Lidice

• Velká Británie Fall of the Innocent (více)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scénář:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (více)

Film o největší tragédii v moderních dějinách naší země – vyhlazení Lidic... Na začátku příběhu jsou Lidice obyčejnou středočeskou obcí, která se snaží přečkat protektorát. Šíma je otcem dvou synů a rozhodně ne špatným otcem. Jeho žena Anežka však před lety ochrnula a Šíma se rozhodl celou situaci řešit pragmaticky – o rodinu se sice stará dál, ale má mimomanželský poměr. Anežka, Šímova milenka i celá vesnice jsou s celou situací – zdá se – smířeni. Jen starší Šímův syn tím trpí, v hospodě vyprovokuje rvačku, při níž ho opilý otec nešťastnou náhodou zabije. Šíma se ocitá ve vězení a snaží se vyrovnat se svojí vinou. S každou návštěvou mladšího syna, s každým balíčkem od Anežky v sobě živí naději, že ještě existuje cesta zpět. Život ve vsi mezitím plyne dál, lidé se rodí, umírají i zamilovávají. Stejně jako Pepík Fiala. Je sice ženatý, ale našel zalíbení v mladičké Aničce. Celou romanci maskuje jako ilegální odboj. Jeden z jeho dopisů se však dostane v nesprávnou chvíli do nesprávných rukou a události po atentátu na Heydricha dostávají spád – všichni muži nad šestnáct let jsou zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů, sedm dětí posláno do Německa na převýchovu, ostatní hromadně popraveny v náklaďácích kdesi v Polsku. Vesnice je do základu vypálena. Šíma nic z toho netuší. Že ustaly návštěvy mladšího syna i posílání balíčků od Anežky, si vykládá po svém. O to větší šok prožívá na prahu osvobození, když se dozví pravdu. Po propuštění mu nikdo jeho vinu nepřipomíná, ale také mu ji nikdo nedokáže odpustit. Nepohodlným "hrdinou" - jediným, kdo dokázal přežít vypálení Lidic - se stává i pro poválečné úřady. Stává se nikým? (Česká televize)

hammerhead

Hrůza události je nepopiratelná a duch míst, jak jsem se před 14 dni přesvĕdčil při návštĕvĕ Javoříčka, zůstává. Přesto mě Lidice zklamaly. Jako mnohem více kvalitnější, závažný, bez zbytečných prvoplánovitých afektů, a přesto nezapomenutelně se mi vryl do paměti Vyšší princip. ()

AIMÉE

Přiznávám, že některé výstupy odehrávající se na plátně působí vskutku dost vykonstruované na city diváka, nicméně skutečná podstata, která se nese napříč příběhem je stále důležitější a převládá tak pocit beznaděje, hyenismu a jiných zvěrstev dopouštěných vojáky SS. Navzdory faktu, že tuzemská tvorba stojí (zpravidla poslední dobou) za zlámanou grešli, Lidice představují v tomto ohledu zdárnou výjimku. ()

mira007

Dávám hvězdy jenom za výběr tématu, zpracování řemeslně skvěle ale nějak se nemůžu ubránit dojmu, že když se vražděj lidi v lidicích tak by člověku z té hrůzy mělo být špatně i 10 hodin po odchodu z kina, ale tady ... škoda mluvit. ()

Marina111

Prvýkrát na mňa Lidice zapôsobili veľmi silným dojmom: vypálenie obce som preplakala, ešte aj tie kritizované biele králiky ma dojímali... A ľúbostný aspekt, ktorý - podľa tvorcov - stál za tým, čo sa s Lidicami stalo, ma zaujal a presvedčil tiež. Žiaľ, čo ako na mňa film spravil dojem, už druhé pozretie stačilo na akési citové ochabnutie a prvotný súcit sa pozvoľna vytrácal a ustupoval dojmom zo samotnej technickej stránky filmu. Dúfam však, že som mala len zlý deň, a že film v skutonosti nemá klesajúcu tendenciu s každým novým pozretím... Bolo by škoda pokaziť si tie silné dojmy z dňa, keď som tieto filmové Lidice spoznala... ()

kamigava

Očekával jsem větší doják, ale bohužel mě to nějak výrazně nezasáhlo jako třeba Schindlerův seznam či náš Vyšší princip, kde jsou nacisti fakt slizký hovada. Lidice je ale zobrazují v ne tak sadistickém světle. Mohu vyzdvihnout akorát hezky ponurou hudbu a výpravu. Za mě zklamání, byl jsem připravený i brečet, ale ani slzu na krajíčku jsem neměl. Celé vyhlazení Lidic se událo tak rychle a bez velkého dramatu, že to na mě nemělo skoro žádný emocionální dopad. BTW: v památníku jsem se byl podívat jako dítě a jsem rád, že jsem nežil v této temné době. ()

