Lidice

• Velká Británie Fall of the Innocent (více)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scénář:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (více)

Film o největší tragédii v moderních dějinách naší země – vyhlazení Lidic... Na začátku příběhu jsou Lidice obyčejnou středočeskou obcí, která se snaží přečkat protektorát. Šíma je otcem dvou synů a rozhodně ne špatným otcem. Jeho žena Anežka však před lety ochrnula a Šíma se rozhodl celou situaci řešit pragmaticky – o rodinu se sice stará dál, ale má mimomanželský poměr. Anežka, Šímova milenka i celá vesnice jsou s celou situací – zdá se – smířeni. Jen starší Šímův syn tím trpí, v hospodě vyprovokuje rvačku, při níž ho opilý otec nešťastnou náhodou zabije. Šíma se ocitá ve vězení a snaží se vyrovnat se svojí vinou. S každou návštěvou mladšího syna, s každým balíčkem od Anežky v sobě živí naději, že ještě existuje cesta zpět. Život ve vsi mezitím plyne dál, lidé se rodí, umírají i zamilovávají. Stejně jako Pepík Fiala. Je sice ženatý, ale našel zalíbení v mladičké Aničce. Celou romanci maskuje jako ilegální odboj. Jeden z jeho dopisů se však dostane v nesprávnou chvíli do nesprávných rukou a události po atentátu na Heydricha dostávají spád – všichni muži nad šestnáct let jsou zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů, sedm dětí posláno do Německa na převýchovu, ostatní hromadně popraveny v náklaďácích kdesi v Polsku. Vesnice je do základu vypálena. Šíma nic z toho netuší. Že ustaly návštěvy mladšího syna i posílání balíčků od Anežky, si vykládá po svém. O to větší šok prožívá na prahu osvobození, když se dozví pravdu. Po propuštění mu nikdo jeho vinu nepřipomíná, ale také mu ji nikdo nedokáže odpustit. Nepohodlným "hrdinou" - jediným, kdo dokázal přežít vypálení Lidic - se stává i pro poválečné úřady. Stává se nikým? (Česká televize)

B4TM4N odpad!

Tvůrčí impotence tváří v tvář fatálnosti dějin. Ty zřejmě nelze interpretovat (a nebo alespoň rekonstruovat) jinak, než kýčovitou vztahovkou. Jediné emoce, které se v člověku během útrpného sledování objeví, souvisejí pouze s fyzickou insultací tvůrců - a to je poněkud málo. Neschopnost využít alespoň v náznaku potenciálu perspektivy "lidického vraha" a utopení všech potenciálně silných situací ve sladkobolném medu je tváří v tvář závažnosti zpracovávaného tématu nesmírně frustrující. O zhovadile instagramových barevných filtrech a alkoholicky vedené ruční kameře raději pomlčet. ()

Pavkan

Je mi to nesmírně líto, ale pochválit to nemůžu. Místo silného osobního dramatu, na jehož pozadí se odehrává tragédie Lidic, vznikl film, který neví co přesně by chtěl odvyprávět, a tak pro jistotu polopaticky a těžkopádně odříká úplně všechno. Kde mohly být metafory a zkratky, tam je jen mechanická a neobjevná interpretace dějinné události. Režisér nám navíc na začátku nedá šanci, abychom lidi z Lidic pořádně poznali, a v důsledku toho zůstávají i při těch nejdrastičtějších scénách emoce na nule, a to není dobře. Je velká škoda, že režie nezůstala v rukou Alice Nellis, ale to jsou jen kdyby... I když - ještě tu máme Ležáky. ()

Frecklie

Nedokážu pochopit, jak někdo může Lidice nazvat kýčem, nebo dokonce nudou. Já bych se musela stydět, kdybych tohle řekla. Jak jinak by mělo být tohle téma zpracované? Film má hlavu a patu, drží se historických faktů, herecké výkony jsou dobré (Roden hraje jako Bůh!), hudba je hodně emotivní. Ten film je podle mě natočený přesně tak jak má, jsou tam emoce, chvíle kdy člověka mrazí, má to spád.. jistě, atentát na Heydricha je trapas, zapříčiněný tím, že byl točený zbrkle a na poslední chvíli, ale to jsem kvůli zbytku filmu ochotná odpustit. Nevím, přijde mi, že už zase ČSFD hrdinové a pseudokritici museli hodnotit Lidice o polovinu hůř, než by si byly doopravdy zasloužily a to je přesně ten důvod, proč nemůžu nedat 5*. ()

