Reklama

Reklama

John Adams

(seriál)
  • USA John Adams
všechny plakáty
Trailer
USA, 2008, 8 h 18 min (Minutáž: 62–91 min)

Režie:

Tom Hooper

Předloha:

David McCullough (kniha)

Hrají:

Paul Giamatti, Laura Linney, John Dossett, Stephen Dillane, Sarah Polley, Samuel Barnett, David Morse, Rufus Sewell, Justin Theroux, Tom Wilkinson (více)
(další profese)

VOD (1)

Epizody(7)

Miniseriál HBO o druhému americkém prezidentovi Johnu Adamsovi přibližuje život tohoto výjimečného muže, jehož nezávislý duch, úcta k právnímu řádu i závazek osobní svobody měly hluboký vliv na hodnoty, z nichž se zrodily USA.  Miniseriál HBO je věnován pozoruhodnému životu jednoho z nejméně pochopených a doceněných „otců zakladatelů“: druhému prezidentovi Spojených států amerických Johnu Adamsovi.Titulní roli hraje Paul Giamatti, jeho oddanou ženu Abigail ztělesnila Laura Linneyová. Seriál mapuje životní cestu jednoho z prvních zastánců americké nezávislosti, jehož odkaz je mnohdy zastíněn mnohem slavnějšími současníky, jako byli George Washington, Thomas Jefferson, Alexander Hamilton a Benjamin Franklin. Vedle vylíčení bouřlivých událostí, které provázely zrození amerického národa, je tento seriál také fascinující studií lidské přirozenosti a strhujícím milostným příběhem o vzácném vztahu mezi Adamsem a jeho ženou. A v době, kdy se americký národ stále víc politicky polarizuje, seriál o Johnu Adamsovi připomíná a oslavuje hodnoty svobody a nezávislosti, na nichž byly Spojené státy americké vystavěny.
Seriál byl natočen podle knihy Davida McCullougha, oceněného Pullitzerovou cenou, která se stala jednou z nejprodávanějších historických biografií všech dob. Reže se ujal držitel ceny Emmy Tom Hooper. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (64)

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Životné výkony Paula Giamattiho a Laury Linney v epose o jednom neznesiteľne zásadovom tvrdohlavcovi a zrode Spojených štátov amerických (a americkej politiky). Davovým či vojnovým scénam sa seriál vyhýba, ale napriek tomu ide na televízne pomery o pozoruhodnú veľkoprodukciu (niektoré scény a dekorácie, napríklad Biely dom vo výstavbe na rúbanisku plnom čiernych otrokov, sú úchvatné). Fantastický scenár zručne mieša politiku s osobným životom a hlavne predstavuje takmer mýtických "otcov zakladateľov" ako napospol živé, vrstevnaté, plnokrvné postavy (najmä Franklin v šťavnatom podaní Wilkinsona a Jefferson alias Stephen Dillane). Skrátka a dobre, pokiaľ ide o seriálovú tvorbu, HBO v súčasnosti jasne vládne. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Adams ostáva u nás trocha v úzadí, v porovnaní s menami ako Washington alebo Jefferson. Preto je dobré, že sa natočila a nadabovala táto séria, približuje jeho život a názory. Avšak je to dosť právnicko-politické pojednanie a môže bežného diváka nudiť. U Adamsa sa nájde pár historických zaujímavostí. Napríklad, že sám nikdy nemal otrokov, ale inak bol za otroctvo. Ale ešte zaujímavejšie je, že on, rovnako ako Jefferson, zomreli v ten istý deň - 4. júla 1826 - ale čo je ešte šokujúcejšie, bol to deň 50. výročia podpísania Deklarácie o nezávislosti... ()

