Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

Persephone9

Ako životopisný príbeh amerického vojenského hrdinu, okay, 4 hviezdy. No ako čisto cielená, brainwashingová americká propaganda voči moslimom si určite zaslúži film plných 5 hviezd. Miestami som film chcela vypnúť a viac ho nesledovať. Stavím sa ale, že sa Američania v kinách pri záverečných titulkách vášnivo a s hrdosťou predbiehali, kto z nich dokáže silnejšie zatlieskať a určite pri tom niektorí z nich pustili i slzu hrdosti za svoju krajinu. A Amerika to určite zavŕši tým, že si pán Cooper vyzdvihne svoju zaslúženú kresťansko americkú zlatú sošku. =D Ale čo človek čakal od režiséra, ktorého fotka v google vyskočí na prvom mieste keď si vyhľadáte "Najväčší Americký konzervatívny republikán v Hollywoode". Ako prvú pomoc si teraz potrebujem dať 2mg ruského filmu aby sa mi vyrovnala hladina. God Bless America! ()

xdmt

Výborná podívaná. příběh odstřelovače který se skutečné odehrál. Mám nejradši filmy ve kterých je od začátku až do konce samá AKCE! AKCE! AKCE .. U tohohle filmu mi ale vůbec nevadilo, že "polovina" byla akce a druhá ze života CHrise Kylea. Bradley Cooper to zahrál výborně. jinak než za ***** dát nemůžu. ()

hepi_

Príbeh o človeku, ktorý naozaj veril, že Američania sú tí dobrý. Film je skvelý v tom, že ukazuje vojnu presne takú, aká je - zbytočná, nekonečná a pritom nemá víťazov. Najsmutnejšie je, ako sa mu osud vysmial. Dráma ktorá, diváka ničím neobohatí_skvelé herecké výkony, autentickosť 40% ()

Kacer

Pár scén sledovatelných se zatajeným dechem dává jednu hvězdu. Druhá je za častou syrovost pro připomenutí toho, cože vlastně je válka. A třetí za věrohodně prokreslenou postavu hlavního hrdiny a perfektně zahranou. Jednu ale odebírají taškařice jako je volání domů během akce, případně pozorovatel co namísto pozorování a podpory parťáka, co právě kouká do zaměřovače, paří nějakou hru na mobilu. A že se sniper jen tak sbalí a řekne: "jdu pomoct klukům dolů", nikomu nic neřekne a objeví se v akci v ulicím ... prostě Rambo. ()

darthvader77

Možná jsem film špatně pochopil, ale Americký sniper se podle mě snaží nejenom obhájit smyšlení amerických vojáků, že v Iráku Američani neměli být a tamní válka byla paradoxní, stejně jako byla paradoxní hned úvodní scéna filmu (děcko s granátem), ale možná jsem Eastwooda špatně pochopil. Každopádně je tohle špičkově zahrané, zručně natočené. Reálné válečné scény které dokážou nadchnout, ale zároveň si celou dobu při jejich koukání musíte přemýšlet. Proč Kyle chodí pořád do té války. Jeho posttraumatický syndrom je způsoben vlastním pocitem viny, zároveň v tom můžeme vidět v lidech odjakživa vrozenou touhu po boji, viz úvodní scéna do dětství. Docela se mi líbilo rozdělení lidí na vlky, ovce a ovčáky, protože s tím nemohu nic víc než souhlasit. A Bradley Cooper nominován na Oscara zaslouženě svoji roli odehrál skvěle. Nutno říct, že závěr vrazí divákovi kudlu do zad, což ale vůbec není na škodu. Pro někoho přílišné opěvování amerických vojáků pro mě nezaujatý pohled na válku, který se na ozbrojené konflikty snaží dívat jako na něco těžce stravitelného, brutálního, paradoxního a nečernobílého. Kéž by se ostatní filmy pokoušely o totéž. ()

