V útulném newyorském klubu probíhá párty na rozloučenou. Jejím aktérem je Rob, který se rozhodl dát sbohem městu přezdívanému Big Apple a odjet pracovat do Japonska. Zábava je v plném proudu, digitální kamera snímá rozjařené tváře Robových přátel, jenže pak vše razancí blesku přeruší výpadek proudu a zlověstný neidentifikovatelný zvuk, který se rozléhá nad městem. Dodávka elektřiny se sice po chvíli obnoví, ale úleva je jen dočasná. Zatímco televizní reportéři spekulují o zemětřesení nebo jiné přírodní katastrofě, nedaleký horizont ozařuje mohutná exploze, znovu doprovázená tím podivným zvukem připomínajícím kvílení nějakého pravěkého monstra. Párty razantně končí, nastává panika. Špatně se ale utíká, když netušíte před čím prcháte. (Bontonfilm)

JohnFarst

Cloverfield je pre mňa sklamaním. Písalo sa o tom ako o filme s atmosférou Blair Witch a tak som sa na to jednoducho tešil. Lenže Blair Witch sa nekonalo. Vlastne sa konala len o niečo lepšia Emmerichova Godzilla. Narozdiel od nej je film digitálny a akoby natočený len náhodne ručnou kamerou. Lenže tým, že sa film snažil byť taký autentický si sám kopal hrob, pretože je tam toľko nezmyslov a toľko neskutočne predvídateľných vecí, že sa nestačíme čudovať či si z nás Abrams robí srandu keď si myslí, že toto je autentické. Aj chovanie hrdinov je niekedy dosť pritiahnuté za vlasy. Aby sa týpek po tom čo videl smrť svojho brata ešte trepal cez polovicu Manhattanu zachrániť holku čo ho práve nechala? No ďakujem pekne, ukážte mi jedného takého blbca. Ale najhoršie je, že keď ide on tak prečo nie všetci a tak sa štyria ľudia namiesto okamžitého evakuovania rozhodnú pre záchrannú misiu nešťastnice. Takéto scény v "realistickom" filme milujem. Skákanie na šikmý mrakodrap, prežitie stometrového pádu vrtulníkom, všeliaké nezmyselné zábery na kameru, ktoré by normálny človek netočil, porazenie presily netvorov, to sú už len reálne bonbóniky na torte. Je jasné, že sa tvorcovia nechali uniesť a namiesto mrazivého atmosferického trilleru nám naservírovali akčnú bombu v ktorej jedna akčná scéna predbieha druhú. Veľké plus sú kasting s neznámimi hercami a úvodná scéna útoku v uliciach. Tá je výborná a má autentickú atmosféru strachu a beznádeje. Digitálna kamera ani nie, pretože triky na nej niekedy vyzerajú ako z počítačovej hry. Koniec je predvídateľný a vôbec po ňom nezostanete prikovaní ako po závere Blair Witch. Hmm ten stopercentný adrenalínový zážitok mi nejak unikol. ()

Carbo

Po celou dobu neskutečná nuda umocněná - z pseudo-prvního pohledu viděné kamery. Forma v tomto případě byla povýšena nad obsah po celou dobu filmu. Co se mi líbilo byla ta bitka předtím než zalezli do podzemí. Ta se jim fakt povedla a být takový celý film tak bych dal plný počet takhle jen 2*. Jo a začátek můžete celý přeskočit. Prostě jen plky o ničem. Jo a SD kamera s kazetou :D ()

Snipsley

Odmyslete si ruční kameru a dostanete klasický brak. Neodmýšlejte si ji a máte působivý film s dobře fungujícími emocemi. Nechte se vnést do děje, jakobyste tuhle kameru prostě v katastrofou postihlém New Yorku našli, byli jen jedním z přeživších obětí monstra a se zadrženým dechem sledovali osudy ostatních. Protože takhle to má být. Hrdinové jsou jen obyčejnými lidmi. Nezachraňují lidstvo, jen se snaží přežít a zachránit ty, co mají rádi (tady strhávám půl hvězdičky kvůli snaze o love story). Ale jak by se ve skutečnosti lidé chovali? Těžko říct, ale tomuhle filmu nemusí být nic trapné. Přidejte k tomu zpracování a technické orgie a je to super. Kdo to asi neviděl v kině, nebude mít tak intenzivní zážitek. ()

xxSmoldaxx

Ano, prvních 20 minut je možná trošku dlouhých, nicméně o to víc dají vyniknout katastrofě, která se chystá. Následuje totiž poprava Sochy svobody a další demolice New Yorku , ve které pobíhají zmatení obyvatelé a nevědí co se děje, co dělat a kam se schovat. Vše, co jsem očekával , jsem dostal plus navrch skvělé digitální triky. 85% ()

Grizzly

Bylo to fajn. Cloveka to docela vtahne do deje ten pristup od obycejnych lidi. Blair Witch mne nevzalo, ale tohle bylo mnohem lepsi. Libilo se mi, ze se nic nevysvetlilo, nic nevyresilo. Proste jako by to clovek zazil sam. Doufam, ze natoci jeste dalsi film s naprosto stejnym pribehem, ale z pohledu nekoho jineho. Treba armady. Byla by to bomba. ()