Reklama

Kaluž 

všechny recenze uživatele

Detailní série náhledů do revolučního období právě vznikajících Spojených Států Amerických. Politiky s osobností Adamse, Jeffersona nebo Franklina by dnes člověk hledal marně. Vyhrocená doba vybičuje velké státníky k téměř nadlidským výkonům, které jsou však oceněny až s odstupem času. Výtečný Paul Giamatti je obklopen neméně skvělými herci a perfektní výprava už jen podtrhuje výsledný dojem, který nemohu neocenit maximálním hodnocením. A také nemohu vyhnat z hlavy démonický pohled krále Jiřího, který by mě za nižší známku nejspíše popravil. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Tohle údobí amerických dějin mě příliš nebere a ani seriálový John Adams to nezmění, ale to mi nezabránilo si sérii docela užít. Nejvíc mě zaujala doba, která předcházela vyhlášení nezávislosti amerických kolonií. Chvíle, které Adams trávil v Evropě považuji vůbec za nejlepší okamžiky celého seriálu a při sledování střetu upjatého amerického "venkova" s naleštěností a dekadencí francouzského dvora jsem se bavil na výbornou. Jakmile začala Adamsova oficiální politická kariéra, vše se přesunulo do roviny mluvících hlav a jsem toho názoru, že ten, kdo se americkými dějinami nezabývá, se nudil stejně jako já. Čest výjimkám. Poté, co se Adams odebral do politického důchodu a děj se začal věnovat rodinným tragédiím a sklonku života druhého amerického prezidenta, nabral seriál znovu na poutavosti a udržel si jí až do konce. Herecky se jednalo o koncert Laury Linney a Paula Giamattiho. Byl zážitek je sledovat a díky nim jsem přetrpěl i řadu sekvencí, u kterých bych za jiných podmínek usínal. Trefný byl i Tom Wilkinson v roli Benjamina Franklina a David Morse, byť tu nedostal příliš prostoru, jakoby z oka vypadnul Georgeovi Washingtonovi. 75% ()

swamp 

všechny recenze uživatele

Tak je to jasné - Tom Hooper je neoddiskutovatelně bravurní režisér, který se nebojí dotknout ani složitých historických témat. Má znalost a zainteresovanost v období vzniku Spojených států byla velice malá. Přesto jsem se k této minisérii HBO odhodlal (právě díky jménu režiséra) a dostalo se mi navýsost kvalitního díla. Nyní mohu říct, že zevrubně vím, kým a jak byly položeny základní kameny Spojených států. Paul Giamatti se role druhého prezidenta Spojených států zhostil neuvěřitelně, jeho emoce a vlastnosti zobrazil dokonale (ať už ty kladné či záporné) a stejně tak bych vyzdvihl Lauru Linney (jeho žena) a Stephena Dillaneho (Thomas Jefferson, který zemřel ve stejný den jako Adams - na 50. výročí podpisu Deklarace nezávislosti, tedy 4. července). Série popisuje období od prvních aktů proti britské monarchii, přes vznik Spojených států, rozpory v Kongresu až po zmíněný 4. červenec 1826. Divákovi ukazuje nejen politické konání a strádání v tomto období, ale i soukromí samotného Adamse na pozadí tehdejšího amerického života. Nikdy jsem netušil, že Spojené státy si procházely ještě hodně dlouho po svém vzniku těžkými porodními bolestmi a byly tak křehkým stvořením. Navíc jsem se na poslední díl série symbolicky dodíval v předvečer Dne nezávislosti. :) ()

Galerie (61)

Zajímavosti (13)

  • John Adams měl problémy s vyjadřováním a šišlal. (JOHN.NY)
  • Abigail Adams spomína v seriáli "Biely dom" napriek tomu, že tento termín bol prvýkrát použitý až po nástupe Theodora Roosevelta o 100 rokov neskôr. (KoRner)
  • John Adams a Thomas Jefferson zemřeli jako poslední signatáři deklarace nezávislosti ve stejný den, 4. 7. 1826, přesně 50 let po jejím podepsání. Zároveň byli jedinými prezidenty, kteří ji podepsali. (JOHN.NY)

Související novinky

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

V posledních hodinách roku 2023 bohužel přichází smutné zprávy z Velké Británie. V sobotu 30. prosince totiž filmový svět ve věku pětasedmdesáti let náhle opustil anglický herec nominovaný na dvě… (více)

Reklama

Reklama