tomeš

Film o životě, který stojí za to vidět a žít. Původně jsem se tu chtěl rozepisovat, ale zdá se mi, že tohle je jeden z těch filmů, kde by to bylo zbytečné. Tom Ford natočil svůj debut o prchlivých okamžicích pochopení krásy života s vervou, s návrhářským vkusem (jak jinak) a pěkně. Každá minuta stojí za to, už dlouho jsem se takhle nerozplýval - emoce, stíny, obleky, světla, oči, tanec... Na druhou stranu to podle mě není film pro každého a ocení jej spíš ten, kdo něco o životě už ví. Jo, a Julianne Moore a Colin Firth snad nebyli krásnější. ()

joehot

Colin Firth exceluje ve stylově natočené meditaci o údělu lidského jedince - samotě. Pro mě příjemné překvapení. ()

Padme_Anakin

Žití se mu stává utrpením, osamění zevnitř sžírá a bolest je nesnesitelná. Colin Firth ztvárnil postavu profesora Falconera takovým způsobem, že jsem od něj nemohla odtrhnout oči, dokázal mě lapit během prvních minut a nepustil mě ani po dokoukání závěrečných titulí. Bravo. ()

Marsik

Koukám, koukám a vidím v komentářích v podstatě samou chválu a 78%-ní hodnocení. Já jsem po pravdě tenhle film moc nepobral. Chlap, homosexuál s ořezávátkem, ve střednim věku, co se vyrovnává se ztrátou partnera - OK, beru - dobrej námět, ale pro mě to bylo strašně nudně zahraný. Celejch 100 minut jsem čekal náznak větších emocí nebo vypjatej závěr a ono nic. Colinův výkon byl sice obdivuhodný, ale nevim, co by mě muselo donutit, abych se ještě někdy na film podíval. 50% ()

hous.enka

Každý jsme občas osamělí Jen někteří z nás si připadají sami... Překvapivé (opravdu překvapivé?) finále, skvělý Colin Firth, který okouzluje nejen akademiky, ale i "obyčejné" diváky, nešťastná Julianne More a všudypřítomná depresivita, skrze kterou občas probleskne naděje. A jedna z hlášek, které mě pobavily: "Ptal se mě, jestli jsem přírodní blondýnka." "A cos mu odpověděla?" "No že kdybych tady teď udělala stojku, bude před ním stát brunetka s rajským dechem.... Nepochopil to." ()

Desiree

Film s úžasně obrazově ztvárněnými scénami, hudbou, která perfektně doplňuje atmosféru a příběh, který je tak realistický, že se v něm nachází každý. Film se dostává velmi hluboko... do divákovy duše nebo pod kůži... To mám ráda. Je to film o ztrátě, o přátelství, o tom, jak i sebevětší sexappeal je k ničemu bez lásky, o minulosti a přítomnosti, o tom jak velké i malé životní prožitky formují každého z nás. O dvou nejsilnějších z těchto prožitků. Je to film o lásce a o smrti. ()

RasputincZ

Single Man je dobrý film. Opírá se o výborné herecké výkony ( především C. Firth) a o dobře vystavěnou atmosféru (úžasná hudba v čele se skladbou Stillness of the Mind + interiér, který skvěle reflektuje aktuální samotu hl. hrdiny) . Přeumělkované záběry mi upřímně zážitek z filmu nezkazily a 101 minut uteklo jako voda. EDIT: Uplynuly téměř dva měsíce od projekce a film se mi tak uležel v hlavě, že zvedám své hodnocení na plný počet. Stále si pouštím skladbu Stillness of mind a na některé momenty z filmu zkrátka nemohu zapomenout... ()

MartinezZ

6.6.2010 ~ Velmi depresivní příběh jednoho dne. Dne profesora literatury, který přišel o vše, co mu dávalo sílu žít, a jehož cílem se stalo jen přežít ten další blbý den. Ale ne všech cílů je člověk schopen dosáhnout. ~ Goerge vyučuje na vysoké literaturu a je svým způsobem šťastný. Tedy až do chvíle, kdy mu hlas v telefonu oznámí, že je životní partner zemřel při autonehodě. V tu chvíli se Georgovi hroutí svět a pohled na něj se stává mnohem depresivnější, než kdykoliv předtím. Je sám a neshledává v budoucnosti života žádný smysl. Hlavní události příběhu se dozvídáme ze vzpomínek, dnes však začíná Georgův den, kdy si řekl, že dnešek bude jiný, konečně. Z přesvědčení marnosti bytí jej v průběhu dne vytrhává jen několik událostí, při kterých Goerge, byť na chvíli, vidí ve světě něco víc. ~ Perfektní komorní drama zlomeného člověka, který ztratil vůli. A to, že má film poněkud homosexuální tématiku mi kupodivu ani trochu nevadilo. Není to zas až tak podstatné. Celý film je takřka sled depresivních obrazů jednoho dne na začátku sedmdesátých let v USA, cíleně depresivně laděných do šeda, bezbarva, a pouze v několika krátkých světlých případech se obraz rozzáří a dá se vyniknout barvám. Colin Firth tak ani nemusí nijak zvlášť namáhat mimické svaly a divák hned ví, jak se v dané chvíli George cítí. Další rozměr dodává filmu báječný smyčcový soundtrack, který podtrhuje celou atmosféru snímku. ~ Smutný, depresivní, osamělý, objevující, výborný. Jen mohlo být trochu méně filozofujícího žvatlání. Ale ani to nemůže ovlivnit, že se mi tohle skutečně hodně líbilo. ~ PS: Zvláštností filmu není jen jeho umělecká stránka, ale především režisér snímku, Tom Ford, pro nějž je Single Man režijní debut. Podílel se nejen na scénáři, ale hlavně si film zrežíroval a zafinancoval. Vystudovaný interiérový architekt, následně PR u předních módních firem, poté kreativní ředitel Gucci, který založil svoji vlastní módní značku a na to i filmovou produkční společnost si tímhle snímkem udělal ve filmu nečekaně jméno a posbíral nemálo ocenění. Je zajímavé zjišťovat, kolik zvláštních a zajímavých filmů se objevuje právě od těch, pro které jsou jejich díla celovečerními prvotinami. Jen tak dál. ()

snoopik

soundtrack by Abel Korzeniowski - můj nový Clint Mansell ale na něj nikdo nemá :-) film se mi velmi líbil ... musim se na něj podívat ještě jednou .... určitě jsem nepochytil vše na jediný zátah :-) ()

ivishka

"Poprvé v mém životě nevidím budoucnost. Každý den probíhá jako v mlze. Ale rozhodl jsem se, že dnešek bude jiný." Zpověď postaršího osamoceného muže v nejlepších letech, který zvažuje celou dobu ukončit své očividné trápení, ale shody okolností mu v tom zabraňují. Silné a bolestné psychologické drama jakoby přesahující možnosti lidského chápání. Nádherná kamera a to pojetí - jde poznat, že to režisér Tom Ford vzal velmi osobitě. Herecká část filmu je také PERFEKTNÍ - Colin Firth a Julianne Moore v jednom filmu?! Co více si může náročný divák přát? Další citát, který mě oslovil: "...nejhloupější text v bibli je - nenáviděli mě bez příčiny. Znamená to, že nacisté měli právo nenávidět Židy?" "Ne. Samozřejmě, že nacisti neměli právo nenávidět Židy. Ale nenávist k nim nebyla bez příčiny. Znamená to, že příčina nebyla skutečná. Příčina byla vymyšlená. Tou příčinou byl strach." ()

GodComplex

Objektivne musim uznat, ze natocene je to vyborne, miluju retro, atmosfera a styling vyborne, navic povedena hudba, takze obecne po technicke strance parada. O to vic potom ale zamrzi ten pritepleny obsah, ani se nemusim divat na info o reziserovi aby bylo na mile daleko jasne, ze to natacel gay. Na tom by nebylo nic spatneho, pokud by to ovsem nebyla naprosto tradicni buzna se syndromem svoji teplost za kazdou cenu vykrikovat na cely svet. Tohle je bohuzel velky problem drtive vetsiny buznicek, rezisery nevyjimaje a jedna z veci, ktera me dokaze maximalne vytocit. Jakoby snad neexistoval teplej reziser, ktery by byl schopny se soustredit na samotny film aniz by u toho po lidech musel stuj co stuj strilet davky teplosti, takze zde mame spousty hladkych zadecku, hosanku, intimnich muzskych doteku a jako tresnicku celeho filmu meho silne neoblibeneho Colina Firtha, ktery sice neni gay, jen si na nej hraje, ale opet se touhle roli hlasite hlasil o Oscara, jak je jeho zvykem. Kdyz zahraju teplouse, akademiky to odrovna a hop - nominace. O rok pozdeji si rekl, hmm gay nevysel, tak zahraju chlapka co kokta, to je rozseka, a taky ze jo. Nemam rad Colina Firtha. 4/10 ()

Popluh

Tom Ford je asi největší zjev v kinematografii posledních let. Stylisticky bezchybný film s nádherným soundtrackem a dost možná životním výkonem Colina Firtha. Chytrý a vizuálně neuvěřitelně vychytaný film skrývající plno emocí a taky vydlážděná cesta pro queer filmaře s mainstreamovými ambicemi. Takhle nějak měl vypadat Velký Gatsby. ()

Laxik

Zlomená hora pro inťouše, která balancuje na hranici kýče a připomíná nám, že příběh hluboký a plochý jsou odděleny pouze tenkou mýdlovou bublinou. Vrhněte se do ní po hlavě a praskne, pohybujte se ale pomalu, vnořte se do ní a můžete jí procházet dle libosti. Já si svou stranu zvolil a ačkoliv uznávám i opačnou interpretaci, film jsem vyhodnotil jako pozitivní na HIV (hloubku, inteligenci, věrohodnost). ()

Alementina

Perfekcionismus. Dokonalost linií. Poezie obrazu. Neuvěřitelná smyslnost jednoduchých detailů. Úžasné využítí barev. Film krásně krouží po hranici kýče a já už si dlouho u filmu neužívala každý detail všeho snímaného. Jak na výstavě fotek, kdy se kocháte nad každým snímkem. Chtěla bych žít v tom domě, chtěla bych mít účes jako Julianne a mít její krajkovou podprsenku, pokuřovat cigaretu na kapotě auta... (a tentokrát i s diakritikou jako holt tomu perfekcionusmu:). ()

Freemind

Na závěr filmu mě napadlo, zda nejsem trochu homofob, když se mi nelíbil tak úspěšný snímek. Přehodil jsem si to tedy do heteroverze a s úlevou jsem zjistil, že bych byl rozhořčen do naprosto stejné míry. Je to zdlouhavé, nudné a přesycené trapnou manýrou. Režisérský debut módního návrháře se zvrhl v přehlídku retro kostýmů, zcela bezúčelně zpomalených záběrů, typicky začátečnickou přehlídku barevných filtrů a špatně sestříhaných scén. Metafory a reminiscence ladné jako hroch v jarmilkách. Na závěr jsem si už-už myslel, že se to přece jen trochu vybarví, ale poslední, zcela zbytečně protahovaný, polopatický záběr to dokonale zkazil. Colin Firth je vynikající herec, nemusel by proto brát každou kravinu, která mu skončí na stole. ()