1864

Dánsko, 2014, 7 h 35 min (Minutáž: 53–59 min)

Režie:

Ole Bornedal

Scénář:

Ole Bornedal

Kamera:

Dan Laustsen

Pilou Asbæk, Sarah-Sofie Boussnina, Marie Tourell Søderberg, Jakob Oftebro, Nicolas Bro, Søren Pilmark, Eva Podzimková, Esben Dalgaard, Søren Malling (více)

Epizody(8)

Nechali se přesvědčit, že jsou vyvolený národ, ale čekal je krutý střet s realitou. Výpravný seriál o lidských osudech na pozadí největší porážky v dánských dějinách. Jak napovídá název osmidílné minisérie 1864, jejím ústředním tématem je druhá šlesvická válka. Vlivem nárůstu nacionalistického cítění si Dánsko v polovině devatenáctého století začalo činit nároky na multinárodní Šlesvik, což vyprovokovalo Prusko a Rakousko coby zástupce Německého spolku k vyhlášení války. Ta po devíti měsících skončila devastující ztečí pruských a rakouských jednotek na dánské opevnění u Dybbolu. Seriál se zaměřuje na klíčové události války, přičemž kulminuje právě bitvou, která je považována za jednu z nejkrvavějších v dějinách Dánska. Ačkoli část vyprávění zahrnuje reálné historické figury, jeho základ tvoří příběh bratrů Lausta a Petra, jejich společné lásky Inge. Pojednání o jejich osudech pak rámuje linie ze současnosti, kde se mladá Claudia z rodiny poznamenané ztrátou syna, který se účastnil zahraniční mise dánské armády, poznává starého mrzouta Severina. Právě skrze kroniku sepsanou jeho matkou se před dívkou i diváky rozprostírá velká sága osudů mladých lidí vržených do nelehkých časů poloviny devatenáctého století.

Seriál 1864 představuje ojedinělý autorský projekt, pod kterým je jako režisér i scenárista podepsán dánský filmař Ole Bornedal, jenž na sebe upozornil již debutem Noční hlídač z roku 1994. Hororově laděný thriller s originálním scénářem padl do hledáčku hollywoodských producentů a tak o tři roky později Bornedal režíroval jeho americký remake nazvaný Hlídač mrtvých, v hlavní roli s Ewanem McGregorem. Po té se vrátil do Dánska, kde následně točil nápadité thrillery Pouze další love story a Zbav nás od zlého.

Bornedalův výpravný seriálový projekt 1864 vyvolal v Dánsku rozporuplné reakce a stal se předmětem mnohých debat a rozborů nejen v médiích, ale také na politických fórech. Kritika se snesla na velké nepřesnosti a zjednodušování historie i překreslování některých reálných osobností až do podoby karikatur. Trnem v oku byla také nabubřelá dikce Bornedala, který se prezentoval jako velký zvěstovatel historické pravdy a geniální scenárista, i vysoké výrobní náklady bombastické ságy plné davových scén a speciálních efektů. Na druhé straně pozitivní ohlasy vyzdvihovaly zpracování zkázonosnosti nacionalistických myšlenek a národovecké sebezahleděnosti, tedy témat týkajících se nejen dávných dějin Dánska, ale i současných tendencí uvnitř Evropy. (Česká televize)

