V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

predators

...prostě se vám dostane míň, než od toho čekáte! Asi tak bych to shrnul tento prequel Aliena! Bohužel trailery byly dobře namýchány a v podstatě do nás nabušily to nejlepší, co se v konečné plátěné produkci ocitne. Ale abych Promethea nezatratil, což si ani nezaslouží, tak někdy v polovině mi začaly střípky dávat smysl a na konci už jsem měl jasno...tady nejde jen o bezduché scifi, ale o promyšlený celek nejen tohoto jediného snímku. Jak někteří píší, TĚŠÍM SE na rozšířenou verzi, která půjde ještě více do hloubky! 80% ()

Slartibarkfast

Velmi dobré sci-fi, kterých se v poslední době moc nenatočilo. Nádherně udělané prostředí a nápadité kulisy. Chvílemi jsem se chtěl zvednout z kinosedačky a projít se po povrchu toho neznámého měsíce. Trochu mi vadily otázky, které ve filmu vznikly a na které jsem nedostal odpověď, ale o to víc je film tajemný a předzvěst solidního pokračování je přímo hmatatelná. Slušné herecké výkony pozvedly celkem strohý scénář a nakonec to bylo věru výživné. Opravdu dobře jsem se bavil. 80% ()

silentname

Poďme zakončiť "Alien Maratón" s posledným filmom v sérii - "Prometheus." Môžem otvorene povedať, že chápem úplne všetkých, ktorí mali pocit, že tento film bol maximálne klamstvo a absolútne nemalo nič spoločné s pôvodnou sériou a je to viac menej nový sci-fi film, ktorý len navnadil fanúšikov falošnou reklamou. Po dopozeraní filmu sú mi ich komentáre absolútne jasné. No keď sa na to pozriem ako film sám o sebe, tak to rozhodne zaujímavé je. "Prometheus" je niečo úplne iné a vytvára sa len vo svete, ktorý akosi súvisí s prvým filmom. Takže keď sa na to pozriem takto, dokážem film veľmi dobre chápať a celkom som si to užíval. Postavy sú oveľa lepšie ako boli naposledy v Alien: Resurrection a zaujímalo, kam to celé bude smerovať, ako to dopadne, plus aj akú úlohu zahrá v tomto filme rasa "stvoriteľov." Vizuálne je tento film veľmi pekný a bral ma od začiatku do konca, plus je tu skvelá scénka v liečebnej schránke, kde budeme mať chirurgickú operáciu, plus celkovo na mňa film pôsobí veľmi temne a má napätie. Atmosféra je okey, no nič také ako sme mali v prvých dvoch filmoch. No najlepšie čo môžem povedať, že to beriem aj ako prvotný prequel a dokonca aj ako film sám o sebe. Má to nápady, pozeralo sa mi to dobre a celkovo to beriem ako dobrý film. Rozhodnite sa sami, či vás to zaujíma a čeknite si to. A teraz už sa len môžeme tešiť na príchod Alien: Covenant. Hodnotenie: B ()

PetrPan

Návrat ke kořenům sci-fi hororu, dlouho předlouho nikdo nic takového nenatočil, dusná atmosféra, tajemní mimozemšťani , hrůzyplní netvoři, nezbytný android a Vetřelec je zase na světě:) ()

cukorek

Pre mňa určite najslabší film od Ridleyho Scotta, ktorý som zatiaľ videl. Pravdu povediac som od tohto filmu nič neočakával a ani tento mimozemský "scifi dark world" není mojím lákadlom v oblasti filmu, no nepohrdnem ním. Úvodná scéna mi takmer svojou efektívnosťou vyrazila dych, či už záberom krajiny, či detailami ako neznáma organická látka sa dostala do žíl a do reťazca DNA neidentifikovateľnej bytosti. Potom prišla nudnejšia pasáž v ktorej sa s s postavami zaobchádzalo ako v rukavičkách opatrne a s neistotou. Po predstavení posádky začali "pomaly vyzváňať zvony", ktoré veštili nasledujúci priebeh. Presne predvídaný smer to nabralo a s niekoľkými menšími vyhrotenými situáciami nenáročne odkvapkávalo. Samozrejme niektoré efekty stály za to (ako dobre zrealizovaná podoba vesmírnej lode, či niektoré digitálne efekty), ale na druhej strane našli sa aj "stupidity", keď robotovi Davidovi odtrhol mimozemšťan hlavu a on sa z pod svojej latexovej masky ďalej usmieval a rozprával, do vtedy som všetko bral, ale tento moment, už bol za hranicou mojej únosnosti. Najviac mi tam chýbalo lepšie a dlhšie ponechanie na obrazovke mimozemských exemplárov, ktoré zabíjali ľudí. Niekto si tu možno nájde viac pozitívnych vecí ako ja, ale ja ostávam verný svojmu neovplyvnenému názoru od iných a dávam slabších 50%. ()

Arsenal83

Najlepším prvkom filmu je jeho názov a ešte meno režiséra. Toto spojenie žiaľ ale nesplnilo očakávania. Chce sa to podobať na Votrelca po tridsiatich rokoch ale neprispôsobilo sa to dobe. Nie je to ani horor, ani thriller, tri štvrtiny filmu len kecy o ničom. Pár intenzívnych scén žiaľ film z biedy nevytrhlo. Chýba mu navyše hlbšie vysvetlenie, odkiaľ a prečo sa daná „hrôza“ objavila. V konečnom dôsledku je film tak trochu nekompletný a nedotiahnutý. ()

Slarque

O.K. Jsou tu dobré triky, výprava, masky, kamera, střih, zvuk... zkrátka po technické stránce je to perfektní. Jenže co děj? První vysokorozpočtové sci-fi z neznámé planety po kdovíjak dlouhé době a ono je jen snůškou klišé? A mezi nimi jsou mezery zhruba jako v teoriích Ericha von Dänikena. Nečekal jsem moc, ale tohle už je opravdu nehorázná nuda. Je tu sice pár efektních smrtí, ale to bych mohl být odvázaný z každého druhého hororu. :( Z herců jsem se jednak spíš neúspěšně snažil najít Guye Pearce pod maskou zestárlého Weylanda, jinak za pozornost stál pouze Michael Fassbender. Pak tu byla nezajímavě napsaná hlavní hrdinka a řada bezejmenného materiálu pro řezničinu. Může zklamat film, od kterého člověk moc nečeká? Zjevně ano. ()

eLeR

Takže James jedného dňa Ridleymu poradil, aby sa vrátil k sci-fi. 75 ročný Ridley a jeho kamaráti Jon a Damon neváhali, pustili si Votrelca a nechali sa výrazne inšpirovať. Lenže Votrelec v tom 1979 bol vskutku prelomový film a Prometheus je len jeho slabý odvar, ktorý na začiatku síce celkom dobre chutí, ale čím dlhšie ho pijete, tým vám na jazyku zostáva len jeho mdlá chuť. Michael a Noomi ale nesklamali. 2,5* ()

Bachy

A to mám ještě takový pocit, že čtvrtou jsem přihodil jen proto, že už jsem dlouho neviděl dobré scifi. Jenže Ridley by měl nosit do kina kotouče, které neproplují dovnitř a ven, ale něco zůstane i uvnitř. A to nijak nechci kritizovat příběh, přeci jen spoustu zajímavých míst nabídl a speciálně začátek mne jako doplnění Vetřelčí antologie zapadl, což je těžký úkol. Jenže sledovat celou dobu postavy, které mne vůbec nezajímaly, bylo zklamáním. Prometheus je fajn, Prometheus je hodně slušné scifi v dokonalých kulisách a s vizuálním zážitkem, ale tak nějak se nemůžu zbavit dojmu, že kdyby nevznikl, nic by se nestalo. A po důkladné rozvaze jdu s hvězdou dolů. Možná, že jsem v poslední době neviděl kvalitní scifi, ale rozhodně jsem viděl mnoho lepších filmů. ()

dopitak

Cinema fucking City Velký Špalíček, 3D.___Škoda, převeliká škoda, že Ridley nedokázal zapomenout na Vetřelce. Sice by tím první a dokonalá část filmu ztratila smysl, ale on by jistě vymyslel jiný. Takhle je to opravdu pokračování vetřelčí série, přestože téměř hodinu to tak vůbec nevypadá a právě za ní považuju Promethea za nejlepší monumentální scifi podívanou poslední dekády hned po Avataru. A to možná jenom proto, že Pandořanům nelezou z břicha tyhle hnusný potvory. Nejlepší a nejpropracovanější postavou je David, který od začátku dává tušit, že "tohle dobrodružství nebude jen tak". Na konci ubrat emocí, vyhodit pár nesmyslných záběrů (skoky na hranu propasti a podobný voloviny pro malý děti) a useknout film v okamžiku, kdy na Elisabeth spadne... A bylo by to za plnej, vetřelci nevetřelci! ()

