypadne, je nesmyslné řešit otázku toho, nakolik dialogové scény jsou nudné a jaktože jedna z postav stále točí, protože by žádný film jinak nebyl. Narážky na původ obdobného, i když rozhodně ne podobou, monstra - Godzilly (Japonsko), ukázky z KING KONGa a další aluze pobaví, hudba odkazujicí k žánrově spřízněným klasikám z 50. let vyloženě nadchne. Samotná monstrum/Monstrum jako něco vypadlé z Lovercrafta či Nietzscheho taktéž potěší._____ Nejsme si jist, nakolik ten film bude fungovat napodruhé a ani, nakolik je to předzvěst určitého trendu či teprve záchvěvy a pokus o osamostatnění (kterej funguje!), ale vím, že ty prachy narvané do zvuku a efektů se vyplatily a na dalši "projekt J.J. Abramse" si budu dávat bedlivý pozor. Virální nevirální marketing. ()

imf 

všechny recenze uživatele

Originální myšlenka brilantně roztažená do celovečerní podoby. Reeves je silný jak v detailech, tak v celku a když už si myslíte, že usne na vavřínech, vybalí na vás další trumfové eso. Pečlivě vymyšlená zábava nejen pro fanboye. Nejsem si jist, jak to bude fungovat při druhém zhlédnutí (nebo třeba v dalších projektech), ale jisté trendy z toho trčí na sto honů a přitom je to pořád lehkonohá popcornová zábava, která vám nažene husí kůži. Kdo někdy přemýšlel nad tím, co by v podobném případě dělal, kam běžel, komu volal a čím odháněl mimozemské potvory (a že asi všichni...), ten před Reevesem musí smeknout. (80+%) ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Síla.... Připravte se na celkem intenzivní zážitek, tohle je monster movie točený ruční kamerou, což vás vtáhne do děje že budete koukat. Jasně, že už se tenhle postup není úplně nový, ale já osobně z toho mám stejně dost inovátorský dojem - podle mě ještě nikdo předtím nepoužil ve filmu handcam takhle brutálně. A neděste se, je to fakt dobře natočený, ale současně pořád máte pocit jako by to fakt natáčel ten týpek. Který přitom mimochodem hází celkem dobrý hlášky. Takže tu máme partu lidí na oslavě, řeší se spíš nějaká zmrvená love story, a najednou - BUM! Tohle přijde jako blesk z čistého nebe, prostě ani náznak a pak rovnou letí mrakodrap do sraček. Tohle je asi nejlepší moment z celého filmu. Pak vás dostane celkem bezprostřední a poměrně reálně působící panika, lidé běhají po ulicích, armáda, evakuace, bum sem bum tam, a samozřejmě monstrum. MONSTRUM je jediné s čím se pojí mé výhrady a něco mi prostě nedovolí dát plný počet. Zaprvé mi vadí samotný vzhled té příšery (a jejích malých kámošů co vypadají jak malá verze arachnida ze Starship Troopers), přijde mi prostě moc jako z nějaké počítačové střílečky. Ta příšera je takový mix všeho možného, namísto uceleného vzhledu. A za druhé se o ní prakticky nic nedozvíme (podle mě tohle nemohlo žít na Zemi, takže je to šmejd z kosmu), takže mám po shlédnutí v hlavě nepříjemný otazník a to mě štve. Je sice pravda, že to napomáhá tomu napůl amatérskému dojmu, ale beru to stejně jako mínus. No alespoň mají tvůrci čím naplnit dvojku, která bude podle mě naopak už klasicky natočená a mohla by tak stylově doplnit jedničku. Takže super, a fakt mazejte do kina dokud to jde, protože mám dojem že na DVD už to nebude ono. ()

Galerie (48)

Zajímavosti (57)

  • Lizzy Caplan (Marlena) nevěděla, o jakou roli se uchází. Myslela si, že to bude romantický film. Až po druhém kole konkurzu se dozvěděla, že to bude film o monstru... a herci si nesměli přečíst scénář, pokud nepřistoupí na roli. (HellFire)
  • Film se mohl jmenovat "Greyshot". To by odkazovalo na styl natáčení a zároveň na most v Central Parku, kde se odehrává závěrečná scéna. (cariada)
  • Hlava Sochy Svobody je zvětšena o 50%. (HellFire)

Související novinky

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

30.01.2021

Jeden z prvních velkých found-footage snímků Monstrum (Cloverfield) z roku 2008 se dočká přímého pokračování. Snímek režiséra Matta Reevese vydělal celosvětově nějakých 172 milionů a série se… (více)

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

04.07.2020

Snímek Songbird od producenta Michaela Baye má potíže. Herecký odbor SAG-AFTRA (The Screen Actors Guild - American Federation of Television and Radio Artists) totiž vydal přísný zákaz všem svým… (více)

Michael Bay chystá film o pandemii

Michael Bay chystá film o pandemii

21.05.2020

Režisér Michael Bay skrze svoji produkční společnost plánuje nový film s tématikou pandemie. Snímek Songbird natočí Adam Mason a má se jedna o nízkorozpočtový thriller v duchu filmů jako Paranormal… (více)

Netflix ulovil Matta Reevese

Netflix ulovil Matta Reevese

06.01.2018

Ačkoliv se tržby z kin nijak zásadně nepropadají, diváků (alespoň v Americe) reálně ubývá. Leckdo totiž místo riskování s blockbusterem zůstane doma a zapne si Netflix, jenž se snaží vyrobit co… (více)

Reklama

Reklama