Lidice

• Velká Británie Fall of the Innocent (více)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scénář:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (více)

Film o největší tragédii v moderních dějinách naší země – vyhlazení Lidic... Na začátku příběhu jsou Lidice obyčejnou středočeskou obcí, která se snaží přečkat protektorát. Šíma je otcem dvou synů a rozhodně ne špatným otcem. Jeho žena Anežka však před lety ochrnula a Šíma se rozhodl celou situaci řešit pragmaticky – o rodinu se sice stará dál, ale má mimomanželský poměr. Anežka, Šímova milenka i celá vesnice jsou s celou situací – zdá se – smířeni. Jen starší Šímův syn tím trpí, v hospodě vyprovokuje rvačku, při níž ho opilý otec nešťastnou náhodou zabije. Šíma se ocitá ve vězení a snaží se vyrovnat se svojí vinou. S každou návštěvou mladšího syna, s každým balíčkem od Anežky v sobě živí naději, že ještě existuje cesta zpět. Život ve vsi mezitím plyne dál, lidé se rodí, umírají i zamilovávají. Stejně jako Pepík Fiala. Je sice ženatý, ale našel zalíbení v mladičké Aničce. Celou romanci maskuje jako ilegální odboj. Jeden z jeho dopisů se však dostane v nesprávnou chvíli do nesprávných rukou a události po atentátu na Heydricha dostávají spád – všichni muži nad šestnáct let jsou zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů, sedm dětí posláno do Německa na převýchovu, ostatní hromadně popraveny v náklaďácích kdesi v Polsku. Vesnice je do základu vypálena. Šíma nic z toho netuší. Že ustaly návštěvy mladšího syna i posílání balíčků od Anežky, si vykládá po svém. O to větší šok prožívá na prahu osvobození, když se dozví pravdu. Po propuštění mu nikdo jeho vinu nepřipomíná, ale také mu ji nikdo nedokáže odpustit. Nepohodlným "hrdinou" - jediným, kdo dokázal přežít vypálení Lidic - se stává i pro poválečné úřady. Stává se nikým? (Česká televize)

Disease

První půlka filmu držela pěkně pohromadě, ale jakmile se začalo vyhlazovat, šlo to těžce dolů, posledních cca 20 minut prakticky zbytečných... ()

Danken

5,5/10 Čekal bych, že ve mně film o nejhrozivější události českých dějin vyvolá mnohem víc emocí. Hudební podtext místy hodně tristní. ()

orkadimenza

A takhle se to celé určitě stalo...Ne, teď vážně. Konspiračním teoriím neholduji a ve filmu, který by měl být poctou pro zemřelé a pozůstalé už vůbec ne. Tož to jednou pan Mahler povídal, že ženáč s panicem valili do té samé holky, a protože jsou oba hrozný polena, tak si nevymyslí nic jiného než hrát si na nějaký z nejnebezpečnějších "povolání". To už rovnou mohli říct Hitlerovi do očí, že je to kokot, vyšlo by to nastejno. No a tak se ta chudák holčina omylem před jedním z nácků zmínila o Lidicích a náckové se rozhodli, že to bude ideální místo pro jejich letní táboráček...Pardon páni tvůrci, ale takovýhle scénář opravdu ne! Navíc, po 9.6. 42 jsem si myslel, že už to bude jen krátký proces, místo toho mě čekala ještě další úmorná hodina, z níž by se dalo vystřihnout nejméně 80% stopáže. Jediná dávající smysl a poněkud dobře zakončená byla linie Karla Rodena, který sice v zasněženém poli o rozloze 100 km čtverečních poznal na metr přesně, kde se před půlrokem čoudilo, ale jinak to byla jediná stravitelná linie. Ve zbytku se vesměs jedná o onanklišování, které místy končí prudkým výstřikem do obličejů pozůstalých. Tenhle fakt naštěstí žehlí závěrečné titulky, které jsou jediným důvodem, proč uděluji ušmudlanou třetí hvězdu, protože jinak jsou Lidice velmi slabým filmem a pro mě osobně velkým zklamáním. ()

lukasd

Na to, o jak silném příběhu tento film vypráví, je až překvapivě nudný. Zvlášť v první polovině se jen přešlapuje na místě. Dobré jsou herecké výkony (Roden, Bydžovská, Kubařová a další), naopak dost podivná je kamera. Z českých filmů s tematikou druhé světové války, které jsem v poslední době viděl (Protektor, Habermannův mlýn) jsou Lidice nejslabší. ()

lucinka.md

..... Co napsat? Jak vyjádřit pocity, které ve mně Lidice zanechaly? Myslím, že to není možné. A já ani nechci. Nechci filozofovat o lidické tragédii ani rozebírat detaily filmu a hledat v něm chyby. Ano, nebyl úplně dokonalý, ale co na světě takové je? Viděla jsem příběh o lidské bestiálnosti, krutosti, zbabělosti, ale také o statečnosti, lásce, kamarádství, smíření a odpuštění... Minimálně půlku filmu mi srdce bušilo tak, že jsem myslela, že mi vyskočí z hrudi. A když to po scénách z vypalování vesnice a popravy statečných lidických můžů vypadalo, že nic horšího už být nemůže, přišla scéna s dětmi a matkami a já se přestala stydět za své slzy. . Tvůrci filmu mě na chvíli vytrhli tady z toho našeho konzumního světa a donutili mě přemýšlet o nás lidech, i o sobě samé. Přistoupili k Lidicím s velkou pokorou a já jim za to chci poděkovat. Děkuji i hercům za obdivuhodné výkony, natáčení pro ně jistě byla obrovská zátěž. Také bych ráda poděkovala za hudbu, která byl nádherná a k filmu sedla na 100 %. Nenásilně se vinula spolu s příběhem, dokonale ho doplňovala....Já prostě...na zážitek z včerejšího večera nikdy nezapomenu. Budu to pro mě připomínka toho, že zlo je bohužel asi v každém z nás. A je jen na nás, zda ho necháme, aby nad námi zvítězilo... ()

sona123

Tak nevím...jen tu tak sedím a kroutím hlavou nad tím, jak řada zdejších uživatelů velmi přesně a detailně ví, jak Lidice měly či neměly být natočeny. Hmm...je tu mnoho skrytých a především dobře se skrývajících talentů! Šla jsem do kina s tím, že film má docela špatnou kritiku a že to bude jakýsi český kýč, který necitlivě zpacká tak tragickou část našich dějin. Ale že se třeba něco dozvím a podívám se na Rodena (už je mi to jasné, prostě krásnějšího chlapa v tom našem malém státě nemáme. A jakej "děda" probůh? Paní Krausová, tiše závidím). Dostalo se mi těžkého kalibru. Dobrou půlku filmu jsem probrečela a pro slzy skoro neviděla. Možná se na tom podepsala má nedávná návštěva Osvětimi, každopádně začínám filmy s nacistickou problematikou snášet velmi těžce. A zde se především pohoršuji nad komentáři některých expertů zde - jaké emoce vám tu chyběly??? Jak horší to ještě mohlo být? Hudba - dokonalý podkres, záběry kamery úžasné, pár dokonalých momentů (SPOILER??? Šíma vracející se do Lidic, Šíma lehce pohladíc tvář Vlčka, Šíma zoufale cpoucí obě Bible do kamínek). Herci civilní, nepřehrávající, pokorní k látce a samotnému filmu, nestrhávající na sebe pozornost. Nevím, jak si to všechno budu pamatovat třeba za měsíc, ale v tuhle chvíli je to pro mne velmi silné. ()

Ollie235

Popravdě jsem spíše zklamaný. První polovina filmu pro měla byla jen zmatenou spletí životních příběhů, které mi vůbec nebyly po chuti. Doufal jsem, že se postupem času začnou rozplétat a dojdou tak k něčemu zajímavému, ale to mi u Lidic chybělo. Od chvíle, kdy se začala organizovat ta světoznámá lidická akce, jsem byl vtažen do děje o něco více, ale i tak jsem čekal emočně silnější zážitek a dle mého názoru šlo i na české poměry téma zpracovat daleko lépe. Jestli ale na něco nemohu říct ani jedno křivé slůvko, tak je to výkon Karla Rodena. ()

Daqvid77

Tohle je film plný lidských osudů, plný mnoha příběhu. Je opravdu hodně zaměřen na citi ale to vůbec nevadí protože si myslím že pravě o tomhle tento příběh z našich dějin je. Na česko velice dobrý film to musím říci. A také bych rád pochválil kameru......... Díky tomu trošku nechápu některou kritiku na tento film nevím co víc by jste chtěli než tak emotivně zaměřený film ()