MiiRA

No čekal jsem více od Scotta. Docela hooodně náznaků "vetřelce" na to že to mělo přes dvě hodiny. Do půlky to bylo docela dobré i napínavé, ale pak hrozná salátina, kterou nemusím + ten konec. 3* ()

Chrustyn

Čím u Promethea začít? Určitě tím, že Ridley stále umí a umět bude a to i přesto, že je film zklamáním. Prometheus byl jedním z nejočekávanějších snímků tohoto roku a tajemné a silně atmosferické trailery příliš neprozrazovaly ale o to více lákaly. Pokud se však divák o film zajímal, brzy zjistil, že by se mělo jednat o volný prequel k legendárnímu "Vetřelci", což je rozhodně zajímavý nápad a navíc v rukou otce původního "Vetřelce" se mělo jednat o něco dokonalého, což se bohužel nestalo. V mém případě to rozhodně není z důvodu velkého očekávání, protože jsem od filmu neočekával nic velkého a popravdě jsem o spojitosti s Vetřelci, dlouho nevěděl. Zklamání určitě není zapříčiněno ani tím, že by film vypadal špatně. Právě naopak, jelikož vizuální stránka je ve výsledku to nejlepší co film nabízí. Nejedná se o žádné vizuální hody ála Cameron ale přesto se Ridleymu podařilo vytvořit žijící a zajímavý svět, kam divák na dvě hodiny s nadšením odcestoval. Problém je v tom, že film jakoby nevěděl čím chce být. První polovina se tváří jako ambiciózní, sofistikovaná sci-fi o hledání pravdy vzniku světa, jen aby se v druhé půli zvrhla v hororovou vyvražďovačku. A právě v tom tkví celý problém filmu...ve scénáři a jeho celkové nevyváženosti, kterému nepomáhají ani nevýrazné postavy z nichž jedinou zajímavou zůstává android v podání Michaela Fassbendera (který dokazuje, že je jedním z nejlepších herců své generace a zahraje prakticky cokoliv). "Prometheus" rozhodně není špatným filmem a celkem inteligentním způsobem podává informace o tom, jak Vetřelci vznikli a navíc dokáže zaujmout i udržet divákovu pozornost v příjemném napětí. Ridley však sliboval obrovské a nakonec udělal jen velice dobrou večeři. Pokud by nebyla žádná velká očekávání byl bych nadšen, takhle jsem byl jen velice slušné pobaven a určitě nemohu psát o nudě. Jsem docela zvědav, jestli slíbený režisérský sestřih, zafunguje lépe. Silné 3*. ()

klerik

Jednoduchý scenár by bol fajn v akčnom fime, ale Prometheus nie je akčný film. Vzhľadom na snahu o psychologické sci-fi je to vyslovene fiasko, kedže sú dialógy i chovanie vedcov miestami fakt húpe ("Sme na neznámej planéte, dajme si dolu prilby."). Niektoré nápady sú tam vyslovene len pre ich divácku zaujímavosť (operácia), ale nie sú dobre zapojené do zvyšku filmu. Práca s postavami slabá, čo podtrhuje neuveriteľný hrdinský záver (žeby Scottovi niekto dýchal na krk?). Tretieho a štvrtého VOTRELCA značne vylepšili predĺžené verzie, tu sa obávam, že directors cut nepomôže. Béčkový SYNDROM PANDORUM bol funkčnejší, MISIA NA MARS takmer totožne nedotiahnutá... ()