FARGO

Hned na začátek je třeba pokárat tvůrce za zbytečnou délku a tak i zbytečné natahování osudů postav. Film je do půlky výborný a vše funguje na české poměry výtečně, problém nastává, když není po Lidické události už o čem vyprávět a děj se točí v kruhu ... čeká se jen na vyvrcholení, které už nemůže přijít. Luknár je senzační a Roden také! ()

Foxhound#1

Když o tragédii Lidic čtete v učebnici dějepisu pro základní školy, pozastavíte se nad tím, řeknete si jaká je to tragédie a že náckové byli zasraný zmrdi, a jdete dál. Díky filmu ale máte příběh takřka nadosah a samotný film má v sobě velkou sílu, která dokáže silně zasáhnout. Mě zásahl takřka plnou ranou a rozhodně si nezaslouží některá zdejší slabá hodnocení. Z letošních českých filmů určitě jeden z vrcholů. ()

Teabag

Filmy podobného ražení je třeba vnímat nejprve jako snahu o vyrovnání se s minulostí a určitou pietu. Tohohle úkolu se Lidice zhostily velmi důstojně a bez zbytečného patosu. Výborné herecké obsazení proměňuje příslib silného zážitku ve skutečnost. V čele stojí samozřejmě Karel Roden, ale nezapomínal bych ani na Zuzanu Fialovou a Zuzanu Bydžovskou, které byly obě výtečné. Nejsem historik, a tak nemám ambice hodnotit film z téhle stránky (nevím například, které z postav jsou inspirovány skutečností). Osobně mi ale dějová linie s Karlem Rodenem přišla nejprve vcelku nalepovaná. Nakonec to ovšem všechno zapadlo správně do sebe a můj výsledný dojem je tak velmi dobrý. Lidicům bych nejspíš dal 4*, ale když vidím některá zdejší hodnocení, cítím povinnost dát plný počet. ()

luczi

Především jsem ráda, že tento film nebyl zprzněn zcela volným inspirováním se skutečnou událostí (rozuměj: napíšu si to jak se mi to zrovna hodí - či spíše koproducentům) jako v případě Habermannova mlýna, ale velmi věrně se drží pravdivých okolností vypálení Lidic. Opravdu můžu říct, že po dlouhé době jsem byla českým filmem potěšena. Povinně shlédnout: Ozvěny lidické noci ()

Kejt.lin

Pátá hvězda k dokonalosti chybí z důvodů těchto: 1. Nedostatečné propůjčení emocí. Neplakala jsem a to pro mě představuje v případě Lidic velké zklamání, čekala jsem to více dojemnější, čekala jsem, že mi nechají smutnou skvrnku na duši, bohužel. 2. Mizivý hudbení podtext a opravdu málo zvukových efektů, které by u takovéhoto filmu měli být upřednostňovány, někdy jsem je postrádala úplně. 3. Chvilkové chvíle nudy. Odpoutání pozornosti... Ale abych se tu nezaobírala jen kritikou tak na čtyřech hvězdách má zásluhu: 1. Námět - skvělý nápad zfilmovat příběh Lidic. 2. Perfektní propojení s příběhem Františka Šímy a perfektní Šíma (Karel Roden). 2. Husí kůže, mrazení 3. Drsná atmosféra, která působila neuvěřitelně reálně. 4. Umění zapůsobit na diváka. A toť zkráceno a potvrzeno-toto jsou Lidice mýma očima... (o týden později) ...nechce se mi komentář bortit a přepisovat a proto bych teď ráda přidala fakt, že jsem film viděla po druhé v kině (poprvé to bylo v letním) a plakala jsem ;)) ()

