• dobytek

Jestli jsem u Blair witch nadával, že mě ta roztřesená kamera srala, tak tady mě doslova přiváděla k šílenství. Ten kameraman snad musel bejt nějakej těžce drogově závislej člověk s absťákem a navíc asi trpěl Parkinsonovou chorobou. Občas jsem měl pocit, že se tu kameru snad schválně snaží rozbít a to i v úvodní části filmu, kdy se vůbec nic neděje a tudíž nemá důvod kamerou mávat při útěku před nebezpečim. Ten nudnej úvod jsem teda přetrpěl a najednou rána a konečně se to začalo rozjíždět. Lidi křičej, zdrhaj, nikdo moc nechápe, co se děje. Prostě chaos a panika. Tahle část mi dokonce připadala celkem dobrá. Jenže potom už to šlo jenom z kopce. Nebudu řešit naprosto idiotský počínání hlavních postav, ale doufal jsem, že uvidim aspoň nějakou akci a místo toho film nabídne akorát tak záběr na schody, záběr na zeď, pak něco bouchne, chvíli je tma, potom někdo začne něco žvanit, pak následuje záběr na jinou zeď, pak na nebe, pak na nějakej barák, pak na vojáky, který střílej všim, co maj po ruce a občas se tam ukáže i ta lochneska. Jinak mě pobavilo, že nejlepší armáda světa si s tou lochneskou nějak nevěděla moc rady. Měli na ní radši poslat Chucka Norrise. Možná jsem to měl vypnout už ve chvíli, když někdy na začátku zazněla ta příšerná sračka od Seana Kingstona. To bylo první varování, který jsem ignoroval... Jedna hvězdička snad jenom za to, že film neobsahuje na konci žádnej proslov prezidenta pod americkou vlajkou.(3.9.2008)

Na Cloverfield jsem se tak trochu těšil i netěšil. Autentická kamera mi totiž po Projektu Blair Witch, který byl PRO MĚ snůžka amatérsky natočených nesmyslů, rozhodně nepřirostla k srdci, myslím, že filmařům příliš zjednodušuje práci a navíc může posloužit i jako trapný alibismus pro případné špatné herecké výkony (jakože "chtěli jsme zachovat všední realitu" - což se naštěstí Cloverfieldu moc netýká). Ovšem na druhou stránu tvorba (resp. produkce) J.J Abramse + záruka zdevastovaného New Yorku znamená dobrý příslib zábavy. A zábava to skutečně byla, díky rozumné stopáži, atmosféra nepolevila ani na sekundu a dokonce ani ten, zde kritizovaný, úvod mi vůbec nevadil - rozhodně jsem už zažil i horší rozjezd pro akční thriller. Se skřípajícíma zubama musím také uznat, že autentická kamera k zážitku hodně přispěla, ale když už jsme u toho, přiznejme si, že bez ní by mnohem více vynikl jinak docela destilovaný příběh s pár klišé a celý film by byl minimálně o třídu horši... Za efektní, akcí nabitou podívanou v dobré atmosféře - 7/10(18.4.2008)

No nejak nervydrasajici to sice neni, ale presto se jedna o solidni bijak. Film prakticky zachranuje ten napad na amaterskej zaznam, protoze jinak by se o nic moc originalniho nejednalo. Ze zacatku to sice pusobi spis jako komedie, 20 minut jen sledujem zaznam z party, kde se resi vztahy, jen tak se delaj kraviny a padaj celkem slusny hlasky. No a pak zacne utok na mesto, takze propukne desnej zmatek, kde se vetsina zaberu sklada z detailu na ruzny casti obleceni a silnici, takze se clovek prakticky neorientuje a za chvily je skoro kazdej mrtvej a objevi se mala skupinka prezivsich a ve filmu se konecne zacnete orientovat. No a pak furt jen bezi, nataci na kameru, sem tam to je napinavy, sem tam na okamzik vykoukne monstrum, ktery vypada dost smesne vcetne jeho potomku, no a do toho obcas nekdo hodi nakej vtipek nebo hlasku, kterej je dobrej, ale napeti de v ten moment do hajzlu. A i kdyz je celej film slusne napinavej, rozhodne moh bejt vic. Taky je fajn napad, ze se nevysvetli, o co jde a ani jak to dopadne, veskery informace jsou jen z rucni kamery. Nastesti ma film jen 80 minut, protoze sledovat dyl rozklepany zabery by asi bylo k nevydrzeni. Jedna se o solidni film, ale mohlo to bejt lepsi.(24.1.2008)