Helmutek

Jestli je něco, čeho se máme bát, pak je to zlo v nás samotných, a jak málo stačí na jeho uvolnění. Dánové byli schopní fantastickym a filmovym (ne televiznim) způsobem natočit epos o jedný z největších tragédií jejich dějin a o něčem, za co se dodnes každej Dán, kterej o tom něco ví, jenom stydí. Film o totálnim failu a neuvěřitelný ostudě, kterou si tenkrát před celou Evropou Dánové uřízli - a to za naprosto (objektivně) nepochopitelnejch až bizarních okolností, kdy byli sami tak moc přesvědeni o svý jedinečnosti, všemocnosti a o svym vyvolení jako Boží národ, až byli ve stavu dlouhotrvajícího a celonárodního zaslepení schopni spáchat prakticky sebevraždu, kterou viděli všichni ostatní, jen ne oni - nutno dodat, že velkou zásluhu na tom měla vydatná propagandistická masáž ministerstva kultu, která celou situaci roky živila. Pro celý Dánsko to byla bezprecedentní potupa a ponížení, který vyústilo v pochopitelnou rezignaci na veškerý vojenský ambice do budoucna a v přijetí neutralitní zahraniční politiky. "1864" je minisérie o fascinující a i když vlastně nedaleký, tak mně do tý doby naprosto neznámý části evropský historie, která má pořád co říct i dneska: nemístnej nacionalismus; neopodstatněná víra v to, že jeden národ (náš) je lepší a hodnotnější, než jinej (cizí); odpor k cizincům i všemu "cizímu"; ukazuje, jak nesmyslný, nicneřešící a absurdní je řešení jakejchkoliv konfilktů prostřednictvím násilí a válek; ukazuje, jak nebezpečný je vyznávat politiku uzavření a agresivity vůči svejm sousedům... To nemá nic společnýho se servilitou nebo oslavovánim bezpáteřnosti, to je jen reakce na to, že každej takovejhle válečnej konfikt je jen zprostředkovanym pohybem figurek na šachovnici těch mocnejch, je jen nějakou součástí hry o trůny, moc a vliv; každej takovejhle konfilkt končí žalostnym vybitim generace (předevšim, ale nejenom) mladejch kluků "těma nahoře" - těma zbabělcema, kteří za sebe a svoje názorový války posílaj umírat jiný, a každej takovejhle konflikt po sobě nezávisle na výsledku zanechá traumatizovanej národ plnej rozvrácenejch a neúplnejch rodin. Ale souhlasim s tim, že seriál 1864 vlastně válečnej neni: stejně jak v seriálu, tak i v životě totiž nakonec spíš než o válce samotný je to všechno o tý nejzákladnější jednotce, který se každá válka dotkne nejvíc a nejfatálnějc - každýho jednoho jednotlivce, toho jednoho člověka a tý jedný rodiny. O tom nejvíc "1864" je. Každopádně zpátky k seriálu - řemeslně je to až na pár drobností zvládnutý naprosto fantasticky a herci jsou vybraný taky skvěle; oba bratři Peter i Laust, jejich společná láska Inge, taky ale ministr kultu Didlev Monrad, duševní kripl Didrich nebo veterán Johan (za zmínku stojí i celkem početná česká spoluúčast, za všechny třeba cikánka Sofia /Eva Josefíková/ nebo Karel Dobrý jako jeden z pruskejch důstojníků). Scénář je napsanej výborně a děj táhne, počet dílů a celková dýlka sedne (neni to ani zkratkovitý a podle mě ani natahovaný), je to dobře natočený a skvěle jsou vybíraný i scény a exteriéry - ve výsledku se na to prostě kouká krásně a všechno to jako celek funguje. Mně osobně ale překvapilo i to, jak zajímavě jsou vystavěný postavy - třeba celá ta dějová linie kolem Didricha a jeho následný rodinný větve je až nepříjemně silná; a vyústění celý tý situace, do který už je zapletená i Inge, je až "nefilmově" prozaický, nemilosrdný a realisticky chladnokrevný (v tom nejlepšim slova smyslu). Za mě je to téměř dokonalej seriál, kterýmu lze jen těžko něco vytknout - a kromě toho všeho s sebou nese obrovskou přidanou hodnotu a poselství, který je platný a aktuální i dneska, po 150 letech. // Dánsko má dvakrát míň obyvatel než ČR, ale stejně byli schopný si za nemalý peníze vyhádat takovejhle obrovskej korpodukční epos. U nás se nečemu podobnýmu aspoň blíží možná tak Český století, ale furt je to málo - stejně jako Yardak nebo Tjaden nerozumim tomu, proč se něčeho podobnýho u nás tak bojíme. Jasně, vychovávat by neměla ČT ani filmoví producenti, ale školy a rodiny (a tím by se měla po podobnejch projektech vytvořit poptávka), ale něco je vždycky lepší než nic - v historii máme TOLIK zajímavej momentů, že by to vydalo na desítky seriálů, a nikdo o těch situacích vlastně pořádně nic neví! Třeba Bílá hora, resp. ty naše slavný defenestrace a vůbec rozpoutání třicetiletý války, tehdy největšího konfilktu západního světa - všichni máme (v nejlepšim případě) ze školy zafixováno, že stavy byli ti hodní a katolíci ti zlí, a že tim začala doba habsburskýho temna, ale kdo už si ze školy odnes, o co že vlastně šlo? Proč to celý vypuklo a čim se to rozpoutalo? Troufám si říct, že pokud to člověk nemá nějak načtený nebo pokud neni historik, tak prostě takovýhle věci ze školy neví. A přitom je to událost, která nás ovlivnila na dalších 300 let. A co třeba to 19. století, který je vlastně hrozně blízko, ale o kterym nějaký obecný povědomí žádný moc neni? Třeba ta (ostatními už zmiňovaná) bitva u Hradce Králové byla největší bitvou, co se u nás nejspíš kdy odehrála, šlo tam proti sobě skoro půl milionu chlapů, z velký části i Čechů - a co o tom dneska kdo ví? Kromě Sňatků z rozumu jsem nezaregistroval, že by se tomu kdy na obrazovkách někdo nějak výrazně věnoval. Nebo třeba ti prvováleční legionáři (tam už se snad peče něco od Nikolaeva, tak snad to dopadne), atd. atd. - je toho spoustu, a jasně - celkem určitě by hned nastala hádka, proč točit zrovna o tomhle a ne o tamtom, a že to je zbytečně drahý atd. Ale tim si prošli i ti Dánové, zvládli to a navzdory kritice z toho vznikla takováhle pecka - a to nás, Čechů, je oproti Dánům jednou tolik. Takže nějak by to šlo - a já doufám, že to všechno někdy přijde. To Český století je snad první vlaštovkou... WTF moments: Ty drobnosti v jinak vysoký kvalitě řemeslnýho zpracování jsou třeba podivně poletující (a fyzikální zákony popírající) těla při výbuších hned v prvních minutách války, potom ale taky třeba na 19. století podezřele bílý zuby herců, viditelně umělý slzy a chemickej sníh nebo třeba celou dobu moc čistý a hezký uniformy (chápu, že si je všechny museli nechávat šít, ale to neznamená, že patinéři musej dostat dovolenou). () (méně) (více)

VanTom

Dánové si zfilmovali svou (ne)slavnou prohru a já mám z toho rozpolcené pocity. Z řemeslného hlediska se jistě jedná o profesionální práci s hollywoodským "lookem" i hudbou (Marco Beltrami!), jenže nekoherentní scénář tlačí tvrdě do popředí milostný víceúhelník dvou bratrů a jejich společné lásky, kolem níž se všechno (ale opravdu všechno) točí, zatímco pořádnou naturalistickou bitvu servíruje jenom v předposlední epizodě. Do té doby se kanóny z dálky ostřeluje a ustupuje do dalších obranných pozic, přičemž fakta se dozvídáme z "voiceoveru" předčítáním vysoce patetických vzpomínkových dopisů (na onu lásku), nikoliv sledováním manévrů vojsk – natolik štědrým rozpočtem zas tvůrci nedisponovali. Pro zdůraznění nesmyslnosti a pofidérních pohnutek je pak velení armád svorně karikováno do nekompetentních figurek, bohorovní dánští politici pak rovnou do od reality odtržených pomatenců. Nejvíce mě však ubíjela již zmíněná, na hranu únosnosti dohnaná PATETIČNOST všeho druhu (vlastenecká, válečná, milenecká, rodinná – samozřejmě ještě vždy příslušně "zpomalená"), k slzám dohánějící i moderní neukotvenou, ztracenou mladou generaci bez hodnot a ideálů v podobně citově přepjaté, rámující lince ze současnosti. ()

fabecc1222

Dobře odvedená Dánská (filmová) práce ohledně špatně odvedené (vojenské, diplomatické) práce. Dobře to balancuje mezi klasickým patetickým dílem, a dokumentárním pojetím. Velké válečné scény střídají menší, jako ze života. Zajímalo by mě, jestli by někdo dokázal u nás natočit něco takového o nějaké černé kaňce v naši historii. ()