Wienczaa

Půda pod Lidicemi je do dnešního dne zatížená a promáčená utrpením a krví nevinných lidí, které němečtí nacisté zmasakrovali a zpustošili jako odvetu za atentát na Heidricha. Člověku až stydne krev v žilách, když se zamyslí co všechno se v té strašné době dělo. Petr Nikolaev se této nelehké úlohy ztvárnit a vyjádřit co se tehdy vlastně v Lidicích stalo zhostil se ctí. Akorát některé pasáže byly celkem nezvládnuté a celkový dojem z filmu kazí, např. atentát na projíždějícího Heidricha atd. Navíc vyvrcholení filmu kdy se Karel Roden ocitá v existenciální depresi podle mě již příliš s osudem Lidic nesouvisí. Ale celkově je toto dílo kvalitním počinem a důstojným připomenutím událostí tehdejší doby. ()

Marys

LFŠ 2011: Páčilo sa mi, hoci na môj vkus mohli autori trošku viac zatlačiť na citovú pílku. Áno, som masochista. A samotný koniec mohol byť podľa mňa skôr, pretože vo filme prišlo vyvrcholenie, za ktorým nasledovala dosť nezáživná ešte takmer tretina filmu, čo bolo proti môjmu gustu. ()

Theresia

Povedl se další dobrý český film. Už začínám uvažovat o přehodnocení mého pohledu na českou kinematografii 21. století. Film nic nepředstíral, nic nezastíral. Pomalým začátkem - jakési uvedení do děje, které jak jsem později pochopila, tu prostě muselo být, aby vás zbytek filmu později plně pohltil a vy jste se ztotožnili s pocity snad všech hlavních postav. Aby se vám pak o to víc sevřelo srdce, když uvidíte nákladní vůz na jehož okénka buší zevnitř malé ručičky, nebo také jak jen jakýmsi nedopatřením zemře Vašek a Anička (trošku mi to připomnělo Žert od Milana Kundery) nebo ve chvíli, kdy se Šíma vrátí domů a nic netuší. Scény při kterých váš tep zareaguje. Citlivě a přesto ne slepě provedená ukázka příběhu Lidic. Po kině jsem se cítila velmi vysílena jen podívanou. ()

fredisek

Přiznávám se - šel jsem na Lidice s jedním velkým předsudkem...čeká mě vlasetnecké fňukání. Ten předsudek se nesplnil. Vlastenčení tu bylo díkybohu málo, ovšem i tak jsem z kina odcházel přinejmenším zklamaný, zklamaný dvěma hodinami příběhu, ve kterém bylo mrtvol jak u Shakespeara a přitom to byla operetková fraška. To, co mě zklamalo nejvíc byl ten šílený kýč táhnoucí se celým snímkem (trhané záběry na přicházející armádu, bílí králíci vypuštění na hřbitov, scéna ve sněhu,...). Jako by nešlo natočit příběh Lidic lidštěji, bez pathosu, bez sebevraha z řad německé armády, který už neunesl krutost režimu (docela klišé a laciná scéna). Ovšem role Jana Budaře - no to bylo fiasko, přijde mi, že tenhle herec nikoho jiného než idioty ani hrát neumí, jeho role byla příšerná (ovšem čecháčkovsky jistě populární). Film působí pekelně nevyrovnaně, na jedné straně se tu objevují i vtipy, na straně druhé tu divákovi neustále leze do hlavy až heroicky melodramatická hudba. Je to film, který lze vidět jen jednou, víckrát prostě ne. ()

1945

Z historické stránky je film zpracován poměrně slušně. Filmaři využili veškerých známých poznatků o této události. Nechybí zde záminka pro vypálení Lidic - dopis Václava Říhy pro Annu Marusczákovou a ani zajímavý příběh jediného přeživšího muže z Lidic Františka Saidla (jen jej filmaři pro oči diváků poměrně silně omilostnili, protože svého syna měl údajně bodnout 3x úmyslně - žádný omyl to nebyl). Filmařský výmysl s podstrčenou vysílačkou nemá smysl komentovat - jedná se o zbytečnou vsuvku. Nemám nic proti tomu, aby byl film dojemný, ale všeho moc škodí. Tím myslím například srdceryvnou scénu, kdy němci hází desítky běloskvoucích králíčků na hřbitov... Ukažte mi vesnici, ve které mají všechny králíky bílé... Mnohé komentující na csfd.cz rušila Hrůzova hudba, mě se naopak líbila. Další kapitolou je pro mě role Budaře, kterého mám jinak velmi rád. Jeho komický faktor mi k natolik vážnému tématu nepasoval a většinou i znevažoval celkové vyznění. Kromě toho mě zarazil pojem distributorů "výpravný velkofilm". Vím, že scéna atentátu na Heydricha byla sice dodělávaná až po skončení natáčení, ale její zpracování bylo vzhledem k dnešním možnostem opravdu směšné. Nejsem pyroman, ale ani požár vesnice nebyl zpracován způsobem důstojným pro výraz "velkofilm". Závěrem si vypůjčím pravdivá slova jiného recenzenta: Pokud tento film shlédne problematiky neznalý člověk/teenager nebo i cizinec - dost těžko bude mít nakonec v hlavě jasno, co vlastně viděl... ()

Charon11

O významu filmu není pochyb. Je potřeba stále připomínat co se v minulosti stalo, co k tomu vedlo, jak se někteří zachovali,....to je k tématu filmu o tom nemá význam diskutovat. Klobouk dolů, že se tvůrci k takovému kroku odhodlali v době, kdy je dost těžké diváka zaujmout. Dávám 3 x * (70%) a to z několika důvodů. Střih a použití filtru v některých scénách vyznívaly až rušivě a některé scény měly k tomu abych jim uvěřil dost daleko (postupné střílení lidických mužů, nastupují bez emocí, vidí již tři řady popravených a nikdo neprojeví emoce? (jen mrzák a malý chlapec? Poměrně amatérsky natočený vlastní atentát-bomba vybuchne pod autem ,které výbuch přežije na rozdíl od říšského protektora, 2x v krátké době projede vlak jednou je na něm německý hakl s maskovací sítí, po chvíli jede opačným směrem "jiný vlak" ten stejný hakl je tam bez maskovací sítě,.....) neříkám, že to jsou velké chyby, jen mi kazily celkový dojem, který zachraňovali Karel Roden a Roman Luknár. Přes to všechno stojí za to film vidět a poslechnout si soundtrack! ()

Tomin88

A pořád nic.....Češi prostě neumí natočit povedenej historickej film, a to mají silnej námět. 2 hodinová kýčovitá nuda, která je nezvládnutá hlavně režijně. A hudba hrající po celou délku filmu byla strašně ubíjející. ()

Oyer

Nejsem si úplně jist, zda tento film skutečně poukázal na průběh Lidické genocidy, nebo spíše na osud člověka, který zabil svého agresivního syna. Taková velká tragédie, která postihla tuto obec by zasloužila o něco větší a konkrétnější dramatizaci. Některé scény samosebou byly velice mrazivé (jenže to už nabízí historie sama). Dost mě udivila hromadná poprava mužů, která byla doprovázena naprosto nevkusnou hudbou. Ta se měla tvářit možná dramaticky, ale ve skutečnosti zněla jak slavnostní fanfáry... Ach jo... ()

Mikino00

Bída české kinematografie, nudný nesmyslný zmatený příběh, kde je většina naprosto zbytečná, proč vůbec ukazují Rodena ve vězení, stejně to nemá pro vývoj filmu význam atd. Nastínění tehdejší situace a atmosféry v protektorátu je nulové, samotné příčiny činu vysvětleny nejsou vůbec, akt vypálení a poprav je nevýrazný, lépe ho zachytil už dříve Vávra. Film se jen snaží vyvolat emoce a už se nestará o to, aby to nějak navazovalo či dávalo smysl. Ten kdo o dějinách tohoto období nic neví, tak bude zmaten jako lesní včela. Doufám, že to na školních představeních děti nebudou dávat pozor. ()

Pompaj

Citlivé téma druhé světové války založené na knoflíku.... Zajímavé. Úvod hodně nezvládnutý, celý takový chaotický nic neříkající. Z první poloviny jsi po skončení filmu nepamatuji skoro nic, tak to bylo záživné. Od té části, kdy se věci dali do pohybu, film začal mít náboj a akci a musím říct, že tato část byl zpracována výborně. Nastává zde paralela, kdy je vcelku ucházející film, ale s slabšími výkony herců a dobrou hudbou. Nutno dodat, že film byl slušný, ale nezvládnutý. 65%. ()

Tomu.Ver

Začiatok trošku zdĺhavý, ale bol to asi zámer aby sa človek dostal do deja a zžil sa s jednotlivými postavami. Kvalitne spravené, herecké výkony dosť dobré, dokonca mi tam nevadila Zuzana Fialová. Podobné ako Habermannův mlýn, t.j. viac než dobré. Česi to proste vedia. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012