Neotom

Po povrchu klouzající slepenec s velkým množstvím postav, jejichž příběhy většinou vyšumí absolutně do prázdna. Paradoxně nejvíce prostoru bylo v tomto ohledu přisouzeno vězni Františkovi (Karel Roden), který ale dění v Lidicích sleduje stejně jako divák symbolicky zpovzdálí. Při scénách, kdy dochází k popravám, vám tedy vlastně nemá být koho líto, jelikož s žádnou z osob nejste dostatečně identifikováni (což je u válečného dramatu opravdu na pováženou). Uvítal bych, kdyby se děj více točil kupříkladu kolem milenecké dvojice (jejichž nešťastná korespondence měla nedozírné následky) a systematičtěji byl provázán s osudy některých dalších obyvatel vesnice. Mimochodem, proč proboha snímek neskončil pohledem na plačícího Rodena v zasněžené krajině v místech vypálené obce?! Verdikt: Lidice se namísto vlastenecké válečné katarze stávají vinou nedotaženého scénáře a slabé režie spíše promarněnou příležitostí. Výborný komentář: Pavkan. 60% ()

Itar

Když se hádá režie se scénářem, tak z toho nemůže vzejít nic dobrého. Lidice mě minuly velkým obloukem a na většinu filmu s 90% jistotou velmi rychle zapomenu. Tím spíš, když v hlavní roli vystupuje opět a zase Karel Roden, ze kterého mi za poslední dva roky už stihla začít naskakovat kopřivka. ()

Prochy38

Tady není moc o čem přemýšlet. Na české filmové poměry těžký nadprůměr, i když jde v podstatě o dokument na pozadí s příběhovou tématikou. Je to natočeno moc hezky, a asi to i splňuje požadavky, jaké film měl. Tedy aby diváci lehce zaplakali nebo si připomněli hrůzy nacistického útlaku. K. Roden jako vždy ve své roli bezkonkurenční. Škoda jen, že neměl více prostoru. Trochu mě mrzí odfláknutá scéna atentátu na Heydricha, i když možná to tak taky vypadalo, ale kladl bych na ni asi větší důraz. Hudba je velmi kvalitní a tlačí hodně na emoce. Doba to byla krutá, a co se stalo, je brutální. Co ale nechápu, je, že když se vědělo, že vysílačka byla důvodem vypálení Ležáků, proč to použili zde?? To nechápu... Jinak spokojenost. ()

peetriss

Téma vyhlazení Lidic je samo o sobě tak silné, že prostě musí v divákovi vyvolat pocit úzkosti či dokonce slzy v očích. Ztvárnění zmíněného tématu v této filmové podobě se však potýká s určitou nevyvážeností, která má svůj původ v nedokonalostech scénáře - Zdeňka Mahlera, který je autorem scénáře, považuji za vynikajícího historika a má můj obrovský respekt, jako spolupracovnice na scénáři však působila Alice Nellis, která je pravděpodobně tou osobou, která příběh nadopovala místy až kýčovitou sentimentálností v míře filmu škodící. Tento Nellisin dar skvěle fungoval v Ene Bene nebo Výletu, ale v případě Lidic je nutno sentiment dávkovat v míře rozumné. Možná i proto je dobré, že se režie místo Alice Nellis ujal nakonec Petr Nikolaev, který své kvality dokázal již Báječnými léty pod psa a Kouskem nebe. Přesto však je zjevné, že i on měl problémy s ukočírováním náročného lidického příběhu. Netvrdím, že film Lidice je průšvih, jedná se o snímek s kvalitní výpravou, lidická tragédie je sama o sobě poutavým příběhem, jen je škoda, že profesionální výtvarná podoba snímku je občas rušena lacině působícími záběry jako např. atentát na Heydricha, ale zde je na vině pravděpodobně napnutý rozpočet. Problémem jsou také nepříliš přesvědčivě hrající někteří herci v menších rolích. Především však tvrdím, že místo sentimentu pohybujícího se na hraně kýčovitosti by filmu více slušela hloubkovější, mrazivější a věrnější dramatizace. 70%. ()

ondrula

Dlouho jsem se fimu bál a snad právě proto jsem byl ve finále příjemně překvapen. Roden hraje fenomenálně a při scéně, kdy hrabe ve sněhu, jsem si cvrnknul do textilu. Na to, jak bejvaj v českých filmech obvykle ztvárněný reálie druhý světový války, jde o dost slušnou práci, jen ten atentát na Haydricha mi přišel takovej nějakej odfláknutej (přitom tahle scéna měla potenciál stát se kultovní peckou) a je vidět, že si tvůrci vyhráli s detailama. Zápletka, v jejíchž intencích došlo k vyhlazení Lidic důsledkem pubertálního žertu, mi docela vadila a stejně tak mi vadilo to otravný namlouvání hloupých venkovských husiček. Film jako celek je vynikající, akorát se mi tam nezdály výkony mladších herců a taky celá řada logických nesrovnalostí. V záběru předcházejícímu synovraždě tak například Roden odloží nůž, čapne fracka za flígr a vyhodí ho ze dveří; ve vězeňské reminiscenci pak drží nůž v ruce a válí se tam spolu po stole. Taky jsem nepochopil, proč se na závěr války odpráskl četník, když měl naopak pociťovat úlevu... Na moje hodnocení má vliv taky to, že hudbu dělal Michal Hrůza, kterýho upřímně nesnáším; napak s velkou úlevou jsem kvitoval, že to nakonec netočila Alice Nellis, která to původně měla dělat, protože s takovou by to dopadlo jako nějaká uslintaná sračka. No a naprosto dokonalá je ve filmu práce kameramana; všiml jsem si, že to točil nějakej cizinec, jméno si nepamatuju, ale z jeho velkolepýho stylu je jasný, že nemá ve zvyku bejt prdelí u zdi, jako je tomu zvykem v českých luzích. ()

Hanes88

No, musím se přiznat, že jsem to čekal horší. Je to z období 2. světové války. Příběh Lidic je opravdu drsný a na tento film se dá se zájmem jednou klidně podívat. Jinak ale tak všechno. 55%. ()

Alt.64

Nevím jak hodnotit. To se asi ohodnotit nedá, takže nebudu. Je to česká Katyň, film pro Čechy, který je třeba. A zároveň snad dosti silný příběh pro zahraničí, tak aby památka Lidic nebyla zapomenuta. ()

Piškotka

Nemělo to náboj a autenticitu. Ani mě to nedojalo. Zamrazilo mě, jakmile jsem si dodatečně přečetla o Lidicích veškerá fakta. A to je škoda, že tohle film nenabídl. Karel Roden nepřesvědčivý. ()

Drirr

Příliš prvoplánové a příliš rutinní. Bohužel. Vizuál skvělý, hudba průměrná (byť není ji tam tak nějak příliš?), kamera solidní (jak kdy) stejně jako výprava. Některé scény jednotlivě fungují dobře a dvě jsou dokonce přímo skvělé (některé zase naopak) a konečně jdou do hloubky. Bohužel Nikolaev není Spielberg a nedokáže do filmu vtisknout nějaký nezaměnitelný výraz nebo vyvolat opravdový zájem o historickou látku nebo alespoň o postavy. Ty jsou pak buď poměrně ploché nebo zatížené nekonzistentními klišé. Oni i herci, kteří je hrají, nejsou většinou příliš výrazní. Příběh je nepříjemně rozvleklý a bohužel si zahrává s kyčovitou šablonovitostí (nalinkované události bohužel nesledujeme s napětím nebo citovým zaujetím, ale spíš s chladným odstupem a logickým očekáváním - a to i přes křečovitou snahu tvůrců. Snad jen návrat Šímy a jeho odstavení od historie v závěru je v tomto směru výjimkou). Přesto všechno si nemyslím, že by si film zasloužil nemilosrdné pošlapání. V českých luzích a hájích je to pořád slušný snímek, jehož hlavní přínos je v historickém tématu, které popisuje. ()

Becca_

Obrovský kýč o jedné velké národní tragédii. Ani opravdu rozsáhlé zvukové stopáži se nedaří ždímat z diváka emoce, ba naopak bych nikdy neřekla, že mi hudba jako doprovod děje bude někdy vadit. A výjimečně to nežeru ani Rodenovi... ()

yoco

Na to, že Karel Roden je jeden z mála českých herců, který se dostal do Hollywoodu, bych čekal něco lepšího, ale možná to bylo i tým tématem filmu. Nepřišlo mi to jako film, který by si normální člověk chtěl v klidu pustit. Spíše jako opětovné bodnutí do bolestivé rány, kterou nikod nechce otvírat. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012