Oxymoron5

Krásně z toho stříká americkej patriotismus. I přesto je to velmi dobře natočený film. Pár věcí dost pobavilo, na konci se chystal i náznak na slzičky. Dvě hvězdy za jinak úplně průměrnej film. ()

marek29

5 hvězd? Ale jo.. A řeknu Vám, proč tak činím. Není to ani tak z úcty k americkému patriotismu (ten závan jsem cítil spíš při Zero Dark Thirty) nebo snad morálnímu rozměru tohoto filmu, ale čistě proto, že film měl 2h 19min a mě bavil, utíkal, byl plnej akce, mýho oblíbenýho tématu - US Army a mé ještě oblíbenější divize Navy SEALs. To že tam byl podtext odpovědnosti k rodině, nefér smrti doma ve Státech a nějakého super pohřbu jako ocenění za službu armádě, je už jen třešnička na dortu :) za mě pár velkejch palců nahoru a doporučení - TO SE MUSÍ VIDĚT. ()

gicous

Americký sniper je patriotický, je propagandistický, je jednostranný a je akční. Je dokonce tak akční, že jsem z toho byl tak trochu na větvi. Očekával jsem vzhledem k věku Clinta Eastwooda, že příjde s něčím více ambiciozním, rozporuplným, méně velkolepým a spíše psychologicky dramatickým. Tyto očekávání vzaly poměrně brzo za své a ke slovu se dostalo válčení a zabíjení. Místy jsem si připadal jako na střelnici, kde Bradley Cooper sestřeluje terče jako na běžícím páse. Ale budiž, pokud vezmu čistě technické provedení, v podstatě nemá chybu. Střih a kamera, tedy nejdůležitější součásti akčních scén, vyšperkované do dokonalosti. Všechny irácké mise jsou na špičkové úrovni. Bohužel, jaké tvůrčí pozornosti se dostává válce, takové se nedostává ústřednímu vztahu mezi Chrisem a jeho manželkou. Ten je okleštěn na minimum a opravdu silné scény chybí. Americký sniper je podle mě čistě válečný film. Ačkoli je zvládnutý dokonale, nedokál na mě dopadnout s takovou silou či naléhavosti, jako třeba Black Hawk Dawn, Thin Red Line nebo Saving Private Ryan. Jako hlavní devízy vidím akci a výkon Bradley Coopera, ale přidomek vyjímečný si v mých očích určitě nezaslouží. 8/10 ()

otilrak

Grandiózně natočený silný příběh o všem co k válce patří. Žádná trapná akce a zase jenom akce. Závěr filmu mě dostal... ()

ratpile

Nejsem si jist, co mělo být vlastně vyzněním snímku, protože má nakročeno někam mezi antiválečný film a military fetiš zároveň. Vůbec jsem si nebyl jist, zda Clint s tématem důmyslně pracuje z pohledu "průměrného amerického balíka" nebo jde o regulérní vlhký sen Johna McCaina. Eastwood místy smysl války zpochybňuje, ulepené je to ale od toho typického křesťansko-republikánského patriotismu stejně tak. Válečné drama je to jinak kvalitní, po Hurt Locker či Green Zone ale ničím nepřekvapí. Ta vztahovo-osobní linie mě bavila mnohem víc - Bradleyho Coopera jsem lépe zahrát neviděl. Rozporuplné pocity. ()

kubilov

Když jsem se před rokem rozplýval nad režijní vytříbeností a naprostou genialitou, kterou ve svých čtyřiasedmdesáti letech stále nepostrádá velký filmař Martin Scorsese, netušil bych, že o rok později budu dělat to samé i u muže, jenž je ještě o desetiletí starší. Clint Eastwood stvořil další z nezapomenutelných filmů, dokonce si i dovolím tvrdit, že může patřit mezi top 3 jeho kousky. Kromě rekordních tržeb zaujme vynikající výkon Bradleyho Coopera, který s každým rokem roste výš a výš, skvělé akční scény i dost svižné tempo, které se při takovéto stopáži obzvlášť hodí. Legenda americké armády by si snad ani lepší pomník nemohla přát. Být Američan, miluju tenhle film až za hrob. ()

Berty00

Aj vo vysokom veku Clint Eastwood potvrdzuje že filmy vie robiť...Veď predsa už mal v dobe natáčania viac než 80 rokov no práve u neho sa potvdzuje že vek nič neznamená a je to len číslo...To filmy o amerických armádach nemusím(česť vínimkám)....No Clint je taký režisér ktorý si môže dovoliť spraviť aj zlý film lenže v ňom žije duch filmárčenia a vytvoril ďalší skvelý film...Musím vyzdvihnúť aj Coopera lebo celkom mu to verím...No od Eastwooda som čakal niečo až skvostné a toto bol len trochu nadpriemerný film o ostreľovačovi... Premňa 70%... ()

Zolky

Naozaj strhujúci príbeh legendy, ktorý ma donútil po skončení filmu ešte dlhé chvíle rozmýšľať nad jeho životom. Akčné scény chvályhodné a emócie tiež zabrali. U mňa na jedničku. ()

kedu odpad!

