Pomáhat a chránit

• Irsko The Guard (více)

Komediální thriller POMÁHAT A CHRÁNIT se odehrává na západním pobřeží Irska. Policista z malého městečka Gerry Boyle (Brendan Gleeson) má konfliktní povahu, zvrácený smysl pro humor, umírající matku, zálibu v prostitutkách a hlavně ho vůbec nezajímá mezinárodní obchod s kokainem, kvůli kterému mu jednoho dne na dveře klepe agent FBI Wendell Everett (Don Cheadle). Víc než aktivnímu řešení případu se Boyle věnuje posmívání a podrývání Everettovy autority, okolnosti mu ale nepřejí. Nejprve jeho nový horlivý parťák zmizí, pak ho začne vydírat jeho nejoblíbenější šlapka a nakonec se ho ¨C podobně jako všechny ostatní členy místní policie ¨C pokusí podplatit samotní pašeráci drog. To už je příliš i pro Boylea, který pochopí, že musí vzít věci konečně do vlastních rukou a jediným člověkem, kterému může věřit, je právě Everett. Vše se schyluje k výbušnému finále. (oficiální text distributora)

Chrustyn

Městský poctivý polda společně s drsným nepoctivým poldou řeší v malém irském městečku velký policejní případ. Komedie to mohla být opravdu dobrá ale já se nebavil prakticky vůbec a jediné co trochu pobaví je nestandardní Brendan Gleeson. ()

Crocuta

Gleeson, Cunningham, slušná dávka nevybíravého vtipkování i trocha tragiky ve svérázném irském příběhu a Galway jako bonus pro čtenáře Kena Bruena. ()

heyda

Rozjezd to mělo skvělý, ale postupně se zábava a humor vytráceli, vytráceli a vytráceli až do šedivého nevýrazného konce. Když to porovnám s hodně podobnou Jednotkou příliš rychlého nasazení, tak Pomáhat a chránit bohužel výrazně zaostává. Ty 3 hvězdy si ale zaslouží, nebo lépe řečeno: zaslouží si je excelentní B. Gleeson. ()

mat.ilda

Tak nevím, jestli to bylo k***a tak blbý, nebo k***a tak chytrý - takže něco mezi tím, asi k***a někde uprostřed... ()

Flakotaso

Moc nevím, co si o tom myslet. Vtipu tam bylo mnohem méně než jsem čekal, nakonec z toho vznikl docela podivný hybrid. Zdá se, že rejža objevil mezeru na filmovém trhu - nevtipná černá komedie :). Špatné to však rozhodně nebylo, pár dobrých scének se přece jenom našlo a technicky to bylo zvládnuté dokonale, hlavně za kameru by se nemusely stydět ani některé artové filmy. "Druhý" McDonagh má určitě také talent, bratrovu úžasnému belgickému debutu se však nepřiblížil ani náhodou. Tři a půl hvězdy. ()

evulienka3

Zvláštna zmes parodických prvkov, suchého humoru a vážnej detektívky namiešaná vo veľmi vhodnom pomere. Obzvlášť ten írsky svojrázny humor je myslím najzaujímavejším článkom celého filmu a niektoré narážky mám pocit, dokáže presne pochopiť a precítiť iba skutočný Ír. Nakoľko však aj súčasťou mojej kultúry je rasizmus a okrem neho ešte aj mnohé iné "dobroty" nemala som najmenší problém si tento humor vychutnať čo najviac. ()

Flego

4+ ! Nekorektný, politicky závadný, rasisticky podfarbený... jednoducho, nič pre normálnych ľudí. Preto je Guard neuveriteľne zábavný film. Príbeh svojrázneho irskeho seržanta z malého mestečka je plný totálnych absurdit, hraničiacich s brutálnym "clouseavským" ( Peter Sellers ako inšpektor Clouseau ) humorom. Ak by divák bral do úvahy kriminálny príbeh, snímok by dostal jednoznačnú facku, ale v kombinácii s nevšedným humorom a nadsádzkou je dobrovoľne ochotný upustiť od vážnosti a spustí sa. Brendan Gleeson je seržantsky geniálny. ()

honajz

Svéhlavý irský venkovský polda, hromada černého humoru a suchých hlášek, a samozřejmě nějaké ty mrtvoly a dealeři drog. Stárnoucí polda Gerry Boyle (Brendan Gleeson) se se svou prací nepáře – ostatně, kromě bouraček se v té malé vesnici na pobřeží Irska nic neděje. Jednoho dne se ale vše změní, když se objeví mladý a horlivý policejní učedník, vzápětí mrtvola s biblickými citáty v puse a kytkou na klíně, a nakonec i pašeráci drog, po nichž jde polda z FBI. Právě pro něho je svět Irska a svérázná a nevypočitatelná povaha irského policisty něčím, co ne a ne pochopit. A přitom jsou zde pořád i ti drogoví dealeři... Od prvních záběrů autoři dávají jasně najevo, jakým směrem se film bude ubírat, a ze svého směru neuhnou. Což je jim ke cti, protože jde o zdařilý mix kriminálky, černého humoru, jisté politické nekorektnosti, ale i jakéhosi nestandardního průvodce po Irsku a irskou povahou. Mnohé hlášky jsou dokonalé a jít o český film, určitě rychle zlidoví jako u českých komedií 70. a 80. let. Navíc skvěle hrají všichni herci, povedla se i výprava, kamera zbytečně neskáče a neklepe se, hudba podtrhuje tragikomičnost scén. Skutečně povedený kousek, poctivý kus filmařiny, což potěší o to víc, že se dnes podobné inteligentní snímky skoro nevyskytují. P.S.: U tohoto filmu je nutné slyšet zvuk v originále pro specifickou mluvu a různé přízvuky angličtiny, proto si dabing raději nepouštějte. ()

Ivoshek

Filmy z ostrovů mě málokdy zklamou. Tohle jsem našel úplnou náhodou na MyPrime (takový ty hbo filmy v mobilu). A naprosto supr krimi film, který je až po koule nabitý britskými (irskými?) konverzacemi, u kterých jsem se místy smál nahlas. Cynický tlustý irský policajt, černý agent FBI ("Ty lyžuješ? Fakt? Myslel jsem, že černý nelyžujou."), filozofující mafiáni... má to celé docela podobnou atmosféru jako V Brugách. A hraje tam i stejnej chlapík. ()

Pítrs85

(S)Prostě Irové a prostě komedie, jaké má Ramirez rád, tedy bez klišoidních a sračkoidních keců, co pronášejí tupé a tupější postavy v emerických rádoby komediích, naopak humor nekorektní a tak nějak ne pro každého, Brendan Gleeson je zabiják, jeho rasistické poznámky málem zapříčinily, že jsem monitor svýho noťasu poctil výběrovou instatní kávou :-) Ale abych Amíkům nekřivdil, Don Cheadle je tady, jako agent FBI, správně tak nějak... mimo :-) Příjemná komedie, pokud máte nastavený smysl pro humor trošku jinak. ()

Thomick

"Babies all look the same. The only time a baby doesn't look like every other baby is when it's a really ugly baby. So unless you're about to show me a photo of a really ugly baby, I don't want to see it." (Spot on!) --- Exkluzivní lekce gaelštiny a černočernýho humoru; k tomu gratis úvod do rasismu, xenofobie a společenských stereotypů. Jinými slovy: Ireland at its best. Johnu Michaelovi schází do bráchy snad akorát mistrnější pointa. ()

SOLOM.

Začátek byl téměř dokonalý a doslova mě posadil na prdel. Hláškující Brendan Gleeson a jeho nový „do řiti lezoucí“ kolega rozjeli tuto komedii/thriller opravdu slušně. Navíc jsem nějakou dobu v Irsku makal a žil, takže Galway znám. Jakmile se nám rozjede hlavní detektivní linie tohoto příběhu, přichází na řadu drsný, leč opravdu zábavný humor, který Gleeson potrhuje svým bezchybným výkonem a jeho styl života by mi vyhovoval taky. Představa, že bych se nechal „vysát“ dvěma rozkošnými děvkami v policejních uniformách – tak to bych si nechal líbit…60% ()

TheEvilTwin

Brendan Gleeson a jeho one man show v kriminální komedii plné suchého anglánského humoru. Celkem svižně film ubíhá, má dostatek černého humoru a základní detektivní příběh. Naneštěstí pro mě není humor až tak úderný a zábavný jak bych čekal a drží se spíše v korektních mezích a celá detektivní linka je spíše jen doprovod ke Gleesonovým výstupům. Doufal jsem v lepší zářez a ačkoliv mám podobný humor rád, tohle mi nesedlo. ()

Necrotongue

Po dnešní repríze jsem si musel přiznat, že jsem své původní hodnocení přepálil. Přepálil, ale ne zase o tolik. Mně se film totiž i dnes, přes absenci kvalitního scénáře, který by z něj udělal něco víc než jen nenáročnou oddechovku, hodně líbil (možná právě i pro tu jednoduchost, kterou se tvůrci neobtěžovali maskovat). Cynický, politicky nekorektní, k drogám, alkoholu i prostituci vstřícný a podle svých slov absolutně zkorumpovaný seržant Garry Boyle se stal už před lety mým hrdinou a dnes mi to znovu připomněl. Irové si mě získali svou schopností udělat si srandu nejen ze svých nejbližších sousedů a zámořských bystroušů, ale neváhali a pálili i do vlastních řad, a to tak, že fest. / Poučení: Pokud jde o finance, FBI ráda přehání. ()

Morholt

Gleeson ve vrcholný formě jako irskej buranskej policajt znepříjemňující život agentovi FBI v podání Dona Cheadla, který ovšem, stejně jeko zbytek herců byl v tomto případě jen komparzem ve one men show oplácanýho Ira. Smál jsem se od začátku až do konce. 85% ()

ScarPoul

Rozpoluplné pocity, ktoré som mal pri sledovaní, na konci vystriedala skvelá zábava. The Guard nie je úplne špecifický film, pre svoj žáner. Nepotrebuje šialené prestrelky, naháňačky na autách, ani veľa krvi. Je to o hláškach, prostredí - ktoré tak silno rezonuje v každom jednom zábere, že už to dodáva filmu na drsnosti a špinavosti, a postavách. Gleeson bezpochyby dokázal, že dokáže utiahnúť celý film a že mu postava bola ušitá priamo na telo. Na týchto filmoch zbožňujem spôsob akým vykresľujú záporákov. Žiadny prehnane gestikulujúci pakovia, ale parta týpkov citujúcich filozofov , a nezáväzne kecajúci o nie celkom potrebných veciach. McDonagh natočil naozaj prvotriednu chuťovku, ktorej by sa dala vytknúť určita neucelenosť rozprávania, ale ktorá ma veľa svetlých momentov a čo je hlavné veľa pamätných a uverieľných postáv. Mimo to fotograf a chlapec na bycikly ako dve stálice v živote hlavného hrdinu - absolútne bezchybný. Film, ktorý je ľahko stráviteľný, keď máte na neho náladu. Rozhodne dokáže pobaviť a jeden z tých filmov, ktorých pokračovanie by ma potešilo, ale pri ktorom si musím vravieť, že lepšie to skončiť ani nemohlo a zase načo variť niečo čo už bolo raz dobre uvarené. ()

Lacike

Skvela komedia s klasickym britskym suchym humorom. Celemu filmu kraluje neskutocne zabavny Brendan Gleeson a najlepsie su sceny v ktorych sa spickuje s Donom Cheadleom. Skoda, ze ich nie je az tak vela. Bezchybnych 8/10 by som dal, keby bola kadencia vtipom väcsia, ale kedze aj to mnozstvo vtipov, ktore film obsahuje ma dokazalo neskutocne rozosmiat, tak s kludnym svedomim moje hodnotenie 7/10 preklopim na 4 hviezdicky. ()