SeBig

Nesympatické herecké obsazení považuji za velké mínus o tohoto filmu. Jinak příběh (krom nudných pasáží) a efekty hodnotím kladně. Jedno vím jistě, na Aliena to nemá. ()

korbitch22

Očekáváný rok 2012 který sliboval plno hitů je zatím jedním velkým zklamáním.Prometheus není nic jiného, než zoufale nelogická nudná lež, plná nesmyslných dialogů bez tahu na branku, bez odpovědí.Každý fanoušek Vetřelce ( za kterého se ani tak nepovažuji ale stejně... ) musí být příšerně otrávený.Posádka lodi absolutně svým chováním popírá byť jen sebemenší náznak logického uvažování, díky tomu chybí napětí, není vykreslená absolutně žádná motivace nikoho a když už se k nějaké motivaci dostane, smíchy vás to rozloží na atomy a v kině začnete házet popcorn na plátno.Důvody vyluštění hieroglifů abslutně nedávájí žádný smysl, ani původ našich předků nebo jejich důvody.Celou stopáž se modlíte aby na scénu přišel Vetřelec, jenže zjistíte že vetřelec pochází z mega chobotnice která vojede prapředka, ze kterého vyleze něco jako teplý černý delfín a z toho jak se stal Vetřelec si máme nejspíš domyslet.Když padá loď jedním směrem, je nejlepší utíkat přesně v její dráze.Ono totiž udělat krok v pravo nebo v levo je neskutečně obtížné, že? Hezké efekty a slušná hudba, nic víc, nic míň.Obrovský potenciál utopený v tak špatném scénáři, že věřím v jeho nominaci na zlatou malinu.Zasloužený propadák, obrovské zklamání.Kež by to byla aspoň pořádná vykosovací jízda plná vetřelců, bylo by to něco, tohle nic nevysvětlující nic je nesmírně k nasrání a ani to Ridley nebyl schopný navázat na posádku lodi Nostromo, he smutný příklad stařecké debility a Guy Pearce by se měl jít už vážně vysrat.40%. Nikdy by mě nenapadlo, že někdy řeknu větu... ,,půjdu si spravit chuť Hněvem Titánů :D ´´ . ()

marhoul

Fassík mě baví všude, jinak se jedná o film, který by se dal přirovnat k čemukoli, co nevyčistí ani nepoškrábe. Jednohubka, evergreenem se nikdy nestane. Ale oceňuji, že se téma Vetřelce vrátilo. Mrkla jsem se na to s chutí. ()

mcb

Spasitel lidstva nepřišel. Stejně jako naivně věřící vědkyně Elizabeth Shaw čekající na zodpovězení hlubokých filozofických otázek i naivní divák vyhlížel příchod Promethea jako spásu sci-fi žánru. Virální kampaň natěšené fanoušky nabudila snad ještě více než malůvky v jeskyni a divákům nezbylo nic jiného, než přepisovat žebříčky nejočekávanějších filmů roku. Ale i člověk, který v životě neviděl ani jeden díl vetřelčí ságy musí uznat, že tady něco nehraje. Nejde jen o navázání na slavnou sci-fi sérii, ale i o soudržnost filmového díla, alespoň na základní úrovni. Na té bohužel Prometheus selhává na plné čáře. Jeho nekompaktnost přivádí k zamyšlení, zda to, co vidíme na plátně, je jen nějaká sestříhaná verze upravená pro kina nebo jde doopravdy o tak nepromyšlený scénář, který sice načrtává jakési základní myšlenky, ale z hlediska výstavby děje a logiky si naprosto odporuje, jen na sebe po vzoru Lindelofových Ztracených vrší nedotažené mytologie a záhady. Nakonec je možná mnohem zábavnější si domýšlet mytologii vlastní, než vyčítat filmu logické nedostatky, hloupě se chovající postavy, nedotažené scény a neospravedlnitelné motivace. Rezignace na tyto vazby pak divákovi dovolí si užít technicky dokonale natočené hororové sci-fi, které se navíc velmi zábavným (a také velmi nechutným) způsobem zabývá tématem mateřství (ať už v obecném nebo konkrétním smyslu). Ridley Scott už nejspíš na stará kolena neví, co točí, ale točí to náramně dobře – mladický zápal a řemeslnou úroveň (parádní práce s třetím rozměrem) by mu mohli závidět mnohem mladší hollywoodští tvůrci. Zklamání tedy pramení jen z očekávání – kdyby to netočil Scott, tak budeme Promethea velebit, že „důstojně“ navázal na sérii. Takhle tady sice nemáme nový milník žánru, ale trochu brakovější horor, který proti očekáváním více připomíná například Věc: Počátek nebo Horizont události, než hlubokomyslné hledání počátků lidstva z 2001: Vesmírné odysey. P.S. Michael Fassbender vládne. Absolutně. ()

