Hitlerovy příkazy zněly neustupovat a nevzdávat se, v kruté zimě tak zahynuly více než dva miliony mužů. Boj o Stalingrad se tak stal přelomem ve vývoji války a Německo se z této zničující porážky nikdy nevzpamatovalo. Brutální realitu můžete vidět očima německého důstojníka Hanse von Witzlanda (Thomas Kretschmann) a jeho čety. Sledujte příběhy obyčejných německých vojáků, kteří poznávají pravou povahu režimu a nadšení z budování Třetí říše u nich pomalu přechází v rozčarování a v touhu dostat se za každou cenu domů. (Magic Box)

Tjaden

Film ve kterém jaksi vítězí obsah nad formou. Na německý film je to dost dobrý počin, i když se místy objevilo pár horších dialogů a nevyrovnané herecké výkony (nejlepší byl Karel Heřmánek), typické pro naše západní sousedy. Technické zpracování bojů není nijak oslnivé, občas mi film připadal o něco starší než ve skutečnosti je. Mezi kladné stránky patří určitě soundtrack. Je dobře, že se Němci nebáli bez příkras a patosu natočit film o temné stránce své minulosti. Jistým cílem bylo samozřejmě ukázat, že vojáci wehrmachtu byli obyčejní lidé, kteří umírali daleko od své vlasti a mnohdy se stranili nacistické ideologie. ()

bruceman7

Podávat II.WW z pohledu druhé strany je vždy ožehavé...takové to zlidšťování, že ne všichni byli fanatická hovada a podobně. No ale o tom to vlastně ve výsledku není- je to čistě o ukázce, co všechno je si člověk schopný způsobit. A myslím, že to se filmařům přiblížit podařilo. A vždycky si tak říkám, že jsem vlastně v porovná s tímhle (dějem) nikdy nezažil žádné problémy. Nebýt toho místy děsného českého dabingu 8,5/10 ()

bari68

Žiadna propaganda, všetko narovinu. Som rád, že túto bitvu som videl aj z iného uhlu pohľadu než len zo strany americkej produkcie. Film ma neskutočnú výpravu, ono vlastne sa ale nedalo ani inak..., ale každopádne tady človek musí uznalo pokývať hlavou nad neskutočným penzumom práce. Cez to všetko strašná škoda, že v celkovom znení, aspoň v mojich očiach film vyznel trochu lacino. Atmosféru to malo, ale nemôžem sa zbaviť dojmu, že tady sa dalo vytrieskať z takého materiálu oveľa, oveľa viac. ()

LEATHERFAC

Hm...Stalingrad z pohledu Němců? No mám z toho hodně smíšené pocity. Člověk má potřebu se s hlavními postavami ztotožňovat - aspoň trochu. Co ale dělat, když je to banda nácků? Člověk si říká: "je to do nich našijte rusové - ti hajzlové si nic jinýho nezaslouží! Ale tak jednoduchý to zas není. Dobře to ilustruje scéna sbírání raněných, kdy vojáci vylezou ze svých úkrytů a pro jednou se kouknou navzájem do tváře - po kom to vlastně celý den střílejí. A oba zjistí, že ti druzí jsou taky  jen stejní kluci, který z tepla jejich domovů vyhnalo pár bláznivých chlapů, kteří jim nakukali, že je správný toho druhýho nenávidět. Že ti druzí jsou taky mladí kluci, hladoví, zmrzlí a unavení, daleko od domova a stejně tak nevědí, co tu vlastně dělají... Někdy není špatné se nepříteli podívat dlouze a dobře zblízka přímo do tváře. Anonymní nenávist je z těch nejhorších. Režisér Vilsmaier nám tu předkládá válečnou realitu zachycenou sice z německé strany, leč s dostatečným odstupem další generace. Bez patosu, bez falešného hrdinství, se vší tou špínou, bolestí a krvavostí a umíráním na obou stranách, ale taky bez nadbytečného sebemrskačství. Nesoudí nikoho, nenadržuje nikomu. Jen konstatuje holou pravdu, že válka je hnusné zkurvené svinstvo pro všechny strany, nemá nikdy vítězů, jen spousty a spousty poražených, ať těch co to přežili, nebo nikoliv. Slabší rozpočet až tolik nevadí, film se soustřeďuje víc na psychologii a příběh hlavních postav, než na obří útočné formace - což je dobře, takhle nám toho totiž řekne o válce mnohem víc. Naopak spíš potěšila absence dnešního největšího nešvaru, kdy v každém velkofilmu nesmí chybět tuna digibordelu. Tady je všechno reálné (rozuměj nedigitální), sice malé, ale reálné a tudíž uvěřitelné. Pěkně po klasicku - kvalitní masky, výbuchy, reálné stavby. Poslední třetina filmu, kdy si většina přítomných začíná uvědomovat, že se nechali nahnat někam, odkud se většina z nich už nikdy nevrátí, protože prostě není úniku, je hodně tíživá a bezvýchodná. Někdo tu zmínil atmosféru potápějícího se Titaniku. Hm - no asi tak nějak přesně. Pár českých herců nás tu potěší - hlavně Karel a Leontýnka z Ať žijí duchové. Z německých herců především Dieter Okras, jehož škodolibý smích nepřejícího kapitána byl okrasou tohoto filmu. Ovšem ze všeho nejvíc nutno pochválit skladatele Schneidera, jehož famózní soundtrack okamžitě řadím ke svým nejoblíbenějším. A bez něhož by tento film ztratil polovinu emocí a hloubky sdělení. 4,5 * ()

BlueZero

Film nejak moc nedokumentoval bitku pri Stalingrade. Vykreslil len príbeh jednej čaty, ktorá tam bojovala. Bola len vyrozprávaná nezmyselnosť a krutosť vojny. Ale toho už bolo natočeného dosť. Pre mňa úplne zbytočný film. ()

Romario

Dle mého druhý nejlepší válečný film po "Ryanovi"...výborně zachycené osudy prostých německých vojáků.Jako kontrast je vůči zbytku filmu epizoda v poklidné a slunné Itálii, brzy však pohoda mizí, následuje přesun na východní frontu...Za zmínku stojí ústřední hudební motiv Norberta Jürgena Schneidera, ktarý patří do zlaté kolekce filmových soundtracků.Jako + je zde navíc přítomnost českých herců v čele s Karlem Heřmánkem. ()

Slimak

No potěš...léta se mi vracely útržky jistého vojenského filmu který jsem viděl jako dítě a dost mě sebral....neustále jsem si vzpomínal na zvuk tankových pásů,utrhané nohy a plno krve,plamenomety,spáleniny a hromady zmrzlých těl.Nedávno jsem zjistil co to bylo k čemu se vázaly moje vzpomínky...byl to film Stalingrad.Joseph Vilsmaier toho nenatočil zrovna mnoho ale tady mi dokázal že má smysl pro realitu a detail...potěšila mě též účast lidí jako například Karel Heřmánek,Zdeněk Vencl nebo Oto Ševčík...je to velmi povedené... ()

wosho

Realistické, bez patosu, bez černobílé šablony a s humanistickým poslestvím drama o nejstrašlivější bitvě všech dob. Stalingradský kotel se stal zobrazněním onoho skutečného válečného šílenství. A to se tomuto německému dramatu daří znázornit. Sice k dokonalosti mu chybí mnohem značnější finanční krití, ale i z toho mála se tvůrcům podařilo vytěžit maximum. Jeden z nejlepších protiválečných filmů jakých jsem kdy viděl. ()

Merkin

Jak to říct. Tenhle snímek má všechno, co by měl válečný velkofilm obsahovat+určitou nadhodnotu(řeší totiž osudy NĚMECKÝCH vojáků, a to s nadhledem). Jenže český dabing bez jakékoliv známky citu(Hitlerův proslov jako přečtený žákem první třídy, který o druhé světové ještě ani neslyšel a slova-Jsem německá kurva- pronesená stejným tónem jako reklama na Pervol black magic) ubral snímku na vážnosti. Ruskou zimu ztvárnili sice dokonale, přesto člověku kosti nechřadly, opravdových bitev vedli proklatě málo(tanková bitka působila jak domino) a některé postavy by přece jen potřebovaly víc rozkreslit. Takže nakonec se z dobrých ingrediencí neuvařila tak výjimečná polívčička:) ()

Hanys_

Rozhodně jsem neměl ten pocit, že sleduju největší bitvu 2SV. Taky jsem si párkrát vzpomněl na lehce mladšího Ryana, přitom ten potenciál tady byl určitě taky. ()

vander19

Príbehov o Stalingrade a všeobecne o druhej WW je strašne veľa, už sa aj čudujem, že tvorcovia majú čo vydávať. Ale Stalingrad je jedinečný v tom, že opisuje strasti a problémy nie spojencov jak tomu býva vo väčšine príbehov alebo ZSSR ale Nemcov. Vidieť krásne, že aj oni sú len ľudia majú svoje starosti, strasti a všade aj na nich rovnako číha smrť a tiež pochybujú o inteligencií vojny. ()

peetriss

Bitva o Stalingrad optikou německé strany. Záběr tohoto filmu je omezen pouze na partu několika německých vojáků, jejich kontakt s nepřítelem, psychický tlak, s tím související morální znechucení a myšlenky o smyslu této války. Velkolepé válečné scény nečekejte. Dramatický náboj Stalingradu je v základu účinný, dojem však trochu kalí mnohé scény, které jsou nesouvisle vloženy do děje účelově pro co nejvyšší patetický účinek. Film tak působí občas poněkud krkolomně. Českého diváka potěší přítomnost českých herců. 70% ()

efko

Mám rád takmer všetky vojnové filmy a výnimkou nie je ani tento. Tentokrát niečo zo nemeckej strany... ()

Oyer

Zajímavý a poutavý příběh. Na druhou stranu je potřeba dodat, že samotná skutečná bitva u Stalingradu byla ještě daleko silnějším příběhem, než který nám tu byl naservírován. ()

mira007

Thomas Kretschmann hrál dvakrát v životě ve filmu, který se jmenuje Stalingrad ( to je snad unikát ne?). Tenhle film je daleko lepší, lépe vypovídající ikdyž viděno z německé strany. Aspoň tady člověk zahlédne pá českých tváří. Vaškhůůůů. ()

Untentrauer

Nejlepší válečný film z pohledu vojáků Wehrmachtu, jaký jsem kdy viděl. Film si rozhodně nebere servítky a vypráví příběh obleženého Stalingradu tak, jak to skutečně bylo. Je to pohled do jedné z nejzásadnějších kapitol lidských dějin. Příběh nejen o několika vojácích, ale o osudu celé Evropy. Špičkové výkony herců toto dílo podtrhují a české zastoupení je vyloženě třešničkou na dortu. Pojďte se podívat, jak vypadá peklo..... ()

KM Phoenix

Hodně syrové a působivé. Drsná atmosféra a solidní herecké výkony. Potěšily mne záběry z Poldovky (to ještě na té visuté trati byly koleje) a Otto Ševčík ve své obvyklé roli německého důstojníka a který na rozdíl od jiných nemusel být dabován. ()

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu