• Česko

Saw: The Final 3D

Horor / Krimi / Mysteriózní

Kanada / USA, 2010, 90 min

• J*A*S*M

Aby bylo jasno - sérii Saw mám rád. Některý díl více, některý díl méně, ale až doposavad na mne sága působila poměrně uceleným dojmem a řemeslná kvalita se držela minimálně na průměrné úrovni (a buďmě k sobě upřímní, jaká hororová, více než pětidílná série se něčím takovým může pochlubit - nejspíš žádná). Sedmou a závěrečnou část téhle filmové skládačky však mít rád nebudu. Ne kvůli řemeslné kvalitě (Greutert je relativně schopný) či nedostatku krve (vynalézavost a počet pastí na standardní úrovni), nýbrž kvůli tomu, že scénář Saw 7 dehonestuje celý předchozí děj. Tu menší, tu větší logické lapsy v průběhu celé stopáže bych ještě vydržel, ale to, co se tváří pointou celé ságy mě svou totální nesmyslností až pobouřilo. Nechápu to, nevěřím tomu. Tohle je pointa, kterou na nějakém diskuzním fóru vymyslel přiblbý pubertální fanoušek s IQ blížícím se hranici idiocie (zdola) - bez jakéhokoli logického podloží jen na argumentu, že "je to šokující" - a bezradní tvůrci si ji přečetli a použili, protože netušili, jak jinak se z toho všeho vymotat. Saw se tímto dílem zkrátka zakončilo velmi neuspokojivě.(19.11.2010)

• Sobis87

Potenciál Saw se vyčerpal již prvním dílem a zatímco dvojka se ještě dala celkem snést, vše to, co následovalo, už nestojí za nic. Z působivého thrilleru se nakonec stala fraška na pokračování a urážlivá ždímačka peněz...a nejhorší na tom je, že (snad!) poslední díl je stejně tak špatný, jako byli předchůdci, v tomto ohledu je tedy vidět téměř nulová snaha tvůrců zvednout kvality série na základě kritik předešlých dílů. Navíc ona v sérii již provařená pointa je pro svou překombinovanost naprosto směšná. A že je to ve 3D? No a co...(19.11.2010)

Takovej dejme tomu možná i lepší horor, porovnávám-li s tím kvantem hororů, co choděj v dnešní době do světa. Oproti dřívějším dílům tu je snad zatím nejvíc opuštěna linka kolem Jigsawa, která se mi líbila, protože sem ty jeho motivace chápal. Takhle se z toho stala taková už docela vyvražďovačka bez motivů vraždících, jen aby prostě oběti padly extra brutálně. Opět na scéně nějací noví detektivové, kteří jsou sice chytří, ale stejně padnou. Líbalo se mi takové to překvapení těsně před koncem, jak detektiv vyzrál na policisty. To další překvapení, co přišlo pak, už je takové... No, do příběhu to zapadnout může, ale už to není takový překvapení, jako když se objevila Amanda a tak.(25.1.2011)

• Tom Riddle

Tento komentář může obsahovat spoilery a stopy ořechů. Už nějakých sedm let jsem fanouškem téhle ohromně populární i ohromně nepopulární série. Převážnou většinou lidí nenáviděný třetí díl je pro mě vůbec nejzajímavější rozbor psychologie vztahu mezi Jigsawem a Amandou. Naprostou většinou nenáviděný čtvrtý díl je podle mě zatracovaný proto, že komplikovanost propojení trojky a čtyřky (děj čtyřky začíná před začátkem trojky a končí po jejím konci) je pro kohokoli jiného než skalního fandu prakticky nepochopitelná. A jsem toho názoru, že šestka, o které se povídá, že je to těžký odvar, výborně uzavírá celý kruh. Proto se mi jevil už jen nápad na sedmičku naprosto zbytečný. Mhmm. Mé obavy se potvrdily. Saw 3D selhal prakticky ve všem, v čem se selhat dalo. Ani nevím, kde bych měl ve výčtu začít, ale tak si to zkusme od toho nejdůležitějšího. Torture Porn. Tyhle dvě slova byly s frančízou Saw spojeny už od začátku, přestože to tak docela nebyla pravda. Doteď. V Saw 3D ženské umírají ponižujícími způsoby evokujícími podraženost žen, navrch v pastech, ve kterých jsou naprosto podřízeni pomoci ostatních (kupříkladu vydavatelka, která umřela, protože "nedokázala zavřít hubu", právnička, kterou past zabila způsobem více než cokoli jiného připomínajícím orální sex... A jsou tu další případy, které si nechám pro sebe, abych Vám to nezkazil úplně)... Scénář. Už od prvního dílu byly stížnosti na logiku. Přesto se vždycky daly věci s přimhouřeným očkem vysvětlit. Tady ne. Velké logické díry a scénáristická bezradnost z 3Dčka přímo čiší. Chabá příběhová linka Bobbyho Dagana děj vůbec netáhne a je protkaná každým klišé, na které si člověk jen vzpomene. A vůbec nejvíc dostává logika na frak, když dojde na pasti. Celý film je v podstatě koncipován tak, aby co nejlíp vyhovoval 3D efektu, na všechno ostatní se peče. Pasti jsou krvavé, snad poprvé až zbytečně příliš. Aspoň pastička na nácky je skutečně vydařená a uspokojivá. A zároveň patří jen k málu věcí, co se na sedmičce povedly. Doposud všechny díly vynikaly efektivním a šokujícím závěrečným twistem, sedmička se do finále došourá bez tempa jen z povinnosti. Už dlouho se mi nestalo, že bych z kina odcházel s tak hořkou chutí v puse. A tak jestli se teprve rozhodujete, zda jít či ne, radím Vám NECHOĎTE! Jestli mě neposlechnete, tak mi pak napište. Já totiž moc rád zpívám a tančím "I told you so" taneček.(27.11.2010)

• heyda

Obrovské zklamání. Jako fanoušek SAW jsem doufal po výborné SAW VI, že Greutert si vezme pořádný scénář, vychytá děj a naservíruje nám grandiózní vyvrcholení série. Bohužel nestalo se nic a k tomu se přidalo ještě 3D, které filmu spíše ubíralo než-li přidávalo. Co se týče děje, tak ten se zcvrknul asi do posledních 5 minut, vše ostatní tvořila jen jakási gore-vložka, která mě zrovna nijak nenadchla. Pár pastí dejme tomu fajn, ale zbytek spíš trapas a o reálnosti se nemá cenu ani vybavovat. Kdybych měl SAW 3D porovnat s jiným dílem, tak jednoznačné s tím nejhorším a to SAW III. Takový propad až na 1 hvězdičku mě mrzí o to víc, že SAW V a SAW VI mě mile potěšily, cítil jsem tu rostoucí kvalitu a dějový spád a pak najednou TOHLE! Když si k tomu přičtu, kolik jsem za to vysolil peněz, no sem docela nasranej. Pořadí a mé procentuální hodnocení všech dílů zde: SAW I (100%), SAW II (95%), SAW VI (80%), SAW V (60%), SAW IV (50%), SAW III (35%), SAW 3D (25%)(8.11.2010)

• - Ve chvíli, kdy detektiv Hoffman (Costas Mandylor) nechá video, ve kterém uvádí, že chce, aby mu policie vydala Jill (Betsy Russell), není po jizvě, kterou si způsobil na pravé tváři, ani stopy. (Mandalorian)

• - Spoiler: Ve filmu zemře celkem 26 lidí, tedy nejvíce z celé série. (Žralok)

• - Na místo původně avizovaného Davida Hackla, režiséra Saw 5 (2008), byl pár dní před zahájením natáčení na jeho post dosazen Kevin Greutert, režisér Saw VI (2009). (MovieKings)