Martyr

Ale áááno..Toto mozem. Z milion filmov tocenych rucnou kamerou co je momentalne velmi "in" je Monstrum zatial urcite jednotkou. Godzillu a ine pi*o*v*ny s obrovskym rozpoctom nemozem citit ani na dialku ale Cloverfield ma cosi, co ho posuva medzi sci-fi, ktoremu sa da uverit, a to je dolezite. Hra sa na nizkorozpoctovy ulet nudiacich sa studentov s obmedzenymi moznostami, ale v skutocnosti vyuziva vela zbrani na to aby si divaka neziskal len roztrasenym svetielkom v tme t.z neschopnosti ukazat zaber, ktory nieco prezradza, ako sme si pri podobnych filmoch mohli uz zvyknut. Doslova genialny zvukovy doprovod kazdej akcie (ktorych je na 1:20 film nespocetne vela) si clovek vychutna asi len pri 5.1 zvuku a preto u divakov, ktori tuto moznost nemaju asi Cloverfield nezanecha taky silny dojem. Nastrknute vztahy do tejto katastrofy, ktore davaju filmu ako taky pribeh su nevyhnutnostou, s ktorou musi kazdy pocitat. Vseobecne nadsenie z The Mist som nezdielal, a teraz uz viem preco. Nakoniec tak 4,5*. ()

deRewn

Musím říct, že to navzdory hodnocení v recenzích žádná sláva podle mě není. V celém filmu chybí nějaké výraznější napětí, takže ve mě na konci zůstal jakýsi pocit plytkosti. Chválím provedení, kdyby byl film natočený "klasicky" byla by to jen další Godzilla, takhle je to alespoň Godzilla natočená trochu jinak-jakože amatérsky (něco jako Záhada Blair Witch, tedy ruční kamerou). U filmu jsem se sice přímo nenudil, ale nenechal ve mě žádný "hlubší" zážitek. Alespoň mě potěšil konec, který neobsahuje naštěstí žádný pitomý americký happyend ala' "přežili a žijí spolu šťastně až do smrti", to by film zakopalo úplně. To, že je film natočený z pohledu civilů, s sebou nese další negativum a to, že během filmu vyvstane spousta otázek, na které ovšem nedostanete odpovědi. ()

bodie66

V první řadě chci říct, že český překlad názvu mi přijde dost nešťastný. Málem mě odradil od výborného snímku Matta Reevse, kterého jsem do té doby vůbec neznal:)Každopádně na tenhle film určitě do kina. Velká část rozpočtu filmu byla investována do ozvučení a ruční kamera Vás opravdu vtáhne do děje, do hořícího N. Y. Bylo to skoro jak 3D, Hlavně při pádu vrtulníku jsem měl pocit, jako bych byl člen posádky. Opravdu zážitek! ()

Indian88

Jde jen o novější napodobeninu Godzily. Film jsem nesledoval až s takovou pozorností a v ne moc kvalitní atmosféře, přesto hodnotím. Akční scény nemají chybu, ale schází mě jakýkoliv hlubší příběh. Kamera v první osobě mě ze začátku pěkně štvala stejně jako ne moc důležitá první půlhodina filmu. Po dalším zkouknutí snad hodnocení změním. ()

Gastovski

Jedním slovem: Bomba! Originální experiment. Děj zachycený ruční kamerou - wow! Atmosféra svělá, efekty svělé a v neposlední řadě také obraz zničeného města, které likviduje záhadné monstrum. ()

Luqi

Takže nakoniec, z hovna sa bič upliesť dá, a ešte ako plieska.................Kto by to bol povedal, že príbeh v ktorom skupinka ľudí uteká pred príšerou, teda niečo čo sme tu x krát videli, ma dokáže priklincovať k vlakovému sedadlu.................. Ono trik je v tom, že to "home video" (mimochodom aj to sme tu už mali) nemôže a v tomto prípade ani nechce odkryť všetko a to necháva diváka v neustálom strese, pričom to našlapané tempo mu ani nedovolí si vydýchnuť. Ale samozrejme v tomto prípade tá technika "home videa" je skvele zvládnutá - je do detailu prepracovaná, doplnená vydareným zvukom a dovolím si tvrdiť, že aj dialógmi, ktoré sú adekvátne situáciám a postavám............... ()

filmator

Po několika měsících jsem film zhlédl podruhé a rozhodl jsem se pro 4* Sympatická délka a absence nudných momentů tvoří zábavnou jízdu ničeným New Yorkem a člověk tak přimhouří oko nad skutečností, že celý děj je pouze o útěku před obludou :-) ()

Zeliiik

Předvídatelný, napětí žádný, životy hlavních hrdinů mi byli lhostejný, amatérská kamera spíš na škodu. Když jsem koukal na zdejší hodnocení, myslel jsem, že ani neusnu...nakonec jsem usnul nudou. ()

jasanka

Tohle bylo obrovské zklamání. S velkým přemáháním jsem dokoukala celé, ale nudnější sci-fi jsem dlouho neviděla. ()

scarfacer

Člověk by řekl,že film typu King kong, Godzila apod. už vlastně nemůžou přijít s ničím novým, zdroje byly vyčerpány. Tento film je důkazem, že nejsou a stačilo jen do příběhu zasadit konkrétní osoby a natočit to z jejich subjektivního pohledu, přesněji natočit to jejich rukou na digitální kameru. Děj rychle ubíhal, film jsem vzal jedním dechem. Kvalitně natočené Béčko... ()

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

30.01.2021

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

04.07.2020

Snímek Songbird od producenta Michaela Baye má potíže. Herecký odbor SAG-AFTRA (The Screen Actors Guild - American Federation of Television and Radio Artists) totiž vydal přísný zákaz všem svým… (více)

Michael Bay chystá film o pandemii

Michael Bay chystá film o pandemii

21.05.2020

Netflix ulovil Matta Reevese

Netflix ulovil Matta Reevese

06.01.2018

Ačkoliv se tržby z kin nijak zásadně nepropadají, diváků (alespoň v Americe) reálně ubývá. Leckdo totiž místo riskování s blockbusterem zůstane doma a zapne si Netflix, jenž se snaží vyrobit co… (více)