Ubožáci

všechny plakáty
TV spot 1

Mnozí diváci se shodnou na tom, že mezi nejlepší představitele Jeana Valjeana patří Lino Ventura. Tohoto herce si vybral režisér Robert Hossein do své adaptace v roce 1982, kterou natočil jako film, jenž se v úpravě pro televizi vysílal jakou dvou či čtyřdílná série. Tedy stodvacet let po prvním vydání Bídníků (1862), které Victor Hugo dokončil v exilu po mnohaleté přípravě a předobrazech ve svých románech Poslední den odsouzencův a Claude Ubožák.
Hrdinou Bídníků je Jean Valjean, který byl poslán na galeje pro krádež chleba. Jeho trest, jenž byl navyšován marnými pokusy o útěk, vypršel po devatenácti letech. Snad by mu zbývala jen cesta zločinu, kdyby mu biskup Myriel neukázal správnou cestu. Z Jeana Valjeana se po letech tvrdé práce stává starosta a bohatý muž, který nikdy nezapomněl na svou minulost ani na toho, kdo jeho srdce otevřel lidství a soucitu s ubohými a bídnými. (oficiální text distributora)

Kremik

Podle mě je tohle nejlepší filmová verze Bídníků. Neuvěřitelně syrová a dramatická. Lino Ventura svou roli zvládl bezchybně a s Michelem Bouquetem tvoří úžasnou dvoji. Hlavní momenty filmu podtrhuje až démonická a úžasně strhující hudba. Pasáž začínající na barikadách je neuvěřitelná a právě ta řadí tuto verzi před před všechny ostatní. Robert Hossein stvořil klenot a dokázal, že není jen Peyrac, ale také vynikající režisér. ()

Adiemus

Po prvním díle nadšení; po druhém totální zklamání. Robert Hossein promine, ale po syrovém, reálném prvním dílu zpracovat druhou část prakticky jako divadelní představení (statické obrazy, scény na barikádách atd.) se mi ani trochu nezamlouvalo. Zkratkovitost scénáře, která v první části příliš nevadila, ve druhé části působí odbytě. Možná režisér spoléhal na to, že diváci dopodrobna znají knihu (a francouzské dějiny), ale jakoby zapomněl, že ne všichni diváci jsou Francouzi. Motivy střetu studentů a dělníků s vojáky jsou poněkud nejasné a film popravdě řečeno postrádá napětí. Daleko lepší - zážitek jsem měla z rozhlasové dramatizace knihy (z r. 1993) s R. Brzobohatým jako Valjeanem. Ano, dramatizace byla o hodinu delší, ale na druhou stranu obsáhla daleko víc (a lépe) z knižní předlohy než tříhodinový film. A pokud jde o casting, na jedné straně skvělá volba Lina Ventury, Michela Buqueta a Jeana Carmeta, na druhé straně typově děsný Frank David jako Marius a totálně nevýrazná Cosette Christiane Jeanové (Candice Patouová jako Eponina byla o poznání lepší). Suma sumárum - průměr. ()

FireTight

Nejsou to špatní Bídníci, Ventura hraje Jeana Valjeana skvěle, ovšem trochu mi vadilo, jak se příběh s přibývající dobou zjednodušoval, osekával a nakonec z něj zbyla jen původní kostra. Možná mi to vadilo kvůli tomu, že jsem chvíli před tím četl knižní předlohu. Nicméně mi nemohlo uniknout, jak na začátku všechno jakžtakž sedělo, ovšem pak najednou začala spousta vynechávek - pasáž s příchodem do kláštera, rakev, přepadení v brlohu a tak dále a tak dále až k samotnému závěru, který... byl tedy surovější a krutější než "originál", ale nějak mi nesedl. ()

Rodin

Jedno z nejlepších zpracování románu, které se díky miniseriálové podobě vyhnulo podstatným škrtům dějové linky a nejrůznějším zjednodušujícím či nově vytvořeným můstkům a mostům. Téměř dokonalé a Lino se tady předvedl v jedné ze svých nejlepších kreací vůbec. ()

kyLuke

Nemohu si pomoct , ale Bídníci s Linem Venturou jsou opět geniální . Je sice pravda , že ty s Jeanem Gabinem už asi těžko něco překoná , ale přesto je toto dílko dokonalé . Charismatičtí herci ( Ventura , Carmet , Bouquet ,Préboist ) , skvělá hudba a režie snad ještě lepší , než mají Bídníci s Gabinem . Je pravda , že Lino Ventura je trošičku horší než Gabin , ale stále dokonalý ! Prostě a jednoduše Ubožáci jsou prostě dalším naprosto věrným a skvělým filmovým zpracováním slavného románu, u kterého jsem špatné zpracování ještě neviděl ! ()

nmarca

Rozhodně jeden z nejlepších přepisů nádherného Hugova románu. Lino Ventura jako nemluvný Valjean, obdobně nemluvný Bouquetův Javert, jejichž vnitřní boje lze číst jen v jejich očích. Některé linie jsou lehce potlačeny (například ta milostná mezi Mariem a Cosettou), velká pozornost je věnována úžasně natočeným záběrům revolučních bojů na barikádách. V těchto částech film připomíná Delcroixova plátna, doprovázená monumentální hudbou. Film, který by zasloužil velké plátno. ()

Boudyy

Nemám absolutně co vytknout. Celý tento film je tak dokonalý, že už víc ani být nemůže. Hossein se tedy opravdu vytáhl. Dliuhá stopáž vůbec nevadí, dramaturgie odvedla dobrou práci. Lino Ventura je ten pravý Jean Valjean, to mi nikdo nevymluví. Hutná atmosféra Francie 19. století, ze které mě mrazilo, výtečná hudební složka (hlavně ta flašinetová hudba), skvělé dekorace a herecké výkony procítěné a uvěřitelné. Režijně naprosto perfektní, nemohu nezmínit scénu bitvy na barikádách, to byla pastva pro oči i uši. "Valjeane, teď konečně jste volný..." ()

Ele(a)nora

Připojuji se ke kladně hodnotícím komentářům. Co říci navíc... Závěrečné "Jeane Valjeane, nyní jste svobodný." mi přivodilo depresi po zbytek dne.. ()

Gamekeeper77

Tahle verze je si s tou neméně slavnou z roku 58 podobná jako vejce vejci, takže jsem přesně věděl co se bude dit a mockrát dokonce i to, co kdo řekne. Je to škoda, že to Hossein nenatočil víc po svým, protože jinak se to povedlo ve všech směrech lip než verze s Gabinem. Teda až na samotnýho Valjeana, ten je v Gabinově podání pro mě lepší. 82%. ()

avonetka

Pro mě je tohle nejlepší a zatím nepřekonané zpracování Bídníků. (Viděla jsem všechny, kromě nového muzikálu). Lino Ventura je vtělený Jean Valjean. Nádherné vyjádření atmosféry příběhu, pochmurnosti, krutosti, nespravedlnosti, odvahy……zároveň do poslední chvíle mateřská láska a pouta Fantiny ke své maličké dcerce Cosettce a jejich vzájemné odloučení…. to hodně bolelo…. A obrovské skryté srdce Jeana Valjeana…..Verze z roku 1958 s Jeanem Gabinem je klasika, ale po dalším nedávném shlédnutí mi v porovnání s touto verzí připadá trošinku, malinko jako pohádka „Bylo nebylo…“. ()

Gig

Lepší Valjean je asi Gabin, i když mu šlape na paty nejen Javert , ale i Lino Ventura. Ale nejlepší Bídníci jsou tihleti, Hosseinovi, tihleti ze čtyřdilné prodloužené verze. A proč si myslím, že Gabin je ten pravý Valjean? Snad bych ve všech partech hlasoval pro Venturu. Ale scéna, kdy Valjean umírá a o dost zestár mě hold dostala v Gabinově podání. Opravdu ta strhaná tvář a to jeho: "Hele, panenka. Je tu stále se mnou...." Vše ostatní už bylo vypovězeno v ostatních komentářích jako třeba: Lima ()

swinevenca

Tahle stopáž je ideální, aby akorát vystihla, co chtěl Hugo říci. O tom, co chtěl říci, je to na jinou polemiku. Ventura mě baví víc než Depardieu, temně podanou revoluční část jsem si pořádně užil, zato tady bylo docela málo Javerta, ale celkově odpovídající podání. ()

Z0ltar

až na obsazení hlavní role neudělala tato verze nic dobře. kostýmy a kulisy většinou tvoří roztrhané hadry a různé harampádí, takovou změť je téměř utrpení tři hodiny sledovat. až na pár scén v první části a Venturu v hlavní roli tu opravdu toho není moc k vidění. ()

AlDelon

I v jednom z trailerů je řečeno nejlepší adaptace stejnojmenného románu (Bídníci) a já jsem o tom přesvědčen. Minimálně první části určitě není co vytknout proto ani nebudu psát pozitiva, jen že jde o asi nejhlubší ztvárnění Lina Ventury a je zde i docela dost té pěkné filmové citelnosti a jemnosti. ()

Zemřel Robert Hossein

Zemřel Robert Hossein