Tjaden

Bravurní dánská výpravná minisérie. Ačkoli je z podstatné části romantická, nechybí v ní otevřená nahota a brutální násilí. Více než půlhodinová válečná scéna z předposledního dílu je dechberoucí - takto řemeslně precizně zachycené hrůzy boje jsem ještě nikde neviděl, a to mám nakoukáno dost. Jsem zvědavý, jestli budou 1864 vysílat i u nás, přece jen v něm hraje několik českých herců a některé scény se točily v české kotlině. Kéž by někdy tuzemští tvůrci alespoň zpoloviny tak kvalitně zpracovali například látku bitvy u Hradce Králové, případně československých legií. Obávám se, že se spíše dočkáme mutací nejrůznějších Ulic a Ordinací... ()

Pttak

Jako vynechat skoky do současnosti a je to topka! Takových seriálů by mohlo být víc. Za mě plnej počet hvězd. ()

1945

Dengang jeg drog af sted, dengang jeg drog af sted, min pige ville med, ja, min pige ville med. Det kan du ej, min ven, jeg går i krigen hen, og hvis jeg ikke falder, kommer jeg nok hjem igen. Ja, var der ingen fare, så blev jeg her hos dig, men alle Danmarks piger, de stole nu på mig. Og derfor vil jeg slås som tapper landsoldat. Hurra, hurra, hurra! ()

bobstock

Parádní televizní minisérie o generační výpovědi a dobách vážných politických chyb. Liberálně konzervativní názory jsou překřičeny obtloustlým dánským politikem za dveřmi svého paláce a skrze přehnaný nacionalismus a přesvědčení, že když se to povedlo ve 48 roce povede se to i v 64, žene svůj lid do nerovného boje proti pruské mnohonásobné přesile. Scénáristicky naprostá spokojenost, kdy jsem byl citlivě vtažen do děje s dvěma časovými liniemi s mnoha postavami a prožíval současně radost i bolest po dobu 7,5 hodiny, nehledě na to jak přesné to historicky bylo. + opravdu strašidelné hvízdání letících kulí z kanónů a husarské trubky oznamující jejich přibližující  se jízdu. 85% ()

petikacka

Tak jsem to s vypětím všech sil dokoukala...Čekala jsem kolik se toho nedozvím o dánských dějinách a ono nic...Jedna bitva a zdrcující porážka a jedno velké prázdno, prostě nada, nothing....Bylo to, tak neúnosně nudné a nicneříkající, táhlé dlouhé záběry, které byly o ničem...Chvílemi jsem nevěděla jestli to myslí tvůrci vážně nebo si dělají legraci, jestli to je satira nebo drama...A ten jejich kazatelský vůdce mi nejvíce ze všeho připomínal tučňáka z Batmana...No nic už to mám za sebou a nikdy více si to nepustím...Za mě 45% ()

bllm

O 2. Šlesvické válce vím samozřejmě kulový, ale řekla bych, že Dáni dokázali k téhle rozhodně ne příjemné epizodě z jejich dějin přistoupit objektivně a kriticky. Otevřeně ukázat jak to dopadá, když se k moci dostane nacionalisticko náboženský fanatik, který pro svou vizi pozvednutí mrňavého národa dokáže získat i další mocné a nenajde se nikdo, kdo by je zastavil. Seriál se zaměřuje jak na vojenské a politické pozadí doby a války samotné, tak vše přibližuje pomocí osudu dvou bratrů, jejich společné lásky a dalších vojáků. V mnoha epizodách bohužel vypráví příběh příliš rozvláčně a nezáživně. Za všechny vlasy přitažená je mysteriozní postava vojáka Johanna v podání Sørena Mallinga, předtuchy a vize budiž, ale hypnóza a operace filipínského léčitele jako z devadesátých let už je moc. Ale vyzdvihnout musím práci se zvukem v sedmé bitevní epizodě. ()

anatheman

(Po druhém díle) Ve chvilce, kdy na panství přišli cikáni žádat dobrovolně o práci, jsem pochopil, proč se tato minisérie řadí i do žánru fantasy... Nicméně zatím to vypadá velice slibně. Připomíná mi to svým způsobem Unsere Mütter, unsere Väter. Zbývá ještě těch 6 dílů a doufám, že nezklamou. /Po kompletním zhlédnutí/ Tak nakonec 1864 nezklamalo. Sice to není na plných pět hvězd, ale i tak si je zaslouží. Bitvy jsou natočeny parádně. A tam kde peníze chybí, situaci účinně zacelí výborná stylizace. Potěší i přítomnost českých jmen v titulcích a i naše zámky (zaznamenal jsem především Lednici a Libochovice). Děj je sice zčásti založen na milostném kosočtverci, ale to mi ani nějak nevadilo. Svým způsobem i ten byl v detailech něčím originální. Nádherně je propojena politika a osudy běžných lidí. Byť zde tyto složky (myšleno přímá interakce postav politiků a plebejců) jsou výrazně od sebe odděleny; neočekávejte tedy Řím. Z postav jistě nejvíc vyčnívají dva magoři - tedy Didrich (Pilou Asbæk) a ohyzdný fanatický politik Monrad (Nicolas Bro). Fanouška Borgenu potěší i další jména, především milfózní S. B. Knudsen. Na posouzení absolutní autenticity nemám čas, ale i tak se mi zdálo, že se o ní tvůrci co nejvíce snažili. Bitvy vypadají silně naturalisticky a atmosféra 19. století, tedy doby nových ideologických -ismů, je podávána adekvátně. Seriál především ukazuje, jak to dopadá, když se ideologie jinak "posvátného" nacionalismu (v podstatě i jiného -ismu) chopí fanatický šílenec. Nacionalismus sice některá impéria tvořil, ale pro nějaké říše (takřka většinu) byl žíravou rakovinou. Pro Dány nastala varianta druhá... Minisérie je také často černě ironizující až to mrazí. Tvůrci se snažili o objektivitu; ba dokonce ony jinak "špatné" Němce vykreslili občas až abnormálně pozitivně. Z díla taktéž i tím pádem číší silná sebereflexe. Oceňuji i bohatou symboliku. Přímo děsivě působil pohled na okno, které se metaforicky barvilo krví do podoby dánské vlajky. Jediný větší zápor vidím v tom, že je do děje jaksi zakomponována i "Zelená míle" (mám na mysli přítomnost onoho "healera" a "telepata") a pár situací je tím pádem vážně WTF. To se mi zdálo opravdu zbytečné. Každopádně to nic nemění na skutečnosti, že jsem si minisérii užil přímo královsky. ()

tranquill

Výpravná kostýmní podívaná, ale především pro milovníky dánské historie (čímž nesnižuji herecké i režijní výkony). ()

kukkik

Opravdu strhující pouť životy dánského lidu, jejich příběhy a osudy a příběhem o válce, o které jsem nikdy neslyšel. Výborná hudba, podle mě silně inspirovaná soundtrackem Bratrstva neohrožených, což ovšem rozhodně nevadilo, jelikož s zachovává originalitu. Trochu mi tam drhla občasná mystika a někdy i podivná rozhodnutí postav ale beru-li celý děj jako paměti, deník a převyprávěné osudy, dají se tyhle trhliny v logice překousnout celkem snadno. Stojí za shlédnutí, jak příběhem, hudbou, historickou přesností a vpravdě i obsazením, které bylo opravdu výjimečně sympatické a herci mi připadali velice divadelního charakteru, což mám moc rád. O Josífkové ani nemluvím, protože to je opravdu čarokrásná herečka a jelikož jsem si nečetl předem obsazení, byl jsem opravdu mile překvapený. Velice solidní 4/5 ()

sunfreedom

Bleskové shlédnutí během jednoho víkendu. Doufám a věřím, že my budeme také jednou schopni natočit něco podobného o nějakém období našich dějin, ze kterého jsme si odnesli komplex. Něco, kde nejsou všichni jenom hrdiny, a kde budeme kriticky hodnotit přístup našich předků. Dánové mohli udělat osmidílný seriál o heroickém boji synů vlasti proti rozpínavému Prusku, ale místo toho udělali vynikající kritiku vlastní minulosti, ze které ta hrdost na vlast čiší stejně, ale z jiných důvodů. Kam se hrabe České století nebo cokoliv o Mnichovu z české produkce. ()

MirkaP

Pro Kodaň byla prohra u Dybbøl tak zásadní, že se Dánsko až do bombardování Jugoslávie roku 1999 nepouštělo do žádného válčení. (https://goo.gl/IL3x4R) ///// Proč je zde v zařazení seriálu uvedeno FANTASY???? /// ()

ervina

Nejsem rodilá Dánka ani neznám dějiny Dánska. Proto bych politické části klidně vynechala, zkrátila seriál tak o dva díly a bylo by to fajn. ()

helrohir

Veľmi dobrý seriál, najmä tá jeho historická časť, ktorá je až na pár úvodných nudnejších epizód prvotriednym divadlom so skvelou výpravou, kostýmami a vojnovými scénami. Samozrejme, že tento seriál nie je len o vojne, ale skôr o osudoch obyčajných ľudí, ktorým vojna pretla chod bežného života. Takmer všetky epizódy majú silné okamihy, ale vrcholnou zostáva podľa mňa epizóda 7, zobrazujúca bitku o Dybbol, ktorá je na seriálové pomery naozaj veľkolepá. Slabinami seriálu sú aspoň z môjho pohľadu zbytočná dejová linka zo súčasnosti, a aj tie fantasmagórie v podaní jednej z postáv. Veď táto historická téma má silu sama o sebe, a tak mi oba tieto prvky prišli pre konečný vývoj deja úplne zbytočné. Je mi jasné, že tu všetko nebolo presne podľa histórie, ale aj tak mal tento seriál výrazný informatívny charakter o tejto epizóde európskych dejín, ktorá nie je v našich končinách až tak známou. 75%. ()

schluke

Krásné znázornění toho jak o osudech obyčejných lidí rozhodují šílenci, zbohatlíci a zdegenerovaní potomci kteří neviděli realitu ani z jedoucího vlaku. Naprosto parádně znázorněné v podání dánského stylu. ()

spotczek

V době, kdy pomatenému nacionalismu opět propadá téměř celý svět, jsou podobné počiny potřeba. Bohužel se obávám, že cílová skupina tohoto seriálu, jenž by díky tomu mohla pochopit zrůdnost zcestné ideologie, je poněkud jinde. Většinu stopáže se jedná o milostný trojúhelník, který pro zanícené nacionalisty není hoden pozornosti. Vlastně jde spíš o mydlinkovou operu pro maminky na mateřské nebo sentimentální babičky, kterým není potřeba vysvětlovat, že války jsou špatné. Soudobá linie vyprávění asi měla upozorňovat na aktuálnost problému, ale činí tak velmi schematicky a nakonec jen rámuje hlavní příběh o bolavé dánské minulosti. Autoři sice hezky znázorňují to, jak snadno i rozumní lidé propadnou fanatismu a jak je těžké být proti němu imunní, ale bohužel si nevybrali nejlepší způsob oslovení publika. Pochválit můžu alespoň scény, které v některých chvílích mají skutečně sílu. Kromě válečných výjevů, působivých pro většinu, já zmíním scény z divadla: např. v 1. díle přemlouvání Monrada k aktivitě a to, jak poslouchá Shakespearovy verše o chopení se moci, nebo ve 3.díle jak Monrad v pološeru sděluje herečce, přikrčené v póze čarodějnice s rukama od krve za oponou, že začala válka, a jak se pak vyjeveně dívá na své ruce, kterých se jeho diva dotkla, zatímco publikum jásá při této "radostné" novině. Vlastně řada událostí se tu točí kolem divadla. A to tvůrcům klidně podepíšu, že politika je dodnes nechutný tyjátr. ()

Kormákur se sveze trajektem

Kormákur se sveze trajektem

27.04.2014

Televizní tvorba je v současné době velké lákadlo pro spoustu filmařů, i těch kteří dosud točili výhradně filmy pro kina. A nejen v Americe, ale i v Evropě začíná koketovat s formou seriálu nebo… (více)