Odsouzené

• Slovensko Odsúdené
Slovensko / Česko, (2009–2010), 73 h 57 min (Minutáž: 46–66 min)

Hudba:

Martin Hasák

Zuzana Mauréry, Marek Ťapák, Gabriela Dzuríková, Elena Podzámska, Hana Gregorová, Judita Hansman, Zuzana Porubjaková, Juliana Johanidesová, Anna Javorková (více)

Série(3) / Epizody(86)

Zuzana Mauréry se musí naučit žít ve světě, kde platí jiná pravidla. Každý tu žije na vlastní pěst, přátelství se nenosí, respekt je třeba si tvrdě vydobýt...

Do ženské věznice přichází nová odsouzená, Eva. Jejíma očima prožíváme děj celého seriálu, poznáváme postavy, vztahy mezi vězenkyněmi, vedením věznice, bachařkami a dalšími zaměstnanci věznice. Eva je odsouzená za dopravní nehodu, způsobenou v opilosti. Málem při ní zahynul i její dvanáctiletý syn Filip. Manžel Roman se od ní odvrátil, jen její rodiče stojí při ní a snaží se obnovit proces. Roman nedovolí, aby Eva měla jakékoliv informace o zdravotním stavu syna. Jejich společnou firmu chce převést zcela na sebe. Co se vlastně odehrálo před tou nešťastnou dopravní nehodou? Eva se musí naučit žít a přežít v úplně jiném světě, než ve kterém dosud žila. Zde platí jiná pravidla, každý tu žije na vlastní pěst. Přátelství se tu nenosí. Respekt je třeba si tvrdě vydobýt. Šance, že člověka tohle peklo nezlomí, je mizivá. Každý chybný krok může být tím posledním. Eva se musí přizpůsobit, ale zároveň si chce zachovat svoji důstojnost. Dokáže to? A za jakou cenu? Dokáže srdcem poznat, která strana je ta správná, co je přátelství a co je past? Vězení je místem, kde má trest mnoho podob. (oficiální text distributora)

Fabrinka

Od začiatku si hovorím.. česko-slovenská produkcia? Nemožné. Pri tomto seriáli sa skvelo bavím, pretože dialógy, a najmä výkony herečiek na čele s fantastickou Elenou Podzámskou v roli "Grófky" mi dávajú pocit, že sledujem kvalitný seriál hodný 4 hviezdičiek. Ešte ani neskončila 1 séria, a ja sa už teším na druhú. ()

maddy

Nesledujem slovenské seriály, ani slovenské filmy. K Odsúdeným som sa dostal náhodou a musím uznať, že prvá séria bola naozaj výborná, škoda, že potom to už išlo totálne k čertu ... ()

mysiak

Temné dosť drsné, a hlavne dosť realistické...na začiatok asi najlepší seriál tejto televíznej sezóny..uvidíme ako sa to vyvine ďalej... ()

Sandiego

Ze současně běžících seriálů špička - syrové pojetí, jednotný vizuál, uvěřitelné herecké výkony (výborná je hlavně Dzuríková v naprosto šílené roli, Gregorová a Javorková), snaha nevršit na sebe zbytečné motivy a nakládat s rámcovaným příběhem nevinně odsouzené Evy a pozadí jejího "zločinu". Ovšem nevím, jestli druhá řada toto pojetí nenaruší. Dobře se pracuje i s vypjatými a akčními scénami, seriál má i přes okleštěné prostředí dynamiku, která jde sice často proti realistickému vykreslení problémů, ale zase do domácí seriálové tvorby přináší nové, svěží vzory. Slováci prostě mají lepší představu o tom, jak má vypadat kvalitní televizní dílo a je jen dobře, že se Češi na jejich tvorbu poslední dobu napojili. Druhá řada: obavy si díkybohu nenaplnily, tvůrci pořádně přitvrdili a nenechávají jedinou skulinku pro oddych, všechny linie získávají na zajímavosti, žádná se nezdá být "do počtu", postavy jsou dále prokreslovány a výborně variovány a posunovány - můžu říct, že na území Československa snad nevznikl seriál, který by tolik lákal na další epizody a tak suverénně pracoval s napětím. Tudíž se slabších čtyř nyní velmi silné čtyři. ()

Makky

Herci hrajú celkom v pohode, aj casting je fajn. Atmosféra je dobrá a prostredie rovnako. Ale prečo tam doboha musí byť kradnutá hudba z Prison Breaku? Aj keď práve len tá hudba stojí fakt za to. Ale už len celý námet nasvedčuje tomu, že tvorcovia sú asi veľkí fanúšikovia tohto seriálu. ()

blackrain

. V seriálu sledujeme příběh odsouzené Evy, která se do vězení dostala náhodou a zrejmě asi ne svou vlastní vinou.Dohnaly jí k to mu určité okolnosti. Manžílek je pěkně vypečený. Pro peníze by se třeba mohl klidně zbavit své ženy. Většině dílů kraluje Grófka, mafiánská milenka, intrikánka a velmi schopná manipulátorka, která si myslí, že jí vězení patří, chová se i podle toho a Magorka, která mi občas připomíná Hannibala Lectera. Ona se i tak tváří. Jednu chvíli jsem ji dokonce uvěřila, že tu babu z Trnavy vážně zavraždila a podřízla jí krk. Je to vážně číslo. Neznám blíže herečku Gabrielu Dzuríkovou, ale musím uznat, že jí komediální talent rozhodně nechybí. Nesmím opomenout postavu Nevady, kterou hraje Hana Gregorová, ta je z těch všech uvězněných žen asi nejrozumnější a snaží se to všechno ve zdraví přežít. No, nakonec skončila s Magorčiným nožem v noze. Nevada taky měla méně závažný trestný čin. Tedy pokud budeme srovnávat zpronevěru a nezakonné obohacování s loupeží nebo dokonce vraždou. Ředitel, kterého hraje Pavel Kříž, je idiot a loutka, nejradši by všechny odsouzené zavřel na samotku, aby měl klid a nic špatného se nestalo. Jediný, kdo se k odsouzeným ženám chová slušně a rovnocenně je kaplan, kterému říkají Batman. Vyslechne je, poradí jim a snaží se s nimi pracovat, ale jednoduché to není ani pro něho, protože mu ředitel s vrchním bachařem házejí klacky pod nohy. Vrchní bachař by rád nastolil pravidla podle svého, ale je omezován ředitelem. Oba dva se moc v lásce nemají, ale musí spolupracovat, protože by jim problémy s odsouzenými mohly přerůst přes hlavu a vznikla by anarchie, která by věznici rozklížila. Jo, jo, Grófka má prostě prsty ve všem, i když na to má své lidi, Gigi (gorila bez mozku), co toho moc nenamluví a milenku Brendu, která by se kvůli ní nechala klidně zničit. Moc si dovoluje a je si toho vědoma. Je voražená jako lázeňská veverka. Pěkně mě rozčiluje její chování, ale na druhou stranu by bez ní byla docela nuda a seriál by připomínal venezuelskou telenovelu, kde se nic pořádného neděje. Ještě tu máme jednu takovou méně nápadnou ženu. Má přezdívku Anděl, zdá se, že je se vším smířená, sedí za eutanázie, což je hodně aktuální záležitost. Pomáhá místnímu lékaři. Ten je takovou troskou a alkoholikem. Scénárista si zřejmě nikoho od "fochu" ke spolupráci nepřivzal, to je samozřejmě můj dojem, přesto na naše poměry vzniklo zajímavé dílo. Je k nám až příliš schovívavý. Husté události nám servíruje postupně a pozvolna, jakoby se chystal na velkolepé finále, které jistě příjde. Našlo by se pár drobností, které postrádají logiku a jsou nereálné, ale ty klidně přehlídnu. Tady jde o příběh a ne o to, jestli seriál zobrazuje skutečné vězení. Pro mě osobně dost velké překvapení v roce 2009 a hodně milé . ()

JohnMiller odpad!

Snaha o niečo iného-nového čo nebolo z našej produkcie v televízií. Čo vám poviem.. Nepodarilo sa to a tak ako rýchlo to začalo to aj skončilo. Nechýba mi to. ()

Amroth666 odpad!

