rikitiki

Ruka návrháře se nezapře. Tom Ford umí podat esteticky malebné scény plné lidí v retro oblečení, aniž by byli směšní. I celková skladba záběrů je úhledná. Jenom těch pohledů na nahého Colina Firtha nořícího se do očišťující vody! Obrazová stránka využívá kde co, včetně barevně přeexponovaných záběrů ze šťastné minulosti a barevně velice utlumených z trudné současnosti. ___ Colin Firth hraje jako o život. Jenom kvůli němu a pro něj dávám tři hvězdy. Protože jsem mu tu nesmělost, osamocenost, vyvržení i zamilování uvěřila beze zbytku. On byl hybatelem děje, on do filmu vnesl život. Protože film jako celek je přes nápadnou obrazovou krásu chladný jako led. Je to odtažitá nádhera, kdy mi mnohé scény připomínaly reklamu na exkluzivní spodní prádlo nebo luxusní chlast (setkání s madridským prostitutem nebo vzpomínka na slunění se na pláži). Příliš dokonalé, příliš nelidské. ___ Zaujaly mě četné scény na osvalená mužská nebo chlapecká těla. Tak trochu mi překážely. Což je věc zvyku, protože toho samého, kdyby byla kamerou chtivě snímaná dívka, tak si ani nevšimnu. Takže - kromě Colina - další bod pro Forda: svět by neměl být vnímán tak jednostranně. /27. 2. 14./ ()

HellFire

Je potěšením sledovat film v tak perfektní podobě, kdy všechny aspekty zapadají do jednoho všeprostupujícího celku. Výrazné plus je hudba připomínající soundtrack z Fontány. ()

Thomick

Neuvěřitelný, jaká předpojatost a skoro až alergie vůči homosexualitě zachvacuje každýho druhýho filmovýho diváka. Tady je to vážně v bleděmodrym to samý co s Brokeback Mountain. --- A přitom Ford (na rozdíl od tvůrců BM) téma homosexuality odsouvá až na druhou, ne-li dokonce třetí kolej. Ačkoliv si jej neustále drží při sobě, střízlivý divák by ho měl vnímat leda tak podprahově. Single Man totiž především originálním způsobem konfrontuje mládí se stářím a nesmírně věrně postihuje dennodenní fluktuaci nálad člověka chronicky romantického/sentimentálního a zároveň permanentně deprimovaného. Ford zkrátka přesně věděl, co chce vyjádřit, a já osobně jsem to něco převzal v exkluzivním balení. Milerád jsem přistoupil na jeho hru s barvama, abych si nechal diktovat, jak že se mám v daném okamžiku cítit; a se stejnou radostí jsem uvítal taky hudební doprovod z dílny pro mě neznámých pánů či onu perfektně padnoucí absurdní podestýlku (první pokus o sebevraždu, finále). Vlastně si i docela živě dovedu představit, že se jednou Single Man stane jakýmsi mluvčím mého staršího já. --- "If it's going to be a world with no time for sentiment, Grant, then it's not a world that I want to live in." --- Mimochodem všimli jste si, jak Američanka Moore zněla mnohem britštěji než Angličan Firth? Smekám. ()

Sofia

Módní návrhář Tom Ford byl tak nadšený autobiograficky laděnou novelou od britského autora Christophera Isherwooda A single man, že ji přepsal pro film, celé si to natočil a ještě i financoval. Povedl se mu perfekcionistický film, kde je všechno naprosto bezchybné a do detailu vypracované - všechny postavy jsou pohledné (až na jednoho protivného židovského studenta a párek důchodcovských profesorů), z kostýmů, účesů a make-upu přechází zrak (Julianne Moore!) a celé to dotváří dokonalý soundtrack z pera Abela Korzeniowskiho a Shigeru Umebayashiho (jehož hudba mi už přivodila husí kůži u filmu "In the mood for love"). Co se týče Colina Firthe, u mě už je vítěz letošních Oscarů za nejlepší mužský herecký výkon jasný. Svoji roli homosexuálního profesora, který se těžce vyrovnává se smrtí svého životního partnera, zahrál s takovou bravurou, že jsem jen celou dobu koukala na plátno s otevřenou pusou. Bravo, Tome Forde, povedl se ti jeden z nejlepších filmů, jaké jsem měla čest za poslední dobu vidět. ()

claudel

Klubový film jako vyšije, naprosto dokonalí Colin Firth a Julianne Moore, výborní Matthew Goode a Nicholas Hoult. Některé scény vizuálně působivé, nejsilnější část - návštěva George u Charley. Výborný příběh, výborná hudba, Colin Firth si zasloužil Oscara!!! ()

Ilicka

A few times in my life I've had moments of absolute clarity, when for a few brief seconds the silence drowns out the noise and I can feel rather than think, and things seem so sharp and the world seems so fresh. I can never make these moments last. I cling to them, but like everything, they fade. I have lived my life on these moments. They pull me back to the present, and I realize that everything is exactly the way it was meant to be. ()

Chickenka

Stačí snad jen naúsat, že tenhle film mě naprosto dostal(!) nejen svou psychologickou propracovaností postav, ale i samotným dějem. Colin Firth opět ukázal jak charizmatickým hercem je. ()

Handle

Na tento film mě nalákal hlavně komentář od KevSpy, ale přesto musím říct, že taková bomba to nebyla a místy jsem se bohužel i nudil. Avšak už jen za výbornou režii, hudbu a vlastně i herecké výkony nemůžu dát míň, i když celkově si mě film prostě nezískal, čekal jsem od filmu větší pointu a víc hledání ''smyslu života'', jak to konec konců nabízel i obsah filmu... ()

L-V

Sentimentální podání jednoho zásadního dne v životě vysokoškolského profesora vyrovnávajícího se se ztrátou své životní lásky. Toť příběh v kostce - klasické téma ve vycizelovaném retro hávu šedesátých let podbarvené srdceryvnými hudebními motivy. Právě ona vypulírovaná forma měla ale u mě za následek, že jsem vnímal spíš ji než příběh samotný, který je v podstatě žádný - jak to celé skončí tušíte od prvních minut a ty dojímavé Firthovy pohledy do prázdna mě zkrátka za srdce nebraly. Tím nechci tento jinak po technické stránce velmi dobře zvládnutý debut zbytečně shazovat, nicméně Fordovo přílišné bazírování na kvalitě zpracování způsobilo odosobnění diváckého zážitku, o který by mělo jít především... ()

jhrasko

* * * Život ako nekonečné mólo, plné blazeovaných, nafúkaných, znudených, bezfarebných a presýtených ľudí. Prísne nažehlená a chvíľami falošná estetika kontrastuje so zopár výbornými scénami, ktoré mohli strhnúť pozornosť, keby sa autori viac zamerali na to, čo sa skrýva za: byť či nebyť "a SINGLEd { out } MAN". Múdry pán Huxley (prostredníctvom titulného hrdinu) povedal: "Experience is not what happens to a man, but what a man does when it happens to him." a ja dodávam, parafrázujúc: chce to viac skúseností, pán Ford * * * ()

Tommassi3

"Strach dnes hýbe světem.. Strachu se využívá jako prostředku manipulace.." Doba se mění, Tom Ford už nedělá do módy, i skvělý Colin Firth už si zahrál bukvici, jen ten strach zůstává.. Single man lze vnímat dvěma zásadně odlišnými pohledy, přičemž se zdá, že jednoduše Ford věren svému původnímu řemeslu sice debutuje vizuálně skvostným retro snímkem, jemuž by však rozhodně slušelo méně manýr, méně vyumělkovanosti a méně vzletných replik, zvláště v kontrastu k oscarově, elegantně a přitom úsporně hrajícímu Colinu Firthovi, který zraje jako drahé víno a nakonec vlastně i jako spona celý snímek drží pohromadě.. ()

BigDeal

Naozaj nádherný film. Väčšina podobných filmov býva nudná, zatienená vizuálnou stránkou, príliš akademická, bez srdca. Tu sa to však nestalo. Vizuálne, hudobne a herecky je to síce zážitok aj sám osebe, príbeh a myšlienka však nehrajú druhé husle. Naopak, s technickou stránkou sa krásne dopĺňajú (hra so svetlom). Navyše, všetky tie úvahy o smrti a samote sú mi dosť blízke, takže filozofiu som tu vyslovene hltal a záver, ktorým bolo všetko vysvetlené, bol najlepší, aký len mohol byť. A hlavne pravdivý. ()

Hismael

Single man je jako pohyblivá výstava krásných fotek. Na scénách si dal Tom Ford hodně záležet a myslím, že líp to asi natočit nešlo, stejně jako Colin Firth to už líp nemohl zahrát. Naopak příběh utrápeného homosexuála, kterého během jednoho dne chce nabalit skoro každý koho potká, mě až tolik nezaujal. ()

Terva

Nevydařený režijní debut Toma Forda. Změny barvy obrazu dle nálady je pro mně určitě špatný krok. Tato formulace kamery a barev by se hodila do jiného žánru. Ale to není vše, co se na snímku napovedlo. Třeba dlouhé záběry do "nikam" to je určitě divácký zážitek. ()

moviesfan

Výborný film o životě a jeho prázdnotě s tematikou homosexuality. Herecky prvotřídní, stejně tak atmosférou a zanechanými emocemi. ()

JayZak

Na Single Manovi oceňuji silný scénář odvíjející se od předlohy Christophera Isherwooda, hlavně pro jeho charaktery. George a Charley, výborně ztvárnění Colinem Firthem a Julianne Mooreovou (dle mě Firthova asi nejlepší role), by klidně utáhli vlastní seriál. Jejich komplikované povahy působí až nebezpečně jako ze života. Jediný problém s důvěryhodností mám s postavou studenta hraného Nicholasem Houltem, který se objeví vždy, když je potřeba, jako strážný anděl. Režisérovi se taky daří vytvářet zajímavě temnou atmosféru, ke které si pomáhá nápaditou hrou s barvami - kdy se filmová scéna rozzáří vždy, když George prožívá nějaký opravdový zážitek, oproti jeho jinak šedému umírání za živa. Potěšil i přítomný humor, jako třeba sarkastická Georgova představa-obrázek života v podzemním bunkru při jaderném nebezpečí. ()