Jaro_slav

Tak jsem si dneska pustil Lidice, abych je teda konečně viděl, a během koukání jsem zjistil, že už jsem je viděl a rychle zapomněl. To ten film vystihuje asi ze všeho nejvíc. ()

bobstock

Nemůžu si pomoct, ale i přes zjevnou snahu mě účelně a totálně odvodnit jsem tomu podlehl a za formu jakou tomu dal Mahler a Petr Nikolev se jako občan České republiky rozhodně nestydím. Kdo hodí kamenem a přetočí Lidice? 75% ()

Yoss

Trochu mi to pripomína britský Anthropoid. Najmä snahou o to, aby do deja vstúpila nejaká iná príbehová línia,  napríklad romantická atď. Toto mi veľmi nesedí, aj keď tvorcov chápem, chceli film prístupný pre čo najširšiu skupinu divákov. Radšej mám však poctivú dramatizáciu takýchto historických okolností podľa vzoru pôvodneho Atentátu. Asi najmä pri tejto téme, keďže išlo o najdôležitejšiu akciu československého odboja - zabitie nacistického hrdloreza Reinharda Heydricha v operácii Anthropoid. ()

LudeCZek

Skvělý film! Nebylo chvíle,kdybych se nudil. Vytýkané množství "poslepovaných" příběhů nebylo vůbec na škodu. Četník, který dělal svou práci a lidé jej za to nesnášeli, odpudivý nacistický velitel, padělatel, holka, která chtěla dělat "odboj" láska, nenávist,... . ()

Ole92

Je až zarážející jak shoda pár náhod a nevinná lež může zapříčinit takové neštěstí. Na můj vkus až příliš dlouhé a některé pasáže byli hodně nedotažené a musel sem si hodně domýšlet a spekulovat. ()

Domec

Opravdu nemusim cesky filmy a na kina bych na ne rozhodne nesla, ale! Kdyz natocej nejvetsi genocidu spachanou na ceskem obyvatelstvu, tak mi to neda. Potesilo me, ze kamera nevypadala tycky "buransky" cesky a konecne si nekdo pohral s barvana a hloubkou. Skoda pak tech par scen kdy me efetky akcni efekty v tomto pripade roztresene kamery rusily; prisly mi zbytecne. Dalsi obava toho, ze se pribeh bude tocit prvazne kolem jedineho prezivsiho muze Frantiska se bohuzel potvrdila a ja bych uvitala vice pribehu lidi z Lidic a nejenom ten nejznamensi. Celkove, ale Lidice pusobej dobre a zanechaly ve me spatny pocit; ucel?! Nebyt toho, ze je film podle skutecne udalosti, tak by bezesporu ztratil na kvalite. ()

Brylin

Lidice jsou dobrý film. Nikolajev na to jde přes city a díky Mahlerově vlivu na scénář i historicky věrohodně. Vytváří dojmy, pocity, postihuje atmosféru doby - ano, lehce kýčovitě, chce dojmout někdy až příliš, a daří se mu to i díky hudbě a kameře. Tragédie jednoho člověka a jedné rodiny na pozadí tragédie jedné obce a jednoho národa - toho mého. Tragédie zbytečná a absurdní jako válka sama. A hlavně proto ta hra na city funguje. I přes poměrně ploché postavy, které nemají čas se vyvíjet, a nevyrovnanosti snímku, který až klipovitě střídá scény. Na druhou stranu nesmím opomenout dobré herecké výkony, zejména Karla Rodena a Zuzany Bydžovské. Lidice mě zkrátka oslovily - a dosáhly na čtyři hvězdy. ()

LukyNike

Smutný příběh Lidic byl tady vyjádřen spíše jako smutný příběh jednoho člověka. Průměrný film, který ani nemusíte vidět. Nějaký dokumentární film o Lidicích bude určitě více dojemnější (možná, žádný jsem neviděl). ()

Pitrsss

Lidice nejsou špatným filmem. Přenést podobnou událost na filmová plátna není procházka růžovou zahradou, o tom žádná. Kamera a střih precizní. Hudba místy skvěle dokresluje atmosféru, místy působí zbytečně megalomansky a teatrálně. Ač to bude znít směšně, chyběl mi tam pořádný příběh. Od začátku bylo jasné, že půjde o vztahovou pohádku, která vygraduje dojemným a smutným závěrem. Mise splněna napůl. Konec vážně silný, až mě dojal. Ale ta vztahová pohádka žádná sláva. Postavy mi přišly tak trochu prázdné, respektive jsem si k nim v průběhu sledování nevybudoval žádný vztah. Chybí poutavější dialogy a nějaký osvěžující nápad. Herecké výkony obstojné, Roden samozřejmě skvělý (btw. návaznost na Hlídače č. 47 potěšila). Telefonní seznam obyvatel Jižní Ameriky nacpaný do titulků tak trochu podtrhuje fakt, že se prostě na tu citovou notu tlačí až moc. Trochu to celé uvolnit by bylo možná ku prospěchu celé věci. Jako pocta Lidicím solidní, návštěvy kina nelituji. To je asi tak všechno. 60% ()

Ondra603

Mám smíšené pocity. Ano, muselo to být strašné, nepředstavitelné, všechny ty hrůzy, popravy, udušení plynem. Ale film, tak jak byl natočen, mě prostě nechytl za srdce tak jak bych čekal, nebylo tam tolik emocí, na které jsem tak čekal. Myslím, že taková tragédie, která se stala v Lidicích si zaslouží mnohem víc. Nemůžu si pomoci, ale přišlo mi to strašně chaotické. Na druhou stranu, natočit něco tak rozsáhlého není taky žádný med. Propadák to rozhodně není, ale mistrovské dílo také ne. ()

Yokolobuna

Poměrně sympatický pokus o něco nového v českém filmu, který však vyšel tak na půl. Hlavním problémem filmu je, že neví kde skončit, je plný velmi nudné vaty a 126 min je tak zbytečně moc, až to tluče do očí. Takhle zíváte zíváte pak přijde něco slušného, vy se proberete a za půl hodinky už zase podřimujete na ne příliš pohodlných sedačkách kina... ()

Strike

V traileru slibovaný velkofilm se smrsknul na lepší televizní film, s hloupým a nepropracovným scénářem, špatnou hudbou a nanicovatou režií. Co se týče scénáře tak jsou v něm divné a nelogické věci, asi lze souhlasit že výměna Nellis za Nikolaeva úplně neprospěla. Poměrně dobrá komorní dramatická linka s Rodenem je , bohužel, střídána špatnou, kde jsou mimochodem vypáleny Lidice.Nechci tuto tragedii zlehčovat, ale opravdu mi připadá, že toto téma je jen okrajové. Je totiž skoro až smutné, že ve filmu s tak silným tématem, nejsou skoro žádné atmosferické scény - samotné vypálení a popravy mužů je zdlouhavé, že to vypadá jako by se to dělo každou chvilku, a ne že se jedná o jednu z největších tragedií našich dějin. Rozbředlost akce podporuje i špatná, nehodící se hudba. Co se týče herců tak kvalitní standart odvádí Roden a Bydžovská, i když ta díky scénáři nemá moc co hrát, stejně jako velmi dobrý Roman Luknár. Ostaní herci, zejména ti mladí, jsou většinou dost špatní. Děsivé je hlavně skoro ochotnické pády při zastřelení mužů v Lidicích. Co bych vyzdvihl jako pozitivum , tak jsou závěrečné titulky, které se poměrně jednoduchou věcí staly dojemnou tečkou. Každopádně, i když jsem moc neočekával, velké zklamání. 3,5/10 ()

Perfo

Očekával jsem něco ve stylu filmu Pianista a místo toho jsem dostal matlanici ve stylu jak pejsek a kočička vařili dort. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012