Vždycky, když se není na co v televizi koukat, dávají zrovna na Barandově ten nejstupidnější Česko-Slovenský seriál, který si snaží dokázat, jak je to v našich ženských vězeních drsné. To je náhoda ... Od té chvíle, kdy jsem to omylem přepl na Barandov, tomuhle seriálu se zásadně vyhýbám a říkám mu sračka! ()

bouchy

Viděl jsem jen pár dílů, ale po obsahové stránce mě to moc nezaujalo - navíc zdejší vězeňské prostředí na mě ani nepůsobilo tak správně depresivně, jak bych si v takovém seriálu představoval (viz Přítelkyně z domu smutku, tam to bylo perfektní), ale spíš mě rozčilovalo svou umělostí a sterilitou. Ale dvě bezvýznamná pluska dávám za práci s kamerou. ()

Noviik

Zatím velmi milé překvapení, hlavně co se týče castingu a výkonů výraznějších hereček, syrové, jak by to také mělo být a přitom dost přirozené. Jen to dost sráží vykradená hudba z Prison Breaku. ()

SeanLSD

V kontexte slovenskej seriálovej tvorby posledných rokov doslova niečo nevídané, vďaka čomu mám sklony ísť s hodnotením ešte vyššie. Konečne nejaký nekaždodenný konflikt, celkom mimoriadny dramatický náboj, výborné, až strhujúce výkony všetkých zúčastnených... Chcelo by to ale pritvrdiť, aj v rámci realistickosti, Slováci všeobecne nadávajú viac než čokoľvek iného a tu sa drsné väzenkyne rozprávajú slovenčinou ako z nedeľnej školy - a ich cely tak nejako podobne aj vyzerajú... ()

maxxxim odpad!

Chránená dielňa 2. To čo sú za dialógy, veď človek sa nestane krepý po prvom dni v cudzom prostredí. Tiež by nemuseli každý dialóg rozmieňať na drobné, aby človek nestratil niť, pretože sa im nepodarilo zachytiť intencie v kontexte. Tým sa stáva seriál dosť prízemnou záležitosťou. Tvorcovia minuli pri natáčaní 500 kg umeliny, PVC a kaučuku. Random pohyb po celách a chodbách, telefóny k dispozícii, free servery, cw, fw a iné skutočnosti sú samozrejmosťou. Cely zariadené tímom z "Jak se staví sen" a čistota prostredia pripomína pôrodnícke oddelenie. Hrajú tam takmer všetky veľké mená slovenskej filmovej školy (pomocnej), len jedna chýba a ja sa pýtam kde je Božidara Turzonovová. Celkový dojem z reality aká na vás dýchne, nebude hodný ani jednoho percenta. Mal som k dispozícii asi 3 minúty jedného dielu a musel som prepnúť, aby mi neublížilo na srdiečko a zároveň som mal tie tri nebohé minúty odnudené, teraz ste na rade vy. ()

drake31

Konečne slovenský seriál ktorý ma dokázal zaujať natoľko aby som ho pravidelne pozeral. Ale po príchode série druhej kvalita šla rapídne dole a bolo utrpenie sledovať čo i len jednu časť celú. Obrovský pád ... a opäť sa ukazuje že slovenské televízie nevedie pokračovať v tom čo dobre začali ()

rubik1

Toto hodnotenie platí zatiaľ len na pilotný diel. Uvidíme pri ďalších či bude treba niečo meniť... Zatiaľ si seriál drží svoje tempo a hlavne som rád že sa vysielajú dve časti za týždeň pretože by sa mi rozhodne nechcelo čakať na ďalší diel týždeň až dva ako na Prison Break. Aj herecké výkony sú na naše pomery až prekvapivo uveriteľné takže hodnotenie nemením. 4* ()

Forsberg11

Zatiaľ sa mi to veľmi páči. Atmosféra sa v niektorých momentoch dá krájať, herci (hlavne herečky) neprehrávajú a podávajú niekedy nadštandartné výkony. Jednoznačne sa na to oplatí pozerať. No a niektoré herečky sú na zožranie. ()