existují komentáře obsahující poměrně jasné zdůvodnění pramalých kvalit filmu, pouze je doplním o několik skutečností. Američané do Iráku vpadli neoprávněně a stali se tak útočícím státem v nevyprovokované válce, mají tedy označení agresora, což by v normálním světě s platnými zákony vedlo automaticky k tomu, že by USA byly pohnáný před mezinárodní válečný soud, velení a politická elita by byli pohnaní k odpovědnosti a zároveň by došlo k posouzení výše válečných reparací. USA by podobně jako Německo po 2 světové válce bylo ostatnímu mocnostmi pod okupační správou a došlo by k masivní deamerikanizaci občanů USA podobně, jako v Německu proběhla denacifikace, což by znamenalo, že drtivá většina schopných lidí by dobrovolně nebo nuceně opustila USA... Druhou rovinou problému je skutečnost, že USA v Iráku neprosadili Západní model demokracie a pod jejich vojenskou juntou se Irák propadl do sektářského násilí, které samotné USA poměrně vydatně přiživují, protože když nemohou mít kontrolu oni, tak ať ji nemá nikdo. Chaos a anarchie pod jejich patronací ostatně zavládla v tomto směru i v dalších zemích, naposledy na Ukrajině. Není na co dobrého vzpomínat a ani co oslavovat. Šlo o další z mnoha prohraných válek USA po 2 světové válce, stejně jako naposledy v Afghanistánu. Eastwood natočil několik skvělých filmů, ale holt je to starý zhlouplý republikánský mazlíček a tak nelze než doufat, že si před smrtí ještě pověst napraví třeba nějakou humanistickou anekdotou ()

intro

Clinta jsem měl rád jako pistolníka se sakra rychlýma koltama, ale jako rejža si taky vede víc než dobře. Americký sniper je moc vydařený film a já ho můžu všem jen doporučit . ()

Dinsberg

Cokoli v s přízviskem americký zavání průšvihem. Tady to tak sice není, ale Clint Eastwood má ve své filmografii lepší kousky. ()

Joedas

Byl jsem opravdu překvapen. Amerického snipera jsem si pustil dost skepticky. Dokonce jsem se těšil, jak se akademikům vysměju s tím, že cokoliv s jakýmkoliv náznakem patriotismu, či jiného vyjádření lásky k národu (výhradně americkému), nominují na dvacet oskarů. Jenže zase nic. Clint mě na stará kolena zase zaskočil a úsměv na tváři mi vyměnil za dost znepokojený výraz. Život nejsmrtonosnějšího odstřelovače v historii je skvěle zahrán, výborně natočen a důstojně podán. Jak píšou v traileru, skutečně zde není zbytečná scéna. Ty z bitevního pole jsou samozřejmě poutavé, ale dramaticky na stejné, ne-li horší úrovni, než ty civilní, což byl vlastně nejspíš záměr. Tak či onak, film funguje, Bradley odvádí životní výkon, ale není na něm vidět ta urputná snaha, která mi u některých tak vadí. Vypadá ve své roli naprosto přirozeně, tedy stejně, jako celý film. ()

No Remorse

Eastwoodova režie jako vždy skvělá . Bradley Cooper se role snipera chopil excelentně a role mu perfektně sedla na tělo. V kině super podívaná , tak nezbývá než se těšit na domácí projekci. 85% ()

soviczka

Na úvod musím přiznat, že jsem na Amerického snipera nešla do kina zrovna dvakrát natěšená... Válečné filmy nemám ráda, navíc jsem čekala více než dvouhodinovou dávku patosu, agitaci jako od strýčka Sama a obhajobu války v Iráku. Clint Eastwood mě vyvedl z omylu už během prvních minut. Skvěle řemeslně zvládnutý film je i přes všechny vyhrocené (proboha vrtačkou neee...) a bojové scény vlastně komorní drama, ve kterém Chris Kyle spíš než s nepřáteli bojuje sám se sebou. Výkon Bradleyho Coopera pro mě byl obrovským příjemným překvapením a to včetně jeho neuvěřitelné fyzické proměny v oplácaného vidláka... eee vlastně patriota z Texasu, jehož přesvědčení o nutnosti a správnosti války v Iráku, kterou považuje za obranu své vlasti, mě docela vyděsilo. To asi pochopí jen Američan a chlap k tomu. Smuteční záběry na konci filmu byly podle mého už přes čáru a na titulky bez hudby si prostě nedokážu udělat názor, ani to mě ale neodradí od pěti hvězd. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu