Pomáhat a chránit

• Irsko The Guard (více)

Komediální thriller POMÁHAT A CHRÁNIT se odehrává na západním pobřeží Irska. Policista z malého městečka Gerry Boyle (Brendan Gleeson) má konfliktní povahu, zvrácený smysl pro humor, umírající matku, zálibu v prostitutkách a hlavně ho vůbec nezajímá mezinárodní obchod s kokainem, kvůli kterému mu jednoho dne na dveře klepe agent FBI Wendell Everett (Don Cheadle). Víc než aktivnímu řešení případu se Boyle věnuje posmívání a podrývání Everettovy autority, okolnosti mu ale nepřejí. Nejprve jeho nový horlivý parťák zmizí, pak ho začne vydírat jeho nejoblíbenější šlapka a nakonec se ho ¨C podobně jako všechny ostatní členy místní policie ¨C pokusí podplatit samotní pašeráci drog. To už je příliš i pro Boylea, který pochopí, že musí vzít věci konečně do vlastních rukou a jediným člověkem, kterému může věřit, je právě Everett. Vše se schyluje k výbušnému finále. (oficiální text distributora)

BoPo

Ak máte chuť na dokument zachycujúci Írsku atmosféru, tento film môže zadanú úlohu celkom splniť. Príbeh je tak jednoduchý a nekomplikovaný, že sa môžete po celý čas sústrediť na tú upokojujúcu scenériu. Vhodné tiež pre milovníkov detí, agentov FBI, černochov a ľahkých dievčat. ()

bouncer

Slušná komedie z Irska. Pár hodně povedených momentů (rasistické narážky, IRA apod.), ovšem narušuje to celková nevyváženost. Tedy nápad dobrý, pár hlášek a situací dokonalých, ale něco tomu chybí a zpracování je taky sporné... ()

Johny_fork

Irové nám předvádí, jak využít švejkovskou postavu v současném filmu. Seržanta Boyla jsem si zamiloval, skvělý herecký výkon Brendana Gleesona, suchost a dvojjakost, břitký humor podávaný s kamenným výrazem, nekorektní proslovy, takový film by v Americe ani nemohli natočit. To byl jistě záměr, je to kritika společnosti, poměrů a vymizení cti. Celkově totální nářez, strašně dlouho jsem neviděl tak nenásilně geniální film. Napůl Tarantino a napůl zahořklej Irčan se smyslem pro trpký humor. Gangsteři debutující o smyslu života, Boylovo kecy o děvkach a závěrečná kulervoucí scéna, dokonalá hudba, prochcaná irská atmosféra. Díky a pusťte to našim režisérům. ()

Terva

CITÁT - To je kurva nádhernej den.........Zabili chlapa, strčili mu do ruky stránky z Bible, do klína mu dali květináč s kytkou a na zeď napsali 5 a půl. CITÁT - A to je všechno ?.......... Seržant Boyl (Brendan Gleeson) je Ir a rasismus je součástí jeho kultury. Divák však zatím netuší zda je tak hloupej nebo šíleně chytrej. Ve filmu zazní zajímavá slovní hříčka. Česky zní asi takto : Dalailáma a laina. (laina je tímto míněna drogová laina). Celý příběh je protkán irskou ironií, britským humorem a americkou opatrností. CITÁT - Nemůžu uprostřed Irska střílet z kalašnikova.......... Hodně humoru, středně akce a pár sexy holek. Povedené. ()

JohnCZ

Škoda že to mělo tolik hluchých míst, protože The Guard má pár hlášek, u kterých bych nepochyboval, že by mohly zkultovnět. Jasně, že celej film táhne Brendan Gleeson a jeho suchý rasistický poznámky. Samotná story je mírně chaotická, občas jsem se ztrácel ve jménech záporáků. To ale vynahradil závěr, který působil lehce westernovým nádechem. Na geniální In Bruges to ale nemá. ()

liquido26

Pochmurná komedie a thriller v jednom. Skvělé obsazení, skvělý irský přízvuk a skvělá hudba. Nekorektní humor taky paráda, dvě sexy šlapky v policejních uniformách se mohly zdržet trochu déle :-D ()

hous.enka

Spousta akce, trochu humoru a i těch pár dětí tam (zmateně) pobíhá - takže všechny předpoklady pro supr trhák to má :-) Hlášky a postřehy hlavního hrdiny jsou nezapomenutelné; za jiné ta o fotkách ošklivých dětí. Film staví na detektivkových klišé: policajt-ňouma, policajt-černoch, drogoví mafiáni, americká vs. evropská policie, děvky, drogy a litry piva Guinness. Proč ne :-) ()

Kryton

Irská krimi komedie s absolutně bezvadným Brendanem Gleesonem. Irský polda z vesnice, který rád pije, chodí za děvkama, nakonec půjde proti pašerákům drog. ()

MartinezZ

Irové z toho možná budou na větvi (tedy jestli tam mají nějaké stromy), ale tohle byla nuda. Chápu pokusy o zesměšnění stereotypů, ale zřejmě se mi do rukou dostala nějaká rozpracovaná verze, protože nevěřím, že tohle je finální produkt. Humor a trapnost mají velmi nepatrnou dělící čáru. ()

agentmiky

Bratrská dvojka se jménem McDonagh zaručuje perfektní anglický humor, který si nebere žádné servítky a servíruje divákům jeden vtip za druhým (pár z nich samozřejmě i dost nekorektních). The Guard se může pochlubit svým zasazením na irský venkov, kde to číší buranstvím a hlavně syrovostí. Tudíž musím označit obsazení Gleesona do role nekonvenčního policisty jako geniální tah, který nemohl přinést nic jiného než úspěch. Jeho postava byla tak divná a netradiční, že jste si ji pomalu zamilovali po pár minutách. Vybrat Dona Cheadlea jako agenta FBI působilo jako podařený protipól. Ve filmu najdete mnoho komických a zábavných situací, které jsou ale podařené a mnohokrát u nich smích prostě nezadržíte. Anglický humor není pro každého, to je pravda, ale člověk mající ho v oblibě si film celých 92 minut bude užívat. Příběh i scénář bych také zařadil mezi ty lepší, Strong si to ve vedlejší roli gangstera povodil jako nic. Na podobný snímek v Bruggách to sice nemá, ale je to dost podařený kousek z tvorby našich přátel za kanálem La Manche. Za mě dávám 81 % ()

Popluh

Bizarní irská komedie plná nezapomenutelných hlášek i hereckých výkonů, jejíž jedinou chybou je, že si absurdní humor nedrží od začátku do konce a párkrát na cestě k neuvěřitelnému finále ztratí dech. ()

SarumanKo

Viac než príjemná krimikomédia s neprekonateľným Brendanom Gleesonom v hlavnej roli neokrôchaného, rasistického a skorumpovaného írskeho seržanta so značne neortodoxnými metódami. A zvyšok castingu mu veľmi zdatne sekunduje. Zdá sa, že obom bratom McDonaghovcom sa osvedčili silné kriminálne príbehy s nádychom tragiky, plné čierneho humoru, podivuhodných postavičiek a spomínaného robustného hereckého bôžika. (8/10) ()

Tirion

Špičková krimi komedie. Někomu sice nemusí sedět ten klasický ostrovní styl, ale pro mě pecka. Navíc se potvrzuje, že Michael McDonagh má stejné geny jako jeho bratr Martin (špičkový režisér a hlavně dramatik) a že má stejný smysl pro humor. Vynikající výkon Gleesona i Cheadlea. Minimalistické herectví se smyslem pro detail, propracovaná režie a úžasné irské "kulisy". Jedna z nejlepších letošních komedií. ()

blackrain

To byl ale svérázný chlapík. Všechno řešil po svém a už vůbec se s ničím nemazal. Buď byl chytrý nebo úplně blbý. Brendan Gleeson se ve své roli přímo vyžíval. Irsko je holt země velmi rázovitá a osobitá. Tohle je takový bombónek mezi tím, co se u nás objevuje za filmovou tvorbu. Rozhodně by jich prospělo mnohem víc. ()

gogos

Luxusně nahláškovaná syrová krimikomedie s perfektním výkonem Brendana Gleesona vystavěná na zdařilém scénáři a protkaná výbornou hudbou. The Guard se vydařil. Rozhodně víc takových snímků! ()

movieband

Upřímně už si ani nepamatuju, o čem to před těmi tři dny bylo. Samotná zápletka mě uspávala, Gleesonův strážce mi byl nesympatický, suchý humor sem občas postřehl, ale že bych se nějak bavil se říct nedá. Čekal jsem víc. Po Kalvárii zklamání ve všech ohledech. Tohle mě bohužel úplně minulo. ()