lillien

Slušná podívaná. Neuspokojeni se můžou cítit jen ti, kdo čekali maximum akcí s plamenomety (tak jak jsme byli zvyklí v devadesátkách) a superovulující matku vetřelkyni s fotkou Ripleyové v náprsním.. „záhybu“. Případně ti, kteří zase očekávají, že film je tu od toho, aby nejen pobavil, ale zprostředkoval nám minimálně setkání s Bohem. Takhle náročná rozhodně nejsem, rozhodující je u mě nudí/nenudí. A hodnoceno touto optikou mě Prometheus příjemně zaujal. Nové tváře ok (až na nepovedeného sponzora vesmírné akce geronta Weylanda , který maskérům vizuálem ujel do jakéhosi dědka vševěda ), perfektní efekty, pro mě správná dávka zvídavého nutkání vědět, co bude dál. Z původní vetřelecké ságy zbytečně nedojí víc, než je nutné. Několik scének s legendárním monstrem dokonale stačilo. Proč vlastně točit pořád dokola tu samou přetlačovanou s opancéřovanýma kyselinotvornýma parchantama. Uznávám, že ta jedinečná hororová atmosféra jedničky i dvojky Vetřelců mně zde chyběla, holt dvakrát do stejné řeky nevstoupíš! A když se budu držet toho, že jde o nový začátek nové ságy s novou hrdinkou, pak to byl rozhodně vydařený start. Úplně pětkově na prdel jsem si nesedla, ale to možná jen proto, že jsem zase byla líná jít do kina na 3D. ()

heyda

Slabota, slabota, slabota. Nešel jsem do Promethea s velkým očekáváním, bylo mi jasné, že vše bude stát pouze na megalomanském provedení, skvělé technické stránce a dobře vybraných hercích. To, co jsem však nečekal, že příběh bude tak hloupý a nesmyslný, že i 12 letý fanoušek sci-fi by vymyslel napínavější a zajímavější příběh. S Vetřelcem toto rozhodně nelze srovnávat. U Vetřelce se člověk klepe strachy a ještě týdny po zhlédnutí má problém s usnutím. Tady ale nic takového nehrozí, z Promethea nemůže být nadšený ani hororový fanoušek ani fanoušek sci-fi. Tak snad příště Ridley. 45% ()

Stanislaus

Na Promethea jsem se opravdu hodně těšil, protože mám rád filmy, které se odehrávají mimo naši planetu Zemi a navíc to vše pod taktovkou Ridleyho Scotta a s účastí mého oblíbence Michaela Fassbendera. Ještě den po zhlédnutí jsem si říkal, že všechna ta vlahá přijetí a celkem dost chladné recenze se mýlily, avšak pak jsem si srovnal v hlavě všechny klady a zápory, které mi film během těch necelých dvou hodin nabídnul a přikláním se svým hodnocením k lepším 3* (65%). Vizuál je samozřejmě nádherný, o tom není snad vůbec pochyb, tam si dali technici opravdu záležet. Fassbender je jako vždy skvělý, z celého ánsámblu si mě získal nejvíce - pak mě ještě potěšilo obsazení Charlize Theron, která je pro temné/záporné role prostě stvořená. Takže co se týká technického zpracování, tak lépe už to snad ani dopadnout nemohlo. Ale! Nepochopil jsem absolutně úplný začátek filmu, ikdyž jsem se snažil a několik málo scén mě mírně iritovalo, z nichž asi nejvíce ta, ve které je Noomi Rapace a její samooperace (kdo viděl, ví, kdo ne, tak možná uvidí). Neříkám, že by to bylo scenáristicky chabé - ten závěr se mi líbil - ale určitě to šlo napsat lépe. Zkrátka jeden z těch filmů, na který se tak těšíte a dáváte mu velké šance, že si ani zprvu neuvědomíte, jaké (pro mě mírné) zklamání může přichystat. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů