Ghoul

• Slovensko Ghoul

jakub.schejb

Ghoul Petra Jákla mě velmi, velmi příjemně překvapil. Opravdu jsem netušil, že někdo v ČR může natočit kvalitní horor (nejde dle mého thriller), téměř světové úrovně. Po zoufalých tuzemských pokusech, financovaných převážně z veřejných peněz (např. film TMA) jde pro mě o zcela nečekané zjevení. Nechci moc prozrazovat z děje, proto jen uvedu, že dle mého se skvěle povedla atmosféra, scénář i závěrečná pointa. Vůbec mi nevadilo, že se nechali tvůrci inspirovat jinými filmy, téměř jsem to nezaznamenal (vyjma kamery - FFF). Také proto nechápu vlažné přijetí ze strany kritiky. Pro fanoušky hororu nutnost! K hodnocení - za mě solidní 3,5* + 1* dávám navíc, jak patriot. Jde o první český horor, který opravdu funguje. PS Mimochodem, viděl jsem na Floře. Na promítání přišla banda ožralých hovad, co hulákali, smáli se a vše "vtipně" komentovali (nejlepší spoludiváci). Zhruba v třetině zmlkli a na konci se potichu a pobledlí odpotáceli. To je dle mého nejlepší reklama:-) PPS Pokud někdo z hodnotících nemá rád horory (a neumí se od toho oprostit) filmu se vyhněte. Bylo by fér to bodovat v rámci žánru a ne dávat nízké hodnocení jen za to, že je to horor. Já také nelezu na romantické komedie s Jennifer Lopez a Stmívání a pak tu nesázím jeden odpad za druhým. ()

Va33ek

Neustále váham mezi 3-4. Pokud to vemu z hlediska žánrového, není tam nic co by překvapilo nebo nějak uchvátilo. Ovšem musíme si uvědomit, že v české filmové tvorbě nic podobného není a dle mého názoru se to Jáklovi podařilo vice než dobře (lekačky solidní, temná a neustale znepokojujicí atmosfera). Nebýt klasického (stupidního) konce u found footage je to útok na 4 :-). ()

Pattrick

Za mě spokojenost, sice vše jsem již viděl v jiných filmech, ale funguje to, vůbec bych nepostřehl, že je to česká tvorba. Já se bavil. ()

oxiddusny

Vynikající. Je to pár minut co jsem opustil kinosál a doted mi běhá mráz po zádech. Naprosto výborná práce kamery i zvuk, hodně nečekaných lekaček, pocit stísněnosti jsem měl prakticky po celou dobu snímku. Určitě to stojí za to. Budete mít pocit jaký jste měli poprvé u Záhady Blair Witch nebo u Kruhu. Opravdu super horor! Ve 3D to musí být úplně haluz. ()

predsedaH

Víc,jak dvě hvězdy dát nemůžu,jelikož jsem u toho naprosto vážně usnul. Čekal jsem to realističtější a ne ducha ovládajícího nějakýho ukrajinskýho váguse...Kdyby mě moje dražší polovička nevzbudila,kvůli mému chrápání,tak jsem to ani nedokoukal. ()

mpet

Found footage není zrovna můj šálek čaje, hlavně kvůli roztřesené kameře, kterou osobně považuji za zhoubu filmů, ačkoliv musím přiznat, že tady to nebylo tak hrozné a překvapivě z toho vyšel slušný horor, který rozhodně stojí za vidění. Výborná děsivá atmosféra, ke které stačila jen jedna opuštěná polorozpadlá chata, velmi dobře gradující napětí a na horor překvapivě slušný příběh. To vše tento film dělá zajímavý, ale také se tu najde pár chyb. Za tu největší chybu bych označil absenci jakékoli brutálnější scény, která už jen podle názvu tam měla být. Jako další problém bych zde viděl ten konec, který byl podle mě trochu zbytečně natahovaný a ta scéna kdy zdrhaj je opravdu až příliš dlouhá. ()

sebii53

Jako hororem téměř nedotčený (viděl jsem jich 5? možná) jsem se vydal na Ghoul kvůli převážně kladným recenzím a také zvědavosti, jakým směrem se ubírá Petr Jákl (Kajínek považuji za nadprůměrný český film). Po celkem pomalém rozjezdu (ale asi to tak u tohoto žánru bývá) jsem dostal nadmíru potěšující podívanou plnou lekaček, zajímavých záběrů, dobrých hereckých výkonů. Stoprocentním fandou tohoto žánru nebudu nikdy, ale dokážu se u něj dobře bavit (bát). ()

Mat3s3

Možná jsem se nechal trošku konzumně strhnout popraskem, který se kolem Ghoula po premiéře udál, a tak jsem byl plný očekávání. Historky o tom, jak diváci hromadně opouštěli kinosály, dělalo se jim mdlo z prožitého šoku apod. mě asi přemotivovaly, takže konečný dojem byl spíše zklamáním. Jednoduše jsem očekával víc (ale vlastně ani pořádně nevím čeho). Příběh je malinko stupidní a některé lekačky hodně laciné a uměle zasazené - naprat to tam za každou cenu. Na druhou stranu musím říct, že párkrát jsem se orosil slušně. Dokonce mi asi 3x nalítla taková husina, kterou si u filmu nepamatuji snad od dob Vymítače ďábla. Pár scén je opravdu dobrých, s rukou na srdci musím přiznat, že mě dostaly. Celkově jsem původně chtěl hodnotit pouze **, ale po poslední scéně a následném konci si zaslouží ***. Návštěvu kina doporučuji všem gerojům, co si před křehkou partnerkou chtějí zahrát na otrlého drsňáka. Jen bacha na to, aby se nakonec role neobrátila. ()

Metalgirl20

I přesto, že způsob provedení nebylo nic nového, musím uznat kvalitu ztvárnění. Opravdu jsem se bála a byla jsem moc ráda, že jsem si vybrala na sledování den a ne noc. Surová "psychárna" bez kapky slitování pro diváka, takže mé hodnocení je takové jaké je. Přihlédla jsem i k tomu, že v našich končinách není moc kvalitních hororů a tenhle se opravdu povedl. ()

kapitan007

Film som si mal možnosť vychutnať v kine v 3D,môžem povedať že je to po dlhej dobe celkom zaujímavý a schopný horor aký som videl !..nejedná sa o žiadne krvilačné americké béčko s totálne tupými postavami i keď aj pri tomto filme by sa dalo niektoré rozhodnutia postáv vytýkať ale to tu nebudem rozoberať,film je vhodný pre milovníkov "lakavých" hororov,ja osobne som sa par krat pekne mikol a to mam dosť silné nervy,potešilo ma že sa jednalo o český počin pričom film určite nesklamal a ani extremne nenadchol,prijemne spestrenie si sobotného večera :) 7/10 ()

LucyNeliel

Velké plus za nápad a lokaci natáčení, avšak to provedení....3/4 filmu je nuda, ve zbylé 1/4 teda i zvažuji, že se budu bát, ale nakonec nic. "Lekaček" je tam sice požehnaně, ale jsou předvídatelné, tak 2 byly velmi povedené. Velká škoda. ()

zajunc

Z temných lesů a podzemních chodeb se vyškrábal velice podařený snímek (chválím 3D). S takovým materiálem se dá vykročit do světa. ()

d3arts.cz

Upřímně nechápu, co všichni tak prudí, že se jim to nelíbí. V kině jsem se opravdu lekal a bál, takže klobouk dolů, že česká koprodukce dokáže vytvořit horor takové kvality navozující dojem dokumentu, za což dávám hvězdu navíc. ()

smajlítko

Příběh Petra Jákla nakousne osud Rostovského řezníka z jiné strany. Z té tajemné. Vše je natočeno roztřesenou kamerou pro zdání autentických záběrů z kamery mladých dokumentaristů. Roztřesená kamera chvílemi obtěžuje. Působí sice velmi sugestivně, ale asi jako mydlit smsku na centrifuze. Vidíte prdlajs a kloudná informace z toho vzejde až po přistání. Trochu máte pocit, že vykradli záhadu Blair witch. A ten pocit je celkem intenzivní a stupňuje se. Pod taktovkou americké produkce se však podařil na malý český rybník kousek nevídaný. Základní leit motiv ztrácí na přitažlivosti. Já tyhle rozdováděné partičky amerických hippsterů, co jedou do neznáma bez základních informací jakože něco točit, nemám moc ráda. Zpravidla se v určitém bodu chytnu při pocitu, že se přestávám bát a hlavním hrdinům začínám přát velmi dlouhou a bolestivou smrt. Tak tomu bylo i zde. I přesto snímek dokáže udržet velmi slušné napětí a slabší povahy v půlce odchází z kina. Tvůrce má právo uchopit příběh, jak je mu libo a režisér a scénárista v jedné osobě se nenechal na tomhle právu nijak krátit. Za sebe mohu jen dodat, že skutečný příběh Andreje Čikatila je sám o sobě kulervoucí a vydal by na slušný seriál nebo čtyřhodinový thriller i bez smyšlenek a fabulací. Čekala jsem trochu víc faktů. Vlastně hodně faktů s trochou tajemna. Okořenění démony a duchy je v tomto případě trochu nadbytečné. Klidně bych nechala víc věcí na fantazii diváka, ať se bojí a představuje si, co libo. Často víc vyděsí to, co nevíme, co si jen domýšlíme, než bubák face to face. Když už máte z potu hrůzy louži mezi lopatkami, není nic lepšího, než tajuplný, otevřený a dvojsmyslný konec. Ten se nekoná, ale i tak nechává snímek rozjitřené fantazii dostatečně volné hřiště. Jestli se v noci bojíte potmě na záchod, tak po tomhle snímku si rovnou dejte pod postel nočník, nebo zaveďte cévku. Nejsem měkkejš,ale příště bych si pro změnu dala něco barevného, animovaného a nejlépe o zvířátkách. ()

resp8533

Zvukové "nečekané" lekačky, roztřepaná "Blair Witch" kamera, záběry "baterky ve tmě". Nuda, nuda, nuda. Ke konci mě to až rozesmálo. ()

andrea027

Sice mě trochu mrzelo ,že film měl málo co dočinění s mým oblíbencem :-D Čikatilem jak jsem si původně myslela ,ale jinak Jakl to s přehledem dal, konečně první horor z České reprodukce u kterého jsem v kine ani nedýchala a posledních 10 minut k tomu dorazilo latku úplne.co z toho ze tam bylo pár vykrádácek z jiných hororu co by noveho furt taky mohli vymyslet. u mě to zabralo. Bavil me kajinek bavil me Ghoul Peto jen pokračuj :-) ()

wlad81

Keby s tym Jakl prisiel pred 15 rokmi, tak ma trafi v kine slak a rejzo by na tom trhol jackpot.. takto neviem, blair witch v inom kabate, s umelo a nasilu pridanym Cikatilom pre medialnu pozornost. Co sa mu konieckoncov podarilo, bez toho by zrejme tolko ludi nato nedostal. Lakacky obcas zafungovali, ale tusim hlavne pre vypeckovane volume. No ale teda, kdesi na Ukrajine v lese s internetom? :) ()

A.J. Rimmer

Pokud tento film pan režisér připravoval 3 roky tak smekám klobouk, pokládám ho na zem, konám do něj velkou potřebu a posílám mu ho dobírkou do vlastních rukou. 90 % filmu se odehrává v dřevěný boudě a jejím přilehlém okolí, z třesoucí kamery Vás po několika minutách bolí oči (zvláště pokud jste se odvážili jít na 3D). Všude přítomná reklama na tenhle snímek v médiích mu spíše uškodila, i když informace že v průběhu projekce lidé ze sálu hrůzou utíkají bude pravdivá. Utíkají však z hrůzy z toho, že vyhodili svoje peníze na něco podobného. Celkové hodnocení jedna hvězda za to, že pan režisér měl tolik rozumu a "děsí" lidi jen 86 minut a za scénu ghostporna, kdy hlavní hrdinka souloží s démonem, jelikož to byla jediná scéna, u které jsem s hrůzou a mrazením v zádech odvrátil zrak.... ()

ston007

Půlku filmu se klepe kamera a druhou půlku filmu svítí baterka. 15 minut před koncem filmu jsem si myslel, že jsme pořád jen na začátku. Ke konci je naopak všeho moc. Nelíbí se mi, že to skončilo tak, jak to skončilo. 30% ()