• Karlos80

Hahaha..co to mělo být a hlavně o čem? A co na tom všichni vidíte tak úžasného, proboha.!? Prachobyčejná předvídatelná monster-movie vykrádačka, která by alespoň v počátku v červených barvách rozhodně být neměla! Překousněte prvních dvacet ne-scifi minut ve stylu spíše teenagerovské komedie, nesympatiké neherce, výpadky obrazu a zvuku, doslova debilní český překlad, kde jsem slyšel stále jen jeden hlas, a pak vás čeká teprve ta pravá jízda:-) Hořící Manhattan, živá obluda - něco na způsob Godzilly, Gappy aj. Dokumentárně pojatý snímek, hodně autentický a realistický, všude chaos, pobíhající lidé z místa na místo jako nějací prdlouši, nekončící zmatek, běsnění a strach, to vše točeno neuroticky roztřesenou ruční kamerou, která tu na mě neudělala, bohužel, dojem..Spíš se mi motala palice a bylo mi blivno..Zvláštní uznání pak u mě dostala především zastavená pasáž v čase 1:04 (helikoptéra po zásahu Monstra). Jsem si říkal, že se snad kousl film:-) K evidentně smrtelnému zranění Beth (železná tyč procházející hrudním košem v oblasti horní části srdce a současně i levou plící) a jejímu veselému skotačení mezi padajícími troskami se snad ani nemá cenu vyjadřovat, tady se musí tvůrci filmu zřejmě červenat. Film je hodně ukecaný a pořád se něco děje..ale? Nakonec skončí tak, jak skončí, tedy úplně nečekaně s velkým otazníkem a s mnoha nezodpovězenými otázkami. Prostě jednoduše alternativní konec. Bude pokračování, co myslíte? A já se ptám: mají amící potřebu točit stále něco, co už tu kolikrát předtím bylo a kolikrát ještě bude? Takže za co ty dvě, a to ještě z odřenýma ušima? Zvukové efekty, trikové scény, možná celková vizualizace.? To je tak všechno, ničím víc mě film nezaujal..Mrazení jsem rozhodně neměl ani emoce se nedostavily. Čekal jsem víc, víc nepřišlo, tak jsem nakonec byl jednoduše zklamán, ale to je tou mylnou reklamou a tím, jak se stále něco vyzdvihuje do nebes ještě před premiérou. Že, páni distributoři aj.?..Možná to také na poprvé nevyšlo a časem třeba úplně přehodnotím a změním svůj názor, kdo ví? Ale stále u mne platí to, že tento druh filmů prostě nemusím ani ho nevyhledávám..Totéž jako u Blair Witch, kterého si však cením o trochu víc.(12.7.2008)

Originální myšlenka brilantně roztažená do celovečerní podoby. Reeves je silný jak v detailech, tak v celku a když už si myslíte, že usne na vavřínech, vybalí na vás další trumfové eso. Pečlivě vymyšlená zábava nejen pro fanboye. Nejsem si jist, jak to bude fungovat při druhém zhlédnutí (nebo třeba v dalších projektech), ale jisté trendy z toho trčí na sto honů a přitom je to pořád lehkonohá popcornová zábava, která vám nažene husí kůži. Kdo někdy přemýšlel nad tím, co by v podobném případě dělal, kam běžel, komu volal a čím odháněl mimozemské potvory (a že asi všichni...), ten před Reevesem musí smeknout. (80+%)(21.1.2008)

• - Za vytvorenie modelu monštra môžeme poďakovať umelcovi s menom Neville Page, ktorý sa svoj výtvor snažil aj biologicky zdôvodniť. (Greenpeacak)

• - Vo filme si cameo účastníka party zahral aj slávny spevák americkej punk rockovej skupiny Yellowcard, Ryan Key. (HUMOOOO)

• - Dlouhé měsíce čekání vyplňovala fanouškům také kampaň na fiktivní nápoj Slusho. Ten se objevil už jako vtip v seriálu Alias od J.J. Abramse a také na tričku jednoho z hlavních hrdinů v ukázce na Cloverfield. Jako vtip mimo okruh tvůrců byl také použit ve dvou epizodách populárního seriálu Heroes. Tvůrci vytvořili pro Slusho také pozadí, patří prý pod japonský koncern jménem Tagruato. Tato společnost se původně zabývá výrobou vrtacích zařízení. Fanoušci ihned rozvíjeli teorii, jak je monstrum původně z mořského dna, kde byl díky vrtání "probuzeno". Tvůrci tuto teorii nepotvrdili ani nevyvrátili... (duklak2)